Továrna na Absolutno

První Čapkův utopický román o vynálezu stroje na využití energie, jenž však z hmoty kromě ostatní energie uvolňuje i "absolutno"- boha a způsobí tím převraty v citech a myšlení lidí i národů. Kladem díla zůstává jeho kritika: kritika nacionalismu, klerikalismu a společenského systému, na jehož pozicích autor stál. Ilustroval Josef Čapek, obálka František Gross....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/515/tovarna-na-absolutno-515.jpg 3.9675
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, František Borový

amaenium

Čekala jsem něco jiného, ale genialita pana Čapka mě zase překvapila. Už jsem na podobnou atmosféru narazila u Věc Makropulos, ovšem zde autor píše o utopické budoucnosti a o negativních myšlenkách či činech, jenž se člověku mohou vymknout z rukou. Kam až se to může dostat, když si každý stojí za svojí pravdou a co je schopen pro ni udělat. Doporučila bych přečíst každému!

Snails

Továrna na absolutno bylo moje shledání s Čapkem po mnoha letech. Naposled jsme se setkali během povinné četby k maturitě.
Továrna mě moc příjemně překvapila. Celou dobu mi styl, kterým byla kniha napsána, připomínal Zeměplochu Terryho Pratchetta - způsob vyprávění z pohledu více postav, popis nestranného pozorovatele, komické postavičky a dokonce samotný nápad s "přebytkem víry", který se objevuje i v Pratchettově Otci Prasátek. Nikdy bych neřekl, že najdu podobnost Pratchetta s Čapkem. Svět knih je nekonečný. :)

zuzka894

Jako audiokniha perfektní, ale po přečtení Krakatitu bych knižní podobu Továrny na absolutno nedala.

Ellen16

Poslouchala jsem ji jako audio. Skvěle propracováno, má to myšlenku.. ale jako tištěnou knihu bych ji asi nedokázala dočíst.

aardvarka

„...Místo toho by s větší chutí vykreslil například příjezd beduínů v bílých turnusech do Ženevy s napíchanými hlavami nepřátel na dvoumetrových kopích; nebo milostné příběhy francouzského chlupáče v Tibetě; kavalkády ruských kozáků na Sahaře; rytířské půtky makedonských komitů se senegalskými tirailleury na březích finských jezer. Jak vidíte, látka je velmi rozložitá. Bobinetovy vítězné pluky doletěly; abych tak řekl, jedním elánem po stopách Alexandra Velikého přes obě Indie do Číny; ale zatím žlutá záplava čínská dorazila přes Sibiř a Rusko do Francie a Španělska, čímž odřízla musulmany operující ve Švédsku od jejich mateřských zemí. Ruské pluky, ustupující před drtivou převahou čínskou, octly se v severní Africe, kdež Sergej Nikolajevič Zločin založil své carství; byl však záhy zabit, protože jeho bavorští generálové se spikli proti jeho pruským atamanům, načež nastoupil na carský trůn v Timbuktu Sergej Fjodorovič Zlosin.“
Hravé vylíčení té největší (ale opravdu ze všech, potěší-li to přeživší) náboženské války ve světových dějinách. Jako vždy trefné a mistrovsky zpracované, velkolepé i komorní, i když to nedosahuje té mrazivé realističnosti děl z let třicátých.

haWranka

Běhal mi mráz po zádech.

čtenářka301

Čapek je prostě Čapek, vizionář a skvělý stylista a vůbec všechno. Jeho velikost dokazuje to, že Továrna na Absolutno je, stejně jako většina jeho ostatních knih, stále aktuální.

G-Rea

Karel Čapek je bezesporu jedním z nejvýznamějších světových spisovatelů, bez ohledu na jazykové znevýhodnění. Troufám si tvrdit, že kdyby Továrnu na Absolutno napsal H.G.Wels, patřila by k jeho nejlepším dílům, zrovna tak jako, přestože nevelká obsahem, patří k nejlepším dílům Čapkovým.
Možná by se dala zařadit do žánru sci-fi, není jím však nijak vymezená. Perfektní logika děje, virtuózní práce s jazykem a mistrovské vykreslení postav jsou prozářené mimořádnou lidskostí a pochopením pro člověka ve všech jeho podobách, což je u Čapka neodmyslitelné. Filozoficko-psychologická jasnozřivost a kritičnost k němu patří s nenásilnou samozřejmostí, stejně tak jako jemný a nesarkastický humor, který dotváří charakteristiku postav a dějů k naprosté dokonalosti.
Poskytuje mi stejný čtenářský požitek, jako Povídky z první a druhé kapsy, tedy minimálně o stupeň větší, než některá Čapkova "vážnější" díla.

Pokud bych chtěla parafrázovat výrok z jedné jeho eseje o CH. Dickensovi: když si chce člověk určitě pořádně počíst, tak je tu "starý dobrý Čapek"

RyonMathrin

Úžasný nápad a jeho bravurní zpracování. Nejvíce mne bavilo, jak Čapek trefně odhadoval, jak by se který národ, skupina či církev chovala v nastalé situaci. Naprosto nadčasové a velmi poučné.

indyka

Mrazivě aktuální a na svou dobu geniální - jenomže co dělat, když vás to po první třetině až polovině přestane bavit? Oceňuji nápad i myšlenky, vážím si díla Karla Čapka, ale...ale.

agatha2

Tuto knihu jsem četla poprvé na střední, nyní po letech jsem se k ní vrátila. Je stále stejně výborná, bohužel i stále stejně aktuální. Za mě je to jedna z knih, kterou by si měl každý přečíst.

Lector

Už dlouho jsem nečetl nic od Čapka, řekl jsem si, a odskočil si z povrchu Měsíce (od knihy „Limit“) zpátky na Zem, ale jak se záhy ukázalo, nikoliv na zem.
„Absolutno“ jsem měl v rukách poprvé a jen matně tušil, o co v něm jde (no jo literární vzdělání u mne pokulhává).
Byl jsem překvapen obsahem i formou díla. Při čtení „Absolutna“ jsem si vybavoval rozverné příběhy Jaroslava Žáka, proslulého to prvorepublikového humoristy a satirika. Některé pasáže jakoby perem Žáka napsány byly.
Nutno však podotknouti, že vše se jen jako optický klam jeví, neboť kniha páně Čapka byla drahně let před příběhy Žákovými sepsána a publikována. Jako originální a původní jest tudíž tuto knihu posuzovati a na pana spisovatele Čapka netřeba kvůli ní zle pohlížeti. Laskavý čtenář nechť mi shora uvedenou opovážlivost promine a svoji přízeň zachovati ráčí.
Nejsem znalcem Čapka, byť jsem jako student několik jeho děl přečetl a mám je v knihovně. Přesto mne ten styl překvapil. Lehký, plný nadsázky a příjemného humoru.
Řekl bych ale, že forma až příliš dominuje nad obsahem, který rozhodně stojí zato. Čapek velmi rychle zareagoval na Einsteinovy objevy a stejně jako v pozdějším Krakatitu „stvořil“ nový zdroj energie. Sice jen v literatuře a jeho podstata je jiná, než ve skutečnosti, ale pochopil, o co v „nové vědě“ jde.
Propojil boha s vědou. Bůh se stal vedlejším produktem atomových reakcí, vystoupil z matérie, aby lidstvu ukázal, že on je ten pravý a jediný. Jeho Absolutno jako duchovní – božská - substance zvolna prostupující svět má moc obrátit lidi na dobro a lásku, aby je vzápětí přiměla obojí si přisvojit – privatizovat – poměřovat s dobrem a láskou, či chcete-li s bohem, těch ostatních a nakonec za toho svého jediného boha bojovat.
Čapek nechává lidstvo zdecimovat ve světovém válečném konfliktu o toho jediného a správného boha, aby v závěru konstatoval, že člověk zapomněl na to jediné podstatné – na víru člověka v sama sebe.
Tady osobně Čapka poznávám. To je to, co na něm mám rád. A to je to, co spoustu lidí tolik irituje. Nesnaží se (lidé, nikoliv Čapek) hledat člověka, to je sprosté. Hledají vyšší ideje, hledají bohy, bůžky, modly, aby se o ně mezi sebou porvali. Ve jménu víry, ve jménu lásky a dobra.
Pardon, zase trochu patosu na závěr.

Delirium
28.12.2017

Tak já nevím. Asi nejsem hodna toho číst knihy od někoho tak inteligentního a působivého jako je pan Čapek. U tohoto díla to platí obzvláště - první část se mi líbila, měla rychlý spád. Pak však přišla druhá část, to už takový sešup nebyl. Označila bych ji jako spoustu informací v krátkém úseku, který se však nedal vůbec překlenout. Zde bylo vidět, jak sám autor v předmluvě uváděl, že se ke psaní musel nutit. Nu, a poslední část, abych to zúplnila... nu... závěrečná válka byla vymyšlena opravdu dobře, to musím uznat.

Sajdak
17.12.2017

Příběh a celkové téma se mi velice líbilo. Od Čapka jsem četla již několik knih a tak se mi tato, jako ty předtím, líbila. Opět zde bylo spousta myšlenek, o kterých se dá přemýšlet..:) To , co jsem si z knhy vzala já, tam možná ani není, ale mě se nejvíce líbila kritika chybějící tolerance mezi lidmi. Asi jediné, co bych knize vytkla, byl poněkud rozvleklý závěr.

pavel6016
26.11.2017

Námět byl velmi zajímavý, první půlka svižná. Druhá půlka měla daleko větší potenciál k rozvinutí tématu, bohužel byla dosti nudná.

Morgause
06.11.2017

Čapkovo antiutopistické dílo, z nějž prýští nejen autorova inteligence, ale i úžasný smysl pro jazyk, považuji za jeden z nebroušených diamantů české literatury. Sem tam si ale něco protiřečí a ne všechno je stoprocentně domyšlené, myslím si, že tak skvělé dílo by si bylo zasloužilo více času a možná i převedení do podoby "klasického" románu, ale i takto bylo neskutečné. Z boje bagrového a kolotočového Absolutna mě mrazilo, stejně jako z neuvěřitelných hald neupotřebitelných cvočků a z představy války, jejíž smysl se dávno vytratil (nebo nikdy pořádně neexistoval?). Možná bychom opravdu měli konečně začít trochu popřemýšlet a uvěřit v sebe, ne v cokoli, co nám kdo podstrčí.

Lindas01
12.07.2017

První půlka napsaná velice poutavě. Čte se to samo. Zajímavý nápad s netradičním pojetím Boha. Ve druhé, ale příběh přestává být čtivý. Několik drobných fejtónu nedbale provázaných, ubírají knize původní geniální myšlenku.

zlatka2001
28.06.2017

Bylo to takové rozvláčné, ale na to, že tam šlo o nějaký transformátory a já tedy fakt na fyziku nejsem, tak jsem to přečetla už za tři dny. Mám Čapka ráda, ale budou prázdniny, dám něco opravdu zábavného.

IchLiebeLesen
02.06.2017

Tato kniha je hodně propracovaná. Doopravdy dobrá zápletka. Díky klasické Čapkově čtivosti se četla dobře. Bohužel ten humor se mi nelíbil. Sice bezva ... narážky na všechna možná náboženství, ale všechno má svoje meze. V této knize je humor trochu přepísknutý. Jinak velice dobré varování proti utopiím .

Zednář
21.04.2017

Než román to spíš vypadá jako sbírka feuilletonů na jedno téma; Vypuštění nespoutaného Všehotvůrce, Božské částice, Prvotního hybatele, Absolutna do světa, jež na něj není ani zdaleka připraven a z jeho široširosti zešílí v horečce snažení se o jeho pochopení a vnucení svého chápání Boha všem ostatním. Výjimečně utopie končí "štastně" (i po dvou stech miliónech padlých v bratrovražedném boji za jediného pravého Boha), v pepíkovské sešlosti v hospodě kdy je Absolutno opět vypuzeno ze světa tím že se "samo" zničilo. Skvělá Čapkovská fantastika, uvažuje o skromnosti, empatii člověka k člověku, hravá s jazykem, poutavá svou poly-subjektivností náhledu na řádící Absolutna.

Karketa.von.st
31.03.2017

Kniha humorně napsaná i když hlavní zápletka je velmi vážná a je dobré se nad ni zamyslet. Zejména se mi líbila poslední kapitola, kdy hlavní hrdinové spekulují o víře v lidi a sebe sama, místo v Boha a zázraky.

"Každej to myslí náramně dobře s lidstvem, ale s jedním každým člověkem, to ne. Tebe zabiju, ale lidstvo spasím. (...) Svět bude zlej, dokud nezačnou lidi věřit v lidi."

Hana3441
22.02.2017

Skvělá kniha

globetrotter
16.02.2017

Poslechnout tento román lze zde: https://youtu.be/qOwUw11Pm-U

hellena1523
04.02.2017

Neskutečně nadčasové dílo! Až děsivě...Hodně těžké, ale přitom vtipné! Čapek byl mistrem slova a géniem!

angloumene
14.01.2017

Opravdu hodně zajímavý nápad se spoustou malých bůžků a ještě větší spoustou malých lidí, kteří se nechali ošálit pocitem vlastní výjimečnosti a zapomněli, že i ti ostatní mají právo na svou pravdu.

Továrna na absolutno představuje typické Čapkovo dramatické dílo. Geniální nápad je doprovázen kŕasným jazykem, ale všechny charaktery jsou extrémně ploché a hlavní myšlenka je předestřena velice explicitně.

RichardvonT.
28.12.2016

"...víš, roztříštit atom na elektrony a ty zapřáhnout do práce, chápeš to?"
"Dokonale", souhlasil prezident, "jen je zapřáhnout"
"Mysli si, dejme tomu, že dva koně ze vší síly táhnou oba konce provazu opačnými směry. Víš, co to je?"
"Patrně nějaký sport", mínil pan Bondy.

mgeisselreiter
23.12.2016

Ač si Čapka vážím a mám ho rád, zde jsem nucen hodnotit krutě málo, jen 40%. Vysvětlení je rovnou od autora z jeho předmluvy ke třetímu vydání v roce 1926, kdy se přiznává, že nejde o knihu, ale seriál fejetonů (vycházelo každý týden v novinách od podzimu 1921 do jara 1922), ale hlavně naznačuje, že neměl jasnou představu a tvořil pod tlakem termínů za pochodu (a navíc proti původnímu plánu 12 kapitol natáhl na 30). Já to vidím tak, že úvod, asi 30-40 stran, je skvělých s výbornou myšlenou (85%), ale následně Čapek cucá z palce, co ho zrovna napadne, děj tak není ucelený, často je i nelogický. V poslední třetině jsem už i některé pasáže přeskakoval a dočetl jen z povinnosti. 23.12.2016.

Hebrey
30.11.2016

Čapek byl prostě geniální.

ThrisaManx
26.09.2016

Od prvních slov mě kniha nadchla a s obrovským zaujetím jsem četla, dokud jsem nenarazila na trochu nudnou část knihy někde uprostřed. Takže po velmi slibném začátku přichází menší úpadek a já se musela trochu nutit, abych četla dál. Naštěstí to konec opět všechno vyrovná a celkově musím knihu hodnotit jako velmi dobrou.

Manyna
04.09.2016

Námět byl parádní, ale dalo se z toho vytřískat daleko, daleko víc. Asi jí budu muset dát za pár let ještě jednu šanci.

atomová energie rozhlasové zpracování antiutopie

Karel Čapek

Karel Čapek