(Ne)obyčejný kluk

kniha od:

(Ne)obyčejný kluk https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167162/bmid_ne-obycejny-kluk-HS4-167162.jpg 4.6 629

August se narodil s deformovaným obličejem, který většině lidí z jeho okolí brání dostat se v kontaktu s ním za hranice této nedobrovolné masky. Nyní nastupuje poprvé do školy, rovnou do páté třídy. Kniha je dokonale sestaveným kaleidoskopem pohledů samotného Augusta, jeho sestry Vii a jejích kamarádů i Augustových spolužáků na jednu a touž situaci, na to, jak na tuto velkou změnu reaguje on sám, jeho rodina i spolužáci. Celou knihou prostupuje laskavý humor, který usnadňuje mladým čtenářům se s tak náročnou tematikou vyrovnat. Je vhodný také pro starší / dospělé čtenáře!!!... celý text

Žánr:
Literatura světová , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Wonder , 2015


více info...

Komentáře (177)

Komentáře 177 Recenze 13

Jadla
Jadla
18.11.2023 5 z 5

Tato kniha se dotkla mého srdce. Četla jsem ji jako maminka, prožívala jsem ji jako maminka. Moc se mi líbilo, jak autorka nahlíží na příběh postupně různýma očima. A ten konec, samozřejmě. Famózní, krásné.

soarka
soarka
31.05.2023 5 z 5

To bylo tak hezke cteni. Auggie mi prirostl k srdci.


Péťa Z.
Péťa Z.
27.04.2023 5 z 5

Velmi dojemná a opravdová kniha, navíc vtipná a rozhodně nejenom pro děti!
My jsme si o Auggiem před lety předčítali společně s chlapem. Bylo to milé čtení a perfektně strávených pár večerů místo televize. :-)
Koupila jsem další výtisk a poslala v jedné čtenářské štafetě neznámému dětskému čtenáři poštou, tak snad ho kniha potěšila jako nás. :-)
Těším se, až se k ní jednou vrátím.

Tamirai
Tamirai
14.04.2023 4 z 5

Silný príbeh. Určite za prečítanie stojí. Ja som si aj poplakala aj sa zasmiala a aj po rokoch si ho vybavujem.

sar.janurova
sar.janurova
05.03.2023 5 z 5

August je chlapec, který se narodil s genetickou vadou obličeje a i přes nespočet operací nevypadá jako "normální" kluci v jeho věku. Chce vědět, proč ho lidé odsuzují jenom na základě jeho vzhledu aniž by ho více poznali. První stupeň školní docházky prožil doma s maminkou, která ho učila, avšak do páté třídy již nastupuje do školy a od rodičů tento krok cítí jako velkou zradu, protože se bojí, jak na něj budou neznámé děti reagovat... Jeho příběh není vyprávěn pouze jeho pohledem, ale také pohledem jeho sestry nebo nových spolužáků ze třídy, kteří nám vysvětlují svůj pohled na něj a to, jak se s ním cítí.
Kniha je psaná velmi čtivě, kapitoly jsou kratší a pohledy jednotlivých postav na sebe skvěle navazují. (Ne)obyčejný kluk je kniha plná moudrosti a přemýšlení nad tím, jak bychom se (ne)měli chovat k lidem, kteří úplně nevypadají podle našich představ. Rozhodně ji mohu doporučit všem věkovým kategoriím, které o ni projeví zájem, od mladších dětí po náctileté až po dospělé. Každá věková kategorie si z knihy vezme něco svého a zároveň je donutí otevřít oči a vidět "jiné" lidi kolem sebe jinak, než jak je byli doposuď zvyklí vidět.

simca9342
simca9342
20.02.2023 5 z 5

Příběh kluka , který se narodí s genetickou vadu. Příběh ukazuje jak někdy dokážou být děti hnusné. Jak se s tím vším vyrovná malý Auggie a přesvědčí jeho spolužáky, že to tak není a že na to jak někdo vypadá vůbec nezáleží?

dencazrnu
dencazrnu
18.12.2022 5 z 5

Krásný a velmi bolestný příběh. Jen těžko si dovedeme představit, čím si lidé, jako je August v životě musejí dnes a denně procházet.. myslím, že knihu by si spoustu lidí mělo přečíst už jen z důvodu, aby pochopili.. jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a určitě na ni nikdy nezapomenu.

Karin94
Karin94
31.10.2022 3 z 5

Viete si predstaviť, že by ste mali kamaráta či nedajbože syna ako je Auggie Pullman? Bohužiaľ Auggie sa narodil s deformovanou tvárou, pri ktorej musí potravu jesť buď cez slamku, alebo musí byť nadrobno pokrájaná. Málokto uhádne, kedy sa usmieva a kedy mračí, ale predsa je to úplne normálne obyčajný desaťročný chlapec, ktorý miluje Hviezdne vojny a chce žiť vlastný život. Teraz stojí pred najťažšou skúškou zo všetkých - konečne ide do školy medzi „normálne” deti. Niekedy bude veľmi ťažké rozoznať, kto je skutočný priateľ. Nájde v sebe dosť síl, aby v škole vydržal, alebo sa vzdá a radšej zostane doma?

Kniha sa mi veľmi ťažko čítala napriek tomu, že je, ale aj nie je skutočná. Po svete chodí veľmi veľa ľudí s postihnutím a bohužiaľ nie je im dopriate, aby sa cítili byť normálnym človekom, keďže je šikana na každom rohu a títo ľudia sú zvyčajne psychicky úplne na dne.

Príbeh Auggieho bol veľmi emotívny miestami až bolestivý, pretože čítame o všetkých jeho pocitoch a myšlienkach, čo si myslí a čo sa odohráva v takej malej detskej smutnej hlavičke. Autorka dokonca napísala kapitoly nielen z perspektívy osoby s postihnutím, ale aj jeho najbližšej rodiny, či samotných kamarátov. Nebudem klamať, že som mala veľakrát slzy v očiach a dúfala som, aby príbeh skončil dobre.

Knihu odporúčam, ale pripravte si vreckovky. Samozrejme musím pripomenúť, že toto je ďalšia kniha v poradí, ktorá by mala byť ako povinné čítanie.

Sauron
Sauron
27.07.2022 5 z 5

Tak dokonale napsáno, že bych věřil, že je to skutečnost.

capricorn__
capricorn__
02.06.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem četl, když mi bylo cca 13-14 let a teď, zpětně, mě překvapují autorčiny spisovatelské schopnosti, kdy skvěle dokázala předem dětem, které, ruku na srdce, jsou mnohdy velmi kruté vůči ostatním dětem, které jsou nějak jiné, jak to vypadá v hlavě takového kluka a čím vším si musí projít. Líbí se mi i to, že jsou v knize rozpracovány i pohledy dalších lidí, například Augustovy sestry, cením i citlivé popsání zdravotního postižení hlavního hrdiny. Kniha je velmi lidská, milá a komplexní, zároveň vím, že se u ní děti určitě nebudou nudit. Hrdě se tedy přidávám do klubu lidí, kteří "Neobyčejného kluka" vychvalují.

veronika4937
veronika4937
11.04.2022 5 z 5

Opravdu nádherně napsaný příběh o malém chlapci s vrozenou deformací obličeje. Sama mám syna s rozštěpem obličeje, což ani zdaleka není tak rozsáhlá vada, jako v případě Auggieho, ale určitě mu ji časem přečtu. Knížka je skvěle napsaná a věřím, že si v ní najdou své jak dospělí, tak děti. Kapitoly jsou kraťoučké, čte se opravdu dobře.

Denca423
Denca423
30.03.2022

Knížka se mi líbila sice už jsem jí jednou přečetla ale i tak neztratila své kouzlo a doporučuji jí všem co je trochu baví čtení a nebo nemají co číst. Myslím si že by se mohla líbit jak mladším tak i starším čtenářům

Zverak
Zverak
18.03.2022 4 z 5

Jak název napovídá kniha je o neobyčejném klukovi, který to má v životě těžké a nikdo se sním z jednoho důvodu nechce bavit. Má totiž znetvořený obličej. Jedná se o knihu, která je psaná z pohledu opravdu hodně osob. V příběhu se perspektivy různě přepínají. Kniha je podle mě vhodná třeba po těžkém dni. Kniha je totiž opravdu milá, taková oddechovka. Ocenil bych lepší ilustrace, ale možná je autorův zájem aby byly ilustrace takové jaké jsou. Dávám 4 a půl hvězdičky z pěti.

Popko
Popko
13.02.2022 4 z 5

Pěkná kniha k relaxaci, citlivá, milá..

postrach
postrach
22.01.2022 5 z 5

Moc dobře napsaný příběh.Povedlo se i filmové zpracování.

rozina351
rozina351
04.12.2021 5 z 5

Skvělé. Velmi oceňuji, že kniha je psána z perspektivy osoby s postižením, i z perspektivy nejbližší rodiny. Osvětová kniha, příběh je velmi přirozený a jemný, autorce se podařilo téma zpracovat velmi civilně, nepateticky, ale přesto dojemně. Je to kniha, o které musím po přečtení dlouho přemýšlet.

Tirisa
Tirisa
14.06.2021 5 z 5

Zase se to ve mně jednou pořádně všechno pere. Celou dobu, co jsem knížku četla, jsem si říkala, že to je asi vážně spíš pro děti a přitom jsem se několikrát přistihla, jak mě štve, že už ji musim odložit a čekat zase na nějakou volnou chvilku ke čtení...
Taky jsem si celou dobu říkala, že se těším, až bude dcera trošku větší a bude si to sama moct přečíst...
A už jen jak tenhle komentář píšu si uvědomuju, že nejde jinak než dát pět a doporučit.

Damaj
Damaj
08.05.2021 5 z 5

Zajímavá knížka s hodně silným příběhem o chlapci s deformovaným obličejem. Popisuje těžkosti života očima malého chlapce, jeho sestry a kamarádů. Vhodné i pro děti, ale i dospělé.

AshleySimmer
AshleySimmer
13.04.2021 5 z 5

Krásný a milý příběh, který pojednává o klukovi s deformovaným obličejem.

Jako první jsem viděla film, který se mi strašně líbil. Taktéž i knížka, i když musím přiznat, že o trochu méně.
Některé části mi připadaly nudnější, ale líbily se mi i ty kratší kapitoly a že to celkem odsypávalo.
Kniha jinak splnila moje očekávání (no, vlastně očekávání z filmu :D)
Dávám vysloužených 4,5 ⭐ :). Doporučuji ❤️.

,,Když si můžeš vybrat, jestli budeš spravedlivý nebo laskavý, buď laskavý."

Lucie__
Lucie__
01.03.2021 5 z 5

Další z úžasných knih, které jsem četla. Silný, ale i smutný příběh. Dala jsem přečíst osmileté dceři, které se také moc líbila.

Lucka12345
Lucka12345
01.03.2021 5 z 5

Každý z nás je zvláštní a to je dobře. Summeer byla a bude vždy má favoritka byla upřímná a milá.
Myšlenka je víc než krásná a zásady Pana Browna mě inspirují:

"Co je krásné, je dobré, a co je dobré, bude brzy i krásné."

"Laskavé slovo nic nestojí, ale hodně dokáže."

"Je lepší znát některé otázky než všechny odpovědi."

❤Doporučuji❤

Gabi_M
Gabi_M
02.01.2021 5 z 5

Příběh o statečném Augustovi, se kterým se život nemazlil. Části knihy jsou z pohledů různých postav, takže se dozvídáme pocity nejen z pohledu Augusta, ale i jeho nejbližších. Na konci jsme byla dojata k slzám.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
26.11.2020 5 z 5

Nádherná knížka o statečném klukovi, s kterým se život nemazlil, ale on se stejně nikdy nevzdal a dokázal svět kolem sebe rozzářit svým úsměvem, vtipem a dobrým srdcem. Nezáleží na tom, jací jsme navenek, ale záleží na tom, jací jsme uvnitř!

LillyM.
LillyM.
21.11.2020 5 z 5

Každý by ho viděl jinak, kdyby se díval.

Bajuli
Bajuli
01.08.2020 5 z 5

Moc krásný příběh. Když jsem si knihou četla, začla jsem být vděčná, za všechno. Kniha je i zfilmována, ale originál je stejně nejlepší, je zde více detailů a člověk si dokáže příběh více prožít.. Jedna z nejúžasnějších knih a příběhů, které jsem kdy četla!!!

BooksLoverAnn8
BooksLoverAnn8
10.06.2020 5 z 5

Velice dojemný a čtivý příběh, od kterého se člověk jen tak neodtrhne. Kniha poukazuje na to, jak to lidé s postižením vůbec nemají lehké a čím vším si musí projít. Jsem ráda, že v knížce nebyly jen smutné věci, ale i spousta vtipných a zábavných momentů. Moc se mi knížka líbila.

Knihomolka506
Knihomolka506
20.05.2020 5 z 5

Příběh kluka, který se narodí s genetickou vadou. Příběh ukazuje jak někdy umí být děti zlý... Jak se s tím vyrovná malý Auggie a přesvědčí jeho spolužáky, že to tak není a že na to jak někdo vypadá až tak nezáleží?

Cress
Cress
25.04.2020 5 z 5

Tuhle knížky jsem si přečetla kvůli mé kamarádce, která ji naprosto miluje a budu jí za to navždy vděčná. Tahle knížka mi hodně přirostla k srdci a myslím, že nějakým způsobem se dotkne každého člověka.

Burák
Burák
16.02.2020 4 z 5

Tohle bylo takové pohlazení. Krásný rodinný příběh, odehrávající se během jednoho školního roku, kdy se sympatický kluk s vývojovou vadou obličeje musí poprat o své místo v kolektivu. Skutečný svět by byl asi o dost krutější a hlavní hrdina by to měl asi o dost těžší ale tenhle příběh skvěle poukazuje na sílu rodinných vazeb a přátelství a to prostě za přečtení stojí. Hodně jsem ocenila, že příběh je částečně vyprávěn i z pohledu ostatních postav, které nám dovysvětlí důvody k jejich chování. 

PaniWiga
PaniWiga
14.02.2020 5 z 5

Kniha, kterou určitě stojí za to si přečíst - a to nejen dětmi. Výborné bylo, že autorka citlivě ukázala pocity a příčiny chování jednotlivých postav, nejen hlavního hrdiny, takže byly naprosto uvěřitelné. "Spoiler": Trochu méně uvěřitelné bylo chování spolužáků na konci příběhu. Umím si představit, že si děti "zvyknou", a že své chování k hrdinovi postupně zlepší, ale takto zásadní obrat byl skoro pohádkový. Nicméně to knize neubíralo na kráse a zajímavosti a dávám plný počet hvězdiček. A určitě doporučím nejen dceři, ale všem, koho potkám.

Štítky knihy

pro děti zfilmováno šikana tělesné postižení lidé se zdravotním postižením

Autorovy knížky

Raquel J. Palacio (p)
americká, 1963
2013  91%(Ne)obyčejný kluk

Kniha (Ne)obyčejný kluk je v

Právě čtených14x
Přečtených838x
Čtenářské výzvě103x
Doporučených146x
Knihotéce233x
Chystám se číst430x
Chci si koupit95x
dalších seznamech11x