Rozpůlený dům: Příběh sudetské rodiny

Rozpůlený dům: Příběh sudetské rodiny https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487754/bmid_rozpuleny-dum-65148e5f59225.png 5 416 99

K románové kronice ze Sudet inspirovala autorku vlastní rozpůlená rodina: po roce 1945 byla část jejích příbuzných odsunuta a část zůstala. Alice Horáčková se ve své čtvrté knize vrací do malebné česko-německé vesnice první poloviny 20. století a z odposlouchaných historek, vzpomínek i archivních záznamů splétá velký „familienroman“. Mezi její předky patřili pytláci a pašeráci, svobodomyslné ženy i úspěšní kšeftmani s textilem. Je to příběh o tajných láskách, změnách identit, útěcích, křivdách a žabomyších válkách, které nakonec stály životy. Češi a Němci tu žijí ve smíšených manželstvích, ale taky se handrkují o to, kdo komu zamordoval psa, kdo dřív vystaví novou školu a k jaké národnosti se kdo přihlásí ve sčítání lidu. Z jedné strany je přitom diriguje Jednota severočeská a z druhé Deutscher Kulturverband. Rozpůlený dům vznikal více než čtyři roky a autorka v něm střídá perspektivy, mužské a ženské hlasy, fantazii s citacemi. Při rešerších se dozvěděla víc, než by jí bylo milé: mimo jiné i to, že jeden z jejích předků se stal arizátorem židovské fabriky a přítelem Reinharda Heydricha.... celý text

Komentáře 99 Recenze 6

kaja77
kaja77
včera 5 z 5

Kniha se velmi dobře četla, bylo v ní pro mě mnoho zajímavého a nového z historie. Taková příjemná forma, aby člověk pochopil jak to asi mohlo být se sudetskými Němci v průběhu času (jejich nadšení pro Hitlera, nadšení pro německou otázku a pak jejich postupné prozření a nucené odstěhování jako "trest").

Kaja1
Kaja1
12.02.2024 5 z 5

Bylo to barvité čtení, jedna rodina a tolik různých osudů, kdy se museli vypořádat se svým původem. Žít na jakékoliv hranici není určitě jednoduché, a v době války žít v německém
prostředí,muselo být obzvlášť
těžké. Kniha se díky krátkým kapitolám četla velmi dobře. Knihu oživily ji i dobové fotografie.

evask
evask
12.02.2024 5 z 5

Až jsem se divila, jak mě ta kniha bavila, autorku jsem neznala. Moc pěkně napsané. Snaha o spravedlivé vysvětlení událostí. V přímých řečech autentické místní výrazy a vyjadřování, to dodá na věrohodnosti. Postavy jsem si nejdřív vypsala na papír, abych se v tom neztratila, ale bylo to zbytečné, děj sice skáče, ale kapitoly jsou tak krátké, že střídání děje vůbec nevadí. Nejsympatičtější mně asi byla postava Anežky. Jsem taky ze smíšené rodiny a taky z Podkrkonoší, taky mně leccos prarodiče vyprávěli, takže téma je mi blízké. Alici Horáčkové tleskám.

HH77
HH77
31.01.2024 3 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity. Byla ctiva,chvílemi hodně zajímavá a napínavá,chvílemi jsem měla chuť ji přestat číst, jak se mi zdála zdlouhavá. Postav bylo hodně, chvílemi jsem se ztrácela v ději i case. Za mne kniha mohla být kratší
Ale ja obecně mám radši knihy do 400 stran , někomu jinému to vadit nemusí. Nicméně strhávám body i za to, že jiné knihy s touto tématikou mě bavily více.

Lena79
Lena79
31.01.2024 5 z 5

V postavách jsem se ze začátku ztrácela, nějak jsem nevěděla, kdo ke komu patří. Neustále jsem se vracela na začátek knihy, kde jsou vypsáni hlavní postavy příběhu..
Jelikož žiju v Tanvaldu a značná část příběhu se odehrává právě tady, má kniha pro mě zvláštní náboj. V knize jsou také zmíněny významné události kraje (Bohumil Hanč, protržená přehrada na řece Bílé Desné).
Kniha je jakási kronika česko-německé rodiny a jejich přátel v tom nejhorším možném období, jakým 2. světová válka bezpochyby byla. Uvítala bych další kapitolu, chtěla bych vědět, jaké osudy život jednotlivým členům rodiny přichystal.

tittanie
tittanie
25.01.2024

Oceňuji, že autorka vychází ze své rodiny, v knize jsou i fotografie, což se mi líbilo. Kniha byla čtivá a nebyl problém přečíst najednou i sto stránek.
Co mi ale vadilo byl přístup k sexu, takový naivní a bylo ho tam na můj vkus hodně. Neříkám, že nepatří k životu, ale tady mi to prostě nesedělo. A ten konec mi přišel takový useknutý.
Možná je to i tím, že se jednalo o autorčinu rodinu, že žádná z hlavních postav nebyla vyloženě špatná. Vždy se jejich jednání nějak omluvilo.
Možná bych od knihy na takové téma očekávala, že ve mě vyvolá emoce, ale to se nestalo, ale nelituji, že jsem si knihu přečetla.

Dadula118
Dadula118
21.01.2024 5 z 5

Kdybych mohla, dám hvězdiček sedm....ze začátku jsem se ztrácela v postavách, ale pak si to sedlo.... Mám moc ráda historické knihy, které jsou postaveny na pravdivích reáliích.... Úplně mě dostalo, když jsem četla o polární záři v roce 1938, protože ta je zaznamenána i v kronice naší vesnice... I když téma není veselé, jsou místa, kdy jsem se řehtala nahlas.... Třeba vyvolávání duchů staršími obyvateli mužského rodu :-D Knihu opravdu doporučuji

Elen.aja
Elen.aja
20.01.2024 5 z 5

Jelikož jsem z regionu a pocházím z česko-německé rodiny, tak se mě téma velmi dotýkalo. Kniha mi byla bližší než Šikmý kostel (který jsem nedočetla), přecijenom se víc týkala našich hor. Nejprve jsem se zděsila počtu stran, ale kniha mě pohltila a četla se jedním dechem. Ráda bych si ještě dostudovala, co konkrétně v knize byla fakta a co románová fikce, uvítala bych k tomu nějaký úvodní/závěrečný komentář autorky.
Jedná se o téma bolestné, ale důležité připomínat, aby se historie neopakovala. Války nikdy nic dobrého nepřinesly a vždy na tom tratí spousta nevinných lidí na obou stranách fronty.
Kniha je skvělým vhledem do historie sudetské problematiky. Já bych klidně uvítala příběh popsaný až do současnosti.
Zároveň mě četba vedla k vděčnosti, v jaké době žijeme nyní a jak náročný byl život na horách o století zpátky.

lenka9250
lenka9250
19.01.2024 4 z 5

Kniha se četla hodně dobře, příběh měl spád, někdy až moc, některé postavy nebo situace by si zasloužily víc pozornosti a prostoru do hloubky. Každopádně jako pohled na část našich dějin dobré.

juliesze
juliesze
11.01.2024 5 z 5

Na začátku knihy jsem se vyloženě do čtení knihy trochu nutila. Byl to trochu zmatek a kniha byla psaná takovou formou deníkových zápisů, což moc numožňovalo se začíst. Protektorát a druhá světová válka začala mít zajímavé vývoje postav a jejich osudů a pak to už jen svištělo. Vlastně zpětně hodnotím i ty deníkové zápisky jako skvělé, odcejpalo to a nemuselo to mít ten balast kolem. Jednu hvězdičku ubírám právě za ten náročnější rozjezd.

Chytuš
Chytuš
09.01.2024 5 z 5

UCHOKNIHA. Nebyla to láska na první slůvko, spíš naopak - zpočátku mi docela trvalo zorientovat se v postavách. Netrvalo ale dlouho a byla jsem lapená - Sudety (konkrétně Krkonoše) a spletité příběhy a vztahy lidí. Lidí, kteří staletí nemuseli řešit, zda jsou Češi nebo Němci, prostě tak to v těch krajích vždycky bylo... Najednou se ale musíte rozhodnout, k jaké straně se přidáte... Moc hezky zachycené předchozí první půlstoletí - od dob, kdy po Krkonoších lyžoval Hanč, až po dobu po druhé světové válce. Rozhodně doporučuji!

uzivatel6305
uzivatel6305
08.01.2024 3 z 5

A já se musím přiznat, že se mi to moc nelíbilo a už teď vím, že kromě pár historických faktů si zanedlouho už příběh pamatovat nebudu.

Poslouchala jsem jako audio a už jsem se nemohla dočkat konce. Papírovou knihu bych určitě nedočetla.

V první řadě mi vadilo příliš velké množství postav, které s příběhem ještě přibývaly a na konci jsem se v nich už naprosto ztrácela.

Doba a její problémy stejně tak jako obyvatelé Sudet byli popsány velice dobře, ale překvapilo mě, že nebyly vůbec zmíněny historické události jako smrt TGM, dopad Heydrichiády a jiné.

Necítila jsem v příběhu žádné velké emoce a celkově mi děj přišel průměrný a bez hloubky, stejně tak jako většina současných filmů.

Pengi
Pengi
02.01.2024

Poslouchano jako audiokniha. Chvíli mi trvalo se zorientovat v množství postav, ale jinak se to poslouchalo dobre.

marara
marara
30.12.2023 4 z 5

Tentokrát mi trvalo dlouho, než jsem se začetla. Ale velký počet postav, který se zpočátku zdál jako nevýhoda, se ukázal být vynikající příležitostí, jak na pár stovkách stránek jediného románu vykreslit množství různých typů lidí a jejich postojů v těžkých dobách 1. světové války, hospodářské krize, nárůstu nacionalistických nálad v Sudetech, doby okupace i konce 2. světové války. Bylo zajímavé číst o všech těch typech Čechů i Němců, žijících na Benecku.

barbora5058
barbora5058
30.12.2023 5 z 5

Tato kniha mi velice připomíná Šikmý kostel 1 + 2. Vypráví především o jedné rodině, během času od prarodičů po vnoučata a jejich osudech před, během válek a po nich. Obyvatelé u Šikmého kostela jsou také na hranicích, a museli si vybrat národnost Polsko/Česko/Slezsko/Německo a ještě navíc ten těžký život horníků. Oproti tomu Rozpůlený dům je zase těžký život na horách, zima a právě rozdělení obyvatel na Čechy a Němce. Je tu krásně vidět po válce, že si lidé prostě nic neodpouštějí a v lidech to zůstává dodnes. Kousek od Benecka pocházím, takže tento kraj je pro mě velice blízký a kniha mě velice bavila. Je velmi obsáhlá, líbí se mi rozdělení knihy na období a krátké kapitoly mi vyhovovaly. Knihu doporučím především rodině, je krásné číst o místech, které člověk zná. Líbí se mi i obal knihy a především osudy popisovaných lidí v čase.

MartaPear
MartaPear
28.12.2023 5 z 5

Spousta postav a osudů, ale na rozdíl od podobně "bohatě obsazených" knih jsem neměla problém s orientací, kdo je kdo a proč jedná tak, jak jedná. Myslím, že se autorka snažila o objektivní pohled jak na Čechy, tak Němce, protože život ani lidé nejsou černobílí. Byly to drsné časy a ne neuvěřitelné, co jsou lidé schopni si provádět. Jsem ráda, že jsem to nezažila a doufám, že nezažiju nic podobného. Většinu knížek si půjčuji z knihovny, ale tuhle jsem si - po přečtení - koupila.

MarciLiška
MarciLiška
28.12.2023 5 z 5

Tedy; ze začátku velmi pozvolné a náročné čtení. Po nějaké chvíli si čtenář zvykne na množství postav a jejích příběhy a pak ho celé dílo pohltí natolik, že se od knihy nemůže odtrhnout. Velmi zajímavě zpracovaný příběh o době minulé.

Louisareading
Louisareading
28.12.2023 5 z 5

Krásná a citlivě napsaná kniha.

asam
asam
11.12.2023 3 z 5

Očekávala jsem něco jiného.
Hodně osob, propletené příbuzenské vztahy ...to se mi zdálo zdlouhavé a ztrácela jsem souvislosti.

AnetaKor
AnetaKor
06.12.2023 5 z 5

Je velká škoda, že kniha není známější, protože pozornost si určitě zaslouží