lenka5798 lenka5798 komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Na Světě knihy, jsem si nemohla nechat ujít besedu s p. Mornštajnovou, kde se právě o této knize mluvilo. Čekala, jsem, že to nebude úplně příjemné téma a nic o čem doposud autorka psala. Ale...kniha se četla velmi lehce, na tak těžké téma, je to příběh, který není hezký a téma o kterém se ví, ale nemluví, ale vtáhne vás. Přečetla jsem knihu za dva večery, protože jsem nemohla uvěřit, čeho jsou někteří lidé schopni a samozřejmě mě zajímalo jak to celé dopadne. Je to kniha na zamyšlení i závěr vás nenechá klidnými. Musím říct, že se mi líbilo, že je kniha psaná takovým stylem, že jednotlivé postavy, jejich povahy, rysy...atd, jsou pro čtenáře tajemství, do posledních stránek, i samotný závěr knihy vás nechá tápat nad tím, jak to s cácorou dopadlo.

22.05.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Pročítám si komentáře a marně přemýšlím nad tím proč je jich tu tolik negativních? Já se tedy budu vymykat. Kniha se mi moc líbila. Možná to bude i tím, že s hlavní hrdinkou soucítím, že jí i chápu, že jsem také byla na prahu rozhodovaní zda život který žiju, mi stojí za to žít... Ano ze začátku to je životní příběh, nespokojené depresivní Nory, které se uchýlí k ne zrovna šťastnému řešení, jak vyřešit svůj beznadějný život. Ale pak následuje zajímavá myšlenka, co je mezi životem a smrtí? Proč by to nemohla být knihovna, videopůjčovna plná dalších životů a možností? Celkově se mi líbila myšlenka celé knihy, že každý máme v životě možnost se rozhodnout, každý sám máme volbu, jak budeme žít a tím si určujeme i směr a života jaký budeme žít. Že i když máte pocit, že tohle není život, jaký jste si představovali, je jen na vás jak bude vypadat. Že pořád je naděje na lepší zítřky. Knížka i pěkně poukazuje na zamyšlení, co je šťastný život? Jsou to peníze, rodina, láska, úspěch, vzdělání, kariéra? Nora si zkusila snad všechny možné životy, aby zjistila, že pouze tento jeden stojí za toho ho žít. Je to kniha, kterou si myslím nečtu na posledy, po které sáhnu vždy, když si budu myslet že je život k ničemu. Knížka mě nezklamala, našla jsem tam to co jsem čekala a kvůli čemu jsem si jí koupila :-)

19.03.2023 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Tuto knihu mě doporučila kolegyně. Měla jsem jí doma dlouho a dlouho jsem se odhodlávala k tomu, začít ji číst. Upoutalo mě, že kniha je podle skutečného příběhu. Četla se lehce, rychle, příběh krásně plynul. Ale co mě trošku zarazilo je to, jak je celkově tábor v Osvětimi popisován...velmi uvolněný režim, volný přístup do tábora lidí s vesnice, až teprve za polovinou knihy se to začalo podobat táboru o jakém jsem již četla nebo viděla filmy. Pak rychlý konec tábora a útěk obou hlavních hrdinů, jak se jim to tak snadno povedlo?. Docela jsem se zamýšlela i nad tím, jestli je možné, Lale v pozici tatéra mohl mít takové výhody? A nejen to, měl i velké štěstí. Dokonce mě i překvapilo, jeho přístup k příslušníkům SS a v některých fázích i jeho drzost, opravdu by mu to v té době takhle jednoduše prošlo? I dostaveníčka a následně strávené chvilky s Gitou v bloku...nevím i přístup jak se s Lale jednalo, když u něho našli všechny ty poklady a jídlo...v mysli mě skáče spousta otázek, jak je toto možné? Ale nijak tím rozhodně nehodlám zlehčovat danou dobu, byla to hrůza a děli se zvěrstva, jsem ráda, že já osobně jsem to nezažila. Je to prostě milostný příběh za zdmi koncentračního tábora.
PS: můj pradědeček byl v koncentračním táboře a po návratu vyprávěl úplně jiný příběh.

13.04.2023 4 z 5

Cyklistka se mi četla dobře, ostatně jako všechny knihy od této autorky. Ale je pravda, že byla hodně melancholická. Ale i přesto jsem si Blanku oblíbila. Velmi mě mrzí, kam jí osud zavedl a že nakonec zůstala úplně sama. Ale i přesto všechno obdivuji, že šla vlastní cestou, šla si za svým snem, nebála se překonávat překážky, které jí její cyklistická trasa připravila. Prostě krásný, inspirativní příběh.

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Co dodat, což tu nebylo napsáno? Krásná knížka a zlé době. Knížky z doby válečné a poválečné mě vždycky hodně zajímaly, ale tohle bylo opravdu poutavé čtení, které nešlo jen tak odložit. Vše to co se píše v této knize mi kdysi vyprávěla prababička, která v Sudetech žila. Byla to hrozná doba, plná zlosti, strachu a chuti po pomstě. Knížka ve mě vyvolávala neskutečné směsice emocí. Ale nelze jinak, než ji doporučit a ladně pokračovat v druhé knize :-)

01.02.2024 5 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Dostala jsem tuto knížku, jako dárek na rozloučenou od kolegyň z hospicového týmu. Zajímalo by mě, jestli devčata tušila, jak moc podobná našim pracovním příběhům tato kniha je?! Četla se krásně. Člověk měl hodně nad čím přemýšlet. Učení života a žití naplno mladé generace od starší. Vzájemná podpora a konečné smíření. Prostě krása. Myslím, že je to jedna z knížek, které si ráda přečtu znova. Hlavně v případě, že si budu myslet jak se mám špatně, díky této knize mi dojde, že mám být vděčná za to co mám a koho kolem sebe mám , protože nikdo neznáme svůj čas.

Užívej života! Užívej života! Halina Pawlowská

Knížku jsem přečetla na jeden zátah, hned co jsem si jí domů přinesla. A musím říct, že mi sedla do noty, v mém chmurném období mi zvedla náladu a nalila naději do žil. Stále jím mám po ruce a kdykoliv na mě padnou nějaké pochybnosti, smutky, vezmu tuto knihu do ruky a díky Halině a jejímu humoru, vím že ještě není tak špatně a že se život nesmí brát tak vážně.

22.05.2023 4 z 5

Janu Poncarovou , mám moc ráda. Všechny její knížky se mi moc líbili, ale Eugenie, mě nadchla. Byl to krásný příběh. Mám moc ráda, historicky podložené hlavní hrdiny i to, že máte možnost navštívit místa, která jsou v knize popsána. I když autorka popisuje, život mladé ženy, za války, v manželství, které nebylo z lásky, život, který Eugenii dusil a který nikdy nechtěla, mateřství, o kterém se můžeme dohadovat, zda Eugenie děti nechtěla, nebo vzhledem ke vztahu se svým nejmladším synem, nechtěla být matkou tak brzo, ale i tak si myslím, že i dnes se v tom hodně lidí najde a dokáže se s Eugenii ztotožnit. Proto se moc těším na další knihu, která na mě čeká a to na Herečku :-)

Recept na toho pravého Recept na toho pravého Anni Rose

Zkusím napsat, svůj první komentář :-) Musím říct, že mě tato knížka nadchla už v knihkupectví, když jsem si přečetla její zadní stranu. Kdo by se v hlavní hrdince neviděl, že? Díky Bohu, mě nezklamala. Četlo se to samo, myslím, že jsem to zhltla tak rychle, že to mohu považovat, za svůj rekord ve čtení :-) Bylo tam snad všechno, co od odpočinkové četby potřebujete: hrníček humoru, hrst odvahy (hlavně ze strany hlavní hrdinky Ruby), kapka sarkasmu a špetka ironie, prostě ideální recept na dobrou knížku.

24.01.2023 5 z 5

Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

Hlava plná lásky :-) Nejsem fanda romatických knih, ale tuhle autorku mám ráda už od přečtení Hypotézy lásky. Ani příběh Bee a Leviho mě nezklamal a moc se mi to líbilo. Jsem fanda seriálu Teorie velkého třesku a tyhle knihy mi přijdou hodně podobné a děje z prostředí vědy mě moc baví. Kniha se četla lehce, byla vtipná, byla sexy a byla úžasná. Pokud hledáte něco oddychového a relax na víkend je tato kniha správná volba.

29.01.2024 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

(SPOILER) Moc pěkná knížka o manželském životě. Moc se mi libí, jak je v knížce ukázáno, že ve vztazích je nejdůležitější komunikace. Pokud se nekomunikuje, člověk si rád domýšlí co si ten druhý asi myslí a jsou z toho jen komplikace. Pak stačí začít mluvit a dá se zachránit i manželství, které vypadalo ztraceně. Bylo i neskutečné, jak hodně se ty dva milovali, opravdu jsem autorce věřila, že jsou spřízněné duše a že jejich setkání bylo osudové. Celý příběh jsem prožívala, jako kdybych ho sama žila. Jendou jsem měla ráda Grahama a Quinn jsem nenáviděla a vzápětí to bylo na opak. Opět, Colleen Hoover nezklamala :-)

01.11.2023 5 z 5

Papír a krev Papír a krev Kevin Hearne

Musím říct, že tato knížka se mi líbila víc, než první díl. Kniha Papír a krev, byla zajímavější, napínavější a taková více akčnější. Četla se lehce a bylo moc příjemné se seznámit s vedlejšími postavami a jejich příběhy, které do děje spisovatel zapojil, pro odlehčení a zpestření, celé napínavé situace :-) Po dočtení tohoto dílu, se velmi těším na pokračovaní. A vzhledem k tomu, že jsem si velmi oblíbila postavu Železného druida, určitě zůstanu tomuto spisovateli věrná a moc ráda si přečtu celý příběh, jak to s ním doopravdy bylo.

24.02.2023 5 z 5

Rozpůlený dům :-) Je knížka, na kterou jsem se jako rodačka z Vrchlabí, která žije v Jilemnici, okolí Krkonoš ji není cizí a má ráda rodinné historie, velmi těšila. Příběh jedné sudecké rodiny v česko-německé vesnici, mě pohltil. Byly tam jasné stručné, úderné kapitoly, krásný jazyk, takže se to četlo samo. V knize jsou perfektně popsané jak období předválečné, válečné, tak i období tří republik. Velmi se mi líbily i charakteristické rysy a povahy hlavních postav, jejich změny po válkách a jejich změny podle režimů. Co bych jen asi trošku autorce vytkla jsou fotografie bez popisků, čtenář pak neví, zda jsou jen náhodně vybrané z rodinných archivů, nebo zda jsou na fotografiích hlavní hrdinové. Ale i tak je vidět, že si s knihou dala autorka práci a za to ji musím dám plný počet hvězdiček :-)

06.02.2023 5 z 5

Chirurgova dcera Chirurgova dcera Audrey Blake

(SPOILER) Právě jsem tuto knihu dočetla. Prostě bomba. Druhý díl o životě slečny Beadyové jsem zhltla jedním dechem a kdyby záleželo na mě, klidně bych četla dál a dál a moc ráda bych se chtěla dozvědět víc a víc. Dál bych četla o dalších chirurgických pokrocích, o dalších výzkumech, operacích o dalším osudu doktorky Nory a její kliniky v této době. Když přeskočím zřejmé a to, že děj je skvělý a propracovaný. Musím vyzdvihnout i popis historické Itálie a prostě miluji Anglii a to i tu viktoriánskou. Pokud cca za dva roky vyjde další díl, budu velice ráda :-)

13.03.2024 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Celou sérii Ranhojičky, jsem si pořídila na doporučení. Koukla jsem na hodně recenzí a viděla nějaká videa o tom jak jsou to báječné knihy. Musím říct, že je to pravda. Ano ze začátku je prostředí vězení , popisováno jako koncentrační tábor, ale nápad, že zrovna do takové prostředí zasadíte fantazy příběh mě přijde jako pecka. Knížka mě bavila moc. Četla se lehce a sama. A závěrečné rozuzlení, tak to vůbec nemělo chybu, i když by mohl někdo říct, že se to dalo očekávat :-)
Nyní jsem na začátku druhého dílu a už se moc těším na třetí.
Přikláním se ke všem možným recenzím a knihu s klidným srdcem doporučuji, rozhodně stojí za přečtení.

13.12.2023 5 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Od Colleen Hooverové, je to moje prvotina. Musím říct, že jestli jsou ostatní knihy od této autorky lepší než tato, tak mám další favoritku. :-) Knížka Kosti v srdci, ač je spíše určena, pro mladší čtenáře, mě úplně nadchla. Ano asi člověk, již od začátku předvídal, že se Samsonem to nebude tak jednoduché jak se zdá, ale stejně mě ten příběh oslovil a moc se mi to líbilo. Přečetla jsem to jedním dechem, nebo jsem spíš ani nedýchala :-) Je to příběh, který je poučný v tom, že ať máte život jakkoliv podělaný, je jen na vaší síle a vůli, jestli to tak bude dál nebo s tím něco uděláte a že ta pravá láska překoná všechno.

22.05.2023 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Možná až moc typický Hartl :-) Nee byla to dobrá oddechovka. Četlo se to jednoduše a lehce. Děj plynul hezky. Ale ke konci mi to už přišlo takové zbytečně prodlužované. A nemůžu si pomoct, ale čtení knihy Šampon, Prvok, Tečka a Karel bylo mnohem lepší a zábavnější.

20.02.2024 3 z 5

Gump: Jsme dvojka Gump: Jsme dvojka Filip Rožek

Gump, pes který naučil lidi žít, mě úplně dostal. Nečetla jsem nic krásnějšího. Kniha ve mě probudila všechny možné emoce. Proto, když jsem zjistila, že je druhý díl neváhala jsem a koupila jsem si ho. Ano, přečetla jsem jí asi za hodinu v pátek večer. Dojala mě stejně, jako první knížka, ale nebyla jsem z ní už tak nadšená. Musím říct, že asi malinko zklamala, po prvním díle, jsem čekala víc. Nicméně i tak děkuji, za další nahlédnutí do zvířecí duše.

25.11.2023 4 z 5

Imitátor Imitátor Daniel Cole

Nejsem moc příznivec thrilleru, ale když vidím knihu od Daniela Cola, nemůžu si pomoct. Jeho knížky mě opravdu baví. Po trilogii Hadrový panák, my přišla do ruky kniha Imitátor a nezklamala. Byla jako předešlé knihy super. Ač bylo od začátku vcelku jasné kdo je vrah, nebo minimálně se to dalo předvídat. Hodně se mě líbilo celkové odhalovaní psychiky a motivace vraha k takovým hrůzným činům. I myšlenka s vrahem chameleonem, mě moc bavila. Za mě mnohem lepší než předešlé knihy, četlo se to líp a děj pěkně plynul a člověka to nutí číst až do rána.

09.11.2023 5 z 5

V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

Tak takhle kniha byla opravdu super!!! Už dlouho jsem čekala na knížku, kterou přečtu jedním dechem, na kterou se budu těšit, nebudu jí chtít odložit a první věc co udělám, když přijdu domů vezmu jí do ruky a nebudu dělat nic jiného, než číst a číst. A já ji našla. Krásný příběh. Knížka byla čtivá a to velmi. Jsem ze zdravotnického prostředí, takže tématika mě nadchla. Mám moc ráda historické romány s lékařkou tématikou a pokud je ještě hlavní hrdinkou žena, bojující o své místo ve světě mužů, nechybí tomu vůbec nic. Věci a výkony, které jsou pro nás dnes samozřejmostí v té době teprve testovali, objevovali... myslím, že nenajdu vhodná slova proto jak moc se mi knížka líbila. Velice se těším na druhý díl :-)

09.03.2024 5 z 5