magnolia magnolia komentáře u knih

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Mrzí mě to, Místa ve tmě se mi líbila, ale po nadějném začátku, se mi čtení této nové knížky, líbilo stále méně. Možná je to způsobené i momentálním rozpoložením, dočetla jsem rychle, ale bez nadšení.

16.11.2021 3 z 5

Milá paní Birdová Milá paní Birdová A. J. Pearce

Je to taková milá knížka o (nejenom) ženském přátelství, o životě ve válečném Londýně a také o odvaze a odhodlání. Většinou "ženské válečné" knížky nečtu (a že jich vychází dost), tuto jsem dočetla a docela jsem byla i zvědavá, co Emmelina ještě dokáže - sama sobě i ostatním. I když dochází v jejím okolí k tragickým událostem - je válka a časté jsou nálety - převažuje takový sympatický vtipný tón vyprávění. Také jsem si myslela, že to bude jen o dopisech a o tom, jak hlavní hrdinka mění životy čtenářek časopisu - a je to důležitá linka, ne však jediná. Příběh ve mě zanechal příjemný dojem a připomněl známou pravdu, že se má vždy zkusit dělat to, co se dá. A paní Birdové, ty tu byly a budou :)

27.10.2021 4 z 5

Na zimu zavřeno Na zimu zavřeno Jørn Lier Horst

Má pravdu - zazvorka, ddkk a další ... takový slabší díl, když to srovnávám s těmi, co jsem už od JLH přečetla. Stane se (aspoň že byl se slevou).

08.10.2021 3 z 5

Nebezpečná hra Nebezpečná hra Camilla Läckberg

Tak jsem zkusila tuto, zejména čtenářkami, oblíbenou autorku detektivek skrz její zatím poslední knížku. Přečtená byla během odpoledne, není to detektivka ani čistý thriller, spíš bych ji nazvala psychologickou novelou. Zklamal mě konec, přece jen jsem čekala ... něco víc. Raději si někdy dám tu její detektivní řadu.

06.10.2021 2 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

Povídky od pana Svěráka byly takové, jako jsou jeho texty písniček a scénáře k filmům - ze života, hravé, k zamyšlení a navozující dobrý pocit ze čtení, dívání se a poslouchání. Je to, jako když vám někdo vypravuje a dává si záležet. Báseň se mi nelíbila (hezčí byla ta uvnitř Tramvajáčka:), ale dám plné hodnocení, aby měl Z.S. radost.

24.09.2021 5 z 5

Mořský detektiv Mořský detektiv Mark Douglas-Home

Tento román otevírá několik závažných témat a rozvíjí se v několika liniích vyprávění, které se propojí. Máme tu sympatického Cala, který pátrá v dávné rodinné historii, rozumí problematice mořských proudů, a když je potřeba, zasáhne a pomůže. Potom je tu Basantí, dívka prchající ze zajetí - ta je obětí organizované sítě překupníků s dětskou prostitucí, těžících z chudoby a zvrácených zvyků, dodržovaných v její původní vlasti. A ještě je tu bystrá a vtipná policistka Helen. Všem držíte palce do poslední stránky. Teorie mořského proudění mě někdy trochu uspávaly, ale ostatní děje a osudy byly zajímavé a místy i dost napínavé.

20.09.2021 4 z 5

Řeka v Troji Řeka v Troji Marsha Kocábová

Od autorky jsem před lety četla její autobiografickou prvotinu a připadala mi tenkrát dobrá. Co napsat o téhle knížce, když jí dávám jen 2 hvězdy? Kdybych žila v pražské Troji, možná bych ocenila hrdinčino citové spojení s touto oblastí a místopisné jsou i další části příběhu, ale jinak to bylo čekání na nějaký pořádný děj (navíc mi některé pasáže knihy prostě neseděly). Přitom náznaky zápletky tu jsou, ale asi to mělo jen tak (bohužel, dost nezáživně) plynout.

10.09.2021 1 z 5

Děda kamnář a toulavý Pecivál Děda kamnář a toulavý Pecivál Klára Smolíková

Nevím, jak by se knížka líbila dětem, možná, že jí chybí nějaké větší dobrodružství nebo zápletka. Já ji však ohodnotím plně, a to za obrázky - ty jsou prostě skvělé. Ale pochválím i paní autorku, protože ruční práce a řemesla se mají připomínat (jen pro zajímavost - knížka byla vydána k 25. výročí založení Cechu kamnářů ČR) a příběh je takový milý, ze života. Tak budu doufat, že udělá radost i někomu z dětských čtenářů. (Knížka je dost tenká, nemá velká písmena pro začínající čtenáře a je tedy určená spíše pro předčítání.)

09.09.2021 5 z 5

Pastva pro oči Pastva pro oči Myla Goldberg

Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala, když jsem ji po dlouhém váhání koupila do knihovny. Je to působivě a nezvykle poskládaný román, který se čte velmi dobře. Kombinace vzpomínek, deníků a dopisů, a navíc popisů fotografií, které sice přímo nevidíte, ale velmi dobře si je představíte (a jak jsem se dočetla v doslovu, některé opravdu existují, autorka si je "vypůjčila" od různých skutečně existujících fotografek). Je to o fotografování, které se stane vášní až závislostí, a to má pak různé dopady. Poznáváte život a myšlenky hlavní hrdinky Lillian, které fandíte a současně na ni máte často hrozný vztek. Témat k zamyšlení je mnoho, stejně jako pohledů do americké společnosti té doby. Důležité jsou zachycené mezilidské vztahy, ať už přátelské (mezi ženami), rodičovské a partnerské (okrajově), a především vztah matky a dcery (hlavní téma). Je to smutné, ale velmi dobré čtení. (Obálka není špatná, ale k této knize se nehodí - jak mám zelenou barvu ráda, fotografie měla být aspoň černobílá).

05.09.2021 5 z 5

Přesazená Přesazená Alice Vincent

Tak to vzdávám, po druhém pokusu a s původním odhodláním, že by to mohlo být čtení pro mne (už ta obálka a název!). Souhlasím s oběma komentáři přede mnou, ale přikláním se spíše k tomu od uživatelky Tereza 1198, prostě moc slov, odbíhání a vypisování, bez nějakého výraznějšího děje (taková nezařaditelná knížka).

28.08.2021

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Zeměplochu čtu nahodile, dám i na zdejší doporučení, a tak jsem ani nezkoumala, kdo z oblíbených hrdinů bude tentokrát v téhle "hudební". Děj se pomalu rozjížděl, ze známých postav téměř nikdo, a když už jsem si málem říkala, jestli na tyhle pratchettovky nejsem stará (nejsem:), zase mě to chytlo a bavilo náramně. Gejzír nápadů od obou pánů - Pratchetta a Kantůrka a perfektní zakončení mojí letošní dovolené.

"Noc byla nudná, nic se nedělo. Zhruba před hodinou spadla z nebe skoro dvacet metrů dlouhá varhanní píšťala. Navážka uvažoval o tom, že zajde prohlédnout vzniklý kráter, ale nebyl si tak docela jist, jedná-li se v tomto případě o kriminální činnost. Mimo jiné, při rozsahu jeho vědomostí, to mohl být způsob, jak varhanní píšťaly přicházejí na svět."

12.08.2021 5 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Další strašidelná knížka - žánr, který nečtu, nemám zmapovaný, a tak mi stačí málo:). Takové rozvláčnější, ze starší doby, ale teda, ty vrby, jak šustily a další jevy..., zajímavý nápad. Knížka je dokonce bohatě ilustrovaná, ale zvláštně, takže se to vlastně k ději hodí.

03.08.2021 4 z 5

Všechny moje lásky Všechny moje lásky Nick Hornby

Hlavní hrdina a vypravěč mě nejdřív bavil, ale potom už víc a víc otravoval tím, jak se choval a jak se v sobě nimral. Spoustu hudebních odkazů jsem si nedokázala vybavit, škoda. Proti knížce Po hlavě jsem se u této téměř nezasmála, a pokud mi někdo udělal radost při každém výstupu, tak to byli oba Robovi spolupracovníci v obchodě. Dočetla jsem spíše z přinucení a nedostatku jiné četby, ale několik úvah k zamyšlení jsem v knížce přece jen objevila.
(Asi je to spíš mužská záležitost, jak dokazuje i dokonalý předchozí komentář .)

01.08.2021 3 z 5

Pech Pech Klára Aycox

Asi to nebyl dobrý nápad, číst hned po detektivce s W. Wistingem, který je (a to jsem ráda) poručíku Pechovi hodně vzdálený. Byla jsem zvědavá, první příběh jsem přečetla, ale do dalších se nechystám.

29.07.2021

Zaslepení Zaslepení Jørn Lier Horst

Tak to byla záležitost necelých dvou dní, od čtení se nedalo odejít. Případ byl správně zamotaný, vyšetřování zajímavě popsané, Line zase až moc zvědavá a WW (a JLH) jsou čím dál lepší (netušila jsem, že u čtení detektivky můžu být i lehce dojatá - závěr v porodnici, nic neprozrazuji, schyluje se k tomu od začátku).

26.07.2021 5 z 5

Na velké planině Na velké planině Johan Theorin

Knížka byla ve výprodeji za opravdu symbolickou částku, tak jsem jí pořídila do knihovny a nakoukla do ní (s obavami, že to strašení před spaním nedám). Zaujala mě už pěkně napsaná předmluva od autora, tu jsem si přečetla i na závěr ještě jednou. A povídky samotné - líbily se mi, jsou dobře napsané - ty tajemně-hororové i ty rybářské-vzpomínkové a navíc je tam jedna o úhořích, pro odlehčení:)

26.07.2021 4 z 5

Po hlavě Po hlavě Nick Hornby

Když se u knížky mnohokrát směju nahlas (a takových zas tolik neznám), tak prostě musím dát plné hodnocení :) Taky za nápad s TH a za přesuny v čase, za Králíka, za Sama, za celou knížku, která si zaslouží být v červených číslech :)

16.07.2021 5 z 5

Velká výstava Velká výstava Marie Hermanson

Tahle knížka byla příjemným překvapením. Její obálka i popisovaná doba mi připomněly seriál Babylon Berlin a já se připravovala na spíše temnější příběh. A bylo to zajímavé, napínavé, trochu romantické a často takové hravé čtení, díky rozmanitým a dobře zpracovaným postavám i samotnému ději, včetně napínavé zápletky s Albertem Einsteinem. Bavily mě všechny linie a osudy, vykreslení atmosféry i zákulisí výstavy, pracovních prostředí a osudů všech postav. Je to hezké čtení, nejen na léto (děj románu se odehrává v deštivých i slunečných červencových dnech) - přenese vás do jiné doby a na jiná místa, vede též k zamyšlení...

16.07.2021 4 z 5

Nalakuj to narůžovo Nalakuj to narůžovo Martina Formanová

Je to takové povídání s fotkami na konci. M.F. píše o sobě a blízkých lidech, vzpomíná, ale nejde moc do hloubky. Občas se objeví povedený odstavec nebo věta, beru to tak, že takhle to autorka chtěla napsat a jinak (lépe) to neumí. (Fotky jsou zvláštně uspořádané, některé se opakují až zbytečně).

12.07.2021 3 z 5

Babička Babička Irena Obermannová

Knížka přečtená za jeden den, líbila se mi a krásně jsem u ní relaxovala po náročnějším závěru pracovního týdne. Je to knížka pro ženy po padesátce, je současná, česká a čtivá. Často jsem s autorkou souzněla. Za mnohé zajímavé myšlenky (ať už autorčiny nebo citované), za témata, která nebývají zrovna častá v románech pro ženy a za převažující optimistický tón celé knihy, dávám nakonec plné hodnocení.

03.07.2021 5 z 5