Kruh

V japonském hororovém příběhu reportér Asakawa narazí na případ čtyř lidí, kteří zemřeli zdánlivě bez příčiny v tutéž vteřinu na různých místech. Dopátrá se toho, že se znali a že týden před smrtí se dívali na videokazetu, která diváka varuje, že do sedmi dnů zemře...

Tento mysteriózní horor byl v roce 1998 zfilmován.

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2181/big_kruh-knizni-klub-kruh-faK-2181.jpg 4.3682

Kruh (Kodži Suzuki) 1.

Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Knižní klub

Ringu, 1991

Kniha Kruh

Stromm

I když je to z převážný části propálený filmovýma zpracováníma, která jsem viděl ne jednou, pořád je to pěkná horrorová jízda, jen co je pravda. Hlavně jsem zvědavej na další části, ty filmový stály za prd, tak tady snad nemůžu být zklamanej.

HynekKyblík

Jako asi mnoho lidí jsem před přečtením tohoto titulu znal americký horrorový film stejného jména. I přes zajímavý námět nebyl film moc velké kvality, a tak jsem doufal že knižní předloha bude trochu lepší. Žel nastalo zklamání, a to i přesto, že kniha se v mnohém výrazně liší od svého filmového zpracování.

monushka

Filmovou verzi Kruhu jsem neviděla a asi bych si ani netroufla se na něj podívat. Stačila mi kniha, u které jsem byla celkem vylekaná a z toho důvodu mi trvalo i delší dobu, než jsem jí dočetla.

Kaik

Výborné! Zpočátku mi opravdu místy běhal mráz po zádech, ale v průběhu čtení jsem byl spíše zvědavý, jak si hrdinové s danou situací poradí... Každopádně, čtení skvěle odsýpalo a autor nezvyklou zápletku dokázal pěkně obhájit. Obávám se, že následující díl je nezbytností.

karol.cadex
26.10.2021

Asi ve třinácti letech jsem viděla americkej Kruh. I dnes ve třiceti mám z toho trauma. Fakt velký. A nevím, co mě to napadlo, ale půjčila jsem si pravej japonskej Kruh v knihovně. Týden jsem se doma dívala na jeho obálku a pak na to pomalu šla. A nic se nestalo.
Žádný děsy, běsy, bizáry. Nic.
Taková fajn detektivka s podivným Japoncem v hlavní roli. Trocha historie, trocha hysterie.
Dobový reálie mě bavily hodně. Ale že byl Asakawa hnusnej na svojí ženu, to se mi teda nelíbilo. Ale to je asi místní kolorit.

knihyKeMne
24.06.2021

Kdysi jsem viděla jen parodii v Scary Movie :-) Takže jsem vlastně děj neznala. Na to, jak je to slavná kniha, mi úvodní kapitoly přišly poněkud béčkové. Následné pátrání bylo napínavé, jen to japonské prostředí bylo pro mě trochu cizí. Konec byl sice taky napínavý, ale ve výsledku úplně nadšená nejsem, bylo to už takové překombinované. Myslím, že ani nemám potřebu číst další díly.

terimila
28.05.2021

Konečně se mi povedlo uhnat Kruh do svojí knihovny a hned jsem si ho musela dát. Přečteno během několika hodin, takže stále to je absolutní špička. Přiznávám sice, že už to nebyla taková fascinace jako tenkrát poprvé; napětí bylo výrazně menší, když už víte, jak to dopadne... :-) a navíc mi knižní verze nepřišla tak odpudivě vlezle nepříjemná jako film (viděla jsem teda jen americký remake, ale díky, stačilo). Knížka však je výrazně propracovanější, logičtější, lepší. Suzukiho svět je na pohled stejnej jako ten náš, ale pod povrchem v něm bublají temné vody, které v sobě drží věci, které radši nikdy neměly vzniknout, ale které mají své zákony a logiku.
Teď drobná negativa - některé posuny v ději mi přišly dost uspěchané, některé vývody Asakawy a Rjúdžiho dost vypálené od boku a ono to všecko vychází, žádná slepá ulička... ale tak holt když vám běží sedm dní, tak vám asi zostří intuice, nebo tak něco. :) A také mi přijdou dost zvláštní postavy. Trochu odtažité, zvláštní, občas dost iracionální. Asi je to i jinou kulturou. Ale najednou se přistihnete, že jim strašlivě přejete, aby to dobře dopadlo...
Kdysi po prvním přečtení jsem nasolila jasnejch pět. Teď to jsou tak 4,5, takže tu pětku s klidem nechávám. Tohle se povedlo (a podotýkám, že dobrý jsou i pokračování, i když už v nich schází ten prvotní děs a originalita s pátráním po záhadné S.).

JPBelmondo
02.05.2021

Mysteriózní horor, který útočí na lidskou psychiku. Nikde žádná krev a přesto vás jímá čirá hrůza. Naposloucháno jako audiokniha v podání Norberta Lichého a NEMÁM SLOV ! Jeho chraplavě zastřený hlas perfektně podkresluje děsivá hudba, vše je tak načasováno, že vám naskakuje husí kůže. Prostě perfektní.