Leník95 Leník95 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Na úvod musím říct, že celý život žiju 30 km od Karviné, takže tuto oblast znám. Můj děda byl také horník, který fáral v Ostravě. Téma knihy pro mě tedy nic neznámého a navíc mě k tomu poutá i osobní příběh. Já knihu hodnotím velmi pozitivně. Autorka si dala záležet na podrobnostech a celkovém zpracování. Postavy jsou s vámi od začátku do konce příběhu. Jakým krásným stylem dokázala autorka vložit nářečí a propojit jednotlivé příběhy, je úžasné. Moc se těším na další díly, a věřím, že je nenechám dlouho čekat, abych se znova mohla ponořit do historie našeho území.

04.03.2024 5 z 5

Filmové zpracování hobita jsem si prostě zamilovala a jsem ráda, že jsem se konečně ke čtení knihy dostala. Jde vidět, že kniha je napsána více pohádkovým stylem v porovnání s filmem. I tak bylo skvělé zažívat dobrodružství společně s výpravou Thorina Pavézy. Knihu si klidně mohou přečíst i mladší čtenáři, a tak je pro všechny věkové kategorie.

06.09.2023 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Hodila se mi do čtenářské výzvy, tak proč toho nevyužít. Kniha je určena pro dospívající a taky napsána v 70. letech minulého století. Jasně, že dnešní literatura je už jinde, ale já byla ještě generace, kdy jsem to správné dětství zažila a tak jsem si příběh Kateřiny užila. Bylo fajn si přečíst i nějakou tu oddechovku a vrátit se zpět do dětských let a letních lásek. Příběh ničím velkým nepřekvapí a víte, jak se to bude odehrávat. Každopádně nevidím na tom nic špatného.

24.01.2024 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Kniha se mi hodila do čtenářské výzvy, tak jsem toho využila. Bála jsem se, že mi bude dělat problém jazyk a budu se s knihou trápit. Naštěstí to tak nebylo. Filmové zpracování jsem neviděla, a proto jsem se do příběhu ponořila poprvé. Je to napsané svižně, i s rozumným překladem. Je to příjemná změna mezi mým nejčastějším čtivem a opět jsem byla políbená klasickou literaturou.

17.01.2024 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tohle je moje druhá kniha od autorky a nezklamala. Je to prostě romantický útěk. Kniha je svižná, krásně se čte, postavy jsou sympatické a já jim fandila. V knize nejsou žádná hluchá místa a příběh prožíváte společně s Kate. Když chci něco romantického a oddechového, sáhnu po Caplinové i v budoucnu.

20.11.2023

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Líbí se mi, jak autorka dokáže popisovat okolí a vybírá si život na vesnici. Vazby mezi sousedy jsou propletené a velmi blízké. Ze začátku je kniha taková pohodička, ale v druhé polovině se nedá napětí vydržet a musíte číst dál. Odhalení vraha je v úplném závěru knihy. Styl autorky mi sedl, takže budu postupně dočítat ostatní knihy, které napsala.

01.08.2022 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

V jednu chvíli se cítíte jako princezna a těšíte se na dokonalé manželství... Pak dostanete ránu mezi oči a probudíte se do hororu, který nepřejete ani svému největšímu nepříteli. Kniha je psána z pohledu Grace, kdy se prolínají dvě dějové linky. Já si tak připadala, jako bych byla zavřená s ní. Byla to má první zkušenost s autorkou a teda musím říct...že jsem koukala. Hltala jsem každou stránku a musela jsem vědět, jak to celé dopadne. Nedokázala jsme knížku odložit. Určitě se ještě k autorce vrátím. Tohle je Thriller s velkým T.

30.03.2024 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Na první díl série jsem narazila díky společnému čtení, a tak mě díl nadchl, že jsem chtěla přečíst i další díl. A nebyla jsem zklamaná. Opět to bylo super. Děj ubíhal rychle, nebyla tam žádná hluchá místa. Hlavní postavy jsou sympatické a skvěle mi sedly. Autor má trošku drsnější případy, ale to mi nevadí. Další díly už na mě čekají na poličce a určitě na ně nenechám dlouho sedat prach. Moc se na ně těším. Nemůžu hodnotit jinak, než plným počtem.

18.09.2023 5 z 5

Teď už se na Chandlera budu dívat pokaždé jinak. Nečekala jsem až takovou otevřenost. První půlka knihy byla taková "seznamovačka", ale u čtení druhé poloviny už jsem nevěřila vlastním očím. Příběh není napsán chronologicky, ale to mi vůbec nevadilo. Zároveň jsem ráda, že to napsal svým stylem. Připadala jsem si, jako bych byla s ním v místnosti a vyprávěl to jen mě. Nechápu, jak to ten člověk zvládal. Neuvěřitelné čtení.

28.03.2023 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Knihu jsem poprvé četla k maturitě a stejně mi dodnes utkvěla ta věta "Co abych tě, drahá, oběsil?". Teď se mi hodila do čtenářské výzvy, tak jsem po ní opět sáhla. I když je dnešní literatura jinde, stejně to má své kouzlo. Proměna člověka z laskavého manžela a otce na bezcitné monstrum je neuvěřitelná. Teď už se na film musím podívat.

18.09.2023 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Přidám se k ostatním s názorem, že se kniha četla opravdu dobře. Krátké kapitoly, napínavý příběh a kniha přečtená za 3 dny. Avšak mě zklamal samotný závěr knihy. Vraha jsem jako vždy nepoznala, ale děj je zaměřený čistě na Eriku, a tak mi chybělo samotné chycení vraha. Což mi trošku pokazilo požitek. Ale další knihy od Brynzdy si i tak přečtu.

17.01.2023 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Film znám velmi dobře, a tak jsem si řekla, že si přečtu i knižní vydání. Trochu jsem se bála, že mě kniha zklame a nebudu mít z toho takové mrazení jako z filmu. Ale nebylo to tak. Krásný příběh, který se místy lišil oproti filmu. Louisa mi přirostla k srdci a bylo mi ji opravdu líto. Na druhou stranu, kdo nezažije v blízkém okruhu situaci Willa, asi to nepochopí. Závěr jsem musela číst s pauzami, abych se nerozbrečela. Tak uvidíme, jestli dočtu i další knihy ze série.

04.12.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha vydaná skoro před 80 lety a pořád dokáže poučit. Kniha patří do každé správné knihovny. Můžete se k ni pořád vracet. Já si četla poprvé před 10 lety a dnes mi dala úplně jiný pohled na věc. Věřím, že až ji budu číst znova za pár let, opět mě v něčem dokáže poučit a vezmu si z toho něco jiného.

10.05.2022 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Kniha byla neuvěřitelná. Po dočtení to ve mě zanechalo ještě notnou dávku emocí a myšlenek. Vřele knihu doporučuji všem, které opravdu zajímá život v koncentračním táboře a i z trochu jiného úhlu pohledu. Kniha se čte dobře a přitom je to samozřejmě emočně náročné čtení.

07.02.2022 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Je to má první kniha od autorky. A přiznám se, že romantiku moc nečtu, ale hodila se mi do čtenářské výzvy. Já však byla nakonec nadšená. Příběh se mi moc líbil, má to sice klasický scénář, jako v každém romantickém filmu, ale i tak si hlavní postavy prostě zamilujete. Navíc hory miluju odmalička, takže útěk do Švýcarska jsem prožívala společně s Minou. Nejsou zde žádná hluchá místa, pořád se něco děje a já musela číst dál a dál. Až zase budu chtít pohladit svou duši romantikou, sáhnu po něčem od Caplinové.

14.11.2022 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Knihy ze série "Strašidelné domy" nečtu popořadě. Tohle je třetí knížka, kterou jsem od autorky četla. A jednoduše jsem se do stylu psaní autorky zamilovala. Všechny knížky jsem vždycky přelouskala za pár dní. Bála jsem se i za bílého dne. Darcy umí vždy skvěle popsat situaci a to vám zrychlí tep. Kapitoly jsou krátké, takže vás příběh pohltí a musíte číst dál. Já prostě sérii doporučuji všem, kteří mají rádi duchařské příběhy a rádi se bojí.

03.09.2022 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Knihu jsem si přečetla v rámci Čtenářské výzvy. Je to prostě pohádka pro děti. Mě už nijak neoslovila, ale věřím, že když čtěte dětem před spaním, tak se jim to líbí. Aspoň jsem si připomněla dětství a že jsem byla ještě generace, která toto správné dětství zažila.

01.08.2022 3 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

(SPOILER) Při přečtení anotace jsem si říkala, že mě knížka pohltí a nebudu se moct od ní odtrhnout. Avšak úplně přesně to tak nebylo. Kapitoly se střídaly z pohledu Suzette a Hanny. Bylo zajímavé číst, jak si jednotlivé situace představuje dospělý a dítě. V jistých pasážích mi běhal mráz po zádech. Ale musím ubrat hvězdu za závěr knihy. Ten jsem očekávala zcela jiný. Pozor spoiler! (Navíc bych dala více prostoru Hanně v léčebně, jak to vše probíhalo a jestli ji to na nějakou chvíli pomohlo.) Ale knížku hodnotím kladně, až na malé nedostatky.

24.10.2022 4 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Na knihu jsem narazila opět v rámci společného čtení knihy Dobrovský. A byla jsem nadšená! Jsem tam trošku úchyl do krimi (sérioví vrazi, podcasty), takže popis pitvy a vcelku podrobné detaily byli pro mou duši uspokojující. Obě hlavní postavy mi byly sympatické. Je tam i romantická linka, která mě osobně nevadila a jejich vzájemné škádlení bylo takové zpestření. Závěr byl naprosto nepředvídatelný. Čekala jsem hodně, ale tohle opravdu ne. Takže doporučuji a už mám objednaný další díl.

20.07.2022 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Knihu mi půjčila kamarádka. Doteď jsem neměla s autorkou zkušenost. A bylo to tak hořkosladké vyprávění! Prolínání dvou dějových linek u vás střídá smutek a radost. Díky tomu jsem se dokázala vžít do kůže hlavních hrdinů. Všechny víme, jaké jsou vztahy na začátku krásné, ale poté se něco zlomí. Přečetla jsem ji během 3 dnů a nedokázala jsem ji odložit. Je to jedna z mála knih, u kterých mi ukápla slza (štěstí i smutku). Určitě to není poslední knížka, kterou si od autorky přečtu.

17.01.2024 5 z 5