Kafe @ cigárko

Jak v době blogové vytvořit ze svého blogu fenomén, který se pro zástupy čtenářů stane čtvrteční drogou? Jak přetavit spontánní (rozuměj úplnou náhodou vzniklý) nápad v prestižní Magnesii Literu? A jak dosáhnout toho, že vám lidi za celý rok nenapíšou jediný negativní ohlas? Jednoduše: především nesmíte mít nic z toho v ú... celý text

Jednoduše: především nesmíte mít nic z toho v úmyslu. Právě naopak! Vy musíte jen tak mimochodem uskutečňovat sen o vlastním blogu, aniž byste si stavěli jakékoli vyšší cíle.

Pak už zbývá jen pár dalších předpokladů: důvěrně znát svět, o kterém píšete. Psát tak, aby se všichni aktéři popisovaných příhod poznali, a cítili se polichoceni či pobaveni, nikoli dotčeni. Musíte být vtipná a inteligentní a psát tak dobře, že vaše články vyhledávají i lidé, kteří by za jiných okolností žádný blog ani historky z hereckého zákulisí nikdy nečetli (ze zásady). A hlavně – musíte umět shodit sama sebe a dělat to s takovým šarmem a grácií, že všechny vaše chyby a trapasy budou čtenáři milovat.

Zkrátka a dobře: musíte psát jako Marie Doležalová.

A když se k tomu přidají geniální ilustrace Jana Hofmana, vznikne kniha, kterou prostě chcete mít. Kterou chcete dát jako dárek. Protože tahle kniha vám zvedne náladu tak jako žádná jiná! méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/262411/kafe-a-cigarko-262411.jpg 4914
Fejetony, eseje, Literatura česká
Vydáno:, Domino

Jana283
včera

...a to je problém nejenom této knihy. Dobrý blog nemusí být dobrou knihou. Bloger, byť docela dobrý, není spisovatel. A o tom to celé je.

stelusha

Ak je človeku divadelné prostredie čo i len trošku blízke, túto knihu si zamiluje. Je to veľmi milá a veľmi oddychová knižka, autorka píše nesmierne zábavne a myslím, že kniha osloví aj kopec ľudí, ktorí s divadlom nemajú nič spoločné. Ja za seba rozhodne odporúčam.

triatlet

Marie Doležalová mě překvapila (sebe)ironií, nadhledem, pestrou slovní zásobou.
Ke kladům patří i obal a formát knihy a především vtipné a výstižné ilustrace HH.
Didakticky využitelná je například část o hereckém slangu.

Klárai

Audiokniha je moc hezky namluvená, příjemně se poslouchá. Maruška Doležalová je velmi vtipná, její příběhy stojí za to vyslechnout. Opravdu povedené dílko!

MartyManCZ

Vyslechl jsem jako audioknihu a hlas samotné autorky tomu přece jen ještě dodává více autentičnosti a je to paráda. Humorná vyprávění o hereckém zákulisí, stejně jako o vlastní nedokonalosti a strastech pozemského života umělce, ale i normálního smrtelníka. Určitě stojí za to, se na to mrknout.

Timberwolf

Velice příjemná oddychovka ze života herečky Marie Doležalové. Díky krátkým kapitolám ideální do MHD

MartinkaSl

Oddychové čtení, ve kterém Doležalová odhaluje osobní pohled do zákulisí herectví. Některé články byly super, některé slabší. Jak jsem brzy zjistila, kniha nejde přečíst najednou - stávala se pro mě nudnou. Ideálně jsem četla 2-3 články za den. Hvězdička nahoru za úžasné ilustrace!

Jane100

Příjemné a vtipné odpolední čtení. Trochu mě však vadily neustálé fráze typu ,,my herečky'' , ,,když jste herečka'' atd. Jasně, že je Doležalová herečka, ale řekla bych, že se dost zveličovala. Zase tak báječná herečka úplně není :-)

invocation11

Comeback ani StarDance nesleduju a Marušku znám tak akorát z reklamy na Mattoni. Vzhledem k velkému humbuku kolem "Blogu roku" jsem ke knize přistupovala docela obezřetně (ne-li s předsudkem). Musím ale říct, že mě mile překvapila, ač si na podobný typ "literatury" nepotrpím. Autorka odhaluje čtenáři taje divadelních zákoutí, ukazuje herce nikoli ve světle ramp a slávy, ale ve světle čistě lidském, omylném, zkrátka jako obyčejné smrtelníky s prostými přáními a touhami. Její sebeironie a kritika jsou člověku blízké a vzbuzují sympatie, zvlášť prolíná-li se život na prknech s tím reálným a hláškami typu: „Vy jste fakt blbá jak v tom seriálu!“ Od půlky mě sice začaly iritovat neustálé zmínky o K&C, ale Maruška to prostě dokázala a je přeci jen normální lidskou vlastností se pochlubit. Takže proč ne? Přejme jí to.

Val

Tak pro mě překvapení a to velmi milé. Bezprostřednost a upřímnost autorky je vyloženě pohlazením po duši. Výborně, Maruško (Sašo) ... :-)

perpe2a

za mě zklamání, nic moc...takové kecy v kleci..

kayu

Příjemná oddechová knížka jako stvořená na letní čtení. Některé příběhy byly trochu slabší, jiné zase nadprůměrně dobré. Velké plus taky za povedené ilustrace.

HáTa94

Odpočinkové čtení na léto. Některé příspěvky slečny Doležalové byly senzační, nekteré byly slabší, ale to je život. Graficky byla kniha zpracována suprově :)

Kerberos

Celkem zklamání,čekala jsem víc

Nita17

Náhled do profesního úskalí herectví s notnou dávku humoru. Příjemné oddechové čtení. :)

ritz

Knížka mě moc bavila, postřehy z hereckého prostředí byly velmi vtipné.

jerabora

Kniha je skvělá, lehká, oddechová a zábavná. U některých článků jsem se opravdu hodně bavila. Ke konci už mi začínalo cosi skřípat a zpětně, skoro s půlročním odstupem úplně nevím, co si vlastně o autorce a jejích textech myslet. Ale zábava na dlouhé zimní večery to byla dobrá.

bajinecka

Ze zacatku jsem byla nadsena,libil se mi humor Marusky. Bohuzel se knizka neda cist na tzv. jeden zatah-casem vas prestanou historky bavit,kdyz se tam zase tolik nedeje. Knizku jsem mela do 1/3 rozectenou nekolik tydnu a vubec me nelakalo ji docitat,tak ji vracim...

sarka45

Moc milé čtení. Maruška si mě získala svou bezprostředností, schopností si sama ze sebe udělat legraci, glosovat své zážitky a postřehy s nadhledem. Mám moc ráda takové lidi. Maruška má navíc veliký talent a toto všechno umí velice krásně literárně zpracovat. Moc mě její kniha bavila.

Ronnie68

Zajímavý pohled do zákulisí divadla očima Marušky Doležalové ... zajímavé čtení na oddech ..

Aleh

Zábavná oddychová četba. Jak se píše v samotném názvu ke kávě a (v mém případě bez cigárka). Maruška Doležalová je sympatická mladá herečka, která o zákulisí hereckého života vypráví s patřičným nadhledem a svým osobitým způsobem. Herecké prostředí je atraktivní a láká k seznámení. Lidé touží po informacích o svých idolech, které znají z televize, z divadla, ze společenského života...

qydko

Bavila jsem se od začátku do konce, vřele doporučuju.

KejtlinM

Měla jsem trošku problém se začíst. Mám asi jiný smysl pro humor, ale snad pouze u dvou kapitol jsem se doopravdy nasmála.

Mali88

Milé a příjemné čtení. Občas jsem se musela do čtení nutit.

kacimilek

Humorné a výstižné, příjemné počtení pro dlouhou chvíli.

svetlana987

Krásná grafika, hodně vtipné ilustrace skvěle doplňující jednotlivé kapitoly, do čtení jsem se ale bohužel musela trochu nutit. Celkově hodnotím jako příjemnou oddechovku.

cvaldik

Krásná odechová kniha. Marie Doležalová je nějak schopná navodit pocit, že s ní vlastně sedíte u kafe na cigárku a ona vám jako jedna z vašich kamarádek jen tak mimochodem vypráví své příhody.

Alex.rrr

Knížka mě celkem překvapila. Na to, že jsem se ze začátku nemohla začíst, tak jsem se po překonání tak 30ti stránek docela dobře bavila. Bylo to spíš tím, že nejsem moc milovník blogů, resp. nic takového nesleduji a nečtu (možná zatím) a čekala jsem něco jiného. Příjemně mě překvapil pohled na věc trochu jinýma očima. Určitě jsou pasáže, kde jsem se hodně zasmála. Ke konci mě mrzelo, že už je konec a nebude žádné další zpestření dne, takže doufám, že vyjde další díl :).

Bablu

Skvělé jako audiokniha, zpříjemnila mi nejednu procházku s kočárkem, někdy jsem se i nahlas smála. Doufám, že bude pokračování...

Welinie

Popravdě.. Nuda. Jedna velká nuda. A abych Marii nekřivdila. První asi tři články byly celkem vtipný. Jinak to přečíst pro mě bylo utrpení ):