Na zimu zavřeno

Idyla na chatě v létě, eldorádo pašeráků v zimě – tak to vypadá na řadě míst podél norského pobřeží. Malé chaty se choulí mezi ohlazenými skalisky a ve vzduchu ještě slabě voní grilované maso. Ale zima se neúprosně blíží. Krajina se noří do podzimní mlhy a v oknech prázdných chat se zrcadlí šedomodré moře. Jorn Lier Horst popisuje opuštěné chatové oblasti tak zručně, že čtenářům běhá mráz po zádech. Po přečtení této knihy už podzimní víkend na chatě nikdy nebude jako dřív. Pobřežní krajinu halí hustá podzimní mlha. Ove Bakkerud se chystá strávit poslední klidný víkend na chatě předtím, než ji na zimu zabední. Dorazí však na místo, které zloději vyrabovali a obrátili vzhůru nohama. A ve vedlejší chatě leží zavražděný muž. Vrchní inspektor William Wisting už se s hrůznými vraždami setkal, ale zoufalství, jehož je tento podzim ve Stavernu svědkem, je pro něj nové. Tato kniha potěší všechny vyznavače tradičních detektivních románů, které velmi přesně a věrně popisují průběh policejního vyšetřování. William Wisting však nepatří do řady detektivů alkoholiků s problémy v osobních i profesních vztazích. Je to prostě jen naprosto normální, zkušený a empatický policista plně oddaný své práci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193704/na-zimu-zavreno-tWB-193704.jpg 3.5116

William Wisting 7.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Jota

Vinterstengt, 2011

Kniha Na zimu zavřeno

Olous1

Občas se mi stává, že čtu a ani nevím co. Tak to se mi bohužel stalo u této knihy. Moc mě to mrzí, ale odkládám a vracím do knihovny.

ddkk
20.10.2020

Tentokrát mě Horst dost zklamal. Chápu autorův styl, který je hodně věcný a až na pár
výjimek téměř bez emocí, chápu i to, že jakožto bývalý kriminalista je v popisu událostí dost pregnantní, jenže knížka Na zimu zavřeno byla i docela nudná a pro mne skoro k nedočtení.

A taky se mi moc nelíbilo, jak popisuje východoevropany (těžko říct, koho - kromě Litevců - mezi ně počítá) - nejprve jako zlovolné bandy zlodějů, potom zas jako chudáky na pokraji hladovění. Bohužel je pořád vidět, jak ta "vyspělá" Evropa moc neví o tom, co se dělo a děje za bývalou železnou oponou...

Nicméně na Wistingovy případy jsem nezanevřela a ještě to s nimi zkusím.

Aghatte
11.08.2020

Neskutečně mě to nebavilo. Banda amatérů, kt. dělají samé chyby. Plytké rozhovory, nudné popisy činností (umyl si ruce, otřel do ručníku, ručník vyhodil a přidal se k ostatním), (něco ho na tomto případu znepokojovalo, něco v něm hlodalo, začal mít nepříjemný pocit, často netuší, co vlastně hledají....) Atd. Nechápu, proč autor píše detektivku, když nikdo z přítomných v tom neumí chodit. Já bych si také nevěděla rady, ale já nejsem detektiv.
Nedočteno, odloženo.

Paulmain
01.06.2020

Moje druhá kniha od tohoto autora. Poustevník byl o dost lepší. Děj zde byl lehce překombinovaný a nešel moc do hloubky. Také mi tu chybělo to správné severské napětí (asi tím, že nesněžilo :-)) Dávám 3 hvězdy.

Marek.Sc
20.04.2020

Dobre napísaná severská detektívka. Kniha má spád a nenudil som sa. všade sa objavujú mŕtve vtáky, a čitateľ si kladie otázku prečo. Resp. od čoho sú mŕtve. V závere sa to však dozviete. Kniha je taká jednohubka, ani nesklame a ani úplne neprekvapí. Ale jednoznačne ako dobré krimi poteší. Určite dobrá ako darček pod stromček...na dlhý, zimný a temný večer.

firebringer
07.02.2020

Kniha mě poněkud zklamala, čekala jsem severskou detektivku plnou kriminálního i osobního dramatu, místo toho se neustále opakovaly scény, v nichž policisté sedí u počítače, telefonují si a chodí na schůze. Je to realistické, ale to bych rozhodně neoznačila za plus - proč by chtěl člověk číst o všedním životě? Obsadit do "hlavních rolí" staršího vyšetřovatele a jeho dceru novinářku byl skvělý nápad, ale dalo by se z toho vytěžit mnohem víc, kdyby potenciál příběhu nezmařila celková atmosféra maloměstské idylky.

Katela
08.09.2019

Trochu mi chyběl takový ten pocit, že knížku nechci odložit. Vlastně bylo trochu těžké se k ní vracet.
Ne, že by byl příběh špatný, ale je to takové "neurazí ani nenadchne"...

trudoš
21.06.2019

Svým způsobem povedená komorní kriminálka s těžko pochopitelným zločinem, kde práce policie postupně odhaluje další a další skutečnosti, až se vše spojí do smysluplného celku. Jenže nějak mi to celé připomínalo německé seriály, kde je sice všechno jak má být, ale zároveň to působí hrozně sterilně. Tedy alespoň do okamžiku, než Jørn Lier Horst začne bezděčně obhajovat vykrádače chat - to se mi otevřela kudla v kapse. Že si takovéto zločiny nemám brát osobně? No, to běž k šípku a sám si to neber osobně.
Každopádně po vzoru severského standardu se kromě vyšetřování samotného podíváme i do soukromí ústředních protagonistů, takže se z toho stává málem společenský román, reflektující život obyčejných lidí. Rodina, vztahy, křivdy, práce, kolegové, přátelé i nepřátelé, prostě normálka. To vše prokládáno nezbytným mudrováním, jako bych se nemohl obejít bez dobře míněných rad fiktivní postavy s fiktivními starostmi. A právě tahle vata mi jinak sympatickou detektivku shodila do širých vod průměru.