magnolia magnolia komentáře u knih

Na dně Na dně Jørn Lier Horst

Na bazaru DK koupená, do dvou dnů přečtená a WW se stává mým oblíbeným knižním hrdinou.

29.06.2021 4 z 5

Poslední interview Poslední interview Eškol Nevo

Konečně jsem to dočetla - to je úleva! Nejdřív pocit něčeho nového, nezvyklého...později se to hezké a dojemné utopilo v množství vět a opakujících se témat, které nám autor (snad?) upřímně předkládá. Některé zážitky jsou zpracované působivě (osud přítele Ariho, vztah k dětem, ženě...), ale je toho moc, také některé izraelské reálie mi čtení vzdalovaly. A hlavně - za celou dobu jsem si nezvykla na koncepci "interview" (doslova mi vadila, ke konci jsem otázky ani nečetla) - jako deník nebo povídky by mě to autorovo svěřování potěšilo víc. Občas jsem si při čtení vzpomněla na jednoho českého spisovatele, který také ... ale ne, tak ufňukané to zas nebylo (a sprosté ani trochu). Ale ta manželská krize je tu vystižená trefně.

27.06.2021 2 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Moje první E.F. a dobré to bylo, přes počáteční zvykání i nutkání odložit knihu nedočtenou. Je to působivé vyprávění hlavní hrdinky, která vzpomíná na svoje dospívání a rodinné i jiné vztahy. Giovanna je inteligentní pozorovatelka, zraněná, chybující, odhodlaná i provokující. Její myšlenky se nám tu odkrývají a jako u každého (nejen dospívajícího) jsou všelijaké. Zklamání z nejbližších a nalézání sebe sama. Manipulace a lhaní. Některé věty a úvahy jsou úžasně napsané, jednoduše a přesně. Trochu problém jsem měla s věkem Giovanny, připadala mi svým vyjadřováním starší a (jak už někdo napsal v komentářích) také doba mě pořád "házela" hlouběji do 20.století. Je to zajímavý psychologický román z Neapole pro dcery, matky i otce.

23.06.2021 4 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

S touto knížkou mám spojené 3 věci: 1.už jsem pracovala v knihovně a mohla se dostat k "podpultovkám" od knihkupce 2. bylo to tenkrát velmi napínavé čtení, zvláště některé scény 3. od té doby si rozmýšlím, komu a jestli vůbec soukromou knížku půjčím (poté, co jsem novou knížku půjčila jednomu členu volejbalového oddílu a on ji půjčil dál, a pak se mi vrátilo ušmudlané cosi - no, byla to svým způsobem osvěta - pro některé určitě:) Hodnocení nechám plné, i když dnes už by to asi tak nebylo.

20.06.2021 5 z 5

Plechovkový svět Plechovkový svět Alena Svozilová

Ta knížka mě zaujala názvem a chystala jsem se na ní dlouho. Je to zvláštní příběh, chvíli uvěřitelný a v dalším okamžiku zase naopak. A konec, taky tak. Asi nejvíc mě vadilo, jak spolu postavy mluvily, tak moc spisovně, knižně, neskutečně... Ale některé části knížky jsou zase napsané hezky - třeba někomu padne do noty víc než mě.

20.06.2021 3 z 5

Zadní pokoj Zadní pokoj Jørn Lier Horst

Mohla bych okopírovat komentář uživatelky alžběta4340, včetně poslední věty.
Detektivky čtu málo a když už, tak mám ráda takové, kde vyšetřovatel není alkoholik a neřádí v nich sadističtí vyšinutci. Takže - moc dobré to bylo (četla jsem, kde se dalo a nemohla přestat).

17.06.2021 5 z 5

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Líbilo a velmi. A nejen proto, že přišla po dvou (nic moc) "mužských" knížkách. Tady bylo postav více, kladné a záporné, pestré osudy a příběhy. Další plus je české prostředí a bohatý jazyk vyprávění (třeba přirovnávání lidí k druhům ptáků jednou z postav mě bavilo) - to a ještě mnohem víc nabídne tahle knížka. Autorku si pohlídám.

13.06.2021 5 z 5

Zůstane to v rodině Zůstane to v rodině Martin Váša

O něco horší než autorova první knížka. Přeskakovala jsem ten románový příběh uvnitř. Začátek nic moc, ke konci lepší.

13.06.2021 3 z 5

Okno na jih Okno na jih Gyrðir Elíasson

Zklamalo mě to celkově, taky nemám ráda vkládání snů do děje a když někdo pálí neotevřené dopisy. Jedna hvězda je za úpravu a vzhled knížky.

13.06.2021 3 z 5

Zahrada přítelkyně Zahrada přítelkyně Kamil Bednář

Knížka si aspoň jeden krátký komentář zaslouží. Četla jsem ji po mnoha letech znovu a nejhezčí jsou v ní deníkové stránky ze života zahrady (a jejích majitelů), něžné ilustrace Ludmily Jiřincové, které miluji vždy a všude - a název, ten je krásný. Kdo má rád zahradničení a pobyt v blízkosti přírody, může zkusit tento poetický, místy i praktický, retro návrat K.B. a jeho ženy Emily.

29.05.2021 4 z 5

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Knížka o ženě, kterou lidé zklamali nebo opustili, a tak se rozhodla obklopit ptačími přáteli. Otevřela jim okna svého domku a věnovala zbývající část svého života pozorování a získávání důvěry zpěvavých ptáčků, zejména sýkorek. Na lidi úplně nezanevřela, jen pro ni bylo určující, nakolik respektují její zásady, prostředí i okolní ptactvo. Je to knížka takového melancholického ladění, smutnější, ale ojedinělá už samotným tématem. Jsou různé druhy zálib, některé přerostou v poslání nebo i posedlost - ta, které propadla Len Howardová je z těch, které mě zajímají a dojímají.

22.05.2021 4 z 5

Po povrchu Po povrchu Tomáš Třeštík

Začnu tím, že se mi moc líbí obálka knížky (a dobré je i to, co najdete pod přebalem:) A knížka se mi líbila taky, protože se dobře četla, byla zajímavá a vůbec ne povrchní (někdy šla pěkně do hloubky). Autor měl a má dost štěstí - a přiznává to, a taky na sebe prozrazuje spoustu jiných věcí, které si lidé většinou nechávají pro sebe. Takže je to hodně pestré, vážné i vtipné vyprávění o něm samotném, o lidech, kteří ho nějak ovlivnili, které obdivuje a o dobách nedávno minulých, také o rodině Třeštíkových. Ráda bych si brzy přečetla nějakou další podobně "povrchní" knížku. (TT na FB nesleduji a ani nezačnu - knížka je knížka, ale na rozhovor na DVTV jsem se podívala a dojem z knížky mi ještě o něco vylepšil).

13.05.2021 5 z 5

Nesmazatelné záznamy Nesmazatelné záznamy Edward Snowden

Nejdříve jsem náhodou viděla film (bohužel, ne úplně od začátku), a ten mě, spolu se zdejšími komentáři, přinutil sehnat knihu a přečíst si ji. Takže se i já připojuji k pochvalným hodnocením, a i když jsem malinko přeskakovala některé technické popisy (až ke konci, jinak jsem se snažila fest), musím dát plný počet. Za čtivost a za to ostatní. E.S., jeho příběh a odvaha mají moje velké sympatie a film si dám ještě jednou, celý.

08.05.2021 5 z 5

Bláznův kabát Bláznův kabát Martin Fahrner

Tak dlouho jsem váhala, a potom se nemohla od čtení odtrhnout... Osudy několika lidí, trochu návrat v čase, psaní o věcech, které platí stále, ať je jakákoli doba. Prostě moc dobrá knížka od autora, který svým pojetím vyprávění překonává ty současné, přehnaně medializované (autorky). I na pohled hezká kniha, proto jí dávám plné hodnocení. A ze všech postav, mužských i ženských, mě nejvíc bavilo číst o německém řidiči kamionu, tak je to dobře napsané a celé se to pěkně prolíná.

02.05.2021 5 z 5

Pichlavá láska Pichlavá láska Jane O'Connor

Ten název mě tak nějak provokoval (i ten obrázek), a tak jsem se do tohoto románu pro ženy pustila. Je to celkem čtivé, ale nakonec spíše průměr a jedna hvězdička je za ty ježky :)

19.04.2021 3 z 5

Zápisník cholerika Zápisník cholerika Aleš Křen

Mám v naší knihovně jednoho čtenáře , který čte jenom "něco veselýho" (a on sám mě často rozesměje, takže si zaslouží speciální péči :). Jenže napsat humoristickou knížku opravdu není žádná sranda a každý má také jinou představu o humoru. U této novinky a prvotiny jsem se zpočátku docela bavila, když jsem si zvykla na způsob vyprávění. Ke konci knížky už mi to sypání historek moc vtipné nepřipadalo a dost mě štvaly nepovedené obrázky, které někdy dokonce prozradily pointu dřív, než jsem se k ní dostala v textu (naštěstí je jich tam málo). Pochvala za odborně pojaté názvy kapitol. A k názvu - autor mi jako cholerik nepřipadá, což je nakonec dobře :) Snad bude mít knížka úspěch.

14.04.2021 3 z 5

Kocour v botách Kocour v botách Kamil Bednář

Ta byla skvělá, s těmi pohyblivými prvky (stejně jako další o Krakonošovi - nevím od koho). Na texty si už nevzpomenu, ale ty pošupovací obrázky, to byl zážitek :)

06.04.2021 5 z 5

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

Na čtení mám nejvíc ráda, když mě nějaká knížka překvapí - tématem, postavami, tím, jak je napsaná... . V této, se mi překvapení dostalo vrchovatě, byla to pecka, jak se píše v komentáři níže. Už ten název, který vzbuzuje zvědavost (jakože cože - jak by řekla hlavní postava), hovorový jazyk a třeba originální pojmenování postav (zvláště některých), to mě neskutečně bavilo. Hlavní hrdinka, beze jména a s neurčitým zaměstnáním a mnoha sourozenci, vypravuje o sobě, o rodině a blízkých, o lidech, které zná a kteří mají zase svoje příběhy. Děj má zajímavý vývoj, s odbočkami krutě reálnými, s nadhledem vysvětlujícími a zasvěcujícími, ale i humornými (když už to přišlo, tak jsem při čtení doslova vybuchovala smíchy) a je tu i drama, vztahy, pocity, napětí... a mnoho jiného, o čem jsem četla se zaujetím. Hrdince jsem moc držela palce - je jí 18, snaží se po svém přežít v nebezpečném prostředí a má o ni zájem nebezpečný chlap (propánatyvolejána, jak by řekl třetí švagr :). Obdiv patří severoirské autorce i české překladatelce. Děkuji za přesné komentáře od Atuin a TaťkaHraboš - ty mě ke knížce dostaly. A skvělá obálka, samozřejmě.

22.03.2021 5 z 5

Delfíní lidé Delfíní lidé Torsten Krol

Už si pamatuji jen střípky, četla jsem před lety. Bylo to zvláštní, znepokojující...

19.03.2021 2 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Osmdesátky jsem zažila (i zemědělské brigády), pamatuji si i vyhlášení výjimečného stavu v Polsku i to, jak jsem v sedmnácti nechápala, co to znamená. Knížka se velmi dobře čte, vystihuje přesně zvolenými slovy pocity hrdiny i atmosféru prostředí, ať už jsou příjemné nebo naopak. Léto, láska, sblížení ... citlivě a krásně podané autorem. Potom následuje zklamání, jak to v životě často bývá.

13.03.2021 4 z 5