Osamělost prvočísel

Rozhodnutí uděláme během pár vteřin a jejich důsledky pak neseme po zbytek života. Pravdivost tohoto tvrzení doslova na vlastní kůži otestovali protagonisté románu: Alice a Mattia se v dětství rozhodli špatně… Přitom nešlo o nic závažného, ona se jen nechtěla stát závodnicí v lyžování a on nehodlal vzít na oslavu ke spolužákovi svou mentálně postiženou sestru. Dalo by se to pochopit, byli ještě malí, ale tíha následků je neušetřila, naopak dopadla na ně celou svou vahou. Během dospívání hledají svoje místo na světě ještě obtížněji než většina jejich vrstevníků, ale když se setkají, zdá se, že by je mohli najít jeden vedle druhého......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25040/big_osamelost-prvocisel-mKd-25040.jpg 4.31255
Literatura světová, Romány, Příběhy

Vydáno: , Odeon

La solitudine dei numeri primi, 2008

Kniha Osamělost prvočísel

Adellll

Z knihy mám po dočtení smíšené pocity. V první řadě pro mne byla obrovským překvapením. Přestože mi obě hlavní postavy byly velmi vzdálené, nějakým zvláštním způsobem jsem si je vlastně tak trochu oblíbila a celou dobu čekala, kam se asi tento vlastně trochu divný (nebo minimálně pro mne nezvyklý) příběh může ubírat. Kniha sama o sobě byla velmi čtivě napsaná, jen konec mi přišel lehce uspěchaný a nelogický.

ava.s
31.12.2022

Dočteno až na doslov, ten jsem vzdala v půlce. Na mě byl moc analytický, depresivní a kazil celý dojem z knihy.

Kniha na mě nepůsobila moc depresivně, ne každý má v životě štěstí... Nepotřebuji knihy zalité duhou s předvídatelným happyendem. V podstatě se mi líbila, ale je tu opět jedno nepopsatelné ale, co mi brání dát plný počet.

Odeonka, (které milují), takže jsem nečekala lehké čtení, co by ve mě nezanechalo žádný dojem. Kniha v podstatě i splnila očekávání.
Asi mohu i doporučit, možná se někdy ke knize vrátím, ale něco mi brání dát plný počet hvězdiček a nad knihou se nadšeně rozplývat.

bookbypatrik
20.11.2022

Osamělost prvočísel. Odeonka, která vás nenechá chladnými a už od prvních stran vás zničí těžkým osudem dvou hlavních postav, jenž se prolíná celým dějem.
Mattia a Alice ve svém dětství udělali rozhodnutí, jež jim v danou chvíli nepřišlo tak závažné. To ještě netušili, že si jeho následky ponesou i po celý zbytek života. Opravu prvočísla zůstávají navždy sama?

Paolo Giordano je výtečný autor a otevírá v příběhu nejedno těžké téma. Čtenář se tak může setkat se šikanou, sebepoškozováním, poruchou příjmu potravy, nezapadnutím do kolektivu apod. Zároveň tyto aspekty příběhu vyjmenovávám i jako případná trigger warnings. Popravdě to totiž bylo místy velmi silné čtení. I když je autorův styl psaní víceméně čtivý, knihu bych na jeden zátah nezvládl. Delší odpočinkové pauzy byly opravdu potřebné.
Aneb #tohlenenioddechovka.

Už vám je asi jasné, že Osamělost prvočísel nemá úplně sluníčkový nádech, ale spíš melancholický až skličující. V tom možná vidím jeden problém příběhu - skoro nulová absence jakýchkoli pozitivních situací, tudíž se druhá polovina nemusí zdát tak chytlavá. Je na druhou stranu dobré, že se Giordano nesnaží nic přikrášlovat a je realistický.
To platí i o závěru knihy. Asi mohu prozradit, že není úplně jasný a dopodrobna vysvětlený. V tom případě vyvstává na povrch jen otázka, kterému čtenáři to vyhovuje a kterému ne.

Osobně Osamělost prvočísel řádím mezi jedny z nejlepších Odeonek, takže pokud máte chuť na trochu náročnější literaturu, vřele doporučuju.

rusalka123
17.11.2022

(+ SPOILER) Jsem trochu na rozpacích. Jedná se o pozoruhodnou knihu, která řeší složitou otázku, nakolik je tvůrcem svého štěstí každý sám, a nakolik to určují vnější okolnosti. A zejména nakolik je možné nechat za sebou vlastní minulost, poprat se s traumaty a překonat sám sebe.
Ale vcítit se do hlavních hrdinů bylo na můj vkus až příliš těžké. Oba - Mattia zejména - jsou v jakési letargii, jako by již ve svém mladém věku jen čekali na smrt. Vědí přesně, jak by se měli zachovat, aby svůj životní příběh pootočili ke světlejším zítřkům, ale neudělají to. Přitom by se v nich asi i nějaká ta vnitřní síla našla, ale zdá se, že si ve své sebelítosti vlastně hoví a postavili na ní svou identitu. A jelikož tato sebelítost nemá po celou dobu knihy a přes 20 let příběhu žádný vývoj, z postav, které se člověku původně zdály plastické a kterým fandil, zůstane ve čtenáři pocit kombinace soucitu a lehkého opovržení, ze kterých dohromady po dočtení zůstane jakási hořká pachuť. Ale kdoví, možná to byl nakonec účel a ukazuje to na autorův perfektně zvládnutý záměr. Kdyby nic jiného, zamyslela jsem se nad svým vlastním sklonem k oddávání se sebelítosti. Možná ještě na knihu budu vzpomínat, až mě napadne fňukat nad tíží života.

nevermore3
16.11.2022

Tak vám nějak nevím, na mě Osamělost prvočísel celou dobu působila jak romantická četba pro dívky (nevidím tady nějak nahoře mužský komentář), s atypickými hlavními aktéry, to je pak hned jasný větší tlak na city). Také souhlasím s kolegyní níže, že jsem narazil na nejednu logickou nesrovnalost. Nicméně tím vůbec nechci říct, že by kniha nebyla poutavá (i když mám pocit, že ke konci trochu ztrácela dech), jen nijak zvlášť zajímavá pro mě. Just my opinion.

Ophelie
25.10.2022

Ke knize jsem se dostala na doporučení (po dočtení Malého života jsem hledala něco podobného) a byla to trefa. Ačkoli je knížka útlá, jedná se spíše o novelu než román, tak navzdory malému počtu stran v sobě ukrývá mnohá poselství. Ději nechybí takový ten depresivní, melancholický až místy nihilistický nádech - snad všechny postavy v příběhu jsou nějak nešťastné, nespokojené a snaží se "vybojovat si" v tom životě alespoň své místo. Alici i Mattiu jsem si svým způsobem oblíbila a moc bych jim to přála, ovšem život někdy nevychází tak, jak bychom si přáli... Rozhodně kniha, která stojí za přečtení.

petrucha86
15.09.2022

Knihu jsem přečetla za necelý den, nemohla jsem se od ní odtrhnout, i když jsem s každou další stránkou měla o něco více nepříjemný pocit. Deprese z nich přímo čišela! Co mě ale zklamalo, byl závěr, chybělo jakékoliv rozřešení, s čímž se v poslední době setkávám v mnoha knihách.

Bigbany
30.08.2022

Začátek se mi líbil , potom už to bylo slabší. Škoda, že Michelle nedostala v knize více prostoru. Každopádně kniha to nebyla špatná a člověk si z příběhu odnese několik poznatků. Kdyby konec dopadl trošku jinak,tak by hodnocení bylo vyšší.

Alchymista
Alchymista