Rukopis nalezený v Akkonu

Nejnovější kniha brazilského spisovatele Paula Coelha je dalším dílem, v němž se fikce prodchnutá univerzálními hodnotami prolíná se skutečnými historickými událostmi. Vychází z objevení akkonského rukopisu archeologem sirem Walterem Wilkinsonem v roce 1974 a děj přenáší čtenáře do okamžiku, kdy se Jeruzalém připravuje na útok křižáků – 14. července 1099. V tento nelehký okamžik, večer před útokem, svolává řecký učenec setkání lidí všech věkových skupin a různých vyznání. Neudílí jim však válečné rady, jak ubránit město, ale snaží se je podnítit, aby v nelehké situaci a tváří v tvář blížící se porážce pátrali po hodnotách a vědomostech, jichž nabyli v každodenním životě. Autor se tak ve své první knize napsané poté, co se sám ocitl na prahu smrti a prodělal vážnou srdeční operaci, znovu zabývá otázkou, jaké hodnoty zůstávají, když vše bylo zničeno....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141032/rukopis-nalezeny-v-akkonu-5RD-141032.jpg 3.7212
Vydáno, Argo

Manuscrito Encontrado em Accra, 2012

Kniha Rukopis nalezený v Akkonu

PohadkyNovyVek

Dost okatě okopírovaný Prorok od Chalila Džibrana, ale nutno dodat, že povedeně okopírovaný! Pokud vás tenhle druh četby baví (takovéto lidské filozofování o životě a světu říznuté duchovnem), zklamaní nebudete. Kromě Alchymisty jediná Coelhova kniha, kterou jsem si v knihovně po přečtení ponechal.

KapitánSmrt

Poměrně fádní životní pravdy podané stylem antických filosofických dialogů. Kniha je bez děje, na čtenáře se jen vrší další a další, více méně patetické, banální a útěšné myšlenky. Největší problém vidím v tom, jak moc jsou odtržené od reality. Říkejte lidem v exekuci, ve válkou zničené Sýrii, v nudné práci která ubíjí životní energii, jak je láska důležitá, Bůh Vám osvětluje cestu, že porážka ukazuje cenu vítězství a jak se máte vydávat na poutě plné dobrodružství a poznání...

Arkagas

Kdo mě zná, tak ví že knížky Paula Coelha, stejně jako Richarda Bacha miluju a nejradši bych sem napsala rovnou jen hodnocení. Ale... dalo by se říct že většina knih Paula v sobě skrývá jakési filosofické nebo duchovní poslaní.. některé méně a některé více. Tady by se dalo říct že se jedná opravdu o knihu plnou těchto textů. Rozhodně tohle není kniha pro ty kteří Coelhovu tvorbu neznají, rozhodně to není kniha kterou bych doporučila jako první seznámení s autorem, ale jinak? Jako vždy skvělá.

1Pomněnka

V knize lze objevit pár moudrých myšlenek, stejně tak ale bohužel myšlenek nesmyslných a nepravdivých. (Např: "Stále slýcháme: "Důležitá není krása vnější, ale vnitřní." Není nic nepravdivějšího než toto tvrzení." ... "Akt odvahy je vždy aktem lásky."). Stačí se podívat například na světové dějiny, abychom viděli, že akt odvahy není vždycky aktem lásky. Po přečtení knihy na mě rukopis nalezený v Akkonu působil spíše jako spis, který si někdo, třebaže před tisíci lety, spíše vymyslel, než jako spis pravdivě zachycující realitu a diskuzi v předvečer bitvy. Zvláště konec, kde se vyjadřují zástupci tří světových náboženství - žid, muslim a křesťan - působí hodně podezřele. Spíš než opravdovou moudrost, jsem v této knize našla myšlenky propagující reinkarnaci a jednostranného neosobního Boha. Na druhou stranu si cením toho, že autor spisu byl člověk velmi duchovní, hledající moudrost, pravdu a Boha, a že se člověk může alespoň trochu vžít do toho, co lidé cítili pravděpodobně v poslecních chvílích před zničující bitvou.

Dada077
25.07.2019

"Nezáleží na tom, ako sa cítiš, ale keď sa ráno zobudíš, buď pripravený vyžarovať svoje svetlo. "

de_baques
12.07.2019

Hledání zajímavých myšlenek bylo v této knize poměrně obtížné, možná bych si podtrhl dvě, možná tři. Na knihu prezentující v podstatě jenom koncentrovaná moudra je to opravdu žalostně málo.
Zbytek - co o něm říci - banální fráze a všeobecná prohlášení, nulová snaha zasadit děj do uvěřitelných kulis.

MS47
04.06.2019

Knížka je stále aktuální téma

Silmarien
17.02.2019

Môj prvý Coelho. Čítaný kvôli jednej výzve. Dlho som sa mu vyhýbala, od čias boomu okolo neho, ale Rukopis z Akkry sa mi páčil. Nechcem ho prirovnávať k Prorokovi od Džibrána, ale trochu mi ho pripomenul. Nesúhlasila som so všetkým, čo Grék Kopta povedal zhromaždeniu pred sebou, ale mnohé myšlienky boli zaujímavé.

Možno si od Coelha ešte niekedy niečo prečítam... niekedy.

P. S. Áno, páčil sa mi preklad! (svk)

Kantos Hyperionu
Kantos Hyperionu