Meč osudu

Hlavním hrdinou tvorby A. Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání. nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328737/big_mec-osudu-crQ-328737.jpg 4.64441

Zaklínač 2.

Literatura světová, Povídky, Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Miecz przeznaczenia, 1992

Kniha Meč osudu

anibeni

Tento druhý díl povídek Zaklínače se mi líbil o mnoho víc než díl první.. To, čemu jsem v prvním povídkovém díle úplně nerozuměla, mi tady bylo vysvětleno, což se týká hlavně vztahů (Geralt, Yennefer a dalších..).

Hor89

Druhá Zaklínačská povídková sbírka obsahuje (v novějších vydáních) sedm povídek, kniha zároveň slouží i jako prolog (povídky Něco více a Meč osudu) navazující pětidílné ságy. Povídky jsou hodně čtivé, a mají skvěle napsané postavy a dialogy. Nejlepší povídky sbírky jsou podle mě Meč osudu, Hranice možností a Trochu se obětovat. Začínajícím čtenářům bych doporučil povídku Epilog: Něco končí, něco začíná vynechat a přečíst si ji až po Paní jezera.

Patrik02

Druhá kniha povídek s bělovlasým Zaklínačem Geraltem je opravdu ještě povedenější, než ta první. Pan Sapkowski zde šel ještě více "do hloubky" a nastiňuje budoucnost vzájemně propletených osudů ústředních postav. Jsem lapen v tomto světě a bez přestávky otevírám další díl.

petrarka72
26.12.2022

Jedním ostřím meče osudu jsi ty sám, druhým smrt... Opět chytré variace na mytické/ pohádkové motivy, procházky po světech zimní královny, najád, dryád, proměněnců, osudových setkání, Grálu a vášnivých vztahů (ne)končících svatbou, všechny vtěleny do světa Geralta z Rivie. Tentokrát akce a humor, melancholie a dálka ve vyváženém poměru. Pro mne nejpoutavější část Trochu se obětovat, v níž se setkávají "vodní" motivy - příběh rusalky, Bludného Holanďana, Atlantidy, pirátů (skoro z Karibiku) a další.

BrooksWasHere
06.12.2022

Musím povedať, že druhý diel Zaklínača je ešte lepší ako bol ten prvý...
Ku bezchybnej stredovekej atmosfére teraz pribudla už aj pekná dávka dobrého, ale na druhej strane aj trefného humoru a príbehy plynú dokonca ešte svižnejšie ako predtým - a to už je, čo povedať, pretože už prvá časť sa čítala výborne :-)

Som rád, že v druhom dieli na scénu prichádza už aj Ciri, na ňu som sa už dlho tešil. Prvá poviedka, v ktorej vystupuje (Meč osudu) jednoducho nemala chybu.
A rozhodne nie je jediná, výborné boli aj poviedka Hranica možností a prekvapivo sa mi páčil aj Epilóg s pekným happy-endom.

Druhému dielu dávam 9,5/10 a už teraz som zvedavý, čo prinesie trojka...

CITÁT: "Inu, hanebný svět nás obklopuje všude kolem nás. Ale to přece není důvod, abychom byli ještě hanebnější."

Agatha84
09.11.2022

Já ty tři hvězdičky nemyslím nijak zle. Pořád je to skvěle napsané, vtipné, svižně ubíhající, jen ta Geraltova pubertální zamilovanost mi lezla na nervy. Ač neschopen cokoli prožívat, zmítá se stále v pociťované přitažlivosti vůči Yenn...
No a možná mě i negativně ovlivnilo to, že jsem první série seriálu (ač fanoušky knih výrazně kritizované) shlédla jako první (a tam se Geralt jako zaláskovaná puberťačka opravdu nechoval), a tak se mi ta neustále knihou vnucovaná zamilovanost až protivila.
Nic to ovšem nemění na tom, že tu na mě na poličce čekají další díly a já se na ně fakt těším!

Hellboy12
03.11.2022

Tak za mna aj druhá časť veeeeelmi ale veeeeelmi dobrá,hlavne ta posledná poviedka a jej zaver moc fajn čítanie musím priznať a už sa teším ké sa pustím do tretej časti....a budem sa opakovať vôbec mi nevadí ze seriál bol úplne iný ako knihy...dakujem za super zážitok pan Sapkowski

TheTara18
30.10.2022

Druhý díl o zaklínači Geraltovi s názvem Meč osudu nám přináší další dobrodružství a představuje nám spoustu dalších postav ze světa Zaklínače. Musím se přiznat, že mě první díl bavil o malinko více, i když nemohu říci, že by mě druhý díl nebavil - musel jsem si však k Meči osudu najít cestu. Rád jsem se opět dozvěděl příběhy a osudy určitých postav a hlavně okolnosti, za kterých se potkali Geralt s budoucí zaklínačkou Ciri. Už se nemohu dočkat, co přinesou další díly, ve kterých se již mnohem více začne objevovat Ciri.