Otázka za deset

Vtipné retro od autora bestselleru Jeden den o tom, že láska i hory přenáší. Píše se polovina osmdesátých let a vysokoškolský student Brian Jackson se přihlásí do televizní vědomostní soutěže -- je to koneckonců mladý muž s přehledem. Tam se však zakouká do své spolusoutěžící, nadějeplné filmové herečky Alice Harbinsonové, která však jeho milostné spády neopětuje. Brian si tedy umíní soutěž stůj co stůj vyhrát, protože, jak každý ví, muži vybavenému encyklopedickými znalostmi žádná žena neodolá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/138056/otazka-za-deset-138056.jpg 3.7148

Starter for Ten (2003)

Literatura světová, Humor
Vydáno:, Argo

Kniha Otázka za deset

Teror
02.11.2018

Vtipná, krásně napsaná, jedna z mých nejoblíbenějších.

fruitbueno
16.08.2018

Studentský život je v Otázce za deset vylíčen tak, že se v něm aspoň na malou chvíli pozná snad každý student. Brian jako typický teenager provází svým životem s nadhledem, humorem a poměrně uvěřitelně. Přesto mi příběh přišel dost plytký, v podstatě se v něm nic neodehrálo, děj se posouval od pokusu k pokusu o Alici a čtenáři kromě vzpomínky na mládí asi až tolik nepřinese...

MayaBu
06.12.2017

Je poznat, že je Nicholls scénárista a rozhovory umí. To je asi jediné, co se mi na knize líbilo. Vtipná mi příliš nepřipadala (jediný moment, kdy jsem se zasmála bylo vyjmenovávání věcí, které Brian odmítl odvézt na návštěvu k Alici). Bylo to prostě hladce plynoucí vyprávění s jediným zvratem a dost zvláštním koncem (epilogem), který dle mého nebyl vůbec potřebný. Film jsem každopádně neviděla.

SteveP1
07.11.2017

Příjemné, upřímné a vtipné čtení o radostech a strastech dospívání, prvním roku na univerzitě a jedné velké lásce. Vše v barvitém podání smolaře a nemotory Briana Jacksona, 19-ti letého studenta posedlého zpěvačkou Kate Bush a v reálu univerzitního prostředí ještě k tomu krásnou studentkou Alicí. No a i když to s tou láskou stejně jako s televizní soutěží dopadne nakonec všelijak, příběh vás určitě dobře pobaví.
Styl psaní i humor Davida Nichollse hodně připomíná Nicka Hornbyho.
Zdejší vlažné hodnocení knihy mě vcelku překvapuje, za mě hezké 4 hvězdy.

wiana82
16.07.2017

Ten konec v soutěži mě dostal - až mi bylo Briana trochu líto...Jinak prima čtení, zajímavé, vtipné postřehy, vrátila jsem se v duchu do studentských let...

Luci_in_books
24.03.2017

Další skvělá kniha od tohoto autora .Kniha naprosto splnila má očekávání - dokonale mě vtáhla do děje a nešlo přestat číst, pobavila, rozesmála. Velmi oceňuji čtivý a humorný styl, jakým autor píše své romány. Kniha, která dokáže zaujmout čtenáře všech věkových skupin. Doporučuji.

Odehnalka
06.02.2017

Kniha mě velmi pobavila, stejně jako film, který jsem viděla jako první. Až pak jsem zjistila, že film je založen na knize a knihu si půjčila. Bylo to velmi příjemné čtení a dobře se to četlo. Jen ke konci jsem měla pocit, že se to trochu natahuje.
Doporučuji oboje - jak knihu, tak film. Je velmi dobře zpracován.

janik27
20.01.2017

vůbec to nebylo špatné, jen jsem měla problém se do toho začíst a dokončit to...

Leusee
31.10.2016

Mám z knihy takové rozpolcené pocity. Byly chvíle, kdy mi bylo za hlavního hrdinu až trapně, ale také byly okamžiky, kdy jsem se od srdce zasmála. Je to trošku takový příběh bez příběhu. Žádná opravdová zápletka, ale i tak se čte kniha dobře.
Co mě ale zaskočilo byl ten konec. Jako kdyby autor nevěděl jak pořádně knihu ukončit a tak se rozhodl to udělat během jedné stránky bez nějakého hlubšího zamyšlení.

Mayaku
29.04.2016

"Když se později klepu zimou v posteli - na zádech, zatímco čekám, až mi obličej zaschne, abych nenechával krev na polštáři -, pečlivě promýšlím strategii na zítřek a po dlouhých rozvahách dospěju k závěru, že nejlepší bude, když se přestanu chovat jako naprostý píčus. Nebude to právě nejjednodušší, ale je to bezpodmínečně nutné k tomu, aby Alice spatřila moje "pravé já". Problém je v tom, že ve mně začíná hlodat pochybnost, jestli tohle moudré, inteligentní, vtipné, laskavé, statečné, "pravé já", které by se někde ve mně mělo ukrývat, není tak trochu přelud. Něco jako yetti; pokud nikdo nikdy nedostane šanci si ho pořádně prohlédnout, proč by vůbec měl někdo věřit, že doopravdy existuje?"

Velmi příjemné oddechové čtení, které nenásilným způsobem podává skvěle vypointovaný inteligentní anglický humor :)

Peťulka3
31.03.2016

Dokonale oddychové čtení, u kterého se člověk zasměje :-)

kusma
21.01.2016

Zábavné, pohodové čtení. Nicholls umí psát velmi čtivě a vtipně, moc ráda si od něj přečtu další knihy.

exitus
12.01.2016

Autor patří k mým oblíbeným, tato kniha byla poslední, která mi chyběla do sbírky. Asi se mi líbila o chlup víc než Záskok, ale na druhé dvě (Jeden den a Tři na cestě) nemá. Líbí se mi autorův humor i styl psaní, takhle si představuji oddechové čtivo. Postavy mě bavily, hrdinova láska byla tak nereálná, až mě to občas štvalo, ale není to tak i v životě?:)
Update - film na motivy knihy je půvabný a skvěle obsazený.

tess.de.veles
25.11.2015

No co k tomu napsat? Čekala jsem něco většího..zábavnějšího....něco, co mě dostane....ale teda nestalo se...Davida přirovnávají k Hornbymu...toho taky nemusím, takže vina je asi na mojí straně...:)
Jeden den se mi moc líbil...ale tedy spíš film, než kniha...Ještě mám doma od něj jednu_ ZÁSKOK....a po ní se rozhodnu, jestli dál budu držet krok s jeho tvorbou nebo jestli budu jeho knihy na policích v krámě a khihovně ignorovat.
Taky jsem viděla film Zahřívací kolo na motivy téhle knížky...Alice krásná...Brian docela pěknej kluk....ale jinak nic nic nic moc....:(

Šárka_D
10.07.2015

Protože jsem povahou nostalgik toužící po časech, které nikdy nezažil, kniha mi sedla, příjemné čtení plné britského humoru, hudebních odkazů a komických situací. Ačkoliv strašný pako, hlavní hrdina je dost sympatický.

bigfoot15
17.06.2015

Nádherná kniha :). Bavila mě od začátku až dokonce, určitě si přečtu i další autorovy knihy.
Pro zvědavce a nadšence této knihy - ano, je i filmové zpracování:

(Zatím jsem film neviděla, ale mám to v plánu :))

..knihu určitě doporučuji! :)

Kočičáci
02.01.2015

Bohužel se musím přidat k menšině :-( ač mě to mrzí, protože jsem se na knihu těšila... Já jsem se až tak nebavila, spíše jsem se knihou úsměvně prokousávala, a jediné wow přišlo u překvapivého závěru kvízu.
Ze zásady knihy neporovnávám, razím názor, že každá je opravdu originál, ani nemívám přemrštěná očekávání, ale asi jsem od Davida Nichollse po přečtení knihy Jeden den čekala něco víc...tak snad příště.

Burák
22.10.2014

Původně jsem si chtěla v knihovně půjčit od Nichollse Jeden den, ale byla půjčená, tak jsem z nouze sáhla po Otázce za deset. A víte co? Bylo to skvělé. Přesně se mi ztrefila do vkusu i do nálady. I když je to žánrově úplně jinde.
Knížka je moc čtivá a opravdu vtipná - ale zas ne žádná veselá řachanda.
I když se děj odehrává v 80. letech, téma je nadčasové a že neznáte dobový společenský a politický kontext, nijak nevadí.
Hodně se mi nabízí srovnání s Kdo chytá v žitě. Ta sice pro mě stále zůstává naprostou jedničkou, ale Nicholls z toho určitě vychází se ctí.
Těším se na jeho další literární počiny.Někde jsem taky četla, že podle knížky vznikl před pár lety i film, tak se taky pokusím dohledat.
Za mě 90 % a přidávám do Doporučených.

vaili
29.05.2014

Tak vtipné čtení ano....ale jak se píše na obálce..neskutečně zábavné, tak to ani ne :) občas se spíše cítíte trapně za hlavního hrdinu, ale vcelku dobré :)

magnolia
15.02.2014

Ke knize jsem přistupovala nedůvěřivě, o to více se mi líbila. Moc dobře se četla, byla vtipná (místy velmi), ale nejen to. Líbila se mi o mnoho víc než např. Hledání Aljašky, která je také o studentském životě. To, že se odehrává v 80.letech vůbec nevadí, není to podstatné. Doporučuji! (A otázky s odpovědí na začátku každé kapitoly jsem nejdříve přeskakovala, ale mají smysl a vztahují se k následujícímu ději jako taková vtipná poznámka)

Melanka
10.02.2014

Příjemné veselé čtení. Zase jsem si uvědomila, že bych nechtěla být znovu mladá a řešit sebe a vztahy kolem.

bookcase
05.02.2014

Úplně něco jiného než Jeden den. Docela mě to bavilo, hrdina byl sice někdy až moc vtipný, mohl trošku ubrat, ale jinak se dalo. Připomínal mi Adriana Molea.

mySaints
30.11.2013

Ze začátku jsem smála jak blázen, ale pak už mi přišlo, že autor přehrává a chce být vtipný za každou cenu. Některé scény opravdu přehnal (jako například to, že hlavní hrdina byl neustále "pod parou" nebo to, že se pořád ztrapňuje - vím, že je to účel knihy, ale bylo to až moc nereálné). Celkově to ovšem průšvih nebyl, pár večerů jsem se nad knihou opravdu bavila, ale Jeden den to určitě nepřekoná. Kdo ví, zda autor někdy ještě napíše lepší knihu.

bosorka
16.11.2013

Musím zkopírovat recenzní citát z obálky knihy: Neskutečně zábavné... Tato dvě slova vystihují knížku jak nic jiného, dlouho jsem se tak nepobavila a měla jsem co dělat, abych se v mhd občas nesmála nahlas.

Aliii
01.11.2013

Čtení spíše úsměvné než k popukání, i když jsem se na několika místech smála i nahlas. Časem určitě zkusím i některou další knihu od tohoto autora.

HanaNov
04.08.2013

Tak takhle nevtíravě vtipnou knížku jsem dlouho nečetla. Kdo nehledá nic náročného, spíš odpočinkového, Otázka za deset je jasnou volbou. Moc často se mi nestává, abych se u čtení zasmála nahlas.
Otázka za deset je diametrálně odlišná kniha od Nichollsova Jednoho dne jak námětem, tak i stylem vyprávěním (sice jiná, leč stejně dobrá). Je to lehké, příjemné čtení, které potěší a donutí zavzpomínat (já osobně jsem se několikrát přistihla, že popisované situace a charaktery moc dobře poznávám):-)
Opravdu jsem dobře bavila, doslva jsem text hltala a prožívala jsem příběh spolu s hlavním hrdinou, navíc skloubení s kvízovými otázkami v úvodu každé kapitoly je zábavné a netradiční:-) Stejně jako Jeden den byl prostě "jiný", tak i Otázka za deset je prostě nevšední - má nápad, lehkost, nadhled...

stopni
24.07.2013

V porovnání s předchozím románem Jeden den lze sledovat u Otázky za deset dost podprůměrný příběh, kterému chybí kvalita a síla...Během čtení jsem se dost nudila, protože celý příběh je postaven jen na vztahu Brian - Alice, ale i přesto čtenář už od začátku ví, jak vše dopadne, resp. s kým Brian skončí....Velice mě knížka zklamala, čekala jsem od ní větší čtenářský zážitek....

Verun
27.05.2013

Doporučuji k přečtení, každý zavzpomíná na svoje mládí a dospívání, psáno s lehkostí a s humorem.

Jiitush
24.05.2013

skvělá knížka, už aby byly další překlady Nichollsových knih :)

medvěd
30.04.2013

Velká zábava. Naposledy jsem tak bavil u tajného deníku .....

humoristické romány anglický humor zfilmováno

David Nicholls

David Nicholls