Mayday

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nejnovější supermoderní nadzvukový letoun Straton – 797 má za sebou již několik úspěšných letů. Na jeho palubě se kromě jiných cestujících nachází i John Berry – sportovní pilot dvoumístných letadel. Let probíhá klidně, ale během několika okamžiků se změní v tragédii. Americká armáda totiž provádí tajný test nové zbraně – rakety Phoenix – C7. Kvůli utajení o něm ví pouze několik lidí, což znamená, že posádka Stratonu nemá o testu ani tušení. Peter Matos, pilot, která má střelu vyzkoušet, si nešťastnou náhodou splete Straton s cvičným cílem. Raketa prorazí trup letadla a způsobí silnou dekompresi. V důsledku podtlaku mají všichni cestující poškozený mozek a jsou stále agresivnější. Jediný, kdo srážku ve zdraví přežije, je John Berry, dvě letušky a dva cestující. John Berry se ujme řízení letadla. Když se Matos dozví, že omylem zasáhl Straton, jeho velitel mu rozkáže, aby letoun sestřelil, protože jinak by se o testu dozvěděly sdělovací prostředky. Matos se stále nemůže rozhodnout, ale když zjistí, že Straton někdo řídí, rozhodne se počkat... Berry se zatím spojí s letištěm, ale to mu úmyslně dává špatné instrukce... Eso: Edice statečnosti a odvahy; svazek 92. 1. vydání. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44255/mayday-44255.jpg 4.5382
Žánr
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Naše vojsko
Orig. název

Mayday, 1979

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (58)

Kniha Mayday

Přidat komentář
ashburton
12. února

Tuto knihu jsem četl mnohokrát, teď čteno opět po hodně dlouhé pauze. Musí se brát trochu s nadhledem, ale na svou dobu je to opravdu výjimečné dílo. Zajímavé je, že další autorova díla s podobnou tematikou mě už zdaleka tak nezaujala.
75%

ninano
27.12.2020

Napínavá a velmi čtivá kniha.


rumund
13.11.2020

hodně mě tato kniha v mládí nadchla

ArwenAragorn
25.10.2020

Četla jsem v mládí, to thrillery ještě tolik neletěly. Byla jsem z něho úplně na větvi!

ziriant
28.06.2020

Souhlasím s prvky knihy popsanými níže, z mé strany vnímanými také spíše jako negativa (škatulkování postav, přílišné nadšení pro dobrý konec se zadostiučiněním, trochu větší míra patosu, přílišné hrdinství některých postav, nereálnost děje s občasným popíráním fyziky). Ale pochopila jsem, že to je prostě autorův styl obecně, a stejně se mi kniha dobře četla a tak to beru tak nějak s rezervou. Docela úsměvné a spíše rušivé než hrůzu vzbuzující mi přišlo i to ladění do zombie-apokalypsy. Přesto fajn knížka, minimálně na jedno přečtení.

Radka1911
19.06.2020

Velice napínavá a krásná kniha kterou jsem v životě již přečetla několikrát a několikrát viděla i její filmové zpracování. V obou případech a vždy za pět hvězdiček.

m_martina
18.05.2020

Řekla bych, že jedna z nejlepších knih z prostředí letadel. Čte se dobře i po letech.

soupik2012
09.02.2020

I s odstupem 40 let tato kniha nic neztratila na svém kouzlu. Příběh je nesmírně napínavý a odehrává se hned ve třech dějových linkách. Mohla bych se pustit do vypisování technických nedostatků, což z knihy dělá nepravděpodobný příběh, ale není to literatura faktu. Chování jednotlivých postav v příběhu bylo uvěřitelné a to je pro mě vždy nejdůležitější atribut k tomu, abych se mohla rozhodnou jaké dám knize hodnocení. Na chování postav sice neshledávám nic zásadně nelogického, ale vadilo mi jednoznačné rozdělení na klaďase a záporáky. Nikdo nebyl pouze neutrální. Na kvalitě audioknihy se podepsalo její stáří, ale knihu čte pan Richard Honzovič a to je pokaždé zážitek.

1