Luciga Luciga komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Četla jsem ji jako poslední ze všech autorčiných knih a za mne jednoznačně ta nejlepší...
Velmi citlivě vystavěný a podaný příběh. Opět několik generací a hlavních hrdinů a přesto se v nich čtenář vyzná a neztrácí se ve velkém množství informací. Měla jsem pocit, jako bych knihu ani nečetla, vyprávění mne obklopovalo, stala jsem se téměř jeho součástí...
Já se tak těším, až časem někdy nevím kdy vyjde nová další kniha :).

23.02.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Fakta vložená do příběhu, popsaná smutnými slovy. Strhující příběh, který i přese všechno, co Vás odrazuje, nutí číst dál. Kniha o utrpení, krásně napsaná, protkaná emocemi, přesto prostá jakéhokoliv patosu.
Přečteno jedním dechem. S lítostí, že příběh končí, i když je jasné, že tak to má být. Nádherná kniha.

--------------
Nedokážu hodnotit knihy s tématikou holokaustu a WWII počtem hvězd.... každá taková, ať je napsaná jak chce, by měla být ohodnocena na maximum neboť vnímám jako důležité si danou dobu připomínat...

03.02.2018

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Záměrně nehodnotím pomocí hvězd... kniha je to skvělá, styl psaní autorky je obecně na velmi dobré úrovni. Dokonale rozvíjí příběhy hlavních i vedlejších postav. Ponechává prostor fantazii. Nicméně téma se mi do chuti netrefilo.

Na novou knihu autorky jsem se velmi těšila, ale po přečtení první anotace jsem ji odložila. Tušila jsem, že budu zklamaná. Časem zvědavost zvítězila, knihu jsem přečetla celou, co kdyby mě nějak překvapila, že.. no nestalo se.

Ale nezabrání mi to v těšení se na novou, další knihu Aleny Mornštajnové :)

18.11.2021

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Není lehké tuto knihu hodnotit... je úchvatná; krásně napsaná; nutící přemýšlet; nechat myšlenky plynout a dumat nad běžnými situacemi v životě, které s knihou vlastně nesouvisí; přemýšlet, proč vlastně zrovna tento divný příběh chci číst, co od něj očekávám a přesto dychtivě otáčet stránky...
lidé čtoucí hodně si k ní dle mého cestu najdou (a asi to bude i o věku, kdy se do ní začtete), nicméně tuším, že je i hodně čtenářů, kterým knížka nesedne

18.01.2020 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

A klidně bych těch hvězd dala i víc :)...
Nemohla jsem se odtrhnout. Hádala jsem i tipovala, jak to bude dál. Přemýšlela jsem nad příběhem a vymýšlela vlastní možná pokračování. Byla jsem překvapená s každým dalším zvratem (více či méně (ne)čekaným). Nechtěla jsem, aby příběh skončil. Cítila jsem smutek, když jsem přečetla poslední slovo.
To vše a vlastně mnohem víc mi kniha dala. To, co od každé čtené knihy očekávám a málokteré se podaří.
Kdyby se jednalo o divadlo, tleskám vestoje...

03.10.2017 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Knížku jsem přečetla rychle.... spád a čtivost se jí upřít nedá.
Ale je to příběh, ke kterému se v myšlenkách nevracím. Knížka, kterou odložím a "nestýská" se mi po ní. Knížka o níž vím, že se k ní už nevrátím. Knížka, která mne nemotivuje k tomu, abych nedočkavě vyhlížela další od stejné autorky.
Oddychové čtení, kde není třeba moc přemýšlet. Zajímavé téma pojaté jednoduše, nepříliš propracovaně.

01.10.2017 2 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Do knížky jsem se začetla z čiré zvědavosti a také díky Čtenářské výzvě, neb se mi hodí do kategorie knih napsaných českým autorem....
Ze zvědavosti proto, že jsem občas nakoukla na blog a s úsměvem na rtech přečetla deníčkovský záznam. Po pravdě, pokud bych u toho zůstala, udělala bych asi lépe. Mile napsaná, občas úsměvná pozastavení se nad běžnými situacemi. Ale pro knihu mi tato forma nevyhovuje, přeskakuje se zde z jednoho na druhé, bez ladu a skladu. Dočetla jsem. Především proto, že nemám ve zvyku od rozečtených knih odejít, ale některé z kapitol jsem spíše v rychlosti prolétla, jen abych případně o něco zásadního nepřišla... no, nepřišla :(.
Ale knížku nezavrhuji, to určitě ne. Jako oddychové čtení si jistě své čtenáře již našla i najde.
** 1/2

17.04.2016 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Dokonalé. Strhující, milé, šokující (ano, opět byl závěr zcela jiný než jsem se domnívala, že bude...), něžné, i přes počet stran nenudící, obohacující čtení.

Jen ta Strikova chybějící noha, kdyby nebyla na každé stránce.... ale to mám, myslím, v komentářích i ke každé z předchozích knih :).

01.02.2020 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Příběh mne pohltil, vtáhl do děje, celé to bylo velmi čtivé... ALE, nenutil mne nad ním přemýšlet, bohužel, prostě jen plynul. A závěr pro mne osobně velmi neuspokujující. Což naopak jiným může vyhovovat :)
Pokračování si určitě přečtu (neb jsem děsně zvědavá), jen hodnocení prostě není tak vysoké. Od knížek očekávám trochu víc než jen to, že je přečtu jedním dechem.

24.07.2018 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

4 a 1/2*
------------------
Novela v níž jednoznačně platí, že v jednoduchosti je krása. Úžasné, kolik emocí se dá jednoduše a stručně vepsat do pár stran. Silný příběh o přátelství. Konec, který asi ani jiný být nemohl, i když by si to jeden moc přál.

10.07.2016 4 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Hodnotím vysoko, i když mám vlastně ke knize spoustu výhrad.... přečetla jsem ji se zájmem, je psaná čtivě a poutavě, příběh vcelku dokáže zaujmout, je v něm vícero dějových linek :). ALE proč jsem od začátku věděla jak kniha skončí? Simmel mne tím obral o možnost doufat v happyend, o prostor pro tvorbu hypotéz jak by to celé mohlo dopadnout, kdo bude vítěz, kdo poražený.
P.S. Až když jsem ji začala číst jsem si uvědomila, že toto byl v mém raném mládí důvod, proč jsem tehdy knihu odložila a nepřečetla... a se stejnými pocity jsem se potýkala i nyní, ale už nejsem tak radikální jak v -nácti a dala jsem jí šanci :).

31.05.2016 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nerada čtu knihy až poté, co jsem shlédla i film.... no alespoň jsem tuto četla až spoustu let poté.
Jedním slovem, vlastně dvěma: smutná krása. Jsem nadšená, popisný styl psaní mne uchvátil. Opravdu škoda, že jsem příběh a jeho rozuzlení znala dopředu, určitě bych si jej v knize dokázala o to víc užít.
Asi vezmu Kinga na milost - vyberu a přečtu od něj určitě ještě něco, jen musím pečlivě volit téma :).

08.04.2016 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Přestože jsem knihu přečetla vcelku se zájmem a poměrně rychle, zklamala mne... a to jsem ani neměla nějaká přehnaná očekávání. Prostě jsem jen postrádala vše, co bylo v ostatních knihách jež tato manželská dvojice napsala - do detailů rozpracovanou zápletku a provázané vztahy, úžasnou postavu geniálního vyšetřovatele, napínavý úderný závěr.... ten jsem v tomto případě četla už jen z čiré zvědavosti, nebyl pro mne uvěřitelný a mohli jej zkrátit na pár stránek, určitě by mu to prospělo.

30.01.2016 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Počet hvězd odpovídá tomu, že mě osobně nesedí tento žánr, sci-fi, utopie a někdy až příliš obšírně popisné scény mě nudily. Nicméně téma je jedinečné a na druhou stranu jsem určitě ráda, že jsem se ke čtení knihy přes počáteční nechuť odhodlala. I když pro jiné to může být skvělé a zajímavý způsob psaní by ohodnotili plným počtem.

26.03.2014 2 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Neumím zvolit počet hvězd... Silný příběh, neuvěřitelný. Přečteno jedním dechem a určitě si přečtu i zbývající dva díly této "zrůdné" trilogie. Obdiv a velké uznání autorovi - hlavnímu hrdinovi nejen za odvahu a sílu nevzdat to, ale i za životní boj a touhu něčeho dosáhnout a následně celý svůj příběh sdělit a pomáhat stejně postiženým.

20.03.2014

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Byla to ryzí fikce? Mohlo se to stát? Stalo se to? Cokoliv si budete přát... Kamkoliv sahá vaše fantazie... je to jen na Vás neb všechny varianty mohou být správné.
Psychothriller nutící k zamyšlení, napsaný čtivou formou.

27.03.2020 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Asi trochu zklamání, nebo prostě jen na počátku přehnaná očekávání...
Chvíli mi trvalo přivyknutí stylu psaní, prolínání současnosti s minulostí a vůbec samotné začtení se do příběhu, ale i tak mě příběh dokázal udržet v určité zvědavosti, co bude dál. Než však budu pokračovat s dalším dílem (jestli vůbec?), potřebuji oddech.

24.07.2018 3 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Po přečtení recenzí i komentářů zde jsem váhala, zda se vůbec do knihy pouštět... není ale nad vlastní názor a dobře jsem udělala. Zvláštní příběh, trochu méně uvěřitelný a na můj vkus i velmi málo propracovaný, zato napsán velmi čtivou formou - vůbec jsem neměla chuť od knihy odcházet. Vyhovovaly mi i krátké kapitoly a střídání pohledu toho, kdo kapitolu zrovna "vypráví".
Jen pokračování asi nebudu nedočkavě vyhlížet...

21.06.2017 3 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Z osudu rukou a vůle boží.
Nádherné zamyšlení se nad čímkoliv si budete přát - minulost, budoucnost, smrt, láska, přátelství, historie, současnost... krásně prolnutý příběh skutečný a osobní příběh autorův. Smutné pěkné čtení, které, i když znáte konec, vás vtáhne a nepustí. Mám ráda Formánkovo psaní :).

12.03.2017 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Nevím, nevím... Jo Nesbo napsal rozhodně mnohem lepší knihy (čtu celou sérii, takže mám s čím srovnávat). Možná přístup stylem co rok to knížka začíná být kontraproduktivní.
V tomto případě jsem se první polovinou nemohla prokousat - nebavilo mne to, nelákalo mě nad tím přemýšlet. V druhé už to bylo mnohem lepší, kniha gradovala, tipů na možné pachatele bylo více. Ale tolik odboček k vedlejším postavám dle mého knize uškodilo.

05.03.2016 3 z 5