Dívka s pomeranči
Jostein Gaarder
Hrdinou této knihy je Georg, kterému zemřel otec, když byl hodně malý. A teď se najednou najde jeho dopis adresovaný synovi. Napsal ho krátce před smrtí, protože věděl, že mu chtěl předat některé své myšlenky a poselství, kterým by tehdy malý Georg nerozuměl. Tento emočně nabitý příběh vypráví o nemoci a marném boji, ale také o naději. A samozřejmě tady najdete pár filosofických otázek. Dotisk v r. 2008.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2004 , Albatros (CZ)Originální název:
Appelsinpiken, 2003
více info...
Přidat komentář


Zaujala mě zajímavě koncipovaná myšlenka: dopis synovi, psaný otcem, který zemřel, když mu byly 3 roky. Dopis byl nalezen po 11 letech. Nádherně odkrytý příběh jeho otce s dívkou s pomeranči je předkládán synovi v době jeho puberty. Zamyšlení nad úžasným světem a možností být jeho součástí, i když jen na chvilinku v porovnání s existencí Země. Trošku mi vadilo, stále se opakující věty. Proto jen 4 hvězdy.


Knihu jsem četla jako povinnou četbu a moc mě bavila. Byla celkem smutná. Dokonce jsem se i rozbrečela. Bylo to dost silný


Knihu jsem přečetl souběžně se sedmákem, který si ji vybral do povinné četby na základě toho, že otec napsal synovi dopis těsně před smrtí.
Bylo to docela pochmurné a smutné čtení. A pro mě ani nebylo překvapením, kdo je ta dívka s pomeranči. Bylo to vlastně jasné hned od začátku.
Každopádně kniha stojí za přečtení.


Knihu jsem si vybrala skrz čtenářskou výzvu. Byla jsem nadšena myšlenkou, že otec, který ví, že se blíží jeho smrt, napíše dopis svému synovy do budoucnosti. Během čtení knihy mě štvalo, že otec povídá o dívce s pomeranči místo, aby směřoval myšlenky v dopise přímo na syna: po zjištění, kdo je dívka s pomeranči jsem byla dojatá. Velmi se mi líbily vztahy v rodině. Vzájemná úcta mezi členy rodiny.
Tato kniha ve čtenáři vyvolá různorodé pocity a to činí tuto knihu, tak výjimečnou


Moc krásně napsaná kniha. Ano takto by se měli předávat dětem životní zkušenosti, obzvláště ta těžká témata. Sám mám děti náctileté, ale v těchto věcech, bohužel, selhávám.
Určitě doporučuji nejen dětem, ale i rodičům, třeba ji i dětem předčítat a být si tak spolu blíž.


Hezká dětská knížka. Hezký příklad jak se dětem dají předat důležité životní zkušenosti a postoje ke vztahům, k lásce, ke smrti. Podané je to něžně až romanticky a zároveň otevřeně a upřímně (poctivě).


Paní v knihovně mi jí doporučila a jsem za to ráda. Bylo to hezky napsané a všechno prostě hezký. Dojemný příběh a rozhodně doporučuji.


Přečtená před rokem.
Jako bych četla Sofiin svět od stejného autora. Ale tady na rozdíl od tajemného učitele- filozofa malé holky je hlavní postava kluk a dopisy sice taky, ale do budoucnosti... Georgovi byly 4, když mu zemřel otec a 15, když se s ním opět setkal. Prostřednictvím dopisů samozřejmě, ve kterých pro něj napsal příběh o dívce s pomeranči a jednom nezapomenutelném setkání. Našla ho rodina, která za nevysvětlitelných okolností nesměla vyhodit červený kočárek. Ten předmět byl později prohledaný a spolu s neotevřenou obálkou se stal spojením mezi bariérou jiných světů...


K chlapci se dostane dopis, který mu jeho tatínek napsal před jedenácti lety než zemřel. Vypráví mu příběh o dívce s pomeranči. Spousta krásných myšlenek. O smrti, o lásce, o tom, co tu po sobě zanecháme...


Moc zajímavá a čtivá kniha plná fantazírování mě přenesla do jinošských let, kdy jsem takhle podobně snil o dívkách. K tomu smekám před autorovým jazykem, kterým dovede vyjádřit své pocity a naděje. Píše jemně, něžně, určitě pohladí po duši. Snad jen jsem očekával větší rozvinutí příběhu, který je v knížce redukován na úkor filosofických témat.


Na knihu jsem se těšila a i když to nebylo zrovna to, co jsem čekala, byla to fajn knížka.
Ke konci jsem měla chuť brečet. Vesmír mě moc nebere, ale to nevadí. Dívka s pomeramči se mi zdála poněkud divná, ale příběh se mi líbil.


Příběh táty a dívky s pomeranči se mi moc líbil. A to jeho fantazírování! Zamilovaní jednají krásně iracionálně ...
Georgovy úvahy mne oslovovaly trochu méně, ale jsem si jistá, že v mládí by mi přesně tohle sedlo. Doporučováno od 12 let, já bych cca dva roky počkala.
Musím uznat, že se autorovi podařilo pěkně vykreslit Georgův vývoj, jak během té knížky dospěl.
Inspirativní, doporučuji.


Jostein píše velice chytré a zajímavé knihy, které se sice tváří, že jsou určeny dětem, ale přitom by je měli číst spíš dospělí čtenáři.
Dopis táty synovi, kterého nikdy neuvidí vyrůstat, totiž rozhodně není žádné jednoduché ani veselé čtení. Navíc děti se obvykle konečností své existence ani nezabývají. Žijí tady a teď.
Dospělým ale kniha může nabídnout hodně. Kromě milého příběhu lásky i zamyšlení nad životem a trochu nadčasový, lehce "ezo" pohled: Vybrali bychom si se sem narodit a zažít všechny ty obyčejné zázraky, kdybychom věděli, že o ně jednou zase přijdeme?
Přijali bychom dar života, kdybychom věděli, že ho zase budeme muset odevzdat?
A jak s ním vlastně zacházíme?
V knize také najdeme dvě autorova oblíbená témata: Jednak důraz na to, že život sám o sobě je neuvěřitelný zázrak a není třeba hledat okolo sebe (v ufounech,... dnes bychom možná řekli v andělech, Plejáďanech, Atlantidě...).
A jednak připomínku, že chybělo málo, aby v dlouhém řetězci našich předků něco nenastalo, a my bychom tu dnes vůbec nebyli.
"Život je gigantická loterie, v níž jsou viditelné jen vítězné losy. Ty, jenž nyní čteš tuto knihu, jsi takový vítězný los."
Určitě si přečtu i další knihy autora.


Příjemné čtení.
Myslím si, že některé děti pro než je kniha určena nepoberou myšlenky v knize obsažené.
Téma jako smrt blízkého člověka. To že nemůžeme vlastnit minulost lidí, kteří jsou pro nás důležití. Je dobře si o tom občas přečíst v každém věku.


Veľmi príjemné čítanie.. ako stvorené na jeseň/zimu a šálku horúcej čokolády :P. Utkvela mi jedna myšlienka, čo som si aj zapísala "Nemôžeme vlastniť minulosť toho druhého, otázkou je či nás čaká spoločná budúcnosť." Dôležitá otázka na syna je dosť náročná, ale zase môže mať veľmi cennú transformačú hodnotu (aby sa tá odpoveď už nemusela opakovať-v prípade ak je negatívna). Tiež som si o tom popremýšľaľa, občas na to znovu pomyslím. Bolo to pre mňa čítanie, ktoré mi aj niečo cenné dalo.. :)


- "My" - jako by se uzavřel kruh. Jako by celý svět splynul v nějaký větší celek. -
Musím přiznat, že jsem čekala něco trochu jiného... Knížka je prolínáním dopisu od tatínka a vstupy syna, který buď dodává své myšlenky, nebo odpovídá na tátovi otázky. Tatínek vypráví, jeho slovy, napínavý příběh, ale já bych ho asi napínavým nenazvala. Chvílemi mi připomínal spíše vyprávění člověka s ADD nebo ADHD (sama jsem "obdařena"). Příběh je o hlavně o lásce, o lásce k dívce s pomeranči, k životu, k přírodě a vesmíru. Vidím tam ovšem veliký potenciál zklamání, pokud bychom vycházeli z toho, že láska má vypadat takto, protože to tak být nemusí. Vykreslení vztahu takto může překroutit budoucí vnímání toho, jak by měl vztah a komuniakce, chování v něm vypadat. Každý vztah je jiný, každý lásku projevuje a vnímá jinak a nejde vše mít bez špatných stránek věci. Knížka určitě stojí za přečtení, v dnešní době mi ovšem často počínání tatínka přišlo úplně za všemi hranicemi a dalo by se považovat za trestný čin.
@ctenislaskou


Útlá knížečka, kterou jsem si půjčila od dcery, která ji četla jako povinnou četbu.
Je to pěkné čtení, i když pojednává o těch nejsmutnějších věcech.
Život je zde přirovnáván k pohádce. Pohádka má však svá pevně daná pravidla a jestliže chce kdokoliv do pohádky vstoupit, tak ty pravidla musí dodržovat.
Zaujalo mě tu i několik myšlenek:
Jestliže se rozhodneš žít, zároveň tím souhlasíš s tím, že jednou zemřeš.
Je horší něco drahého ztratit, než to nikdy nemít.
Snít o něčem nepravděpodobném má své jméno, říká se tomu naděje.


Ke knížce jsem se dostala náhodou, má starší dcera jí dostala k Vánocům a dodnes jí nečetla :-( Já se do ní před časem ze zajímavosti pustila a je škoda, že ležela tak dlouho v knihovně. Je to velmi pěkná, čtivá kniha. Také si myslím, že je správně určená pro mládež. I mně jako dospělé se knížka velmi líbila.
Štítky knihy
dopisy filozofie zfilmováno norská literatura severská literatura pro dospívající mládež (young adult) otcové a synové ztráta blízkýchAutorovy další knížky
2002 | ![]() |
2004 | ![]() |
2002 | ![]() |
1999 | ![]() |
2017 | ![]() |
Kniha pěkná, smutná a poetická.
"Jaká duše uvádí to zvíře do pohybu? Co je to za nevykořenitelnou sílu, která zdobí zeměkouli květinami všech barev duhy a noční oblohu bohatou výšivkou třpytivých hvězd?"
"Rozhodl bych se pro život na Zemi s vědomím, že budu od něj náhle odtržen, a to třeba i uprostřed největšího štěstí? Anebo bych už v úvodu celou tu krkolomnou hru "vezmi a dej" s díky odmítl?"
"Ale pokaždé, když jsme ve hře zemřeli, objevil se nový začátek hry a mohli jsme hrát znovu. Jak můžeme vědět, že neexistuje taková new game i v našich duších? Nevěřím tomu, skutečně ne. Ale snít o něčem nepravděpodobném má své jméno. Říká se tomu naděje."