LussyP LussyP komentáře u knih

Audiokniha

- Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. -

Očekávala jsem, jelikož je to kniha od Kinga, že se budu bát, naprosto souzním se ztracenou Trishou a budu čekat, co vše se nebohé holčičce v rukách autora stane. No... A ono nic. Nudila jsem se, opravdu. Jediný děs, co jsem zažila při čtení bylo několik částí s vosami (mám z nich hrůzu a autor očividně posedlost). Tato krátká kniha by mohla být mnohem kratší... Kdybych vyškrtla všechno sledování baseballu, tak už máme polovinu a mě baseball nic neříká, takže poslouchat zápasy pro mě opravdu nebylo. A teda ještě mi bylo zle, když holčička vypila vodu z potoka, možná skoro stejně jako jí. Bohužel, chování Trishy dle mého absolutně neodpovídalo devítileté holčičce.
Pokud bych měla shrnout, holčička se ztratila v lese a to je vše.

21.11.2022 2 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Velice originální námět, který mě zaujal už na první pohled, bohužel, autor ho dle mého nedokázal správně uchopit. Celá kniha je jako každý americký thriller, postupně jsem si jen odškrtávala políčka, jako rakovina, romantická zápletka, chlápek s pohnutou minulostí... A ten závěr tomu nasadil korunu, úplně jsem viděla nový díl Ramba. Bohužel, kniha pro mě neměla nic navíc v tomto směru, četla se ovšem velice svižně a to i přes nelogické jednání postav, co se mění v superhrdiny se schopnostmi, kterým by kdejaký superhrdina záviděl. Dalším problém u mě byl v tom, že mi tam chybělo "mrazení" při čtení, to u thrilleru očekávám, tady by se možná dostavilo, kdybych byla matka.

19.11.2022 3 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

- Žila byla jedna dívka, která přísahala, že zachrání všechny na světě, jen na sebe zapomněla. -

Hluboko v lese leží skleněná rakev. Uvnitř odpočívá chlapec, kterému ze spánků vyrůstají rohy a jehož uši jsou špičaté jako nože. Hazel a její bratr Ben žijí ve městečku jménem Fairfold, kde se svět lidí střetává s lesní říší víl. Hazel s Benem si odmalička vyprávěli o chlapci různé příběhy, oba do něj byli zamilovaní a představovali si, že je to zakletý princ a že jednoho dne někdo přijde a kletbu zlomí.
Bohužel, za mě naprosto nevyužitý potenciál, na dočtení jsem potřebovala téměř 4 měsíce, dvě společná čtení a tři dovolené... Příběh byl nudný, nic se nedělo celou dobu, když už to v polovině vypadalo, že konečně je to tady, tak jsme opět upadli do nudného a zdlouhavého vyprávění o ničem. Pričemž v příběhu a hlavně světě byl ohromný potenciál... Škoda. Přijde mi, že knihy autorky jsou horská dráha, Panenka z kostí se mi moc líbila, zde jsem i trpěla.

15.11.2022 2 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Já nevím, možná jsem tu knihu nepochopila... Ale mně se to četlo docela těžko, byla jsem zmatená nejen z postav, ale i děje (nevím, jestli děj je to správné slovo, spíš tam žádný nebyl). Občas jsem se usmála i zasmála, bylo to ovšem celkově málo. Beru v potaz to, že je to kniha první (myslím, že je to i autorova prvotina) a rozhodně si přečtu další a potom se rozhodnu, jestli budu fanoušek.

10.11.2022 3 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

- Jedla těkavě, po malých soustech, nic pořádně nerozžvýkala. Stejným způsobem plnila i svoje srdce. -

Osmiletá Wavy je neviditelná. Její matku plně zaměstnává braní drog a otce jejich výroba a prodej. Motorkář Kellen, který se vybourá nedaleko jejich domu, je tak od chvíle, kdy jí umřela babička, prvním člověkem, který si Wavy všímá. Možná je to o patnáct let starší vazoun s bohatým trestním rejstříkem, ale aspoň ji vidí. Muž, jehož si Wavyin otec najímá na špinavou práci, rozhodně není ten typ člověka, který má sklony zachraňovat jiné, dívčina nesmělá nabídka přátelství ovšem vyplní prázdnotu v jeho životě.
Během dospívání je Wavyin vztah s Kellenem jediným světlým místem v brutálním světě feťáků a zhýralosti, v němž je nucena se pohybovat. Když ale její rodinu rozdělí tragédie, vstoupí jí do života teta, která se ji pokouší ochraňovat – a to, co Wavy připadalo krásné, se náhle pod drobnohledem vnějšího světa jeví jako ošklivé. Kellen možná není žádné neviňátko, představuje ovšem pevný bod ve Wavyině chaotickém životě. Teď už se dívka nemůže držet stranou, naopak musí začít bojovat – za Kellena, svého brášku i za sebe. Na malém městě však bohužel žádná tajemství nezůstanou skryta navěky…
Musím říct, že tohle pro mě bylo poměrně náročné čtení. Příběh Wavy mě velice zaujal, líbil se mi styl psaní a rozdělení knihy - vyprávění z pohledů několika osob se hodilo a čtení nerušilo. Příběh sám o sobě byl velice specifický, bohužel na mě působil až uměle... Od druhé poloviny knihy už mi bylo jasné, kam to povede a bohužel, jsem se nezpletla... Připomínalo mi to spíše dobrodružný příběh, nebo pohádku, kde celou dobu děláte hlavnímu hrdinovi to nejhorší, ale nakonec se vše vyřeší během několika stran. Musím ovšem říci, že to je asi nejpovedenější název knihy, opravdu k příběhu naprosto sedí. Přestože se ve svém vlastním osobním životě přesvědčuji o tom, že rozbitý lidé patří k rozbitým, tak tady mi to nesedělo.
Kniha ovšem pokládá velice důležitou otázku. Co je to vlastně rodina? Kdo do ní patří? A pokud nejste "stejná krev", jste horší rodina? Má přednost krev, před někým, kdo se o vás postará?

04.11.2022 3 z 5

Tohle je Gomora Tohle je Gomora Tom Chatfield

4/5 ⭐

- Když se vyznáte a máte peníze, pořídíte přes internet cokoliv: drogy, zbraně, porno, ideologie, výsledky voleb, dokonce i život a smrt. -

Špičkový hacker Azi Bello je osamělý vlk, pracuje sám na sebe a nikomu se nezodpovídá – jenže jeho komfortní online existence se drsně střetně s reálným světem, když jeho pečlivě hlídané soukromí naruší tajemná Munira s prosbou o pomoc: její bratranci se nechali naverbovat k teroristům, a když se pokoušela o tom něco zjistit, všimli si jí jistí velmi nebezpeční lidé. Azi a Munira se nechají zatáhnout do temné konspirace, jejímž srdcem je Gomora: nepřístupné internetové tržiště, kde lze sice sehnat ledacos, ale kde také číhají ti nejšílenější světoví zločinci.
Musím říct, že jsem knihou byla příjemně překvapená, přesto, že obálka je nádherná, nějak si myslím, že bych si ji v knihkupectví nevybrala. Thriller je plný sarkasmu, styl psaní mi naprosto sedl a tématem mě až překvapil (štafetu jsem si vybrala dost naslepo), celkově se mi moc líbila. Ovšem je tu několik předpokladů, které je potřeba splnit, aby se vám kniha potencionálně líbila - na čtení je potřeba se opravdu soustředit, kouzlo je v detailech, letmých narážkách, je potřeba mít určitý vztah a znalosti nejen v oblasti IT, ale celkově povědomí o politické scéně, změnách a principech a za poslední, musí vám sednout ten styl sarkasmu, který je všude a bez něj by kniha byla nejen poloviční, ale i nudná. Dále vás pravděpodobně neutěší to, že knížka má i otázky nezodpovězené, naznačené nepřímo apod. Pokud splníte všechny předpoklady věřím, že se vám bude líbit jako mně.

IG: @ctenislaskou

27.10.2022 4 z 5

Panenka z kostí Panenka z kostí Holly Black

4,5/5 ⭐

- Zach přemýšlel, jestli dospívat znamená zjišťovat, že většina příběhů jsou jen lži. -

Zach, Poppy a Alice byli přátelé odnepaměti. A dlouho spolu hráli jednu zvláštní hru, kterou si sami vymysleli. Jen několik figurek a především pořádná dávka fantazie jim stačila k vytvoření vlastního světa obydleného piráty a zloději, mořskými pannami a válečníky. Těm všem vládla záhadná porcelánová panenka – Velká královna. Je panenka pouhou panenkou, anebo v sobě skrývá něco zlověstnějšího? Říká Poppy ostatním pravdu, anebo se je snaží vtáhnout do nové hry? A pokud se kolem nich skutečně pohybuje duch, nechá je jít, když je teď drží ve svých spárech? Tajuplný, napínavý a zároveň citlivý příběh o síle fantazie, nerozlučném přátelství i o tom, že se člověk může stát dospělým, aniž by přestal věřit svým snům.
Od autorky mám už skoro 3 měsíce rozečtenou jinou knihu, Nejtemnější část lesa, ani společné čtení, nic mě nedokázalo zatím donutit tu knihu dočíst. Tahle její knížka bude možná ten spouštěč, protože mě vtrhla do děje a nechtěla pustit. Čekala jsem na každou volnou chvilku abych ji mohla dočíst, mimo čtení jsem přemýšlela, jak to asi bude dál a co ti tři vymyslí. Je vedena jako strašidelná a hororová a pokud nemáte rádi panenky, jako já, tak bude i pro Vás. Občas jsem měla nepříjemný pocit u čtení (to se mi nestalo ani u hororu pro "dospělé" - Kruhu). Kdybych byla ještě mladší, měla by 5 hvězdiček a četla bych ji furt dokola. Opravdu skvělé a doporučuji jak pro mladší čtenáře, tak ty starší.

25.10.2022 4 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

- "My" - jako by se uzavřel kruh. Jako by celý svět splynul v nějaký větší celek. -

Musím přiznat, že jsem čekala něco trochu jiného... Knížka je prolínáním dopisu od tatínka a vstupy syna, který buď dodává své myšlenky, nebo odpovídá na tátovi otázky. Tatínek vypráví, jeho slovy, napínavý příběh, ale já bych ho asi napínavým nenazvala. Chvílemi mi připomínal spíše vyprávění člověka s ADD nebo ADHD (sama  jsem "obdařena"). Příběh je o hlavně o lásce, o lásce k dívce s pomeranči, k životu, k přírodě a vesmíru. Vidím tam ovšem veliký potenciál zklamání, pokud bychom vycházeli z toho, že láska má vypadat takto, protože to tak být nemusí. Vykreslení vztahu takto může překroutit budoucí vnímání toho, jak by měl vztah a komuniakce, chování v něm vypadat. Každý vztah je jiný, každý lásku projevuje a vnímá jinak a nejde vše mít bez špatných stránek věci. Knížka určitě stojí za přečtení, v dnešní době mi ovšem často počínání tatínka přišlo úplně za všemi hranicemi a dalo by se považovat za trestný čin.

@ctenislaskou

18.10.2022 4 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Asi jsem jediná na světě, kdo ještě neviděl film, proto jsem se na knihu těšila, znala jsem jen úryvky, co jsem někde zaslechla. Jelikož jsem knihu četla ve společném čtení, byla jsem ještě natěšenější, když jsem si četla, že ani nemůžou číst večer.
Pak jsem ovšem začala číst taky... Nejsem žádný hrdina a ani milovník hororů, jsem poměrně srab, ale tohle podle mě horor nebyl. Za mě taková detektivka se špetkou paranormálna, což je docela škoda a upřímně mě to zklamalo. Další věcí je, že mě upřímně bavilo prvních cca 30 stran a posledních cca 30 stran, zbytek... Nijaký.
Další díly si asi časem přečtu a uvidíme, jak se to vyvrbí.

07.10.2022 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

3,5/5

K Agathě Christie jsem se dostala až teď, toto byla moje první kniha od ní... A upřímně, čekala jsem mnohem více, vzhledem k všem recenzím a všeobecnému vychvalování. Vraha jsem teda odhalila, ale postupně mě kniha zavedla úplně jinam, že jsem to postupně zavrhla. Další věcí, co mně osobně nesedla je v podstatě zastaralost, kdy jsem opravdu nebyla schopná pochopit, že by někdo mohl být tak naivní a prostě na ostrov odjet na základě úplně random dopisu... A jistým způsobem i mluva postav. Co naopak chválím je svižné čtení. Od autorky si ještě určitě něco přečtu.

22.09.2022 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

- Skoro vždycky, když mi někdo něco dá, to skončí tím, že je mi z toho smutno. -

Děj románu je jednoduchý, pojednává o šestnáctiletém Holdenovi, jeho pár dnech, pocitech. Kniha je však význačná svým ironickým hlasem vypravěče v první osobě, Holdena. Umožňuje hluboký pohled a zároveň nespolehlivou výpověď vypravěče, který vysvětluje důležitost loajality, "falešnost" dospělosti a svou vlastní neupřímnost.
Dlouho jsem přemýšlela, jestli knížku nenechat bez hodnocení, protože se hodnotí opravdu hodně těžko, je těžko uchopitelná. Vadilo mi dost věcí, vyjadřování Holdena, nespisovnost a bohužel v mnoha ohledech i zastaralost. U knihy ohromně záleží na tom, jak moc blízko jste k věku Holdena, člověk postupem času dost zapomene, jak se cítil sám. Mně je 23 let a občas jsem se do toho věku a pocitů hrdiny vrátila. Neví, co se sebou, kam patří, jedná impulzivně, zmateně, hledá se. Na tuhle knihu musí být ten správný čas, správný věk, správné rozpoložení. Bohužel, jako povinná četba si myslím, že spíše odradí a to právě jazykem, neaktuálností.

17.09.2022 3 z 5

Zelený mozek Zelený mozek Frank Herbert

Přelidněný svět usilovně hledá nové životní prostory a proto jsou divoká území zbavována nenasytného hmyzu, který je činí neobyvatelnými. Lidé je čistí chemickými i fyzikálními prostředky. Avšak hmyz se nějak vrací zpět přes neproniknutelné vibrační bariéry. A z džungle se šíří fámy o obrovských hmyzích exemplářích a lidech s hmyzíma očima.
Tohle byla naprostá tragédie, myslela jsem, že těch 200 stran nikdy nedočtu. Nudné, nezáživné, nijaké, naprosto promarněný potenciál. Rozhovory o ničem přes x stránek, popisy škrábance na vozidle na x stránek. To je v podstatě celá kniha. Celou dobu jsem si říkala, jen ať už to skončí, musela jsem se furt koukat na stránky, ať už to proboha skončí. Nebýt výzvy, tak jsem ji zahodila hned. Naprosto mě autor zklamal a odradil a jeho slavnou Dunu si asi nikdy nepřečtu. Pokud neumíte španělsky (?) tak docela smůla, protože pojmy tam vysvětlené nejsou. Pokud si myslíte, že myšlenky a názory postav by se měli nějak od sebe odlišit, tady ne, v jednom odstavci autor mluví o jednom a v druhém o jiném a těžko se v tom pak orientuje. Hrůza a děs.

12.09.2022 1 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

- Pod stromy vládla úplná tma, ale jednorožec zářil svým bledým měsíčním světlem, a dívka se třpytila a mihotala jako ve světelném prachu. -

Čarodějnice, princové, zamilovaný mladík a jedna hvězda. Všichni chtějí najít hvězdu, která spadla jedné noci, každý k tomu má své důvody, ať už je to láska, království nebo věčné mládí. Kdo ji najde první? Mladík Tristran, který se kvůli své lásce vydal ze Zeď, do světa, kam lidé nevstupují? Světa plného magie, kouzel a zvláštních bytostí... Kam možná on sám patří.
Tato knížka se četla sama, nemám vůbec co vytknout. Líbily se mi všechny dějové linie, vyprávění o všech osobách. Přesto, že jsem očekávala, co se nakonec stane, tak jsem to neodhadla úplně a musím říct, že mě to až zahřálo u srdce. Je to moc hezká pohádka, v úžasném světě, kde se protíná jak náš normální, tak i ten magický a dělí ho jen Zeď.

05.09.2022 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Zatím jsem četla jen tři předchozí (Ashbourn, Manor, Folcraft) a tahle se posouvá na pomyslné druhé místo mé oblíbenosti. Veliký rozdíl vidím v míře strašidelnosti, tato určitě vede. To prostředí bylo moc krásné, líbil se mi příběh domu. Co se mi ovšem nelíbilo a myslím si, že to knize uškodilo je pozdější překombinivanost a v závěru knihy už jsem si řekla jen: WTF? To nemůže myslet vážně! Bohužel mi také moc nesedla hlavní hrdinka, Remy, což celkový dojem taky nezvýšilo.
Knížku jsem četla v rámci štafety a těším se na další od autorky.

18.08.2022 4 z 5

Český konec světa Český konec světa Kateřina Hejlová

3,5 hvězdičky

V podstatě mě bavily jen dvě povídky z knihy, Válka a Blábol a Když nahoře je dole. Obě dvě by si zasloužily samostatnou knižní adaptaci... Ty ostatní... Jako povídky stačily. :)

05.08.2022 3 z 5

Nejde ohodnotit jinak, než 5 hvězdičkami. Knížka provází stručně historií nejen toho známého KKK, ale celkově rasismem v USA, jeho zrodem, chybami, co tomu předcházeli. Zároveň s tímto nás autorka provází životem běžných členů a rozhovory s nimi. Četla jsem jeden komentář, že to není jak nám podávají ve filmech... Souhlasím, je to totiž mnohem horší.

26.07.2022 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Audiokniha

WOW, film (nový) jsem viděla hned v kině, už ten mě zaujal, ale toto byla síla. Změnila se totiž situace a můj pohled na svět úmrtím milovaného "blízkého tvora". Vyrovnání se se ztrátou a bolestí není totiž jednoduché, každý Vám může říct stokrát, že to k životu patří, ale koho to v tu chvíli zajímá?
Otázka na konci je jasná... Vy byste to udělali jinak? Tentokrát to přeci může být jiné...

20.07.2022 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Tak teda tahle kniha je zklamáním nejen roku, ale při nejmenším desetiletí. Těch 200 stran by se dalo shrnout v povídce, pokud bychom si odmysleli fňukání hlavní "hrdinky".
Tato kniha je román, žádný thriller a už vůbec ne psychothriller. 2/5 dávám jen kvůli konci, rozuzlení jsem nečekala, ale celou dobu mi bylo jedno, co se stane (a že se něco dělo ken posledních pár stran a to jen tak aby se neřeklo), zajímavá byla jen poslední věta.

19.06.2022 2 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Asi jsem očekávala trochu něco jiného, nevím, jestli jsem knihu četla ve špatném rozpoložení, ale přišlo mi, že se vlastně celou dobu nic extra neděje. Takové nemastné, neslané, bohužel.

28.01.2022 2 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Budu muset do divadla. To bylo tak vtipné a realistické už napsané a věřím, že zahrané to bude ještě lepší.

Jelikož se teď snažím vracet ke "klasice", musím říct, že narozdíl od ostatních, ta ruská mě ještě nezklamala.

26.12.2021 5 z 5