Lucka, Maceška a já

Lucka, Maceška a já https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33679/lucka-maceska-a-ja-33679.jpg 4 42 15

Po své prozaické prvotině Lázně se Martin Reiner po letech autorsky znovu vrací k próze. Kdyby se do knih vkládaly také jejich příběhy líčící cestu, jakou dílo prošlo od početí až k finále, v případě prózy Lucka, Maceška a já by to bylo čtení velmi objemné, vzrušující a dramatické: první a poslední verze jsou totiž od sebe vzdáleny o jeden vesmír. Kniha si hledala svou podobu několik let. Co však zaujme nejspíš jen literárního historika, nemusí vůbec zajímat čtenáře. Toho zajímá výsledek. A jaký je? Je to příběh o jemných a křehkých věcech: o otcovském vztahu dospělého mladíka k cizí holčičce, o jeho letitém hledání sexuální identity, o téměř detektivním pátrání po slavném exilovém básníkovi a jeho minulosti. Také o poezii, o bolestných prozřeních, odcizeních, ztrátách i o smrti. Tato kniha vskutku dozrála. Především v tom, jak umně se prolínají a násobí osudy postav jakoby z různých světů, když každá z nich by vydala na samostatnou novelu. Také v tom, jaká síla a působivost tryská z autorova básnivého jazyka. Myslím, že v tomto případě platí, že kniha Lucka, Maceška a já svou kvalitou přesáhla svého autora. Miloš Voráč NOMINACE NA MAGNEZII LITERU V KATEGORII PRÓZA 2010... celý text

Borntobike
04.12.2023 5 z 5

Nádherný, křehký příběh.

palka452
01.10.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha

Marmarek
21.03.2021 4 z 5

Krásně napsáno, příběh ne zcela obvyklý, spousta náznaků, které si čtenář musí domyslet.

lencin
19.09.2020 4 z 5

Křehký příběh o otcovském vztahu mladého muže k holčičce Lucce, o kterou sevstará,protože její matka a jeho přítelkyně Marta je odvezena na psychiatrii.
Působivý a básnický jazyk.
(2011)

kap66
27.02.2020 3 z 5

Zřejmě částečně autobiografické, intimní hledání sebe sama, plné tápání a ujasňování si vlastního já. Příběh je téměř nenápadný; jakmile jsem se chytila jeho nitky, ať už při pátrání týkajícím se básníka Macešky, tak v Tomášových dnech strávených s malou dívenkou, rozpil se hned do autorova nitra. Čtení mě zajímalo a bavilo, ale převládl ve mně pocit tápání. Tomu, které se týkalo života vypravěče, rozumím. To, které se týkalo stylu, mi dojem z četby tříštilo. Rozhodně z ní mám ale celkem dobrý pocit a mám chuť se více dozvědět o brněnské literární scéně a Ivanu Blatném, jenž se stal autorovým velkým tématem.

greatbear
09.08.2018 3 z 5

Krásný, citlivý příběh, ale stačí přečíst jednou...

misssicccka
05.05.2017 3 z 5

Chvilemi jsem proklinala autora za tento radoby lehky nic nerikajici styl, jakoby se s takovymi knihami riztrhl pytel, ale ten nadherny vztah chlaoa s malou holcickou mne bavil a pritom na pozadi toho a mezi vsemi radky slo o vic, takze doctete a muzete premyslet a to hodne. Nic to nemeni na tom, ze prvni tretina byla nudna s zmatena, druha super, treti dobra a sokujici.

Guepp
09.03.2017 4 z 5

Milé, příjemné, lehké, a jemné. Plné emocí, i když občas trochu matoucích. Krásná četba.

Kryštofka
03.02.2017 3 z 5

Takové skleslé to bylo. A zádumčivé neveselé.

fruitbueno
22.06.2015 3 z 5

Mám za sebou víkend, kdy nemám tušení, co si o přečtených knihách myslet :) Reinerova prvotina je první z nich :):):) Děj jako takový v pořádku, ale ten závěr...?

magnolia
21.04.2014 3 z 5

Zajímavá zpověď mladého muže, citlivého a hledajícího, v době porevoluční. Zajímavé názory, i na společenské dění této doby. Byl by to hezký český film.

menelluin
31.03.2014 4 z 5

Zvláštní kniha, když jsem ji četla, tak se mi líbila, dobře se četla, byla zajímavá, ale tak nějak normálně...čím déle je od jejího přečtení, tím víc na ni myslím, se zvláštním nepopsatelným pocitem, zapsala se mi někam hluboko pod kůži a já vlastně ani nevím proč... ( a rozhodně se těším na knihu o Ivanu Blatném)

Tatianeta
15.10.2013 5 z 5

Moje Srdcová záležitost. Věci, děje, obrazy, které si umíte i neumíte představit zároveň. Procítěné, prožité, uvěřitelné. Pocit, který jsem při čtení téhle knihy měla, si vybavuji znova a při vybavení toho pocitu si ji chci přečíst znova. Jedna z mála knih, která ve mě zůstala. Jako nenarozený plod. Jako jablko, které zůstalo viset na stromu bez listí v pozdním podzimu.

DiskretniBarman
10.10.2013 4 z 5

Čtivá kniha s mnoha odkazy na brněnské a literární reálie (inspirace životem Ivana Blatného je jasná), kterou trochu zabíjí až příliš křečovitý konec.

kulajda
14.10.2012

Možná ta cesta od početí po finále byla zajímavější jak kniha samotná.

Martin Reiner
česká, 1964
2014  90%Básník (Román o Ivanu Blatném)
2010  61%Tři tatínci a maminka
2009  73%Lucka, Maceška a já