Ku-klux-klan: Tady bydlí láska

Ku-klux-klan: Tady bydlí láska https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354390/bmid_ku-klux-klan-tady-bydli-laska-J7G-354390.jpg 4 381 78

„Když se do bílé polevy dostane byť jen jedna kapička jiné barvy, už nikdy nebude sněhobílá. S lidmi je to stejné.“ Takto učí královna Ku-klux-klanu malé děti, jak správně připravit vánoční dort. Co je to vlastně Ku-klux-klan a jak je vůbec možné, že myšlenky nepatřící do 21. století jsou stále živé a v rozkvětu? Děsivé obrazy hořících pochodní a bílých hábitů totiž nepocházejí ze středověku, jsou poselstvím dneška. Odpověď hledá polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska přímo na sjezdu Ku-klux-klanu ve státě Arkansas, kde tuhle extremistickou organizaci prozkoumala zblízka. Protože právě tady se tahle „bílá organizace“ před sto padesáti lety zrodila, tady vycházely pohlednice připomínající lynče Afroameričanů a tady i dnes můžete v lesích potkat postavy s pochodněmi zahalené do bílých kukel.... celý text

Literatura faktu Historie Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Absynt

Ku-klux-klan. Tu mieszka miłość , 2015

Radka_p
19.05.2019 4 z 5

Veľmi dobre spracovaná kniha o Ku-klux-klane, mne osobne sa veľmi páčilo, že to nebolo len mechanické popísanie histórie a faktov ale autorka ponúkla aj svoju vlastnú skúsenosť kedy sa vydala priamo na stretnutie jeho členov do USA.
Kniha sprevádza históriou Ku-klux-klanu od jeho vzniku, opisuje spoločenské, náboženské či politické pomery za ktorých klan vznikol a formoval sa, príbehy obetí ale aj prívržencov tohto klanu a po popri tom všetkom som mala pocit, že sa nesnaží ponúkať svoj názor ale necháva čitateľa utvoriť si svoj vlastný.

Atlantis
12.05.2019 4 z 5

Kniha Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska je výborná. Všichni máme jakési ponětí o existenci a fungování Klanu. Všichni jsme někdy viděli fotky lidí v prostěradlech připomínající duchy a hořící kříže. O jejich historii se ale ví málo a v knize jsou jednotlivé události formující vznik této skupiny velice zajímavě podchyceny.
Obrovský mínusem a vlastně jediným důvodem, proč strhávám jednu hvězdu, je samotná autorka. Tak namyšlenou a do sebe zahleděnou pipinku, abys pohledal. Všichni v Klanu jsou hnusní a tlustí a jejich myšlenky jsou k smíchu. Stačí ale, aby slyšela, že vedle pastora za jízdy v rauši seděl Ježíš a celá zjihne. Klan je hnus, ale Černí panteři (tedy černošská organizace ne nepodobná Klanu) byli vznešení bojovníci za černá práva. Nechci v žádném případě obhajovat KKK, je to skupina zpátečnických a často slaboduchých individuí, ale pokud chce někdo udělat objektivní reportáž, tak takhle opravdu ne.

kristleko
03.05.2019 5 z 5

Kniha velice zdařile kombinuje reportáž přímo ze sjezdu jedné z odnoží současného Ku-klux-klanu v Arkansasu s epizodami z historie amerického rasismu. Řekl bych, že KKK je takovým černým svědomím Ameriky samotné, protože jí vždy připomínal, jaká byla ještě před několika lety – vždyť až do poloviny 19. století bylo v USA legální otroctví a do 60. let minulého století byla akceptována rasová segregace. Všechny tři generace KKK primárně reagovaly na překotné společenské změny a je až neuvěřitelné, jaký kult se stal z původně neškodné zábavy pár znuděných konfederačních vojáků po občanské válce a kolik lidí to stálo život. Historická a současná rovina knihy se prolínají, ta první je však výrazně nosnější – lze ji v podstatě shrnout, že dnešní postavení amerických černochů je logickým důsledkem nejrůznějších rasistických právních instrumentů – otroctví, leasing vězňů, tzv. zákony Jima Crowa, lynč nebo segregace. Autorka to přitom plasticky dokládá na sledovaných dobových případech (od Mary Phaganové přes příběh filmu Hořící Mississippi až k O. J. Simpsonovi). Oproti dobám, kdy Washingtonem pochodovaly desítky tisíc přívrženců KKK nebo kdy byl každý správný jižanský šerif členem KKK, jsou jeho dnešní odnože spíše sborem extremistů a životních ztroskotanců, zároveň však výnosným byznysem pro jejich vůdce. Druhá rovina knihy není jen cestou do myšlení přívrženců KKK, ale možná spíše do duše obyvatel Biblického pásu, kde se ve dvoutisícovém městě pohodlně uživí přes sto kostelů. I tak člověku běhá mráz po zádech, když ve městě Harrison, kde byli černoši na počátku 20. století vyhnáni a stalo se z něj "sundown town", kde se po setmění nesměli černoši zdržovat, i dnes slyší věty jako "Já mám Hitlera rád", nebo když jeden přívrženec KKK autorce vysvětluje, proč by se s ní nemohl nikdy bavit, kdyby byla černoška: "Pochop to, já jsem rasista! To není sranda. Nemůžu dovolit, aby můj syn viděl, že mluvím s černoškou jakoby nic. Že je to normální." (9/10)

Marta08
29.04.2019 5 z 5

Před přečtením této knihy jsem o Ku-Klux-Klanu měla pouze mlhavou představu, že je to americká organizace lidí, kteří nemají rádi černochy. Kniha mi neskutečným způsobem rozšířila obzory. Opravdu nedokážu pochopit, že se někdo považuje za lepšího člověka jen proto, že má bílou barvu kůže či věří ve správného boha (zaměření se později rozšířilo i na Židy, Hispánce a další) a ve svých předsudcích a nenávisti se pak příslušníci organizace dále vzájemně utvrzují. Naprosto šokující mi přišlo vymývání mozku dětem a adorace nacistů a holocaustu.

n.ezn.amy
16.04.2019 2 z 5

Tak z téhle knihy mám rozporuplné pocity. Dobrý a zajímavý námět, ale místo objektivní reportáže to byl poměrně jednostranný pohled na Klan, kdy podle autorky jsou prakticky všichni členové hloupý a jednodušší. Historie je zmíněna pouze poměrně letmo, což je škoda

Barbora216
03.04.2019 3 z 5

Na knihu o KKK jsem se velice těšila, ale byla pro mě zklamáním. Měla jsem vůbec problém ji dočíst. Fakta jsou sice zajímavá, nicméně kniha byla zmatená, autorka skákala od jednoho k druhému, ztrácela jsem se v tom, jestli zrovna mluví o minulosti či současnosti a celkově mi to přišlo takové nepřehledné. Námět super, některá fakta byla velmi zajímavá, ale zpracování mi vůbec nesedlo.

Jeanie
31.01.2019 3 z 5

Jako znalec těch nejzákladnějších faktů o americké historii a Ku-klux-klanu vůbec mě kniha bavila jen sporadicky. Chápu, že se jedná o 'reportérskou' literaturu, ale vše mi přišlo tak nějak nepřehledné a často jsem se v osekaných historických faktech ztrácela. Radši jsem si další a pro mě osobně zajímavější informace ke klanu dohledávala na internetu, což mi asi dalo víc než samotná kniha.
Celé uspořádání knihy mi přišlo nešťastně seskládané. Určitě bych raději uvítala předně seznámení s historií vzniku klanu a jeho čiností, popis současného klanu a rozhovory bych dala na konec.

tweed
09.01.2019 2 z 5

Hodinu jsem si tady vypisovala své hejty na Katarzynu. Chtěla jsem, ať pochopíte, proč bych ji liskala, potřebovala jsem, ať všichni kývete a říkáte si lol, co je to za holku. No ale pak jsem si omylem restartovala noťas, takže tak. Tudíž si jdu akorát ve zkratce napsat své hejtíčky, abych si kdykoliv mohla připomenout, proč se mi to nelíbilo (dvě hvězdičky proto, že byly dobře vybrány historické situace a případy, které KKK nějak ovlivnily - ať už pozitivně či negativně. Já si ale nekoupila knížku o historii KKK, na to by byla určitě lepší jiná. Já si koupila REPORTÁŽNÍ knihu od paní, která jela do Ameriky aby nám napsala o tom, jak to vypadá teď. Tato druhá část byla k hovnu.)
Hejty:
- Katarzyna je ten typ člověka, který přijede do Ameriky a představuje se jako Kate
- Kate je v Americe tři hodiny a teprve až pak si všimne, že mluví jen se samými černochy. O tom nás okamžitě informuje s důrazem na to, že si všimla AŽ PO DELŠÍ DOBĚ. Představte si ji tedy jako Katie v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=5qArvBdHkJA
- Kate v akci aneb její arugemnt proti pro-gun policy ve verzi pro členy KKK: "Když je ale zbraň dostupná každému, tak je dostupná i pro zločince. Muž, který Annie zastřelil, by to možná neudělal, kdyby nechodil s pistolí" *mic drop*
- teď nemůžu najít můj oblíbený úryvek v situaci, kdy už jsem si nonstop plácala do čela, každopádně Kate je v KKK rodině, chystá se jich zase jednou zeptat na něco moudrého, a píše /parafráze/: "Na fotkách před dvěmi lety byla XYZ ještě aktraktivní, ale teď už je hodně obézní." /// Díky za info, které mi je k úplnému hovnu a tématu se nijak netýká.
- Jak jste si všimli, tak češtinu mrvím angličtinou zcela standardně, ale proč Kate píše věty jako: Dostanu zprávu od Briana: "Jaké máš plány na lunch? Můžu tě pozvat na pizzu ve městě?"; tak to je záhadou i pro mě

Kate je v šoku, že i lidi z KKK nejsou jen lidi po lobotomii. Možná se měla nacvičit na místních náccích. Když jsem za mých mladých let měla poprvé delší rozhovor s pravicovým plešounkem, tak jsem taky dost čuměla. No ale chybami se člověk učí a já mám mám silné pozdezření že si Kate dělala celý research až po příjezdu domů. Nebo si prostě myslela, že to budou číst jen samí retardi a tak se rozhodla reprezentovat ignorantství, jet na výlet a chovat se jak brambora.

Nicméně na Absynt nezanevřu a doufám, že přístě otevřu něco, co psal někdo, kdo mi celou dobu nepoleze na nervy. Taky si rozhodně vyberu téma o kterém nic nevím, to mi taky pomůže.

Psáno v amoku, dobrou.

BroDan
27.12.2018 5 z 5

Kniha o zrode a celej histórii známeho hnutia Ku-klux-klan, kde autorka opisuje jednak jeho temné a kruté obdobia, ale aj dnešné údajne menej radikálne verzie. Okrem toho autorka rozpráva o svojej ceste do Arkansasu, kde mala možnosť porozprávať sa so súčasnými najvyššími členmi klanu, bývalými členmi, rádovými príslušníkmi, miestnymi pastorami, ale aj náhodnými obyvateľmi okolitých miest.

Aj keď som medzi komentármi videl vyjadrenie, že Katarzyna nebola dosť objektívna, myslím si opak. Počas rozhovorov síce respondentom kládla miestami neobjektívne otázky, v samotnom texte a úvahách však načrtla nezaujaté fakty o rasizme a viere, pričom čitateľa oboznámila pohľadmi z oboch strán. Členovia Ku-klux-klanu napáchali strašné skutky, a to nie len vo svojich divokejších začiatkoch, ale aj pomerne nedávnych rokoch.
K téme sa neodvážim hlbšie vyjadrovať. Kniha vo mne zanechala zmiešané pocity, pretože pojem rasizmus nie je až tak jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá, ale ide o obojstrannú interakciu medzi viacerými rasami, pričom je pojem rasizmus mnohokrát zneužívaný.

Knihu som zhltol na pár posedení, takmer jej nemám ani čo vytknúť, ani táto autorka z prekliatych reportérov ma nesklamala... práve naopak, prevýšila moje očakávania. Kde-tu sa v knihe nachádza aj nejaká dobová či súčasná fotografia, z ktorých miestami behá mráz po chrbte. Nekompromisných 5*.

anna0480
22.11.2018 4 z 5

Výborná reportážní kniha o rasistickém hnutí Ku-klux-klan. Polská autorka přijíždí do státu Arkansas na sjezd KKK, kde má možnost prozkoumat tuto extremistickou organizaci zblízka a setkat se nejen s významnými členy hnutí. Píše pak o tomto stále kontroverzním tématu s nadhledem a bez citového zabarvení, podává nám holá fakta a informace, názor si máme utvořit každý sám.
Občas se mi čtení táhlo a já u knihy usínala (to ale přičítám pracovnímu vyčerpání, o úplně oddechovou literaturu nejde, co si budeme povídat), i tak jsem se ale dozvěděla spoustu zajímavých informací a prošla si dějiny hnutí od samotného začátku a to konkrétně od 2. pol. 19. století, kdy hnutí vzniklo v Americe jako reakce na výsledky občanské války, se kterými byl spojený i konec otroctví. Členové zakládajícího hnutí se snažili zrovnoprávnění černochů zabránit a to všemi možnými způsoby. V průběhu čtení se dostáváme do současnosti a já se kolikrát při čtení neubráním údivu, jak je něco takového v dnešní době ještě možné...

Kniha výborná, pokud vás podobná témata zajímají a stojíte o kvalitní zpracování, je reportážní řada Prokletí reportéři od nakladatelství Absynt skvělou volbou.

RennaS
25.10.2018 4 z 5

Skvělá a zajímavá kniha. Jen bylo pro mě těžké orientovat se v tom, o kterém období autorka v určitých částech píše. Zkrátka jsem z toho byla trochu zmatená, ale nejspíš je to moje chyba. Jinak jsem se dozvěděla plno nových informací a stránky se četly samy.

Kopta
24.10.2018 5 z 5

Ku Klux Klan je něco, co mě vždycky zajímalo. Už jenom v té míře, že něco takového může v dnešní době existovat. No a jak zjistíme z knihy, tak vlastní zakladatel ani nemyslel, že by ještě někdy vůbec existovat měl. S tím jsem i navázal na knihu samotnou. Přináší neuvěřitelně moc informací, které jsou opravdu podmětné, zajímavé a pravdivé. Celé toto je psáno neuvěřitelnou formou, která někdy zaráží až z toho bolí a mrazí. Skvělá žurnalistická práce, sepsaná to skvělé literatury.

amaenium
04.10.2018 5 z 5

Tohle je Amerika. Tedy konkrétně skvěle napsaný náhled do americké mentality konkrétní skupiny lidí a zasvěcení do vizí klanů napříč staletím až po ten současný. Velmi čtivá kniha, jež mi dokázala rozšířit obzory a nahlédnout do komplikovaného problému soužití ras. Při čtení jsem se mnohokrát zhrozila, jaké zvěrstva bílý muž byl schopen páchat a přitom se považovat za civilizovaného. Rozhodně si chci přečíst více knih z žánru reportážní literatury.

Metcheque
16.09.2018 5 z 5

Snad první kniha, kde jsem si byl jistý pěti hvězdami, aniž bych měl dočteno. Dílo ucelené, čtivé, bez hluchých míst, do jisté míry i šokující. Vyvodit z Bible, že Jehova je vlastně nácek, to je prostě úžasný doklad toho, že původní texty abrahámovských náboženství jsou napsané tak obecně, že si v nich může kdokoli najít cokoli. Každopádně po přečtení knížky pochopíte mentalitu členů a členek Ku-klux-klanu i důvody, proč v různých kontextech zaznamenával rasismus v USA růst a oblibu.

Danago
07.09.2018 3 z 5

Na to co autorka chtěla obsáhnout je knížka krátká a na to aby to čtenář dokázal dokonale vstřebat je téma pojato málo do hloubky.
Co mi vadilo bylo přeskakování z jednoho období do dalšího a to naprosto ne chronologicky.
Chápu rozhovory se současnými stoupenci klanu a to že jsou vkládány do textu. Ale historie klanu by byla lépe pochopitelná , kdyby šla postupně . Autorka hodně skáče z tématu na téma až jsem byla zmatená o co zrovna jde.
Nejvíc se mi líbil popis vzniku klanu a období Rekonstrukce, v současnosti je klan popisován dosti nevěrohodně . Podle mě knížce celkově chybí objektivita, autorka čtenáři nenápadně podsouvá svůj pohled na věc. Přesto jsem se o Klanu určitě dozvěděla hodně věcí , o kterých jsem neměla ani zdání.

Fixa08
22.08.2018 5 z 5

Má první Kniha od vydavatelství Absynt a jsem nadšená! Kniha je čtivá a já se rozhodně nenudila! Určitě si od Prokletých reportérů pořídím další!

simona5r
11.07.2018 4 z 5

Reportážní literatura je pro mě novým žánrem ke čtení a zpočátku jsem s tím trochu bojovala. Ale netrvalo dlouho a autorka mě svým poutavým psaním vtáhla do čtení. Rozhodně jsem si rozšířila obzory a nebyla to moje poslední reportážní kniha.

Buchtolap
04.07.2018 5 z 5

Kniha nejdřív zaujme obálkou, potom tématem, následně doplněnými obrázky a nakonec stylem vyprávění polské autorky. Při čtení si říkáte že určitě zveličuje, že tohle se nemohlo a nemůže dít. Po přečtení se divíte, v jakém světě to žijeme, a jaktože jsme si toho nevšimli.
Nevěřila jsem spoustě lidí, kteří tvrdili že ta a ta kniha jim otevřela oči, ale tohle se teď stalo mně u téhle...
Katarzyna napsala skvělou knihu o příšerném tématu. Tím se pro mě stává superhrdinkou.

kalinkacz
24.06.2018 4 z 5

V poslední době je tato reportážní literatura hodně čtená... Proto jsem se rozhodla, že bych měla také něco zkusit... Tato kniha není tak snadná ke čtení, ale zase ne tak obtížná jako třeba odborná literatura... Téma, kterému se autorka v knize věnuje je skutečně zajímavé a důležité, ale každý by si o něm něco přečíst měl... Jen teda jisté pasáže byly na mě hodně těžké, ale jinak to bylo hodně přínosné...

lushi
18.06.2018 3 z 5

Mé druhé setkání s edicí Prokletí reportéři bylo bohužel zklamání. Tato kniha mi místy přišla nedůvěryhodná, senzacechtivá a útržkovitá.

Reportáž by samozřejmě měla být poutavá a místy strhující, to kniha splňuje, ale občas do ní autorka propašovala své názory na obezitu / vzhled obyvatel města Harrison / vzdělání apod. To mi vadilo, protože tímto narušila objektivitu vyprávění. Tak jsem okamžitě ztratila důvěru v další "fakta". Mám dojem, že si tímto způsobem chtěla získat sympatie u čtenáře, věřím, že s jejími jízlivými poznámkami se ztotožní mnoho Evropanů (já také). Přesto u mě sympatie právě tímto způsobem ztratila.

Druhý velký problém jsem měla s celkovou strukturou knihy. Je v ní tak nějak trochu od všeho. Historie, vývoj konkrétního klanu, v němž dělala rozhovory, vývoj jiných klanů a podobných sdružení, soudní případy a všechno tak různě na přeskáčku. Jde o velmi rozsáhlé téma, které by si zasloužilo větší rozsah. Nebo jít na druhou stranu jenom do hloubky a věnovat se současnosti konkrétního klanu.

Nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila, ale po dočtení se cítím ochuzená. O čas i informace. Mám zhruba představu o současnosti jednoho KKK a o vývoji celého hnutí, ale celkově vlastně nic, o čem bych mohla vyprávět někomu jinému.