Rozpůlený dům: Příběh sudetské rodiny

Rozpůlený dům: Příběh sudetské rodiny https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487754/bmid_rozpuleny-dum-65148e5f59225.png 5 460 109

K románové kronice ze Sudet inspirovala autorku vlastní rozpůlená rodina: po roce 1945 byla část jejích příbuzných odsunuta a část zůstala. Alice Horáčková se ve své čtvrté knize vrací do malebné česko-německé vesnice první poloviny 20. století a z odposlouchaných historek, vzpomínek i archivních záznamů splétá velký „familienroman“. Mezi její předky patřili pytláci a pašeráci, svobodomyslné ženy i úspěšní kšeftmani s textilem. Je to příběh o tajných láskách, změnách identit, útěcích, křivdách a žabomyších válkách, které nakonec stály životy. Češi a Němci tu žijí ve smíšených manželstvích, ale taky se handrkují o to, kdo komu zamordoval psa, kdo dřív vystaví novou školu a k jaké národnosti se kdo přihlásí ve sčítání lidu. Z jedné strany je přitom diriguje Jednota severočeská a z druhé Deutscher Kulturverband. Rozpůlený dům vznikal více než čtyři roky a autorka v něm střídá perspektivy, mužské a ženské hlasy, fantazii s citacemi. Při rešerších se dozvěděla víc, než by jí bylo milé: mimo jiné i to, že jeden z jejích předků se stal arizátorem židovské fabriky a přítelem Reinharda Heydricha.... celý text

Marika Vanova
28.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Rozpůlený dům je velmi čtivá kniha a nejen díky krátkým kapitolám. Připomíná mi to Šikmý kostel, také taková rozsáhlá románová kronika několika rodin v Krkonoších, od monarchie po třetí republiku. Určitě moc doporučuji. Párkrát jsem se musela i nahlas smát, hlavně v kapitolce, kdy chlapi vyvolávali ducha Heydricha.

Jafe
22.09.2022 5 z 5

Povedená kniha. Líbil se mi rytmus - střídání krátkých kapitol věnovaných jednotlivým postavám. Oceňuji dobové fotografie.

Madelisi
17.09.2022 5 z 5

Při každé návštěvě Krkonoš vždy uvidím nějaký důkaz, že kdysi v nich žil ještě někdo další. Rozpůlený dům popisuje příběh těchto lidí. Vidíme od monarchie, jak postupně Němci se pomalu začali povyšovat nad Čechy až nakonec museli svoje rodiště po druhé světové válce opustit.
Vše je popsáno tak, že je jejich odsun jediné možné východisko. Kdyby měli rozum jako Amálie, která se považovala za horalku než za Češku či Němku, tak by naše historie vypadala jinak.
Skvěle v knize vystupují rovněž historicky známe osobnosti. Podle nich můžeme i odhadnout, ve které době se pohybujeme (Hanč).
Plynutí času byl jediný problém, co jsem s příběhem měla. Po první světové válce jsem očekávala boje o republiku, krizi, jenomže děj skočil až do poloviny třicátých let. Dále víme, že jedna postava byla odsouzena ke dvěma letům vězení v době okolo atentátu na Heydricha. Tak proč ji přibližně v lednu 1945 evakuují z koncentračního tábora v Polsku do Drážďan?
Příběh je nádherně sepsaný. Ke každé postavě jsem si našla vztah. Dokonce i k těm, o kterých jsem si říkala, že jsou odporní. Nicméně i tyhle postavy svému přesvědčení stále věřily. Což je něco, co nechápu.
Musím ještě ocenit délku jednotlivých kapitol. V každé se toho člověk dozví tak akorát.

Limonadovyjoe
04.09.2022 3 z 5

3,5/5
Další z řady tzv. famílienrománů, tentokrát z drsného Podkrkonoší, kde zimy byly tuhé a léta zde žili česko německá manželství.
Román s autobiografickými prvky vypráví životní osudy rozvětvené rodiny od dob monarchie až po násilný odsun německých obyvatel s koncem druhé světové války.

I přes ke čtení příjemné krátké kapitoly mi čtení na začátku vůbec nešlo a knihu jsem dvakrát odložila.. pravděpodobně vlivem množství ne příliš sympatických postav, střídání děje a jeho neučesanost.
Osudy rodin se začnou propojovat a rozdělovat s příchodem války do Sudet, kdy je třeba vybrat si mezi národností českou a německou.
Plytkost děje i většiny postav drží svou zajímavostí osud rodiny továrníka Hanze Hollmanna, který se uměl otáčet i za války, s ním pak i osud židovské rodiny Steinerů. A postava starého Čejče Honsů.. zbytek postav mi pravděpodobně upadne v zapomnění.
Za nejlepší část knihy považuji posledních sto stran - odsun Němců, tragické osudy postav, rozdělení rodin ale i návraty domů.

Mé hodnocení je pravděpodobně ovlivněno tím, že jsem zároveň četla druhý díl Šikmého kostela a děj byl tak velmi podobný.. ovšem osudy Ženky a dalších postav byly mnohem silnější.. je ale možné, že čtenářům z Podkrkonoší bude bližší právě tato kniha.

Co se nedá vyčíst je grafická podoba knihy, to je čirá radost.. bohužel obálka zde přebila děj.

lencin
31.08.2022 4 z 5

Kronika jedné rozvětvené sudetoněmecké rodiny z Krkonošska. Bylo to pěkné, takové zašmodrchané a nečernobílé. Silné příběhy horalů, v krátkých kapitolách, což zvyšovalo můj čtenářský zážitek.

Felidae
29.08.2022 5 z 5

Po dlouhé době román takový jak má být, čtivý, napsaný krásným jazykem, historické části jsou fakticky správně, plný počet hvězd.

lalela
21.08.2022 4 z 5

Krásně napsaná knížka, která nám ukazuje válku z úplně jiné strany. Život jedné velké rodiny v Sudetech, kde jsou namíchání češi i němci. Kniha je útržkovitá, má krátké kapitoly, ale to mi vyhovovalo. Navíc je zde hezky popsáno, jak válku viděli němci a jak ji viděli češi. Jak přemýšlel bohatý továrník a chudí lidé z vesnice. Nejvíc se mi líbilo, jak se za dlouhých zimních večerů lidé bavili vyvoláváním duchů. V té složité době bylo všechno tak nějak jednoduché. Hezky se to četlo a i když je knížka objemná, měla jsem ji přečtenou za dva večery.

markej
18.07.2022 4 z 5

Další z řady (autorsky zdá se čím dál oblíbenějších) historických rodinných příběhů, tentokrát zasazený do Sudet (konkrétně do krkonošské oblasti Benecka, Vrchlabí, Jilemnice či Tanvaldu) v období obou válek. Román je částečně autobiografický a představuje rodinu, v rámci níž se někdo hlásí k české národnosti a někdo k národnosti německé. Kapitoly jsou krátké, takže se nemusíte bát rozsahu (skoro 570 stran), čtení se dá pěkně dávkovat, styl je takový neučesanější... Mně žádná postava vyloženě k srdci nepřirostla, mluví tak, co na srdci, to na jazyku, a "jak jim zobák narost", moc se nerozmýšlejí nad nějakými hlubokými morálními hodnotami, nevěra a mimomanželské vztahy jsou na denním pořádku, ty postavy zkrátka žádné jemné duše ani intelektuálové nejsou a v drsném horském prostředí prostě berou to, co život nabízí...
Hodnocení: 4 ⭐ z 5 ⭐

Dadulina
03.07.2022 4 z 5

… že ne všechno je černobílé.
… že lidé jsou jací jsou nehledě na národnost.
…že v horách se žilo trochu jinak.
… že msta není cesta.

Krásná kronika jedné velké rodiny. Tleskám i za jazyk, fakta (kterých není tolik, aby to čtenář nezvládl) i nepatetičnost.