Těžké melodično

Jiné děti dostávají na hraní xylofonky. Zuzance stačilo požádat dědečka, aby si vysvlékl vestu. Ano. V té rodině je Smrť. Je těžké vyrůstat jako obyčejné děvče, když dědeček jezdí na velkém bílém koni a máchá kosou. Pak najednou z jistých důvodů musíte převzít zavedený rodinný podnik a spousta lidí si vás plete se zubní vílou. Musíte se také v tváří v tvář postavit návykové hudbě, která se šíří po celé Zeměploše. To má na svědomí trojice hudebníků ve složení Chalamaďan Imp y Cilin, trpaslík Zlota a troll Perm M. Skalice (M jako Modroš). Úžasná Zeměplocha, kniha 16., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/467/tezke-melodicno-CS5-467.jpg 4.4791

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem (16.)

Soul Music (1994)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Těžké melodično

NemmamSlov

,,Děkane, co jste si to udělal s vlasy? Vpředu vypadají, jako když vám je oblízla kráva, a vzadu jako kachní řiť. A ke všemu sa vám jěšte blýskají, ani nechci řícť co.''

Zo začiatku som bol zmätený. Príbeh mi nejak nesadol, a to hlavne v častiach s kapelou. Jedine čo ma nútilo ďalej čítať bola zvedavosť, ako to dopadne so Zuzankou a samotnou Smrťou. Neskôr to už začalo naberať ten správny Pretchettov smer a začali sa tam objavovať skvelé humorné scény. Škoda, že sa čitatel musí niekedy dobíjať hluchými miestami.

druzickaster

Krásný popis problémů vznikajících kapel, přes neřádského agenta, výborně popsaný ochraný svaz autorů až po bláznivé fanynky. Linka s příbuznou Smrťe také nezklame, včetně Alberta a jeho pomocníků a epizoda v cizinecké legii už vůbec nemá hybu. Prostě mohl bych tady popsat celou knihu, to si ji raději přečtu znovu.

Torgal

Zdá sa mi to, alebo sa už Terry začína opakovať? Táto kniha mi príde ako plod súrodeneckej lásky medzi Mortom a Pohyblivými obrázkami. Namiesto filmu teraz ovládla Ankh-Morpork rocková hudba (aka “hudba s kamením”), starý známy Kolík ASP sa z toho snaží vytrieskať balík a do toho sa Smrť zas niekde zašíva a rieši existanciálnu krízu. V jednotlivostiach je kniha samozrejme stále zábavná (i keď teraz mi tu chýbali výraznejšie/šibnutejšie postavy), ale ako celok ma neoslovila. Môj problém je rovnaký ako pri Pohyblivých obrázkoch - tieto priame paródie výdobytkov modernej spoločnosti sú na mňa príliš “lacné”. 6/10

Napriek kritike si ale dovolím odcitovať pasáž, pri ktorej som sa musel aj vo vlaku začať smiať nahlas:

Dav, znejistělý novým obratem situace, se zatetelil.
„Zdravím tě, Ankh-Morporku!“ zvolal Drtič. Kývl na Špínu, který už na druhý pokus zasáhl své bubny.
A doprovodná skupina se vrhla do svého prvního a shodou okolností i posledního závěrečného čísla. Přesněji řečeno tři posledních čísel. Drtič se pokoušel o Anarchii v Ankh-Morporku. Kubouš propadl naprosté panice, protože se neviděl v zrcadle, a hrál dokola tu jedinou stránku z kytarové školy Zábrnka Kobylky, kterou si pamatoval, což byl obsah, zatímco Mumák si zapletl prsty do strun.
Co se Špíny týkalo, melodie písní, to byla starost těch druhých. On se musel soustředit na rytmus.
Většina lidí to nepotřebuje, ale pro Špínu bylo i obyčejné tleskání do dlaní namáhavým cvičením v koordinaci. Hrál ve svém malém uzavřeném světě a nevšiml si proto, že se publikum zvedlo jako pokažený žaludek a vrhlo se na pódium.

Terez9119

Já prostě nesnáším Zuzanu. Je to jediný hlavní charakter ze všech knih, který fakt nemůžu vystát. Hlavně proto, že je tady (i v Otci prasátek) tak zlá na dědečka. A jelikož je Smrť jedním z mých nejoblíbenějších, tak mi Zuzana hrozně vadí. Příběh jako takový je samozřejmě skvělý, jen bych si potřebovala víc nastudovat kapely v Británii a historii hudby s kameny, abych všem narážkám plně rozuměla.

jana0378

Pro mě jedna z nejlepších knih zeměplošské série.

madem

Moje první setkání s Pratchettem.
A nějak jsem se nezvládla orientovat.
Myšlenky jsou dobré, ale občas jsem se ztrácela v textu.
Snad příště.

omgjako

Skvělá knížka! Myslím, že si ji užije každý, kdo se aktivně věnuje hudbě (a má přehled o populární hudbě 2. pol. 20. st.) - těch narážek (nejen na kapely) tam je spousta, fakt mě to bavilo! Pratchett je vynikající v tom, jak dokáže pracovat s těmi jednotlivými tématy (obory, žánry, náměty).

Zavládlo ticho. První se ozval lektor Zaniklých run. "Skutečnost, že jsme zaslechli děsivý výkřik, při němž nám po zádech přeběhl mráz, obešla nás hrůza, zastavilo se srdce a ztuhl morek v kostech, automaticky neznamená, že něco není v pořádku."
Mágové opatrně vyhlédli do chodby.
"Přicházelo to odněkud zdola," prohlásil profesor Neurčitě mlhavých studií a zamířil ke schodišti.
"A proč tedy míříte nahoru?"
"protože nejsem idiot!"
...
"Držte se pohromadě, ano?"
"Já se zatím držím pohromadě."
"Protože když se budeme držet pohromadě, co by nám vlastně mohlo ublížit?"'
"No, tak za prvé: obrovský, obludný -"
"Mlčte!"

roso.mak

Jedna z Pratchettových jemně nepřehledných. Ale ne tak jako pohyblivé obrázky, i když základní linie je podobná.

Terry Pratchett

Terry Pratchett