Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska

„Když se do bílé polevy dostane byť jen jedna kapička jiné barvy, už nikdy nebude sněhobílá. S lidmi je to stejné.“ Takto učí královna Ku-klux-klanu malé děti, jak správně připravit vánoční dort. Co je to vlastně Ku-klux-klan a jak je vůbec možné, že myšlenky nepatřící do 21. století jsou stále živé a v rozkvětu? Děsivé obrazy hořících pochodní a bílých hábitů totiž nepocházejí ze středověku, jsou poselstvím dneška. Odpověď hledá polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska přímo na sjezdu Ku-klux-klanu ve státě Arkansas, kde tuhle extremistickou organizaci prozkoumala zblízka. Protože právě tady se tahle „bílá organizace“ před sto padesáti lety zrodila, tady vycházely pohlednice připomínající lynče Afroameričanů a tady i dnes můžete v lesích potkat postavy s pochodněmi zahalené do bílých kukel....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/354390/ku-klux-klan-tady-bydli-laska-J7G-354390.jpg 4.5162
Literatura faktu, Historie
Vydáno:, Absynt

Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość (2015)

Kniha Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska

Marcel7

Je až neuvěřitelné jak pokrytecké tyto skupiny jsou. Jak si dokážou obhájit cokoliv, i vraždu, slovy Božími nebo jakýmikoliv jinými...
Kniha se nečetla špatně, nicméně byla dost nepřehledná, často skákala z tématu na téma nebo se motala v letopočtových kruzích, které neměly moc velkou chronologii. Jako vhled do základních informacích o KKK to bylo zajímavé, jako reportáž o návštěve takových už méně. Krom pár rozhovorů nám moc nedá, nejzajímavější pasáž je asi s pastorem, který kdysi u KKK býval. Navíc vše poměrně hodně kazil zvláštní až špatný překlad. Místy moc doslovný, místy nepřeložený. Je pravda, že některé fráze člověk zná, ale někteří ne a nechávat anglické názvy v některých místech bylo zbytečné, do očí bijící, vyrušující a nepřínosné.

verden

Pred prečítaním tejto knihy som o KKK vedela akurát toľko, že v smiešnych kostýmoch zabíjali černochov. Teraz viem, že na pozadí toho bolo (a stále ostáva) oveľa viac a že Klan je s Americkou spoločnosťou zrastený oveľa viac, ako som si myslela.

Napriek tomu, ako ma čítanie bavilo a že obvykle nemávam problém s knihami, kde sa prelínajú rôzne časové línie, tu mi radenie jednotlivých kapitol naozaj sťažovalo čítanie. Napr. pri odvolávkach na už spomínané osoby alebo udalosti som fakt mala problém historicky ich zaradiť. Nič to však nemení na tom, že kniha je zaujímavá, miestami šokujúca a napriek určitej neobratnosti pri osobných rozhovoroch mám pocit, že autorka rozpracovanie témy zvládla výborne.

Radka_p

Veľmi dobre spracovaná kniha o Ku-klux-klane, mne osobne sa veľmi páčilo, že to nebolo len mechanické popísanie histórie a faktov ale autorka ponúkla aj svoju vlastnú skúsenosť kedy sa vydala priamo na stretnutie jeho členov do USA.
Kniha sprevádza históriou Ku-klux-klanu od jeho vzniku, opisuje spoločenské, náboženské či politické pomery za ktorých klan vznikol a formoval sa, príbehy obetí ale aj prívržencov tohto klanu a po popri tom všetkom som mala pocit, že sa nesnaží ponúkať svoj názor ale necháva čitateľa utvoriť si svoj vlastný.

Atlantis

Kniha Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska je výborná. Všichni máme jakési ponětí o existenci a fungování Klanu. Všichni jsme někdy viděli fotky lidí v prostěradlech připomínající duchy a hořící kříže. O jejich historii se ale ví málo a v knize jsou jednotlivé události formující vznik této skupiny velice zajímavě podchyceny.
Obrovský mínusem a vlastně jediným důvodem, proč strhávám jednu hvězdu, je samotná autorka. Tak namyšlenou a do sebe zahleděnou pipinku, abys pohledal. Všichni v Klanu jsou hnusní a tlustí a jejich myšlenky jsou k smíchu. Stačí ale, aby slyšela, že vedle pastora za jízdy v rauši seděl Ježíš a celá zjihne. Klan je hnus, ale Černí panteři (tedy černošská organizace ne nepodobná Klanu) byli vznešení bojovníci za černá práva. Nechci v žádném případě obhajovat KKK, je to skupina zpátečnických a často slaboduchých individuí, ale pokud chce někdo udělat objektivní reportáž, tak takhle opravdu ne.

kristleko

Kniha velice zdařile kombinuje reportáž přímo ze sjezdu jedné z odnoží současného Ku-klux-klanu v Arkansasu s epizodami z historie amerického rasismu. Řekl bych, že KKK je takovým černým svědomím Ameriky samotné, protože jí vždy připomínal, jaká byla ještě před několika lety – vždyť až do poloviny 19. století bylo v USA legální otroctví a do 60. let minulého století byla akceptována rasová segregace. Všechny tři generace KKK primárně reagovaly na překotné společenské změny a je až neuvěřitelné, jaký kult se stal z původně neškodné zábavy pár znuděných konfederačních vojáků po občanské válce a kolik lidí to stálo život. Historická a současná rovina knihy se prolínají, ta první je však výrazně nosnější – lze ji v podstatě shrnout, že dnešní postavení amerických černochů je logickým důsledkem nejrůznějších rasistických právních instrumentů – otroctví, leasing vězňů, tzv. zákony Jima Crowa, lynč nebo segregace. Autorka to přitom plasticky dokládá na sledovaných dobových případech (od Mary Phaganové přes příběh filmu Hořící Mississippi až k O. J. Simpsonovi). Oproti dobám, kdy Washingtonem pochodovaly desítky tisíc přívrženců KKK nebo kdy byl každý správný jižanský šerif členem KKK, jsou jeho dnešní odnože spíše sborem extremistů a životních ztroskotanců, zároveň však výnosným byznysem pro jejich vůdce. Druhá rovina knihy není jen cestou do myšlení přívrženců KKK, ale možná spíše do duše obyvatel Biblického pásu, kde se ve dvoutisícovém městě pohodlně uživí přes sto kostelů. I tak člověku běhá mráz po zádech, když ve městě Harrison, kde byli černoši na počátku 20. století vyhnáni a stalo se z něj "sundown town", kde se po setmění nesměli černoši zdržovat, i dnes slyší věty jako "Já mám Hitlera rád", nebo když jeden přívrženec KKK autorce vysvětluje, proč by se s ní nemohl nikdy bavit, kdyby byla černoška: "Pochop to, já jsem rasista! To není sranda. Nemůžu dovolit, aby můj syn viděl, že mluvím s černoškou jakoby nic. Že je to normální." (9/10)

Marta08

Před přečtením této knihy jsem o Ku-Klux-Klanu měla pouze mlhavou představu, že je to americká organizace lidí, kteří nemají rádi černochy. Kniha mi neskutečným způsobem rozšířila obzory. Opravdu nedokážu pochopit, že se někdo považuje za lepšího člověka jen proto, že má bílou barvu kůže či věří ve správného boha (zaměření se později rozšířilo i na Židy, Hispánce a další) a ve svých předsudcích a nenávisti se pak příslušníci organizace dále vzájemně utvrzují. Naprosto šokující mi přišlo vymývání mozku dětem a adorace nacistů a holocaustu.

n.ezn.amy

Tak z téhle knihy mám rozporuplné pocity. Dobrý a zajímavý námět, ale místo objektivní reportáže to byl poměrně jednostranný pohled na Klan, kdy podle autorky jsou prakticky všichni členové hloupý a jednodušší. Historie je zmíněna pouze poměrně letmo, což je škoda

Barbora216

Na knihu o KKK jsem se velice těšila, ale byla pro mě zklamáním. Měla jsem vůbec problém ji dočíst. Fakta jsou sice zajímavá, nicméně kniha byla zmatená, autorka skákala od jednoho k druhému, ztrácela jsem se v tom, jestli zrovna mluví o minulosti či současnosti a celkově mi to přišlo takové nepřehledné. Námět super, některá fakta byla velmi zajímavá, ale zpracování mi vůbec nesedlo.

Heydrich: Muž so železným srdcom
Heydrich: Muž so železným srdcom