Žena v polární noci: Rok na Špicberkách

kniha od:

Žena v polární noci: Rok na Špicberkách https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451706/bmid_zena-v-polarni-noci-rok-na-spicberk-clm-451706.jpg 4.3 214

„Všeho nech a přijeď za mnou!“ Právě tohle napsal své mladé ženě její manžel, který se v té době živil jako lovec kožešin na Západním Špicberku. A Christiane, vzdělaná mladá umělkyně ze zámožné rodiny, skutečně opustila klidný život u rodičů i malou dcerku a vydala se na nehostinný Sever. Příběh vznikl ve třicátých letech dvacátého století. Autorka své zážitky popisuje s neobyčejným pragmatismem a humorem, který tu a tam připomene slavnou knihu Vejce a já. Christiane, jako správná hospodyňka vybavená například sušenou petrželkou do polévky, připluje na Špicberky. Po počátečním šoku při spatření dřevěné chýše potřené dehtem, kterou jí manžel připravil spolu s mladým Norem, který dvojici pomáhá a má jim během polární noci dělat společnost, zjišťuje, že téměř jediným zdrojem potravy a vitaminů pro ně bude tulení maso. Poté co se mladé ženě podaří polidštit a zútulnit staromládeneckou domácnost, začne vnímat ohromující krásu a sílu severské přírody a oceňovat samotu poskytující možnost hluboké kontemplace. Později se dokáže nadchnout i nádherou půl roku trvající polární noci, popisuje různé zajímavé aspekty existence v severských podmínkách a životy obyvatel Špicberků a s odhodlaností sobě vlastní se přenáší přes drsné stránky života na Severu. Příjemné, vtipné čtení, psané stále živým jazykem, které poutavě zachycuje dobové reálie a v Německu se dočkalo již šestnácti vydání.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Biografie a memoáry , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Portál
Originální název:

Eine Frau erlebt die Polarnacht , 1938


více info...

Komentáře (78)

Komentáře 78 Recenze 10

Česneksmedem
Česneksmedem
11.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Taková je životní zkušenost. Pokud dámě navrhnu, aby si na výlet nic nevzala, znamená to nic nakonec asi pět kufrů. A tak nějak podobně začíná i tato kniha. Fakt je ten, že pokud bych měl jet na rok na Špicberky (pořád se mi tam plete Špilas), tak si rozhodně vezmu ponožky z velbloudí vlny a naše moravské léčivé kapky, protože nohy, ledviny a játra je nutné mít v teple.
K návštěvě lákají už názvy – Záliv hrůzy, Záliv nářků nebo Strašidelný záliv. A strava je tam ryze domácí – například palačinky z tulení krve.
Tato kniha má prý v Německu již šestnáct vydání. Ani se tomu moc nedivím. Je to příjemné a celkem vtipné vyprávění, které rozhodně doporučuji k přečtení. Obzvláště dnes na Martina. Venku po sněhu ani památky, ale v knize je ho dost a dost.

Márinka
Márinka
05.11.2023 5 z 5

Ačkoli jsou popisované události staré bezmála devadesát let, najdete zde mnoho současného. Včetně zamyšlení nad tím, kde jsou naše hranice osobní i hranice naší civilizace/existence.

Deníkové zápisy jsou věcné, ale navzdory zmrzlým údům zde nacházíme humor a zejména, i přes všechny prožité útrapy, okouzlující popisy přírody. Myslím si, že velký podíl na čtivosti má skvělý překlad Violy Somogyiové.


mil
mil
13.10.2023 4 z 5

Autorka popsala svůj rok v ledové pustině téměř idylicky i když život tam musí být neskutečně drsný. Nechápu, jak tam může někdo žít.

KatyM.
KatyM.
21.09.2023 4 z 5

Autorka popisuje svůj rok na Špicberkách, kde se vydala za svým manželem lovcem. Autorka krásně popsala drsnou přírodu i nelehký život lovců. Příjemná oddechovka.

Radimka
Radimka
30.07.2023 4 z 5

Poslouchala jsem na ČRo. Příběh paní, která se rozhodne odjet za manželem na ledové Špicberky, je pro mne něco jako prožít dobrovolně noční můru. Dny, které prožívala sama v chajdě tři na tři, ze které se nedalo několik dní ani vyjít, na mne působí klaustrofobicky a vůbec si něco takového nedokážu představit. Před autorkou, která v těchto podmínkách nezešílela, smekám.

Jana512
Jana512
28.07.2023 5 z 5

Moc pěkná a zajímavá kniha, která zachycuje život jednoho roku ženy v Západním Špicberku, která se vydala za svým manželem. Musela to být silná žena, kterou nezlomila ani nehostinná příroda. Ba naopak, poznala statečnost a sílu těch, kterým polární kraj učaroval a zde strávili, přes všechny těžkosti kus života.

hanka24
hanka24
23.07.2023 3 z 5

Klobouk dolů, já bych tam asi nepřežila. Nicméně knížka se mi nečetla úplně dobře, popisy okouzlující, je cítit, že autorka má cit pro barvy, ale chtěla bych víc příběhů než popisů. Vždy se dotkne nějaké události a nijak ji už víc nekomentuje. Zajímalo by mě celkově víc z jejího života. Asi to ani po návratu do civilizace neměla jednoduché, možná to na severu bylo opravdu lepší.

Martule44
Martule44
18.07.2023 5 z 5

Pro mě úžasná pecka, protože mám ráda výzvy a dobrodružné cesty...tohle však musel být očistec a poznání sebe sama! Obdivuhodné, že se Christiane, žena z lepší společnosti, vůbec k takové cestě odhodlala...
Palec za odvahu a palec za ten úctyhodný věk, kterého se dožila!

Irsaf
Irsaf
09.07.2023 3 z 5

Kniha se mi četla blbě. Nějak mi nesedl styl, nebo nevím.
Ale Christiane má můj obdiv, že to tam celý rok zvládla a vydržela.

sidonka
sidonka
08.07.2023 4 z 5

Zajímavý příběh, číst v létě, o sněhové vichřici a teplotě -35°C, bylo osvěžující :-D, hlavní hrdinka za mě neuvěřitelná, zanechat doma dítě a vyrazit do těchto drsných podmínek na tak dlouhou dobu, to je pro mě nepředstavitelné a popis života na Špicberkách byl fascinující

zdenaR
zdenaR
07.07.2023 4 z 5

Knihu jsem poslouchala na Dvojce při žehlení - skvělé :-))

alishek
alishek
07.07.2023 4 z 5

Zajímavá knížka, ke které jsem se dostala přes Čtenářský klub, ale sama bych pp ji nesáhla. Četla se poměrně rychle, je poutavě napsaná, ale přijde mi pohled hodně romantický.

Han-nah
Han-nah
07.07.2023 4 z 5

Kniha vydaná už před nějakou dobou, ale život mezi ledovci v severním ledovém oceánu, arktické podnebí, ve věčném mrazu, pro mě nepředstavitelný i jen pocit. Jelikož nemám ráda krutou zimu, ale ani tropy a jsem ráda zde, kde žiji, obdivuji cestovatelské nadšence, kteří mě ve svých cestopisech obohatí o vědomosti, fotografie a hlavně jejich zážitky. A já se při čtení zasměju různým historkám . Při popisování přírody si vystačím i se svojí fantazií. Přeji jen všem těmto odvážlivcům radost ze zážitků, odvahu a přátelské lidi, kteří jim jejich cesty obohatí.

evineckY
evineckY
25.06.2023 4 z 5

Někdo připodobňoval toto ke knize Vejce a já, která byla velice vtipná, moc jsem se při ní nasmála, v níž si autorka uměla dělat srandu sama ze sebe . Zato tento příběh je z dalekého, drsného severu a tam toho moc k smíchu není.
Přijde mi spíše jako cestopis, biografie faktu a dobrodružná v jednom.
Jsou v ní krásné popisy přírody, zvířat, drsný život v divočině a ledové krajině. Moc doporučuji.

ANDY28
ANDY28
24.06.2023 4 z 5

Nikdy předtím jsem o Špicberkách neslyšela. Hned bych se tam rozjela, taková nádhera!

Clara_C
Clara_C
17.06.2023 5 z 5

Hodně odvážná žena. Coby teplomilec bych se do podobných dobrodružství nikdy nepustila. Obdivuji odvahu opustit dcerku a odjet. Ale při popisu krajiny i nacházení sebe samé, vnímání klidu, souznění s přírodou kolem a přijmutí své podstaty jí chápu. A obdivuji obnažení své duše a svého bytí až na dřeň. Nicméně pro mně bude sledování polární záře víc atraktivní na fotkách :)

R47
R47
06.06.2023 5 z 5

Čekal jsem oddychovou Betty MacDonaldovou o tom, jak naivní žena bojuje s nástrahami svého snu. Ale dostal jsem mnohem víc. Na tu dobu je v tom dost humoru a nadhledu, a přitom je to nesmírně poetické.

Evaho73
Evaho73
28.05.2023 4 z 5

Je skvelé, ako autorka dokázala čitateľom opísať nádhernú a nebezpečnú polárnu noc prostredníctvom svojich poetických úvah. Rok plný krásy, odvahy a prírodných fenoménov, ako sú víriace vetre, burácajúce ľadové kryhy a zaujímavé polárne zvieratá, jej určite priniesol jedinečný zážitok.
Je vždy obdivuhodné ak kniha dokáže tak verným a výstižným spôsobom dosahovať krásy a výzvy prírody. Autorkin  polárny príbeh je teda skutočnou oázou pre milovníkov prírody a ľudí, ktorí si radi predstavujú, aké by to bolo byť ponorený do arktickej krajiny.
Ak rádi čítate o podrobných opisoch prírody a o mieste človeka v nej, odporúčam túto knihu. Poukazuje na svet, ktorý inak zvykneme prehliadať a podnietiť našu túžbu objavovať a vážiť si krásu prírody.

Anavi8912
Anavi8912
27.05.2023 4 z 5

Zajímavé a poutavé vyprávění o životě v krásné a divoké přírodě na Špicberkách. Posloucháno jako audiokniha na Českém rozhlase v podání Kláry Suché. Autorka líčí formou deníku krásy arktické panenské přírody, ale na druhé straně i drsné a těžké životní podmínky na norském souostroví v Severním ledovém oceánu. Doporučuji.

marwinmh
marwinmh
24.05.2023 4 z 5

Ne, rozhodně si nedokážu představit, že bych v takových podmínkách zvládla přežít týden, natož celou polární noc.
Báječně vykreslený příběh, postavy, prostředí, příroda.

Chesterton
Chesterton
22.05.2023 5 z 5

[četba ČRo]
"Akrtida přece nevydá své tajemství jen za cenu lodního lístku.
Musíte přežít dlouhou polární noc, sněhové bouře a zapomenout na lidské sobectví. Musíte nahlédnout na smrtelnost všech věcí, abyste dokázali prožít jejich život."

Každý, kdo se do těchto končin vydá, musí být za mě trochu blázen.
Ale.
Bavilo mě to. K Betty Mac Donald bych to nerovnala. Pro mě je toto lepší. Betty jsem četla jen na střední, druhý poslech, nevím proč, mi přišel trochu plytký?
Tohle je poetické, umělecké až trochu snové a přesto chvílemi odvážně praktické a realistické. Trochu sebeironie a hlavně hodně potlačit či poetikou zamaskovat obrovské těžkosti a obtíže. Asi některé ženy před sto lety byly skoro nezhýčkané? Taky je to neskonale lidštější než Antarktida: Můj životní sen, co jsem poslouchala nedávno. . .
Dvě myšlenky, co mě napadly v průběhu poslechu a po přečtení komentářů.

Žena je jen tak emancipovaná, jak je silný a emancipovaný muž, se kterým žije ve věrném vztahu.

Seskupení žena, milující manžel a jeden další statečný a praktický muž bylo na rok na Špicberkách ve 30. letech asi super volba :o)

Jako bonus barva hlasu a styl četby Kláry Suché. Měla jsem srovnání s mnou jinak oblíbenou Anitou Krausovou v audioknize. Nebe a dudy ;o)
Ovšem budu-li mít tu možnost, i Anitu si ještě časem poslechnu.
Do horkých dnů, zalitých sluncem je to super.
Jen nečekejte celistvý příběh ani úplně Betty.
Spíš: "Krásné, obohacující, pokorné a tiché, jako když padá sníh." jak pěkně píše veriszv
A taky je to o tiché vnitřní síle ženy, jak jsem se dočetla v komentech na Čbdb !
5/4

yellowbanna
yellowbanna
18.05.2023 5 z 5

To se člověk po nezvykle dlouhém a chladném předjaří tolik těší na opravdové jaro a přechod k létu, až z toho začne poslouchat o polárních nocích :)) Zamilovala jsem se do lyrických popisů severské krajiny i zvláštně krásných pocitů osamělosti a vzdálenosti od veškerého "normálního" moderního světa. Kdybych nevěděla, že autorka byla na Špicberkách již ve 30. letech, lehce bych mohla vyprávění zařadit do současnoti, tak moderně znělo. Nejen po jazykové stránce, ale i obsahově - kdo by si byl pomyslel, že takové dobrodružství bude moci podniknout žena v době, kdy byla opravdová emancipace ještě hudbou vzdálené budoucnosti.

Andrea864
Andrea864
15.05.2023 4 z 5

Čtivé a zajímavé vyprávění o životě v divočině Špicberek. Na takovém místě si člověk uvědomí, jak mocná a krásná příroda je. Prožít tam rok je náročné i s dnešními vymoženostmi, natož s výbavou před téměř sto lety. Stojí za přečtení.

Semtamťuk
Semtamťuk
15.05.2023 3 z 5

Posloucháno jako radiokniha Českého rozhlasu v podání "usměvavého" hlasu Kláry Suché. V knize-deníku autorka nabízí především působivé obrazy krajiny, život je zde osekán na snahu přežít v nehostinných podmínkách. Autorka si i zde v zemi mužů-lovců vybojovává drobná vítězství, když zachrání ochočenou lišku před stažením z kůže, nebo vycídí chatu v extrémně mínusových teplotách vodou.

halina9846
halina9846
08.05.2023 5 z 5

Nevím, zda takto napsaný příběh zaujme dnešní mladé ženy. Formou deníku zachycuje to podstatné, kvůli čemu člověk dokáže přežít v nehostinném světě: statečnost, pokorou, soudržnost, práci, důvěru a humor. Muži loví, žena vaří a uklízí. V mínus 38°C. Rozdělení rolí a poctivé plnění daných rolí zajistí přežití. Není to rozmar. Jde o živobytí a zvolenou životní cestu.

tereza1198
tereza1198
14.04.2023 4 z 5

Říkám si, jestli bych vydržela něco takové. Ale jak se znám, tak ne. Malý prostor, nedostatek soukromí, ani špetka nějaké civilizované vymoženosti. Klobouk dolů.

senora
senora
11.04.2023 5 z 5

Ano, taky by mě zajímalo, to co je tady čtenáři skryto. Ten prožitek tam chybí, hlavně ten negativní. Je to jako by jsme se koukali na obraz, kde malíř namaloval to, co chtěl abychom viděli nebo to jak chce, aby to bylo vnímáno. Tady vlastně není vůbec popsán vztah mezi těmi lidmi, je to jako dopis z výletu, kde nepíšu nic negativního, aby si doma nedělali starosti. "Mám se dobře, je tu krásně, byla bouřka a hnusně, ale dalo se to." Něco takového. Přesto se mi to líbilo moc. Cestopisy vlastně moc nemusím, ale tenhle byl vyjímka.

knihveru
knihveru
13.03.2023 3 z 5

Částečně mi to přiblížilo tehdejší realitu života na Špicberkách, kvůli tomu jsem knihu četla a proto jsem docela spokojena. Je to hodně popisné, krajina, počasí, zvířata, dojmy, atmosféra místa, chybí více akce. Nešlo mi do hlavy, jak spolu vydrželi ve třech v jedné malé chatičce při polární noci.

milary
milary
27.02.2023 3 z 5

Betty (viz anotace) mi to nepřipomínalo.

Četla jsem určitě se zájmem, jak by ne. Tak zručně napsané, informacemi nabité líčení o pobytu v končině tolik exotické, z doby tak vzdálené, a s tolika přenádhernými popisy přírodních jevů a scenérií, prozrazujícími oko umělkyně...
A přesto bych se ke knížce už nevrátila.

Zakopávala jsem o to, co perfektně pojmenovala a shrnula v komentáři Erys, a čeho se dotkli i další...
Absenci uceleného příběhu prožitého roku, vztahů, emocí, nějaké aklimatizace v extrémních podmínkách...
Vzpírá se jakékoliv mé představě (a samozřejmě to neznamená, že tím cokoliv popírám), že by se městská žena, která zjevně neměla úplně představu, do čeho jde, dokázala tak ze dne na den přizpůsobit všem extrémům, vydržet bez újmy fyzické i psychické nároky, držet od samého začátku krok se zkušenými muži a vykazovat všemožné doposud nepoznané aktivity a dovednosti, aniž by ji nějak zvlášť krušilo vyčerpání, jakákoliv malomyslnost, neřku-li strach či stesk.
Jako by všechno lidské bylo eliminováno (nepočítám-li vzplanutí pro polárního lišáka) a očesáno do odlidštěného vytržení ze zajetí ledovou nádherou kolem.

Ne, Betty s jejími odhodlanými a přesto zdaleka ne vždycky vyhranými bitvami, vřelostí a sebeironií mi to vážně nepřipomínalo.

Janadvorackova
Janadvorackova
24.01.2023 5 z 5

„Zážitky v Arktidě jsou neuvěřitelně různorodé. Někdy se vraždí a přejídá. Jindy počítá a odměňuje. Můžete hrůzou a osamělostí málem přijít o rozum, ale zbláznit se dá i nadšením z přemíry krásy. Rozhodně ale v Arktidě nezažijete nic jiného než to, co jste si do ní sami přinesli."

Jeden z mnoha chytlavých postřehů autorky, která "si tam fakt užila." Natěšenost cestou ji vůbec nepřipravila na to, co bude muset snášet. První dojem z chaty, kde přezimovala, byl strašný, což jsem chápala. Chata, tedy spíše bouda, působila po všech stránkách děsivým dojmem :). Ale úžasně se přizpůsobila a vyprávění působí tak, že byste si hnedle začali balit, abyste její svědectví potvrdili.

Štítky knihy

životopisy, biografie humor příroda rakouská literatura cestopisy rozhlasové zpracování polární kraje zvěř kožešinová opuštění civilizace Špicberky

Autorovy knížky

Christiane Ritter
rakouská, 1897 - 2000
2020  86%Žena v polární noci: Rok na Špicberkách

Kniha Žena v polární noci: Rok na Špicberkách je v

Právě čtených3x
Přečtených263x
Čtenářské výzvě54x
Doporučených17x
Knihotéce99x
Chystám se číst160x
Chci si koupit27x
dalších seznamech2x