Rozpůlený dům: Příběh sudetské rodiny

Rozpůlený dům: Příběh sudetské rodiny https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487754/bmid_rozpuleny-dum-65148e5f59225.png 5 460 109

K románové kronice ze Sudet inspirovala autorku vlastní rozpůlená rodina: po roce 1945 byla část jejích příbuzných odsunuta a část zůstala. Alice Horáčková se ve své čtvrté knize vrací do malebné česko-německé vesnice první poloviny 20. století a z odposlouchaných historek, vzpomínek i archivních záznamů splétá velký „familienroman“. Mezi její předky patřili pytláci a pašeráci, svobodomyslné ženy i úspěšní kšeftmani s textilem. Je to příběh o tajných láskách, změnách identit, útěcích, křivdách a žabomyších válkách, které nakonec stály životy. Češi a Němci tu žijí ve smíšených manželstvích, ale taky se handrkují o to, kdo komu zamordoval psa, kdo dřív vystaví novou školu a k jaké národnosti se kdo přihlásí ve sčítání lidu. Z jedné strany je přitom diriguje Jednota severočeská a z druhé Deutscher Kulturverband. Rozpůlený dům vznikal více než čtyři roky a autorka v něm střídá perspektivy, mužské a ženské hlasy, fantazii s citacemi. Při rešerších se dozvěděla víc, než by jí bylo milé: mimo jiné i to, že jeden z jejích předků se stal arizátorem židovské fabriky a přítelem Reinharda Heydricha.... celý text

Kopretina_aku
13.09.2023 5 z 5

Musím přiznat, že začátek pro mne nebyl vůbec jednoduchý. Sice je v knize uveden seznam osob, ale než jsem pochopila, kde je kdo a ke komu patří, měla jsem v hlavě chaos. I styl psaní byl pro mne ze začátku krkolomný. Časem jsem se do knihy začetla a zajímala mne čím dál víc už z důvodu, že se odehrává v nedaleké oblasti. Líbilo se mi, jak autorka do knihy dala právě ty důležité dějinné události a osoby, jako byla třeba postava Hanče a protržení přehrady na Bílé Desné. Události v knize byly zpracovány skvěle a je mi jedno, že žádná postava nebyla úplně dobrá. Byla těžká doba a těžký život.

Hana62
28.08.2023 5 z 5

Četla jsem na můj vkus dost pomalu, ale tato kniha to vyžadovala. Snažím se pochopit některá rozhodnutí hrdinů, ale nebyla jsem v té době na světě, nemohu soudit. Těžká doba, na jeden život!!!

Tereza0107
23.08.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, divím se, že o ní není více slyšet. Má krásnou obálku, která člověka hned zaujme a uvnitř se skrývá příběh vesnice, ležící v Sudetském pohraničí, kde večer uleháte s klidným srdcem jako horal a následující ráno se vzbudíte budťo jako Čech, nebo jako Němec - a nic mezitím neexistuje. Jsou zde vidět těžké životní volby, které museli lidé pod nátlakem tehdejší doby činit a až čas vykrystalizoval, jestli se rozhodli správně a jestli dokážou žít se svým svědomím. Ale to už nebylo nic naplat, s následky se musel vypořádat již každý po svém.
Knížka se mi sice četla pomaleji, ale moc jsem si jí užila a doporučuji.

ferdada
05.08.2023 5 z 5

Ráda jsem ji četla. Nejspíš proto, že se asi skutečně jedná o románovou kroniku, jak je předesláno. Chci tomu tedy věřit a věřím, cítím autorčino osobní účastenství. Tím spíš je pro mě celý příběh (celé příběhy) více osobní a hluboce se mě dotýká. Nezdá se mi být prvoplánový, jak je to v dnešní době - nevím zda moderní - spíše povinné.
Ano, velmi mne zaujala a doporučuji ji i přes "nejasnosti", které vadí např. mému muži (neurčitost datace, konkrétnější politické pojmy), podrobnější popis života v horách zde též nenajdete. Ale což, tyto "nedostatky" mohou být vějičkou pro vlastní čtenářovo dohledávání. Mívám to tak a knížka pak ve mně ještě dlouho žije.

Katka2382
01.08.2023 5 z 5

Moc pěkné počtení.
Klidně by kniha mohla být delší.Autorka píše moc pěkně a čtivě.

andream
30.07.2023 4 z 5

Krátké kapitoly jsou super, jinak jsem moc nepochytala styl psani- zadne emoce postav ani psychologie jednání hodně přímé reči a témeř žaldný popis čehokoli.. i presto se kniha cetla dobre a tema sudet a cechu versus nemcu je jako vzdy zajimave a pritom tak hrozné urcite doporucim k precteni

sarka0853
18.07.2023

Výborně propracované a uvěřitelné postavy a charaktery postav, přestože jich bylo dost, tak jsem neměla problém se v nich vyznat ani po delší pauze od čtení. Jak již bylo popsáno - krátké kapitoly byly v tomhle množství postav a životních příběhů dobrou volbou. Uvítala bych přesnější datové určení, aspoň v jakém roce se zrovna nacházíme, skoky v čase byly opravdu veliké a někdy jen odhadujete kolik let postavám zrovna je. Probírala se politická osa, vnitřní pohnutky lidí, ale konkrétní popis každodenního života té doby nečekejte. Kniha prostě doporučuji, neměla jsem z ní ani tak těžký pocit, jak by se vzhledem k tématu mohlo zdát.

chrudas
01.07.2023 5 z 5

Příběh plný lásky, nenávisti, odvahy i vůle přežít těžké období první a druhé světové války. Rozpůlený dům se četl dobře, nadchl mě autorčin styl, ve kterém nechyběly dva úhly pohledu.

Kiikuus
29.06.2023 5 z 5

Tahle kniha mi něčím připomněla Šikmé kostely a stejně tak jako oba díly, se mi hrozně líbila. Příběh byl poutavý, čtivý, zajímavý a neotřelý. Osudy rodin ze Sudet kruté a nepředstavitelné. Rozhodování jednotlivých postav se snad ani nedá odsuzovat, i když morálka člověka se ukázala v pravém světle.
Rozhodně doporučuji!

cornetka
28.06.2023 5 z 5

Kniha poutavý způsobem vypráví osudy především jedné rodiny ze Sudet, ale také sledujeme soužití Čechů a Němců v období několika let. Děj začíná obdobím monarchie, pokračuje první a druhou světovou válkou a končí v poválečným obdobím. Prožíváme osudy smíšené rodiny, kde se část považuje za Čechy a část za Němce, což se následně ukazuje jako problém - obzvlášť když se mění politická situace. V knize se střídají dobré dny s těmi špatnými, je plná emocí, citů, je o vztazích, o válce, ale také o nenávisti, závisti i smrti. Jsme svědky toho, jak si každý stojí za svým bez ohledu na rodinné vazby a co všechno jsme schopni obětovat pro život.
Rozhodně je to čtivá kniha, kterou můžu doporučit.

tabaluga
25.06.2023 4 z 5

Ze vztahů v Sudetech opravdu až mrazí a všichni měli potřebu říkat "my jsme ti, kterým země patří a máme největší právo zde hospodařit, vychovávat děti atd. Přitom kdyby se dokázali od nenávisti odprostit mohli žít mnohem spokojenější život, ale do toho nám samozřejmě vstupuje doba, která zamíchala kartami na obou stranách. Popis těžkého života v pohraničí.

bigben
17.06.2023 5 z 5

Ne úplně veselý příběh naší historie, ale úžasně napsaný a postavy měnící se v ději i v čase, doporučuji.

Zuzulinka
16.06.2023 5 z 5

Krásný příběh! Přečteno jedním dechem!

Arwen777
15.06.2023 4 z 5

První knížka na toto téma, kterou jsem četla, a rozhodně hodnotím vysoko, dala bych 4,5 *, kdyby to šlo.
Pro vykreslení soužití Čechů a Němců v Sudetech od pádu Rakouska - Uherska až po dobu po 2. světové válce je to naprosto dokonalé. Kniha vystihuje vývoj vztahů a atmosféru jednotlivých období až po vyvrcholení po osvobození. Velmi dobře se čte, má kraťoučké kapitoly, které rychle posouvají děj kupředu. Co je trochu náročnější, je opravdu velký počet postav, které příběh sleduje. A tady souhlasím s některými čtenáři, že psychologie postav není příliš rozvinuta, styl psaní se podobá spíše kronice. Na druhou stranu by kniha musela být ještě delší... Neměla jsem ale problém se začíst hned od začátku, děj je poutavý a zajímavý.
Alice Horáčková čerpala z historie své vlastní rodiny, za což ji obdivuji, protože ne vše, co líčí, je pozitivní a chvályhodné. Já jsem ráda, že jsem si doplnila znalosti o historii Sudet z lidštějšího hlediska než jen z učebnic.
Doporučuji

Galadwen
12.06.2023 4 z 5

Docela dobrá, byť ne dokonalá kniha, autorka splétá "velkou" historii první poloviny 20. století s osudy členů rozvětvené rodiny.
I přes značný stránkový rozsah bohužel některé postavy nemají dost prostoru a některá témata jsou jen zlehka nahozená, někde mi nebyly jasné vnitřní motivace jednajících - proč se rozhodly tak, jak se rozhodly? Někdy mi připadalo, že na postavy opravdu nazíráme optikou kroniky - není moc vidět jejich psychologie, vidíme je spíš zvenčí - a pak jen důsledky jejich činů, ne vždycky pochopitelných.
Vůbec by nebyl od věci nějaký doslov, kde by se objasnilo, nakolik jde o fikci a nakolik o skutečné osudy. A také bližší datace - nemohla jsem se dopočítat, jak je kdo vlastně starý. Čte se docela dobře, čemuž napomáhají krátké kapitoly, a celkově knihu mohu doporučit.

stea
11.06.2023 3 z 5

Osudy a trochu historie. Nic víc jsem v knize nenašla. Začátek mě bavil, líbily se mi fotky a čekala jsem, jak se to rozjede. Jenže se to jen víc a víc vleklo. Postavy byly poměrně ploché a bylo jich moc na to, abych se do nich vžila. Od půlky se mi občas zdálo, že čtu fakta z wikipedie. K dočtení jsem knížky se musela nutit, ale třeba na ni budu časem vzpomínat líp.

Vemini
03.06.2023 5 z 5

Skvělá kniha! Pokaždé jsem se těšila, až zase budu moct číst...jen s přibližujícím se koncem jsem oddalovala dočtení, protože člověk ví, že to nebude jednoduché čtení. Ona celá kniha a její téma je spíše tíživé. Život v Sudetech v určité době byl neskutečně těžký. Popis toho, jak se lidem v první polovině 20. století žilo, autorka dokonale vystihla. Češi, Němci, smíšené rodiny, láska, život, nenávist, nemožnost odpuštění, fanatismus, víra, lidský hyenismus to vše na nás v knížce dýchá neskutečně autenticky. Autorka přibližuje život té doby v Sudetech lépe než jakákoliv učebnice dějepisu.

tami1
01.06.2023 5 z 5

Perfektní popis života v Sudetech.
Autorce se skvěle povedlo vystihnout tu rozpolcenost lidí, kteří v pohraničí žili. Nacionalismus, závist, hloupost a nelehká doba pro život formovaly lidské osudy docela nepředvídatelně. Nejvíc člověka překvapí asi to, že jde o sice románově zpracovanou, ale silně inspirovanou historií rodiny paní Horáčkové. Jistě nebylo jednoduché, některé věci s minulosti takto napsat.

Klobouk dolů, skvělá kniha! Doporučuji!

Lilith7
28.05.2023 5 z 5

Úžasný román, silné téma, skvěle napsané! Mistrovský kousek! :-)

BarboraSalome
26.05.2023 3 z 5

3 a půl hvězdičky. Není to tak propracované. Šikmý kostel paní Karin Lednické, zdá se, je nedostižná meta. Za přečtení kniha ovšem stojí.