LussyP LussyP komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

- Obětovala další kousek sama sebe jen proto, aby mohla mít někoho jiného. -

Tak i já jsem díky štafetě měla možnost si přečíst tuto velice opěvovanou a vychvalovanou knihu.

Začala bych tím, co se mi na knize líbilo a to je příroda. Takto krásně popsanou přírodu a vše v ní jsem už hodně dlouho neviděla. Kolikrát jsem si opravdu připadala, jako bych tam seděla s Kyou a krmila racky.
Jedná se o opravdu velice oddechovou knihu, příběh je velice rozvleklý. Ideální dle mého názoru je si ji vzít na dovolenou, někam k jezeru, kde u ní můžete relaxovat, protože nejen, že je na to Ideální, ale snadněji přehlédnete nedostatky.
Nedostatků jsem při čtení našla více, ale jako hlavní mi přijde to, že příběhu jsem nevěřila. Opravdu ne, naprostá většina byla neuvěřitelná a to nejen v dějové lince, ale i zasazení do dané doby. To, že by neseděla s realitou by mi nevadilo tolik, jako to, že neseděla ani v průběhu čtení. Když jsem se dočetla o nějaké situaci na jedné straně, za další dvě se stalo něco, co jí absolutně popřelo. Čekala jsem nějaké překvapení na závěr, ale ani toho jsem se nedočkala.
Nelituju toho, že jsem si knihu přečetla, ale přiznávám, že jsem čekala mnohem více. Jako oddechovou knihu na dovolenou bych ji možná ohodnotila o kapku lépe. Boomu okolo ní ale opravdu nerozumím, ani s přivřením obou očí.

27.03.2023 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

- Kdo si hraje s ohněm, spálí se. -

Není to moje první kniha od Kinga, myslím, že už čtvrtá a každá z nich byla úplně, ale úplně jiná. Při výběru knih od tohoto autora si prostě musím dávat pozor, protože pro mě není jednoznačnou zárukou dobrého počtení.
U Carrie jsem objevila pro mě překvapivou věc a to, že se něco dělo už od začátku, to pro mě bylo u Kinga velké překvapení a přesto, že jsem pak objevila pro mě hluché místo musím říct, že se kniha četla sama.
Upřímně by mě zajímalo, jak vypadají doopravdy střední školy v Americe, protože mi přijde, že jsou všude popisovány naprosto stejně, že už to nemůže bý jinak.
Musím ocenit, jak dokázal autor popsat a vyvodit nejen dopady šikany a nepřístupné fanatické matky, ale i šikanu samotnou, která mi přišla opravdu popsaná jako bych to viděla. Naprosto uvěřitelné, bohužel.
Přesto, že bylo jasné, kam se děj ubírá, na napětí to vůbec neubralo. Líbily se mi citace, úryvky a jiné doplňky v knize (pro mě také u Kinga novinka).

Carrie určitě doporučuji a myslím, že je ideální pro začátek s Kingem.

@ctenislaskou

16.03.2023 4 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

- Hranice mezi živými a mrtvými byla nebezpečně tenká. -

Od této knihy jsem měla opravdu vysoká očekávání, nejen díky opravdu nadšeným recenzím, ale samotnou mě zaujala. Hashtagy a označování jsem viděla různé: morbidní, zvrácené, nechutné... Já při čtení na nic takového bohužel nenarazila, ale rozumím, že zde to každý vnímá jinak.
Velice oceňuji prostředí té doby, knížka je skvěle zasazena. Na jedné straně tu máme touho po pokroku, vědu, vývoj lékařství a na straně druhé křesťanství. Nepotřebujete přeci léky, stačí se pomodlit. Pokud potřebujete služku, či něco jiného, kupte si od církve sirotka. Ideál prostě.
Knížka je označená jako horor, ale občas i jako YA, k tomu bych se přiklonila spíše, temnější YA. I vzhledem k době mi některé chování, jednání postav přišlo velice velice naivní a v dané době pro mě nereálné a neuvěřitelné. Líbila se mi myšlenka zaměřená na feminismus, kdy většinu věcí nemůžete, protože jste prostě žena. To na dobu sedí, tím víc mi pak nesedí příběh, bohužel.
Celkově bych hodnotila 4 hvězdičkami, konec mi ale opravdu nesedl... Myslím, že kniha si zaslouží slušné 3 hvězdičky, za přečtení určitě stojí, ale po druhé bych jí určitě nečetla.

24.02.2023 3 z 5

N či M? N či M? Agatha Christie

- Jsou špatní Němci, ale jistě jsou i dobří. -

Upřímně musím říct, že jedna hvězdička je za zpracování audioknihy, opravdu naprosto skvělé. Moje recenze může být ovlivněna tím, že autorku nemám načtenou, četla jsem jen Deset malých černoušků, ale tato kniha mě opravdu zaujala. Zasazení do druhé světové války byl skvělý tah, myslím, že autorka zde skvěle popsala a navodila atmosféru té doby, jmenovitě například kolektivní vinu, kdy prostě každý Němec je přeci špatný a když už žije v Británii, tak je to určitě špion.
Hlavními postavami jsou Tommy a Pentlička, kteří v jednom malebném penzionku mají odhalit opravdové německé špiony. Jedná se o 3. díl série o této dvojici, ale nemyslím, že by vadilo, že jsem nečetla předchozí. Jedná se o lehce napínavý a velmi svižný příběh na jedno odpoledne, kdy budete poslouchat zdánlivě nezajímavé a nic nevypovídající rozhovory, které ovšem mohou dopadnout špiony...
Ze srdce doporučuji audioknihu, která je skvělá a zpříjemní vám část dne nebo například jako skvělou kulisu k práci.

14.02.2023 4 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

- A tak se z příběhu o lásce stal horor. -

Tak bohužel, moje první zklamání roku 2023 přišlo velice brzy. Na knížku jsem se velice těšila, slyšela jsem samé nadšené ovace a bohužel, nic z toho. Nádherná obálka, velice lákavá anotace, ale s otevřením knihy mě nadšení velmi rychle přešlo, pokud by se nejednalo o štafetu, knihu odložím, jelikož jsem se v podstatě celou knihu do čtení nutila.
První výtku mám u postav, které jsou všechny nezajímavé, ničím nevynikají a za celou knihu o nich vlastně nic moc nezjistíte. Kdyby se mě někdo teď zeptal na charakteristiku, tak nevím, jak odpovědět, kromě nekonečného fňukání a kousání rtu snad na každé stránce. Bohužel, jediným důvodem, proč má kniha 400 stran je ten, že postavy spolu nemluví, neříkají si žádné důležité informace, jen spousta tlachání o ničem. Za mě je toto velice málo pro zápletku.
Celé čtení jsem si říkala, kdy nám autorka odhalí více o světě, více o spojení, více o magii... A ono nic, místo toho jsem si nesčetněkrát přečetla o tom samém. Nepochopila jsem ani fungovaní Valedie, možná je to proto, že jsem ekonomka, ale jak proboha může fungovat několik set let stát, co nic nemá a žije pouze z darů okolí, na základě prapodivného náboženství, v které už skoro nikdo nevěří?
Myslím si, že nápad byl skvělý, opravdu se mi ta představa líbila, ale její zpracování pro mě bylo tragické. Celý příběh byl utopený v nesmyslně prodlužovaném ději a sálodlouhých pasážích. Velká škoda, druhému dílu i dalším knihám autorky se vyhnu obloukem.

07.02.2023 1 z 5

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

- Kluk zůstane klukem. Ledaže nemůže jinak... -

Musím přednostně pochválit styl psaní i vyprávění, celým příběhem nás totiž neprovází postava z LGBTQ+, jak tomu bývá, ale mladší bratr, Sam. Ten popisuje všechny události v rodině svýma očima a že jich není málo, vzhledem k tomu, že matka je vrcholná politička a otec její tajemník, po celý život je středobodem jeho života, jeho rodičem, jeho vším jeho bratr Jason, až jednou přijde s tím, že je jeho sestra. Následuje vlna nepochopení, nejen od rodičů, kteří už by ho poslali na eletrošoky a vyléčení, ale neskutečný zmatek se odehrává i v Samově životě, v tu dobu mu je totiž 13 let a vlastně vůbec nerozumí tomu, co se děje. Každý tvrdý něco jiného a jeho celoživotní vzor se uzavírá, odtahuje ode všech a pláče.
Myslím si, že celý příběh i postavy jsou velice dobře vykreslené, ale domnívám se, že je kniha spíše pro mladší než jsem já ve svých 23 letech a také spíše pro ty, kteří ještě nemají moc načteno.

04.02.2023 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

- Proč existuješ? Proč ještě žiješ? Můžeš mi to říct? -

3. díl série, doporučuji číst postupně.

Detektiv Jude Fontaineová a její partner Uriah Ashby se potýkají nejenom s neobvyklým případem, ale i s nástrahami kruté zimy, která komplikuje vyšetřování. Na město udeří nejhorší sněhová bouře v historii, a právě uprostřed ní najde Jude na prahu domu, kde žije, opuštěného čtyřletého chlapce. Dítě není schopné říct, odkud se vzalo, kdo jsou jeho rodiče, ani kde bydlí. Dokonce ani neví, jak se jmenuje. Navíc se pod hladinou minneapoliského jezera je nalezeno tělo chlapce zamrzlé v ledu...
Tato série je naprosto brilantní, velice čtivá a skvěle promyšlená. Není zde žádné klišé ve stylu hlavní mužský detektiv je superhrdina, který má rád alkohol a utrpěl trauma. Není tu ani častý problém sérií, kdy první kniha je naprosto super a pak už to jde z kopce, zde bych naopak řekla, že je každý díl lepší a lepší. Jude nejde nemilovat a její postupnou cestu zpátky k životu budete bedlivě sledovat. Kniha je plná zvratů a napětí, velmi dobře promyšlený příběh. Při čtení jsem nezažila žádné hluché místo, prostě hltáte jednu stránku za druhou. Je mi moc líto, že se jedná o poslední díl, ale třeba se ještě někdy dočkáme.

01.02.2023 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Audiokniha

- Mám za to, že by se pro to mělo najít uspokojivější vysvětlení. Zdá se mi nepravděpodobné, že byste mě "sestrojili" vy. -

Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. Ve sbírce Já, robot nacházíme jedny z nejlepších povídek, které na toto téma byly napsány a nejzajímavější na tom je, že to bylo v roce 1950.
Musím říct, že tohle byla velice povedená sbírka, příběhy se spolu nenápadně proplétají. Je také zajímavé pozorovat autorovi představy o tom, jak by svět zhruba v naší době mohl vypadat. V knize vidíme, jak dnes těžíme suroviny na jiných planetách, další osidlujeme, ale když se v jedné povídce robot ztratil, tak už byl prostě k nenalezení. Všechno se počítalo ručně a na papírech. Při poslouchání jsem si všimla, že si často promítám různé PC hry, filmy, seriály, ta shoda byla obrovská a musím říct, že Asimov byl opravdu nadčasový autor.
V povídkách se setkáváme s nejčastějšími chybami, kterých se dá dopustit, jako například hraní si se zákony robotiky nebo čas, kdy robotům dojde, že jsou vlastně ve všem mnohem lepší, než lidé. Sledujeme také výjimečný vztah malé holčičky s jejím kamarádem robotem, co ze všeho nejradši říká pohádky, nebo s robotem, kterého nebaví matematika a má radši romány pro ženy. Byl to skvělý zážitek a od autora to nebyla moje poslední kniha.

26.01.2023 4 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

- Soukromí neexistuje. -

Prvně bych chtěla ocenit zajímavosti na začátku každé kapitoly. Naopak mi opravdu chybělo nějaké lepší zpracování chatování. Přišlo mi to občas nejen nepřehledné, ale popisovat smajlíka jako "usmívající se emoji čertíka" apod, při lechtivých konverzacích... No, kdybychom to nahradili opravdu smajlíkem, možná bychom měli mnohem užší knihu.
Myšlenka ovšem naprosto skvělá, jak aplikace, tak celý příběh. Začátek mi přišel trošku slabší, ale pak to byla opravdu jízda. Lukasz, je nevyrovnaný blbeček a přesto, že mu nebudete fandit, budete jeho příběh sledovat velice bedlivě a hltat každou stránku. Občas (možná častěji) se i pousmějete nad jeho utrpením.

23.01.2023 4 z 5

O čarodějnici, která se nenechala upálit O čarodějnici, která se nenechala upálit Amanda Lovelace

Čteno v angličtině.

- Burn whoever tries to burn you. -

Přesto, že mi osobně sedla více první sbírka (Princezna), hlavně v tom, že mi byla bližší témata i tato si zaslouží čestné místo v knihovně. Musím říct, že mě překvapilo, že i text v knize je psán červeně, ale při čtení to nijak nerušilo. Autorka zde otvírá trošku pandořinu skříňku a to se mi na sbírce líbí nejvíc, nebojí se toho. Otvírá témata nejen sebelásky, jak jsem se všude dočítala, ale hlavně přístup k mnoha nepříjemnostem, které si mnoho žen zažilo a vsadím se, že každá si zažila minimálně jednu. Nebojí se dotknout témat zneužívání, anorexie, znásilnění... Ničeho. Na mě z knihy sálá podpora, že všechno zvládneme překonat a nenecháme se upálit. Ničím a nikým.

15.01.2023 5 z 5

Kladivo na Čaroděje Kladivo na Čaroděje Alex Vigaš

- DIVNOLIDEM VSTUP ZAKÁZÁN. -

Začátek roku a máme tu první velmi příjemné překvapení. Knížku jsem zahlédla už dříve na instagramu a když jsem šla do knihovny, sáhla jsem po ní, především tedy díky úplně úžasné obálce. Upřímně jsem nečekala, že knihu přečtu pomalu na jeden nádech... Je napsána velice čtivě, ale zároveň úplně syrově, ty emoce cítíte z každé stránky, jako byste vyprávěli vy. Jakobyste vše prožívali s Niki a že toho je dost. Znovu prožívání hledání sebe sama, svého místa, vlny emocí, krize vlastní identity, první lásky... Byla to jízda. A jsem dost překvapená, že se jedná o prvotinu, klobouk dolů.

14.01.2023 5 z 5

Hodina psodava Hodina psodava Veronika Matysová

3,5/5 ⭐

- Čím výše vyletíš, tím prudší bude pád. -

Jako první bych chtěla vyzdvihnout svět, který autorka vymyslela. Nejen, že tu máme krásnou mapu země, ale i promyšlené národy, jejich historii, specifika a to jak vzhledu, tak chování. Setkáváme se zde s novými zvířaty, ale i nástroji a jídly, která jsou zase specifická pro určité oblasti. Dokonale promyšlené, opravdu. Bohužel, při čtení se o většině věcí nic nedozvíte a kolikrát je použité slovo a vy pochopíte, co to bylo až za dalších sto stran, nebo vůbec. Už u prvních kapitol jsem listovala na konec, jestli tam není rejstřík, který by slova vysvětloval, ale bohužel. To mě opravdu zamrzelo, protože chápu, že nejde vysvětlovat vše, rušilo by to při čtení, ale zase nevysvětlit vůbec mi přišlo škoda.
Prvních tak 100 stran pro mě byl docela boj, motala jsem se v různých názvech a v ději. Když se pak přidal do děje i skok třeba před osmi generacemi, s novými jmény, názvy, situacemi, už jsem si chtěla dělat buď tabulky a myšlenkové mapy, nebo to vzdát. Když jsem pak četla dál, začínala jsem pomalu odhalovat, o co jde a už se to četlo lépe. A to jsem pak za den zhltla 200 stran a hned druhý den dočetla.
Za mě velice povedený svět, líbilo se mi celkové poselství. Runa, hlavní hrdinka mi moc nesedla, ale vzhledem k počtu postav mi to nevadilo. Určitě doporučuji a doufám, že se o světě dozvíme více. :) Upřímně by se mi moc líbilo seriálové zpracování, které by i mohlo být pochopitelnější, hlavně ze začátku.

13.01.2023 4 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

2,5/5 ⭐

- Zákony trhu jsou silnější, než zákony boží. -

No, tohle je moje třetí kniha od Čapka a omlouvám se všem fanouškům a svému učiteli češtiny, ale tohle opravdu není pro mě. Já miluju scifi, je to jeden z mých nejoblíbenějších žánrů. Kritika komunismu, socialismu? Kritika náboženství? Vše mi je naprosto blízké, všechny předpoklady pro to, aby se mi to líbilo byly splněny. Audiokniha byla skvěle zpracovaná... Ale mně to nezaujalo, přišlo mi, že kdejaká blbost je naprosto nesmyslně vysvětlována na několik desítek minut, úplně zbytečně, prostě jen aby se něco napsalo. Začátek byl velmi dobrý, ale pak to začalo velmi rychle a prudce upadat. Zdá se také, že poskládat fejetony za sebe a udělat z toho knihu není příliš šťastný nápad... Nepomůže tomu už bohužel nic, ani sarkastická kritika. Přijde mi taky dost laciné, když se autor odkazuje sám na sebe - to už Čapek předpovídal, na to už Čapek přišel apod.

Další věc je, že bych možná ocenila větší reálnou základnu... Přišlo mi úplně na hlavu, že vše vzniklo tím, že si jeden člověk jen tak ve slepě štěpil a rozbíjel atomy, hrál si s uranem, neskutečnými teplotami, vysál z hmoty všechnu energii a pohodička.

26.12.2022 2 z 5

List od Nimrala a jiné příběhy List od Nimrala a jiné příběhy J. R. R. Tolkien

Ach, já Tolkienovu tvorbu miluji, nemůžu se ho nabažit. Jeho fantazii a schopnosti popsat cokoli a to tak, že si připadáte, jako byste to viděli na vlastní oči... Nemyslím si, že by ho něco překonalo. Konkrétně tato sbírka byla pro mě neznámá, odkládala jsem ji a teď toho lituji... Přesto, že se má jedna o příběhy pro děti, myslím, že jsou i pro dospělé. Celé čtení jsem se musela usmívat. Tolkien mi znovu ukázal, že nemusí mít několik set stran, aby vytvořil něco dokonalého, jemu stačí pár řádků. Po dočtení si připadám jako na obláčku.

23.12.2022 5 z 5

Běsi z temného hvozdu Běsi z temného hvozdu Petr Jaroněk

- Osudu člověk přece nemůže uniknout. -

Knížku jsem chtěla číst v rámci bingo výzvy v listopadu, kdy tématem byly mýty a legendy, to jsem bohužel nestihla, ale do knížky jsem se i tak pustila, jako milovník fantasy. Ze začátku to vypadalo jako velice dobrý počin, hvozd byl otrávený démonem a všude pobíhali běsové, nesvítilo slunce, ani měsíc. Bohové zemi už nevládli a lidstvo pomalu umíralo... Jenže každý další vývoj, který přišel po tom, co se Mladen vydal na výpravu, následující putování i boje mě nezaujali, naopak... Vyprávění je velice úsečné, chování postav velice často naprosto nepochopitelné a dialogy mezi nimi strojové. Pokud máme obrovské bitvy popsat na jedné stránce, tak to bych je radši nepopisovala vůbec. Moc jsem se těšila na propojení se slovanskou mytologií, ale i to zde bylo velice strohé.
Po dočtení mám silný pocit, že někdo smíchal něco ze Zaklínače, něco z Pána prstenů a hurá, kniha je na světě. Za mě bohužel zklamání.

20.12.2022 2 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

4,5/5 ⭐

- Tihle Royalové vás zničí.

Wow, pro mě dokonalý zástupce pro "tohle já nečtu". Sáhla jsem po ní úplnou náhodou, fakt jsem myslela, že je to fantasy... A víte co? Mně to ohromně bavilo, je to neuvěřitelně čtivé. Ano, je to chvílemi pitomoučké, že by to bylo moc originální taky neříkám, ale to z toho dělá dokonalou oddechovku. Ellu jsem si naprosto zamilovala, budu jí fandit i v dalších dílech, které budu muset začít hned, protože ten konec? O tom, co si prožila Ella víme už od začátku, ovšem to, co se skrývá za Royalovými zjišťujeme postupně. Odkrýváme tajemství, zrady, ale i bolesti a traumata, co se skrývají za hradbami nejen bratrů, ale i jejich otce.
Moje hlavní výtka je věk synů a Elly, přidala bych jim tak pět let, takto mi přišlo, že to bylo na to co se dělo moc.

15.12.2022 5 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

- Navždy sestry. Už nikdy oběti. -

Za zavřenými dveřmi venkovského domu v Raymondu ve státě Washington byla děvčata po celá léta vystavena nepředstavitelně hrubému zacházení, ponižování, týrání a psychickému teroru ze strany jejich matky Shelly. Výheň tohoto pekla ukovala mezi Nikki, Sami a Tori nesmírně pevné pouto, díky němuž byly zranitelné daleko méně, než se Shelly domnívala. Ačkoliv jiní v její zvrácené pavučině uvízli, dcery v sobě našly sílu a odvahu uniknout stupňující se noční můře, jež vyvrcholila sérií vražd.
Opravdu ještě nikdy jsem při čtení necítila tolik vzteku a nenávisti. Říkáte si, že je to přeci logické, vzhledem k tomu, o čem kniha je a že je to podle skutečné události… Ovšem tady šlo i o jiné věci. To, že všichni zavrhli jak matku, tak otce, chápu. To, že už více přehlížíme, že si nevšimlo okolí, ani rodina (hlavně teda babička), ještě dobře. Ale vážně tady budeme všichni vychvalovat sesterské pouto? Nezlomné sesterství? Můžete mi vysvětli, kde jste v knize našli? Na posledních dvou stránkách, možná, ale pokud je tohle příběh o sesterské lásce, tak to o ní mám zřejmě naprosto odlišnou představu. Pokud přihlížíte, jak týrají vaše sourozence, pak zdrhnete a namlouváte si, že ty další na tom přeci budou mnohem líp, pak to udělá další a když nejmladší volá o pomoc, tak řeknete, že už to vydrží? JAKO VÁŽNĚ? A o Shanovi se mluví jako o bratrovi, celou dobu a co se stalo? Nevím, tohle ve mně bude asi hodně dlouho bublat, mám mladší sestru a miluju ji nade vše, tohle asi nejsem schopná zkousnout. Když jsem si pak přečetla, jak to bylo doopravdy, jen se mi můj názor utvrdil.
Kniha sama o sobě je napsaná až překvapivě čtivě, krátké kapitoly podporují touhu číst dál.

11.12.2022 3 z 5

Pod zámkem Pod zámkem Maude Julien

Nechávám bez hodnocení, myslím si, že takto osobní zpověď mi nijak nepřísluší hodnotit, možná ani nikomu jinému. Knížka mě upřímně dostala a dá se říct, že traumatizovala. Neumím se vyrovnat s tím, co se Maude stalo, co se jí dělo, jak mohou rodiče něco takového udělat? Týrání nejen malé holčičky, ale čehokoli živého, hnus. Naprostá ignorace od okolí, na stavbě nikomu nepřišlo divný, že jim celé dny pomáhá 6 létě dítě? S těžkými pracemi? Hrozný. Dívejte se kolem sebe, naslouchejte, nikdy nevíte, kdo potřebuje pomoc. Upřímně jsem jen čekala jiný konec... Ale tak to u příběhu podle skutečné události moc nevybrete.

07.12.2022

Holky odnikud Holky odnikud Amy Reed

- Už nebudeme mlčet. -

Grace Salterová je ve městě nová. Krátce poté, co se s rodinou nastěhuje do nového domu, začne odkrývat smutný příběh předchozí nájemnice. Lucy Moynihanová – stejně stará dívka – byla i s rodinou vyhnána z města, protože osočila skupinu místních kluků ze znásilnění. Grace je událostmi otřesená. Lucy si nevymýšlela, tak jak je možné, že se nedobrala spravedlnosti?
Tak tohle pro mě bylo překvapení, takový příběh jsem opravdu nečekala. Vyprávění je z pohledu tří hlavních postav, které jsou dokonale vykreslené a přesto naprosto odlišné a originální. Knížka nás provází mnoha velice důležitými tématy, ale hlavním je sexuální násilí, znásilnění. Zkušenosti s ním má většina dívek, některé dokonce se stejným mužem... Přesto se nic neděje, v malém městě je jasná hierarchie a všechny dívky jsou označeny za zhrzené expřítelkyně a nikdo je nevyslechne. Vyprávění jde ovšem mnohem dál... Velice silná kniha, která vás poznamená. Poznamená vás ale ještě víc, když se v nějakých z mnoha vyprávěních najdete...

Knížka má nálepku kontroverzní, pro mě překvapivé, ale chápu to.

29.11.2022 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

- Co si zasloužíš nemá nic společného s tím, kde skončíš. -

Moje třetí Kingovka a každá kniha byla zatím úplně jiná. Tuto bych také nenazvala hororem, ovšem tato mě, narozdíl od Holčičky, bavila, děj a příběh krásně plynul. Je tu skvěle popsaná důležitá věc, která mi poslední dobou všeobecně ve světě chybí - lidskost. To, jak se občané města chovaly ke dvou, lidem, jen na základě toho, že se měly rády... Hrůza a bohužel, nic nereálného. Jak Scott hubne a cítí, že jeho život se blíží ke konci, rozhodne se s tím něco udělat. Není zapšklý, utrápený, naopak, cítí se povznesený. Je to jednohubka na jedno odpoledne, velice dobře se čte. Konec byl pro mě až pohádkový.

26.11.2022 4 z 5