Delfíní lidé

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vypravěčem knihy je šestnáctiletý Erich, který se svou matkou a mladším bratrem Zeppim opouští válkou zdecimované Německo, aby začali nový život ve Venezuele.Čeká tam na ně Klaus, bratr jejich otce, který padl na frontě. Barvité prostředí slouží jako kulisa střetu kultur – Evropanů a domorodého pralesního kmene –, stejně tak k odkrytí povah a minulosti všech účastníků. -------------------------------------------------------------------------------- ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/4818/delfini-lide-4818.jpg 4.231
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo, Triton
Originální název:

Dolphin people, 2006


více info...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Delfíní lidé

Dandy1
24.03.2021

Kniha napsaná z pohledu šestnáctiletého chlapce, který byl okolnostmi nucen příliš rychle dozrát v muže. Jak se lidé měnili pod vlivem ztroskotání v divočině bylo fascinující.

magnolia
19.03.2021

Už si pamatuji jen střípky, četla jsem před lety. Bylo to zvláštní, znepokojující...


aralka
11.10.2020

Neuvěřitelná až bizarní kniha, která mě donutila vyhledat si nějaká fakta o Amazonii a indiánských kmenech, které tam žijí a velmi mě překvapilo, že to, co je popisováno v knize se víceméně mohlo klidně stát, většina popisovaných věcí jsou fakta .... venezuelští Janomamové, jak se skutečně jmenují, jsou opravdu zvláštní a rozšířený kmen, jsou to malí lidé, kteří se zdobí dřívky a peřím, opravdu konzumují popel zemřelých, opravdu užívají yupo, více například ... člověk se tedy z této knihy dozví spoustu zajímavostí o této části světa, navíc prostřednictvím fascinujícího příběhu, který je sice napínavý, ale vyprávěný tak poklidně a s pocitem jakéhosi smíření, že to působí na čtenáře až jako vtip nebo nadsázka.... musím hodnotit pěti hvězdičkami, jelikož tohle je kniha, na kterou se nezapomíná, chvílemi jsem si mohla hlavu ukroutit :-)

Lexand
22.11.2018

Skvěle vystavěné. Některé peripetie jsem vytušil, ale stejně se pak vyvinuly mimo moje očekávání. Německá rodina v Amazonii krátce po válce. Může se stát cokoliv.

Tyet
25.11.2017

Tuhle knížku od Torstena Krola, kde vypravěčem je šestnáctiletý kluk, jsem přečetla za jediný den, je opravdu tak čtivá a napínavá.
Vdova po hrdinovi Wehrmachtu se dvěma dětmi opustí hned po skončení války zničené Německo a vypraví se za svým švagrem, který jí nabídl sňatek, do Venezuely. Tam, jak věří a doufá, je čeká nový život. Jižní Amerika se, jak víme, stala po válce útočištěm mnoha nacistů a bohužel ani strýček Klaus (takový druhý Mengele) není výjimkou. I když se dějiště románu, džungle povodí Orinoka, stane šíleným a krvavým kabinetem hrůz, přesto má kniha dobrý konec v tom smyslu, jaký je tématem celé knihy. Je to totiž antirasistická agitka, ale velmi pěkně podaná, věřte mi. My lidé jsme opravdu divné plémě. Když se pokusíme na celou historii lidstva podívat trochu z výšky, je to vlastně sled vyhlazovacích válek. Krásné lidské činy, které zastíní tuhle touhu po krvi, aby člověk pohledal. Ale jsou. Jen jsou většinou komorní, velmi osobní a odehrávají se vskrytu.

sick.boy
02.02.2017

Tohle příjemný překvapení mi dala přítelkyně k dvaadvacátým narozeninám. Hlavní hrdina/vypravěč je tedy o celých šest let mladší, přesto mi dokázal vyrazit dech. A to minimálně v každý kapitole.

Ingredience: Rodinka jež utíká z poválečného Německa, kde by je nejspíš zlynčovali, exotika venezuelských pralesů, indiáni, nácci, dobrodružnost a hlavně spousta úchyláren a podivností. O těch čte rád každý a kdo říká že ne, má doma nejvíc knížek od Bukowského plné slepených stránek.

Kniha vyniká nad ostatní svou neustálou překvapivostí. Po celou dobu jsem netušil kam se děj vyvine, žádná klišé se nekonají. Prostředí pralesa k tomu sice vyzývá, ale autor je dostatečně zvrácený na to, aby naservíroval originální příběh s krásně podivnou atmosférou.
Indiáni, kteří udávají tón příběhu jsou vykresleni bez jakéhokoli idealizování, konečně. Střet jejich přírodního, drsného životního stylu s dojčlandüberupjatostí je tak zábavný, že i kdyby v knize nebyla jiná zápletka, stejně dám 5/5. Jenže se toho udá spoustu a každý si to nějakým způsobem odnese, občas se z toho trošku kroutí prsty u nohou.

Pokud stavíte naší "civilizovanou" společnost nad tu "divošskou", kniha asi není pro vás. Protože jste blbci.

Aura tajemna ohledně neznámé identity autorovi knize jen přidává plusové body. Doufám že Torsten Krol zůstane navždy Torstenem Krolem a Delfíní lidé kniha od autora bez tváře.

pietroaretino
08.10.2015

" Máma mě kdysi nosila v břiše a já jí pak vyšel z těla vagínou. Teď jsem měl v žaludku pro změnu já ji a brzy mi měla z těla vyjít zadkem. "

playada
06.11.2014

Spisovatel je šílenec.

1