Osamělost prvočísel

od:

Osamělost prvočísel

Rozhodnutí uděláme během pár vteřin a jejich důsledky pak neseme po zbytek života. Pravdivost tohoto tvrzení doslova na vlastní kůži otestovali protagonisté románu: Alice a Mattia se v dětství rozhodli špatně… Přitom nešlo o nic závažného, ona se jen nechtěla stát závodnicí v lyžování a on nehodlal vzít na oslavu ke spolužákovi ... celý text

Rozhodnutí uděláme během pár vteřin a jejich důsledky pak neseme po zbytek života. Pravdivost tohoto tvrzení doslova na vlastní kůži otestovali protagonisté románu: Alice a Mattia se v dětství rozhodli špatně… Přitom nešlo o nic závažného, ona se jen nechtěla stát závodnicí v lyžování a on nehodlal vzít na oslavu ke spolužákovi svou mentálně postiženou sestru. Dalo by se to pochopit, byli ještě malí, ale tíha následků je neušetřila, naopak dopadla na ně celou svou vahou. Během dospívání hledají svoje místo na světě ještě obtížněji než většina jejich vrstevníků, ale když se setkají, zdá se, že by je mohli najít jeden vedle druhého... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25040/osamelost-prvocisel.jpg 4.4653
Originální název:

La solitudine dei numeri primi (2008)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (102)

Přidat komentář
Kif
19. srpna

Jedna z těch knih, které jsem nedokázala odložit. A zase jeden z těch životních příběhů, které ukazují, jak důležité je, nebát se otevřít pusu a svěřit se s tím, co člověka trápí. Ukazuje, jak bychom spolu měli mluvit, komunikovat, protože ten druhý neumí přečíst naše myšlenky (i když s některými se to tak občas zdá).
Dva lidé, kteří mezi sebou měli unikátní pouto. Dva lidé, kteří mrhali svým štěstím, protože měli pocit, že si ho nezaslouží. Dva lidé, kteří nebyli schopni si říct o pomoc, přestože si dokonce fyzicky ubližovali. Kdyby jen byli schopni alespoň spolu otevřeně mluvit, mohli být šťastnější. Ale oni nebyli. Nechtěli. Zahnali každou šanci na štěstí, i když ji měli přímo před nosem.
Krásná kniha. Taková, která vás nutí se nad tím vším zamyslet a která může, pokud to člověk dovolí, něčemu naučit. A takové mne baví asi nejvíc.

iveta.vaisova
23. července

Knížka, která je plná bolesti, smutku a osamělosti. Přesto může právě osamělým a zraněným lidem přinést naději. Tihle dva životní ztroskotanci se minuli, přesto si v nejkritičtějších momentech byli oporou. Měli by ji číst všichni, kteří by snad trochu ztráceli naději, sami sebe, smysl života... Nikdy v tom nejste sami.

lenhart23
29. června

Tahle knížka vám neudělá dobře. Je prosáklá odcizením, smutkem a samotou až do morku vazby. Ale stojí zato si ji přečíst.

000nugatovej
12. června

Čím to, že i při třetím čtení (v průběhu osmi let!) se mi tahle ponurá kniha líbila? Čiší z ní smutek a tíha života. Přes všechny prohry oba hrdinové, kteří v sobě komplikovaně nesou svou osobní tragédii z dětství a zároveň své duševní i tělesné handicapy, svůj osamělý život jaksi (ač těžce) zvládají. Je mi jich líto, zároveň jsou mi svou lidskostí sympatičtí. Giordanovi se podařilo namíchat ve své prvotině skutečně neobvyklou směs pocitů.

amysa
29. května

Komentář jsem chtěla dopsat až poté, co shlédnu i film, který byl podle této knížky natočen... Jenomže jsem se k tomu ještě nedostala a tak raději píši hned, než už úplně vše zapomenu... Ač se tento příběh odehrává spíše na té smutnější vlně, líbil se mi... A když to vezmu i z toho matematického pohledu, tak jsem do poslední chvíle věřila a doufala, že se jednou trajektorie Alice a Mattia přeci jen protnou... Celý příběh o vzájemném míjení mi hodně připomněl knížku Jeden den od D. Nichollse a také Norské dřevo od H. Murakamiho... To je jen dovětek pro ty čtenáře, kteří chtějí i nadále pokračovat na té depresivnější vlně... Já jsem rozhodně musela odlehčit...

Malýmedvěd
26. května

Moc pěkná kniha. Z počátku mi připadala šíleně temná a depresivní, ale jak jsem se postupně sžil s hrdiny, tak ke konci mi to už mi to ani moc temné nepřišlo. Padal na mne jen smutek. Moc zajímavý pohled do osamělých duší. V dnešní době FB to může být docela aktuální téma. Taky mne zaujala ta myšlenka, která se úplně nabízí, že nedělat nic a uzavírat se do sebe, může být velmi destruktivní i pro okolí.

KosťaLevin
25. květnaodpad!

Rozhodnutí uděláme během pár vteřin a jejich důsledky pak neseme po zbytek života, píše se v anotaci. Ale opravdu je to tak? Zprvu jsem nad knihou chtěl jen mávnout rukou. Ničím nevybočující produkt absolventa kurzu kreativního psaní. Jazykem nudné, příběhem šablonovité, uzavřené do sebe a neschopné vyhlédnout ven - jako oba hlavní hrdinové. Ale tahle "hlavní myšlenka", kterou se Giordano snaží na Alici a Mattiovi demonstrovat, mi přijde pitomá.

Místo, aby se tahle rozhodnutí vyjevila jako důsledek nespočetně mnoha rozhodnutí předchozích, ukazuje je víceméně jako produkty okamžiku. Třeba to, co Mattia udělá na začátku v parku se sestrou nebo později v pokoji s dopisem a Alicí. Trvá to sice pár minut, ale je opravdu proces, který k těmto konečným rozhodnutím vede, také tak krátký? Není to jen přirozený součet všech malých rozhodnutíček, která děláme nepozorovaně každý den? Přesouvá to pozornost od věcí, které dokážeme snadno ovlivnit, k věcem příliš velkým, aby se jimi dalo hnout. Však to ucho u džbánu, se kterým se chodí pro vodu, taky neupadlo jen tak. A přitom by možná stačilo ten džbánek pokaždé trochu zdola podepřít.

Ssojka42
20. května

Líbilo se mi. I když deprese, beznaděj, dlouhé přemýšlení bylo na místě. Zkrátka temné dílo...

ajla5
08. května

Asi první kniha, u které mi film připadal lepší.

laeela
27. března

Jsem také prvočíslo, proto jsem postavám naprosto rozuměla, kniha mě zasáhla - v dobrém - a budu o ní ještě dlouho přemýšlet.
Rozhodně řadím mezi "klasiku", i když ne rokem vydání. Ale stylem, vykreslením postav, které vždy jednají v souladu sama se sebou, i když by si čtenář přál, aby tomu tak nebylo. Co mě moc bavilo, jak mě autor provázel myšlenkovým tokem postavy, abych věděla co bude následovat.

Jolina
09. března

Nelze jinak. Silné, poutavé, vnímající, zahlcující a pohlcují. Dílo, jehož některé výjevy zůstanou uvnitř navždy. Každý moment ovlivňuje náš další život, další směřování...

menca
04. února

Pro mne tato kniha představuje jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků, který jsem u v současnosti odvíjejících se děl - rozuměj doba, ve které žiji - dosud zažil. Temné dílo, děj, který představuje bezvýchodně se vyvíjející život hlavních aktérů, které optimističtější budoucnost pravděpodobně nečeká. Přitom by možná značná část lidí řekla, že změnu by pro ně mohlo představovat jediné rozhodnutí, jediné vystoupení ze zajetých životních kolejí. Jenže přesně tohoto osvobozující kroku mimo vyjetou dráhu nejsou aktéři schopni. On totiž téměř stejný krok není pro různé jedince stejně dostupně realizovatelným. Každou nohu totiž tíží jiné závaží, jiné životní zkušenosti, které brání každému se subjektivní obtížností v učinění zdánlivě stejného rozhodnutí.
Pokud bych měl v mnou čtené literatuře najít něco, co by se tomuto podobalo, tak je to Norské dřevo od H. Murakami.

Louanne
29. ledna

Asi jsem očekávala příliš. Kniha ve mě vyvolala beznaděj a tmu. Ale asi to tak mělo být.

Lexand
27. ledna

Jedna mých top ten, i když ji asi nebudu číst podruhé.

mySaints
21. ledna

Kdybych dala tuto knihu přečíst mé optimismem stále nabité kamarádce, která každý den potřebuje společnost mnoha nejrůznějších lidí, zřejmě by se na mě po přečtení dívala divně a kladla by si otázku, zda takoví lidé, jako jsou v této knize opravdu mezi námi existují, a zda se já vyžívám v tom číst o utrpení druhých (a tím jsem divná). Tuto knihu si zamilují zejména hluboce přemýšlející lidé (a to neznamená, že musejí být nešťastní a vůči světu zahořklí, to vůbec ne). Ti příběh Mattia a Alice ocení proto, že jim zase na chvilku odhalí jejich nejskrytější myšlenky a nejtemnější pocity a dá jim hodně témat k přemýšlení. O tom by knihy měly být.

TallulahDragon
08. ledna

Osamělost mě ze začátku nadchla. Konec jsem si představovala jinak, byla jsem z něj trochu rozpačitá. Ale i tak to byla velice působivá kniha, nejlepší, co jsem za poslední dobu četla.
Onen často vytýkaný pesimismus mi nevadil, naopak udělal z knihy originální kousek

evonra
02. ledna

„Prvočísla jsou dělitelná jenom 1 a sebou samými. Mají své místo v nekonečné řadě přirozených čísel, mačkají se jako všechna ostatní mezi jinými dvěma čísly, ale jsou vůči nim o krok pozadu“.

Příběh dvou osamělých duší, které si nesou svá temna, chyby, špatná rozhodnutí a po celý život je nezvládnou zvrátit ….
Kniha, která z vás vymačká emoce všeho druhu a příběhem lítáte jako na horské dráze. Deprese a bezmoc - ty mají tedy svých 60% jistých, ale zbytek si spravedlivě podělí naděje, víra, láska.
A přiznejte si - kdo občas není rád sám….?

tweed
25.11.2016

Osamělost prvočísel, byla ta knížka, kterou milovali všichni správní lidé a ve mně se nakupilo tolik očekávání, že to nutně muselo skončit velkým zklamáním. Tedy... to jsem si alespoň říkala a přečtení jsem odkládala více než pět let. Shame on me. Mé obavy byly zbytečné a já se naprosto zamilovala.
Už jsem se za svůj život seznámila s milionem knižních postav, které bezmezně uctívám, ale tady jsem měla poprvé pocit, že čtu o postavách, s kterými se můžu více méně ztotožnit, přestože s nimi mám společného jen málo.

mane.n
21.11.2016

Už jsem četla lepší, námět není špatný, ale zpracování katastrofické, místy zdlouhavé až nudné, žádné vyvrcholení a závěru jsem se nemohla dočkat, který ani nepotěšil ale ani nezklamal.

jiri77
10.11.2016

Když jsem se pouštěl do četby této knihy ,čekal jsem průměrný příběh o nějakých osamělých srdcích. Naštěstí jsem našel jednu z nejlepších knih ,která krasně popisuje lidské chyby a jejich následky. Moc se mi líbilo jak autor skvěle popisuje lidskou nerozhodnost ,trápení ,negativní pohledy na život. Po přečtení knihy jsem si začal připadat jako prvočíslo ,pokud jim nejsem od dětství. Moc silný literární zážitek.

Rade
02.11.2016

S předchozími, vesměs dost výstižnými komentáři, souhlas, hodně depresivní četba. Celá kniha je o zmařených nadějích včetně té, která se týkala Mattiovy sestry.
Oba hrdinové, kdykoliv se ocitli na nějaké křižovatce, se rozhodli špatně. Takhle mi to připadalo po celou dobu četby. Jenže nakonec si myslím něco jiného; špatné rozhodnutí v dětství z úvodu knížky podle mě nebylo příčinou jejich dalších „chybných“ rozhodnutí, nemohli se rozhodnout jinak, protože taková byla jejich osobnost, tak byli nastavení. Ve skutečnosti neměli možnost volby. To jen čtenář v souladu se svou povahou a temperamentem při četbě skřípe zuby a jednání Alice a Mattii posuzuje podle svého.
Pro mě z knížky vyplývá takové poselství, že člověk, který je od přírody nastaven jinak (to platí zejména pro Mattiu, který v sobě nesl jisté rysy Aspergrova syndromu), se bude chovat jinak a je asi pošetilé od něj čekat chování, které vyžaduje společnost (tj. pozitivní vztahy, bezproblémová komunikace, šťastná rodina). K tomu se pak samozřejmě přidávají špatné zkušenosti z dětství, ale byl opravdu otec Alice tak špatný a despotický? Nebo ho tak Alice vnímala, protože prostě byla jiná a neschopná pozitivní vztahy vytvářet? A to samé platí pro Mattiu, nebyly jeho vztahy s rodiči tak chladné i pro jeho podivínství a neschopnost projevení citů?
Z obou hrdinů mi byl bližší Mattia, snad proto, že nikomu vědomě neubližoval, potýkal se s nezměnitelnými rysy naznačeného autismu, takže ani nemohl splnit očekávání, na něj kladená. Přesto se naučil nějakým způsobem žít – a možná jeho samota pro něj nakonec nebyla tak trýznivá.
Alice mi byla sympatické méně, snad proto, že se občas snažila lidmi manipulovat, nebo prostě proto, že jsem na ženské jako žena přísnější…:)
Váhala jsem mezi čtyři - pět, na jednu stranu mě kniha až tak za srdce nepopadla, na druhou stranu jsem o ní hodně přemýšlela, mnohem déle než o jakékoliv nedávno čtené knize.
Každopádně plus za skvělý překlad – i z výtečného doslovu překladatelky je zřejmé, že k dobrému překladu je potřeba nejen citu pro oba jazyky, spisovatelského umu, ale i pochopení a vcítění se do autora.

suezie
27.10.2016

Co je náš život? Soubor milionů malých i velkých rozhodnutí.
... udělám to, udělám tamto, udělám to tím způsobem, kdy to udělám, neudělám to...
A co když jedno z té obrovské množiny rozhodnutí, které se na první pohled jeví naprosto obyčejně, běžně a naivně, naprosto změní můj život?
Jak velkou zodpovědnost za sebe i za ostatní máme, když si uvědomíme, že i to nejbanálnější rozhodnutí může způsobit obrovské změny...
Tenhle příběh vás nemá přivést k tomu, abyste se ode dneška báli rozhodovat... NE!
Řiďte svůj život směrem, jakým si myslíte, že chcete, aby se ubíral. Rozhodujte se podle sebe a nenechte, aby vám jednu z možností, kterou svoboda přináší, vzal někdo jiný. Příliš nepřemýšlejte, někdy se rozhodněte vystoupit ze své každodennosti a udělat něco, co byste jinak neudělali, možná budete překvapeni...

A co dělá holka, jejíž jednou z hlavních vlastností je nerozhodnost, když opravdu neví?
Řídí se tímto citátem:
"Pokud stojíš před rozhodnutím a nevíš si rady, jednoduše si hoď mincí.. Ne proto, že by měla rozhodnout za Tebe, ale pro ten moment, kdy je ve vzduchu - a ty najednou víš, v kterou možnost doufáš."

beruzzka
12.10.2016

Knížka, od které jsem stále utíkala. Byla tenká a tak jsem ji nosila v kabelce a ne a ne se do ni ponořit. Asi jsem čekala další román, vymyšlený příběh s krásným happy endem, aby byl čtenář spokojený a štastný, a knížka byla přitom realistická a popisovala "skutečný život". Nakonec jsem dočetla a byla ráda, za její konec i děj.

Matty
30.09.2016

Marně jsem v knize napsané šestadvacetiletým italským fyzikem hledal kvality, které z ní učinily národní literární bestseller. Nevím, zda za to může množství viděných evropských artfilmů o mladých lidech, kterým nikdo nerozumí, ale fabule románu mi přišla stejně neoriginální jako jeho jazyk.

Příčiny psychické nerovnováhy obou hrdinů jsou maximálně zjednodušené a není příliš pravděpodobné, že by se svými mentálními bloky v životech bez odborné pomoci dosáhli toho, co si pro ně Giordano připravil (aby například muž s Aspergerovým syndromem odjel daleko od domova a aby žena s anorexií dokázala tak dlouho obelhávat své rodiče a následně svého partnera - přičemž v obou případech vycházím z vlastní zkušenosti). Nepřeji jim zlé, z Osamělosti prvočísel kape dost beznaděje i s těmi pár světlými body. Utrpení, jak jej autor podává, ale není realistické, je spíše sebelítostivé, připomínající mládežníky přesvědčené, že byli do kouta odkopnuti nechápající společností.

Kniha založená na postavách může trpět lecjakými neduhy, ale psychologická plytkost by mezi ně patřit neměla. Není to dané jen tím, že postavy jednají jako bez života. Ony jsou tak napsané. Nebyla jim věnována patřičná pozornost, stejně tak románu jako takovému. Giordano zpravidla jenom nadhodí nějakou nosnou myšlenku (třeba tu titulní, s čísly předurčenými k samotě), ale dále s ní nepracuje, nedokáže ji zapracovat do celkové struktury vyprávění.

Byť šance byla veliká, filmová adaptace v tomto případě bohužel není lepší předlohy. Naopak. Přejímá většinu nedostatků knihy a pokud se od ní snaží odlišit, pak dost nešťastnými způsoby (forma vyprávění, syrový vizuální styl v kombinaci s popovým soundtrackem).

Maat
07.09.2016

Tuhle knihu jsem strašně dlouho opomíjela, snad pro její název název. Nakonec jsem neodolala a vypůjčila ji v knihovně. Je hodně zvláštní, ale neskutečně poutavá. Ta kniha má atmosféru, ač ponurou, silné emoce a polapí Vás.

sporran
05.07.2016

Knihu jsem přečetla za jediný den. Nemohla jsem se dočkat toho, jak dopadnou dva mladí lidé, jejichž osudy začaly v mládí tragédií. Dění kolem Alice je realističtější, např. problémy se šikanou v dětství, despotický otec... prostě taková realita. Kdežto Mattia se potýká s hlubší problémem, který se promítá v řadu dalších, řetězících se situací a problémů. Tyto dva osudy pojí zvláštní pouto, přátelské, partnerské, v průběhu se to nedozvíme a vlastně ani na konec. Jaký je pocit z této knihy? Přesně ho vystihuje její název.

RobertRoberts
02.07.2016

Lidé už od nepaměti milují příběhy, jejichž hrdinové jsou nešťastnější než oni, aby doplnili svoji mozaiku citů o chybějící článek s absolutní smůlou. Ten článek, který i zanedbatelnému pocitu štěstí dává přijatelnější rozměr, aby ono prožité dostalo punc skutečnosti a my tak své přesvědčení, že náš život za něco stojí. Je to přesně ta síla, které pomáhá lidem přežít války, živelné pohromy, ale i hluboké osobní krize. Pravděpodobně to je důvodem, proč se prvotina tohoto autora stala velmi rychle bestsellerem a získala několik cen a podle mého zcela zaslouženě, neboť už od prvních vět se střemhlav propadnete do světa anorektičky a osamělého, těžkopádného paka, s dlaněmi jako dřevorubec. Na malou chvíli se tyto dvě, zdánlivě bezvýznamné nuly stanou středem vašeho vesmíru. Budete si je pamatovat ještě dlouho po přečtení poslední stránky, protože celé je to mrazivé, poutavé a naprosto podmanivé...

true.penny
26.06.2016

Velmi zvláštní a zajímavý příběh s atmosférou a skvělým zpracováním vývoje postav.
Přečteno za jeden den. A byl to rozhodně příjemně strávený čas.

kanitsuj
10.06.2016

Velmi pěkný, i když trochu temný a komplikovaný příběh, který mne bavil od začátku až do konce. Doporučuji všem, kteří přemýšlí o lásce, o principech fungování vztahů a o životě v celé jeho mnohovrstevnatosti, neprůhlednosti a fatálnosti.
Knížku si budu dlouho pamatovat.

Aaron Lewis
08.06.2016

Proč je nejtěžší být sám sebou? Hmm? Teď zase neusnu. Ale nehodnotím celou knihu. Ta čtvrtá hvězda je za předpředposlední dvě stránky. Ty si budu pamatovat.