Mayday

Nejnovější supermoderní nadzvukový letoun Straton – 797 má za sebou již několik úspěšných letů. Na jeho palubě se kromě jiných cestujících nachází i John Berry – sportovní pilot dvoumístných letadel. Let probíhá klidně, ale během několika okamžiků se změní v tragédii. Americká armáda totiž provádí tajný test nové zbraně – rakety Phoenix – C7. Kvůli utajení o něm ví pouze několik lidí, což znamená, že posádka Stratonu nemá o testu ani tušení. Peter Matos, pilot, která má střelu vyzkoušet, si nešťastnou náhodou splete Straton s cvičným cílem. Raketa prorazí trup letadla a způsobí silnou dekompresi. V důsledku podtlaku mají všichni cestující poškozený mozek a jsou stále agresivnější. Jediný, kdo srážku ve zdraví přežije, je John Berry, dvě letušky a dva cestující. John Berry se ujme řízení letadla. Když se Matos dozví, že omylem zasáhl Straton, jeho velitel mu rozkáže, aby letoun sestřelil, protože jinak by se o testu dozvěděly sdělovací prostředky. Matos se stále nemůže rozhodnout, ale když zjistí, že Straton někdo řídí, rozhodne se počkat... Berry se zatím spojí s letištěm, ale to mu úmyslně dává špatné instrukce... Eso: Edice statečnosti a odvahy; svazek 92. 1. vydání. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44255/mayday-44255.jpg 4.5382
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Naše vojsko

Mayday, 1979

Kniha Mayday

ashburton

Tuto knihu jsem četl mnohokrát, teď čteno opět po hodně dlouhé pauze. Musí se brát trochu s nadhledem, ale na svou dobu je to opravdu výjimečné dílo. Zajímavé je, že další autorova díla s podobnou tematikou mě už zdaleka tak nezaujala.
75%

ninano
27.12.2020

Napínavá a velmi čtivá kniha.

rumund
13.11.2020

hodně mě tato kniha v mládí nadchla

ArwenAragorn
25.10.2020

Četla jsem v mládí, to thrillery ještě tolik neletěly. Byla jsem z něho úplně na větvi!

ziriant
28.06.2020

Souhlasím s prvky knihy popsanými níže, z mé strany vnímanými také spíše jako negativa (škatulkování postav, přílišné nadšení pro dobrý konec se zadostiučiněním, trochu větší míra patosu, přílišné hrdinství některých postav, nereálnost děje s občasným popíráním fyziky). Ale pochopila jsem, že to je prostě autorův styl obecně, a stejně se mi kniha dobře četla a tak to beru tak nějak s rezervou. Docela úsměvné a spíše rušivé než hrůzu vzbuzující mi přišlo i to ladění do zombie-apokalypsy. Přesto fajn knížka, minimálně na jedno přečtení.

Radka1911
19.06.2020

Velice napínavá a krásná kniha kterou jsem v životě již přečetla několikrát a několikrát viděla i její filmové zpracování. V obou případech a vždy za pět hvězdiček.

m_martina
18.05.2020

Řekla bych, že jedna z nejlepších knih z prostředí letadel. Čte se dobře i po letech.

soupik2012
09.02.2020

I s odstupem 40 let tato kniha nic neztratila na svém kouzlu. Příběh je nesmírně napínavý a odehrává se hned ve třech dějových linkách. Mohla bych se pustit do vypisování technických nedostatků, což z knihy dělá nepravděpodobný příběh, ale není to literatura faktu. Chování jednotlivých postav v příběhu bylo uvěřitelné a to je pro mě vždy nejdůležitější atribut k tomu, abych se mohla rozhodnou jaké dám knize hodnocení. Na chování postav sice neshledávám nic zásadně nelogického, ale vadilo mi jednoznačné rozdělení na klaďase a záporáky. Nikdo nebyl pouze neutrální. Na kvalitě audioknihy se podepsalo její stáří, ale knihu čte pan Richard Honzovič a to je pokaždé zážitek.