littlestar littlestar komentáře u knih

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Kniha Složka 64 se mi vryje do paměti navždy ze dvou specifických důvodů.
1. Téma - v den, kdy jsem začal knihu číst, proběhla českým mediálním prostředím informace o ženách, které podstoupily nedobrovolnou stererizaci. Zarezonovalao ve mě tedy nejen téma samotné, ale ta nezvyklá souhra náhod

2. Souběžně s knihou jsem za al paralelně po částech sledovat i film. Většinou mám mezi filmem a knihou velký časový rozdíl, ale chtěl zkusit, jak se budou či nebudou doplňovat a k mému překvapení se film pouze volně inspiroval a jak dějové, tak i charakterové vykreslil jiný sled událostí.

Mě osobně se více líbila kniha. Do čtení jsem se zakousl a nepustil. Škoda jen, že jen ještě nenastal čas, kdy se autor více věnoval Carlovo "kauzám". Hodnocení: 85 %

A teď volám "Marco". A ostatní odpoví ...

05.07.2022 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Autor si drží svou latku poměrně vysoko. Vyprávění potěší, nenudí a sem tam vyloudi příjemný úsměv. Škoda závěru knihy, to bylo trošku už moc na sílu, jak všechny Mary Kostka oslnila. Pořád jsem čekal, kdy se hlavní hrdinka probudí ze snu, ale kdepak, autor si začal chystat velké romantické finále, které je předehrou pro další knihu. Snad v ni bude i více prostoru pro Spocka nebo Josefa, kteří dostali tentokrát prostoru méně. Resumé 70 %

30.05.2022 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Pojďme si říci, že příběh nepřináší cosi převratného, objevneho .. stejně tak charakter postav ... nicméně vše v knize do sebe krásně zapadá a jsou to právě osudy hlavních hrdinů, které přitahují pozornost a vytváří hlavni hodnotu knihy. Příběh nenudí, poměrně svižně odsypa a dialogy jsou jeho kořením. Jen mi vyčetl úvod, přišel mi poněkud nepřehledný. Myslím, že by šlo uvést do děje citlivěji. Výsledek: pěkných 85 %.

30.05.2022 5 z 5

Rukopis nalezený v Akkonu Rukopis nalezený v Akkonu Paulo Coelho

Jednoduše: zkrátka nejsem cílová skupina. Ale věřím, že se najde mnoho těch, které čtení této knihy potěší. Mě potěšilo, že kniha má málo stran a velká písmena, takže jsem jeji nástrahy zdolal za 2 dny.

30.10.2021 2 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Upřímně jsem byl překvapen rozdíly mezi filmem a knihou. A musím přiznat, ze výjimečně hodnotím kladněji film, jehož autorům se podařilo vynechat pasáže (zejména z první poloviny knihy), které nebyly příliš záživné a děj moc neposouvaly. Zároveň mě nepotěšily dialogy, doplněné o časté prozpěvování. Někdy mi přišly takové hloupoucke, nudné a zápletku knihy či charakter postav nerozvíjejíci. Ano, vím, že je to kacířské, ale nemohu si pomoci. Nicméně příběh ve své podstatě je krásný a jeho kouzlo dokázal film podtrhnout.
Za první půlku by celkové hodnocení nebylo kdovíjake, ale závěr knihy jej vytáhl na 75 %.

17.07.2021 4 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

nejsem primární cílová skupina, které je kniha určena ... Ale jsem rád, že jsem knize dal šanci a seznámil se se světem Arauluenu. kniha se dobře čte, ale přece jsem zvyklý na více strhující děj .. hodnocení: poctivých 75 %

16.07.2021 4 z 5

Rozbité okno Rozbité okno Jeffery Deaver

Silné a stále aktuální téma ochrany dat. Připomnělo mi to Digitální pevnost (D. Brown). Podobnou zápletku si z jiné knihy, filmu nebo seriálu nepamatuji, takže za to plusové body. Oproti severskému krimi (Nesbo, Olsen, Keppler nebo Larsson) je to jiný styl vyšetřování, více o sbírání stop, laboratorní práci a to pro mě bylo oživení. Rozbité okno pro mě bylo první knižní rande s Lincolnem a jeho týmem a úplně se mi nedostal pod kůži. Autor se hlavním postavám věnuje poměrně dost, ale zatím jsem si k k nim vytvořil vztah spíše sterilní. Navíc jako nováček série jsem se ze začátku ve jménech a jejich pracovních zařízeních dost ztrácel. Nicméně je to poctivých 85 %

11.07.2021 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Film jsem viděl před 6 lety. Věděl jsem tedy, jak to zhruba dopadne, ale detaily jsem si nepamatoval. Proto jsem se na knihu těšil a očekávání bylo naplněno. Kniha zanechala silnější dojem než film /soudě dle mého hodnocení na ČSFD/, vyprávění mě bavilo, mohl jsem se od čtení odtrhnout a těšil se na každou další stránku. Příběh, postavy, dialogy - za mě dobře zvolené. Příjemný bonus na závěr rozhovor s autorkou. Takže vytahuji hodnocení ve výši 95 %

11.07.2021 5 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Nebylo to špatné, ale nebylo to dechberouci. Určitě znáte ten pocit, když se nemůžete od knihy odtrhnout a když ji opustíte, tak se těšíte, jak ji znovu otevřete a dozvíte se, jak děj pokračuje dál. A mezi tím přemýšlíte nad souvislostmi, charakterem postav atd. Tak to se u této knihy pro mě nedostavilo. Příběh nebyl marný, informačně obohacují, téma vykopávek v 19. století je originální, ale chvílemi příběh lehce nudil. Dialogy smysluplné, ale od postav jsem čekal charakterově ještě více. Možná i autor, proto bylo dílo mnoho let schované v šuplíku než spatřilo světlo světa. 70 %.

11.07.2021 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

(SPOILER) Série s Joonou Linou se čte dobře a mám ji rád. Ale pořád mi u každé knihy něco chybí, aby to bylo na 5 hvězd. Příběh se mi nedokázal dostat tolik pod kůži, napětí se úplně nedostavilo, naopak děj se obcas vleče ... a vyvrcholení nepřineslo očekávaný wow efekt. Moc jsem nepobral souvislost příběhu. Na začátku hledali vraha velkého počtu lidí, ale nebyla nám poodkryta motivace k jejich realizaci. Pouze zname vztah vraha a unesených sourozenců a jedné další rodiny. Ale co zbytek? Zároveň je zde filozofická otázka .. muselo zemřít tolik lidí pro záchranu jednoho života? Nicméně sérii zůstávám věrný, věřím v lepší zítřky a vyhlížím Slalkera. 70 %

11.07.2021 3 z 5

No, krást se skutečně nevyplácí. S těmi platy učitelů by se měli něco dělat. Příběh potěšil. Sice mi bylo líto, že v něm nefigurují mé oblíbené postavy v takovém rozsahu, jak jsem byl zvyklý v předchozích dílech, nicméně i tak jsem nebyl zklamán. Zkrátka autor si vzal na paškál další individua, na jejichž chováním se nešlo nepobavit. Bytizna ne tolik jako u předchozích dílů. Poněkud ale bojují s poměrem cena / rozsah. Knize by slušel větší počet stran s menším písmem.

06.06.2021 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Za účelem zhodnocení finančních prostředků jsem začal na internetu hledat košenilu a mimozovou kůru. Leč bez úspěchu. Zřejmě vyprodáno ... Série Zaklínač je bezesporu geniální, leč pořád se s prezentovaným stylem vyprávění nedokáži sžít a ne každý příběh je pro mě knižním zážitkem, který by se mi nesmazatelně vryl pod kůži. Přece jen mám žánrově oblíbenější dila, která mě pohltila. Ano, nechybí tomu nadhled, promyšlený děj, preciznost dialogů, zajímavé zvraty nebo dobře vybrané postavy. Ale nějak postrádám tempo a napětí. A od postav si držím chladný odstup. Každopádně celkový dojem je příznivejsi než u první knihy. Takže poctivých 70 %

06.06.2021 4 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Brown prostě vyprávět umí. Dej chytí a nepustí. Popis míst mě tentokrát nechal o něco chladnějším než tomu bylo u Inferna či Ztraceného symbolu /u nich jsem měl nutkání si hned objednat letenku a místa si zažít na vlastní kůži/, ale příběh měl tempo, byl bez zbytečnosti, s dobře zvolené téma, vychytane návaznosti. Až na ten závěr, ten mi úplně nechutnal. Celkový dojem vychází na 90 %.

18.05.2021 5 z 5

Němý svědek Němý svědek Agatha Christie

Tento styl vyprávění mi prostě sedí. Žádné na sílu přidané akční scény jako v současných detektivkách. Jen mistrne vedene ohledání místa činu a vyslechy, vedoucí k dopadení vraha. Poutavý příběh, promyšlené dialogy a zajímavě vykreslené postavy. A zase to nebyl zahradník, byť se v ději mihl. Hodnocení: 95 %

18.05.2021 5 z 5

Je to složité hodnotit. Ale prece jen se kniha rádi do kategorie humorné a bohužel radostného smíchu ani blaženého úsměvu mi nedopřála. Žel se i někdy stávalo, že jsem četl a četl a najednou zjistil, že přemýšlím nad něčím úplně jiným. Takže chvílemi poněkud nudné. Příběh nebyl vymyšlen špatně, ale byl trošku monotónní. Přece jen mohl Alan ovlivnit nejen politické dění, ale zamíchat kartami i jiných sfér života. Moje srdcovka to tato kniha není. Hodnocení: poctivých 50 %.

18.05.2021 3 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Měl jsem obavu, jak se mi bude příběh líbit. Přece jen je to hlavně detektivka a vrah byl znám od první stránky. Bude to mít náboj? Nicméně musím přiznat, že začátek knihy mě až do událostí ve whisky baru bavil. Jenže zde se vyprávění pro mě zlomilo. Ztratilo jiskru a vše vyvrcholilo pro mě překombinovaným koncem. Někdy je přeci jen v jednoduchosti krása. Navíc ach ty dialogy. Zdaleka to neplatí o všech, ale dlouhodobě jsou slabinou série. A hlavní padouch? Mnohem zajímavější pro mě byl v předchozích dilech jako Kat nebo Sochař. Přál bych si, aby se již Folter v některém pokračování již nevrátil, ale asi se mi to nesplní. Finální verdikt: 70 %

20.03.2021 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Úplně mě nepotěšil start knihy. Chybělo mi uvedení, které by mi pomohlo pochopit dějové souvislosti, vztahy postav a neznámé pojmy, které na nás autor pálil jeden za druhým. Mnoho vice mi seděl úvod knih jako Naslouchac nebo Nyxia. {Plus y} Pozitivem je jednoznačně příběh, jeho silná poselstvi, která v sobě nese, dialogy, které před námi rozehrává, a pestrost postav, kterých se nebál autor zbavit ve velkém, když spolu rozehráli hry o galaktické trůny. {Mínusy} Mrzí mě však, že jsem si nedokázal vytvořit užší pouto s postavami. To třeba R.R.Martin umí postavy vykreslit charismatičtěji. Kdežto v Duně na mě působí více sterilně. Poselstvi, myšlenky knihy jsou silná, ale někdy se jde do hloubky, která už mi nepřišla tolik poutavá. Takže omlouvám se všem příznivcům této ságy, ale vidím to na poctivých 75 %

16.03.2021 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Autorům se dle meho vkusu povedl děj. Jednotlivé jeho linky pěkně propracované a mezi sebou provázané. Sice příběhu chyběl wow efekt, přece jen byl ze značné části čitelný, mohl být také kratší, jak to známe v podání Chrise Cartera, přesto mě stále lákalo pokračovat v každé volné chvilce nebo po nocích. Dialogy přirozené, postavy do děje dobře zapadající ... Ale nemohu si pomoci, hlavní detektiv měl dostat prostoru více. Až zbytečně často hrál druhou ligu a z děje na mnoho stránek vypadl. Pozitiva převládají, ale pomyslný faktory X knize na plný počet hvězd chyběl. Tak třeba příště.

16.03.2021 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Kniha mi připomínala jiná autorova díla z jeho série Krev na sněhu. Nesbo prostě umí psát, zahackuje si vás a dějem knihy nepustí. Zkrátka musíte vědět, jak to dopadne. A vědět to hned. I když to tušíte. A tušíte to správně. Hlavní "hrdina" se vreje po kůži, i když pro ni můžete mít jen slova opovržení. Chápete jej i nenavidite. Atmosféru, postavy a děj opět vykreslil Nesbo jako velký král světové literatury. Ale přesto mi tu něco chybí ve srovnání s jeho dřívější tvorbou. Výrazný moment překvapení, síly zvrat. Přesto 90 %

10.03.2021 4 z 5

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

Kniha jako celek mi úplně nechutila. Možná je to špatně nastaveným očekáváním. Hlavně jsem očekával humor a některé povídky řeší spíše problémy současného světa. Přesto díky @tatianagbrzobohata za tip k přečtení. Minimálně kvůli 2 povídkám to stálo za to.

21.02.2021 3 z 5