Dračí zuby

Píše se rok 1876 a vysokoškolák William musí strávit léto na západě Ameriky, a proto se přidá k paleontologovi Othnielu Marshovi. Paranoidní Marsh pojme podezření, že je William špeh a pracuje pro jeho dávného rivala v oboru, Edwina Copea, a tak nechá mladého studenta napospas městečku plnému zločinců. William nakonec skutečně spojí síly s Copem a společně učiní historický objev. S cenným pokladem v rukou Williamovi hrozí smrtelné nebezpečí a „válka o kosti“ může začít. – Román slavného spisovatele a scenáristy Michaela Crichtona (Jurský park, Kmen Andromeda, Pohotovost a další) z roku 1974 byl nalezen posmrtně a anglicky vyšel až v roce 2017. Inspiruje se skutečnými událostmi, které vešly do dějin pod názvem „válka o kosti“ – jednalo se o rivalitou dvou paleontologů, kteří neváhali udělat cokoli, aby soupeře v honbě za těmi nejzajímavějšími objevy pošpinili. Paleontologie jako věda se díky tomuto sporu nesmírně rozvinula. Crichton v románu umně kombinuje napínavý příběh s atmosférou Divokého západu a důkladnými rešeršemi ohledně paleontologických reálií. -- „Zábavný historický thriller. Fanoušci Crichtonových napínavých historických románů budou nadšení.“ – Publishers Weekly...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/378602/draci-zuby-ZJ4-378602.jpg 4.147

Dragon Teeth (2017)

Dobrodružné, Historie, Přírodní vědy
Vydáno:, Plus

Kniha Dračí zuby

muchomurka

Knížka se dobře četla, mělo to dobrý náběh na napínavý příběh, ale něco tomu chybělo. Všechno jak kdyby klouzalo po povrchu, bylo to uspěchané. Zase na druhou stranu jsem se bála, že se to povleče, takže za mě lepší toto. Ale škoda, čekala jsem něco jako Jurský park (když se to bere jako jeho předchůdce), mohlo to být něco, mělo to potenciál.

Hana417

Velmi dobrá kniha. Crichton je prostě borec. Zajímavé téma, čtivě napsáno, nejen, že jsem se dobře bavila, ale opět jsem se dozvěděla něco nového.

Corso

Jasne, ze ked nieco vyjde roky po autorovej smrti, bude to na 90% nedorobene, vystarchane pozostalymi niekde v suplikoch a adresaroch. Len zablesky Crichtonovho umenia putavo odvypravat pribeh, a jeho umenie uchopit akukolvek temu, zaner, obdobie. Mozno to malo byt neskor uhladene, doladene, poopravovane a upravene, no uz sa nestalo. (dost nudny, pomerne rychlo ale predsa zdlhavo odvypravany pribeh, inspirovany skutocnymi postavami a budu sa mihat aj legendy divokeho zapadu... ani ryba ani rak, ani vedecke dobrodruzstvo, ani western) Avsak napriklad scenka pistolnickeho suboja alebo opisy zivota v Deadwoode su dokazom, ze by kowbojky zvladal lavou zadnou. Najvacsia moja vytka je vlastne ten mix hoci je to zjednotene a ucelene. Citajte len pre doplnenie Crichtono-bibliografie. Kto by chcel ako neskuseny zacat s Crichtonom, toto na zaciatok nedoporucujem. Nejake citatelske vychutnavanicko a posusnanicko sa tentoraz uz nekona. Utahane 3 hviezdicky.

aneta.giraffe

Nakonec to bylo docela fajn. Tema “Divoky zapad” mi do te doby nic nerikalo,takze jsem si rada precetla par zajimavych veci.

ZaS

Crichton je asi jediný autor, kterému se podařilo vydat ještě po své smrti tři knihy; Dračí zuby dokonce až deset let poté co zemřel. Za všechno údajně vděčíme jeho archivu, kde se našlo mnoho rozpracovaných románů. V tom je ale současně slabina všech posmrtných projektů – v lepším případě byly nedokončené, možná dokonce autorem opuštěné a proto je dodělával někdo jiný. Výrazně slabá Pirátská odyssea je nejmarkantnější příkladem „vykrádání hrobky“ ale i v Dračích zubech (stejně jako předtím v Mikru) ucítíte určitou degradaci stylu. Přesto stojí za přečtení, nicméně otevřeně přiznávám, že z úcty k autorovi jsem přidal opět jednu hvězdičku.

madem
26.11.2018

Kniha se čte dobře, děj utíká. Je zajímavé sledovat osudy indiánů z pera spisovatele, který se této problematice běžně nevěnuje.
Jen jsem stále čekala nějaké větší překvapení.

1972Sixo
25.11.2018

Bravó! Toľko humoru a dobrodružstva som teda nečakal. Ako tu spomína TeaPeter, je to ako klasická Mayovka, ale v tom je jej výhra. V dnešnom zastúpení technothrillerov je to ozajstné občerstvenie.

TeaPeter
17.11.2018

Kniha mě rozhodně nenadchla. Je to sice téměř klasická májovka, jen jí nenapsal Karel May. A v tom je asi ta chyba. Crichtonovy ostatní knihy jsou z úplně jiného soudku a ukazují, co autor opravdu umí. Myslím si, že i to mohl být důvod, proč ji autor sice napsal, ale nikdy nevydal. Takže jedna malá parafráze na konec: Kdybych to byl býval věděl, tak bych tuhle knihu nikdy do ruky nevzal.

paleontologie Divoký západ

Michael Crichton