Starci života

Na západním okraji Vysočiny, v Železných horách, začíná léto. Tři přátelé, co tu vyrostli, se v malátném bezčasí, které zdánlivě nespěje k žádnému rozuzlení, potýkají se svými problémy. Čelí postupující alkoholové závislosti, potížím se ženami i se zákonem, neschopností rozloučit se se svými dospívajícími dětmi a vlastně i neschopností dospět. V ohrožení se ale ocitají i staré instituce venkovského života: bývalé zemědělské družstvo nebo skomírající evangelický sbor, který už je pro tři kamarády jen připomínkou dávné tradice předků. Hlavní hrdina Jan Chlumecký se pokusí s tím vším něco udělat, zároveň se ho ale zmocňují obavy, že starý svět odchází a on tomu nedokáže zabránit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457656/big_starci-zivota-pXy-457656.jpg 4.45

Kniha Starci života

magnolia

Teda, to je překvapení od neznámé Zuzany Kaiserové, která se umí dokonale převtělit do mužského a dost svérázného hrdiny. Anotace napoví, text na zadní části přebalu dokonale zmate, ale čtení je to skvělé, a to zejména proto, že je (převážně) velmi vtipné. A když někde není vtipné, je k zamyšlení. Ač nekouřím a nesnáším opilce, tady jsem na obé narážela takřka na každé druhé stránce. A bavilo mě to - k tomu ještě: ne tak obvyklé prostředí i postavy + obálka knihy. Doporučuji, zvláště teď, v létě.

ondras666

Zajímavá kniha z celkem známého prostředí. Příběh tří přátel, mužů, kteří žijí každý jinak a každý má svůj cíl. Kniha se četla výborně, je to taková sonda do života vesnice.

evilunicorn

Pro mě první setkání s autorkou a zároveň obrovské překvapení. Když jsem si knihu půjčoval, čekal jsem depresivní čtení, ale kniha je psaná poměrně odlehčeným stylem, byť tam někde v koutku,na kraji zorného pole,je cítit jakýsi spodní proud odevzdanosti a smutku hlavních postav. Příběh byl čtivý, jen úplně nechápu ten podtitul "zemědělský román".V rámci marketingu mi to nepřijde jako nejlepší řešení, kdybych do knihy nenahlédl již v knihovně, tohle by mě asi od jejího přečtení odradilo.. Nicméně! Knihu jsem si domů odnesl a jsem za to nadmíru rád.

Iki1
11.03.2021

Jsem nejspíš ovlivněn tím, že oblasti, do kterých autorka umístila své hrdiny, velmi dobře znám, takže při popisu jsem si vše živě představoval. Celkově se kniha čte lehce. Trochu negativně jsem vnímal, že tu není téměř žádný děj. Ten je posouván víceméně náhodně aktuálními náladami hrdinů. Kniha je tedy spíše impresí života na vesnici dnešních dnů. Mladým zde žijícím není co závidět, starší generace tu najde klid a pohodu.