Ptačí domek

Žena žijící sama v malém domku na anglickém venkově se může zdát osamělá, ve skutečnosti se však nachází v té nejlepší společnosti. Len Howardová strávila polovinu života v domku na anglickém venkově. Napsala tam dva bestsellery o červenkách, vrabcích a dalších ptácích z okolí. Dnes tam její podivuhodný životní příběh připomíná už jen cedulka „Bird Cottage“. Okno ptačího domku bylo vždy otevřené, aby mohli vrabci a sýkorky přilétat, kdy se jim zachce, a přistávat na psacím stroji, jakmile k němu Len usedla. Ačkoli nebyla původní profesí bioložka, v padesátých letech minulého století se stala průkopnicí ve zkoumání ptáků: studovala je na základě důvěry a svobody, pozorovala jejich povahu a zvyky. Co přimělo Len k tomu, že radikálně změnila svůj život a vykročila mimo vyšlapané cesty? Co vypovídají příběhy sýkorek o světě lidí? A je vůbec možné vymanit se z očekávání druhých? Ptačí domek vypráví o hudbě a ptačím zpěvu, ale i o tom, co to znamená někam patřit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463543/big_ptaci-domek-ckV-463543.jpg 4.1153

Vydáno: , Host

Het vogelhuis, 2016

Kniha Ptačí domek

ferdada

Taková něha z úplně jiného světa. Četla jsem vždycky pár stran před spaním a tak se mi Len se svojí ptačí družinou vmíchávala do snů. A musím říct, že jsem se cítila dost příjemně.
Ta knížka je TAK jiná ve srovnání s jinými. Zklidní duši, pofouká škrábance.

blackoutzuzi

Taky se vám někdy stalo, že na vás v knihkupectví kniha z regálu přímo volala: "Vem si mě!" a vy jste byli na 100 % přesvědčeni, že to je TA kniha, která bude naprosto pro vás a nemohli jste se dočkat, až ji přečtete? A pak přišla ledová sprcha v podobě zjištění, že už po pár prvních stránkách jste cítili, že tohle vás asi bavit nebude?

Achjo.

Tak to se mi přesně stalo s Ptačím domkem. Poprvé jsem ji rozečetla loni touto dobou. A odložila ji s myšlenkou, že na ni teď zřejmě není ta správná doba. No a když jsem ji rozečetla teď, napodruhé, mé pocity se nezměnily.. Vůbec se mi nečetla lehce, nebavila mě, nechápala jsem ji a vyloženě jsem se musela nutit, abych ji dočetla.. Absolutně tomu nerozumím, jelikož je to knížka z HOSTu! (který zbožňuju) a všude na ni naleznete samá kladná hodnocení. Bohužel, tohle hodnocení mě mrzí, ale tahle kniha nebyla pro mě.

Teckovana

Příběh zapálené amatérské ornitoložky není pro každého, je potřeba stejně naladěného čtenáře, který ptákům fandí. Ale na druhé straně nejde o odborný etologický text, spíš jen životopis jedné excentrické dámy a několika sýkorek, s nimiž se sblížila.

Monida

Čekala jsem více povídání o ptácích, ne o jejím životě. Knížka mě trochu zklamala, ale pasáže o ptácích byly zajímavé.

Arkagas

(+ SPOILER) Knížka, která zaujala hromadu čtenářů svou poetičností a přiblížením života Len Howard, která se mohla stát velmi slavnou houslistkou, ale rozhodla se raději pro život na anglické venkovské samotě a zasvětila svůj život pozorování chování a přemýšlení ptáků. Vydala dvě velmi úspěšné knihy, byť neměla žádné bližší vzdělání v tomto oboru.
Chápu ten boom okolo téhle knihy, protože její pomalu plynoucí děj plný krásných pasáží popisující život Len protkaný příběhem sýkorky Hvězdy, která s ní žila přes 9 let je krásný, ale za mě té knize bohužel něco chybí. Nějaká větší jiskra, náboj, něco.. možná je to tím, že Len se na tuhle cestu vydala dobrovolně a ano, byla přínosem společnosti, ale její život nebyl nijak extra převratný. Možná je to to, proč mě tahle kniha tolik nenadchla. je hezká, za přečtení rozhodně stojí, ale vracet se k ní nejspíše nikdy nebudu.

Moje hodnocení: 7/10

Selket

Knihu jsem celou dobu vnímala spíše než jako životopis, jako román na motivy skutečných událostí, což ale ničemu neubírá a naopak přidává ještě punc uměleckého ducha, který knihou rovněž nenápadně prostupuje. Z příběhu dýchá jedinečná atmosféra, prolínání s kapitolami o Hvězdě je skvěle provázané s tím, co se děje na "scéně" životního příběhu hlavní postavy, krásně sestavené metafory podtrhují touhu po samotě, která občas dřímá v každém z nás.

Clea3112

Audiokniha :
Poetický, melancholicky laděný příběh lásky, zklamání, osamění a znovunalézání. Lenina křehká citlivá duše se vyrovnává se šrámy, které jí její nejbližší uštědřují (chlad a odtažitost matky, platonické vzplanutí bez opětování, nenaplněný vztah, plytkost vztahů) po svém – nejprve únikem do světa hudby, následně odchodem do ústraní a pokusem o znovunalezení harmonie i smyslu bytí v soužití s divokými ptáky. Pro většinu nepochopitelné rozhodnutí, které však bylo doprovázeno neobvyklým přínosem ornitologům díky Lenině výjimečnému daru pozorování a analyzování života sýkorek. Jejich svět byl jejím světem, a proto věřím, že život, který Len nakonec prožila, byl pro ni naplněným.
Úžasná interpretace Dany Černé působí, že lyrickému příběhu nasloucháte jedním dechem jako by to byla detektivka. Moc hezké !

veriszv

Óda na přírodu, kniha o samotě, o lidech, o ptácích, o životě,…
Lyrická, melancholická, jemná. Někdo říká, že to bylo pohlazení po duši. Na mě působila spíš smutně. Kvůli tomu, jací jsme my lidi, ale i kvůli Len, za kterou mi bylo smutno pro její samotu, i když ona tak byla vlastně šťastná.
Asi nesdílím to všeobecné obrovské nadšení, které kolem této knihy panuje, ale i tak je to kniha, minimálně pro svůj námět, výjimečná a mě se moc líbila. Obzvláště potom v audiu v interpretaci Dany Černé.