Leník95

Přečtené 39Honzíkova cesta
26. červenec 2022
Honzíkova cesta 1998, Bohumil Říha

Knihu jsem si přečetla v rámci Čtenářské výzvy. Je to prostě pohádka pro děti. Mě už nijak neoslovila, ale věřím, že když čtěte dětem před spaním, tak se jim to líbí. Aspoň jsem si připomněla dětství a že jsem byla ještě generace, která toto správné dětství zažila.


Drak spí
červenec 2022 (11.-25.)
Drak spí 2020, Michaela Klevisová

Líbí se mi, jak autorka dokáže popisovat okolí a vybírá si život na vesnici. Vazby mezi sousedy jsou propletené a velmi blízké. Ze začátku je kniha taková pohodička, ale v druhé polovině se nedá napětí vydržet a musíte číst dál. Odhalení vraha je v úplném závěru knihy. Styl autorky mi sedl, takže budu postupně dočítat ostatní knihy, které napsala.


Po stopách Jacka Rozparovače
červen - červenec 2022
Po stopách Jacka Rozparovače 2021, Kerri Maniscalco

Na knihu jsem narazila opět v rámci společného čtení knihy Dobrovský. A byla jsem nadšená! Jsem tam trošku úchyl do krimi (sérioví vrazi, podcasty), takže popis pitvy a vcelku podrobné detaily byli pro mou duši uspokojující. Obě hlavní postavy mi byly sympatické. Je tam i romantická linka, která mě osobně nevadila a jejich vzájemné škádlení bylo takové zpestření. Závěr byl naprosto nepředvídatelný. Čekala jsem hodně, ale tohle opravdu ne. Takže doporučuji a už mám objednaný další díl.


Strašení v Rookwardu
červen 2022 (21.-25.)
Strašení v Rookwardu 2022, Darcy Coates

Sérii Strašidelné domy jsem si zamilovala hned první přečtenou knihou (Fantom z Blackwoodu). Oproti Fantomovi mi připadala méně strašidelná. Autorka si často hrála s myšlenkou, že jste se báli zbytečně a dalo se to snadno vysvětlit. I tak obdivuju popis strašidelných scén. Těším se až si najdu čas na dočtení zbytku série.


Dýka
květen - červen 2022
Dýka 2018, Jorge Fernández Díaz

Z knihy jsem byla dost zklamaná. Kdybych nebyla tak zásadová, tak ji v půlce odložím. Příběh se strašně táhl, tolik hluchých míst, zbytečné informace, které k příběhu vůbec nesouvisí. Měla jsem chaos v postavách a Remil mi teda taky vůbec nesedl. Člověk bez emocí, nechá na sobě dříví štípat a jeho myšlenkové pochody jsou taky nepochopitelné . Čekala jsem akci, vydírání, problémy, ale kromě posledních 70ti stránek, kdy se to všechno pokazilo, to probíhalo vlastně vše bez problémů. Nespisovné výrazy mi lezly krkem a o odstavcích ani nemluvě.


Moje (tak trochu) utajené dítě
květen 2022 (23.-25.)
Moje (tak trochu) utajené dítě 2022, Penelope Bloom

Podle anotace knihy jsem čekala úplně něco jiného. Spoustu humoru, zvratů a hádek. Je to první kniha od autorky, takže těžko soudit, jaká je její druhá série knih. Je to opravdu POHÁDKA. Nečekejte nic velkého. Zajímavý je pohled z obou stran hlavních hrdinů. Co kapitola, to vypráví buď Damon nebo Chelsea. Kniha je předvídatelná, místy i dost nereálná. Ale končí to happyendem, tak co už. Pro naše ženská srdce dostačující. Jediná postava, která mě donutila se u knihy pousmát byla Luna. Na druhou stranu se kniha četla opravdu rychle a nemusíte u toho vůbec uvažovat, jen se necháte vtáhnout do děje. Jako odpočinek a relax u vody je kniha vhodná.


Investujte do zlata a stříbra
květen 2022 (10.-23.)
Investujte do zlata a stříbra 2010, Michael Maloney

Dostalo se mi do ruky vydání z roku 2015 (rozšířená verze). Musím tedy říct, že kniha se mě osobně četla náročně. V knize je velmi mnoho odborných pojmů a souvislostí, které musíte pochopit. Takže knihu nedoporučuji lidem, kteří tuto problematiku už nějak neznají. Spíše je vhodná pro lidi, kteří mají ekonomické vzdělání a pochopí souvislosti, které autor používá. Pokud vás zajímá daná problematika, rozhodně si vyberte jako první knihu něco jiného. Za mě je takhle kniha už spíše pro pokročilé čtenáře/investory.


Jak uspět při obchodním telefonování
květen 2022 (05.-10.)
Jak uspět při obchodním telefonování 2013, Miroslav Princ

Knihu doporučuji pro lidi, kteří potřebují k práci telefon a řeší se zákazníky jakékoliv záležitosti. Kniha má pár dobrých tipů, které můžete využít a zlepšovat se. Stačí si udělat poznámky a využívat v praxi.


Opravdové zločiny
duben - květen 2022
Opravdové zločiny 2021, Lucie Bechynková

Knihu jsem si koupila jako jeden z mnoha zločinožroutů. Je to první kniha Lucky a musí ještě hodně zapracovat, pokud chce vydat další. Myslím, že spousta lidí si knihu koupili, aby se dozvěděli něco jiného než v podcastu. Zároveň popis na obálce "nejzásadnější světové zločiny" bych asi vynechala. Evokuje to jiný smysl, než kniha má. Opravdové zločiny mají 280 stran a 37 příběhů. K tomu asi není co dodat. Ale abych nebyla jen kritická - grafika knihy 1* a poslední stránky patřily rozhovorům se čtyřmi zločinožrouty a to jsem v knize uvítala. Jako správný "fanda" podcastu si knihu nechám od holek podepsat, až budou v Ostravě. Takže zůstaňte na svobodě a naživu!


Malý princ
27. duben 2022
Malý princ 2005, Antoine de Saint-Exupéry

Kniha vydaná skoro před 80 lety a pořád dokáže poučit. Kniha patří do každé správné knihovny. Můžete se k ni pořád vracet. Já si četla poprvé před 10 lety a dnes mi dala úplně jiný pohled na věc. Věřím, že až ji budu číst znova za pár let, opět mě v něčem dokáže poučit a vezmu si z toho něco jiného.


Druhá šance
duben 2022 (16.-26.)
Druhá šance 2021, Adam Pýcha

Musím se přiznat, že sci-fi moc nečtu a knihu jsem četla v rámci společného čtení (Dobrovský). Většinou s koncí knihy přijde i rozuzlení a dává vám vše smysl. Bohužel u této knihy, z mého pohledu, k tomu nedošlo. Kdo má rád otevřené konce, tak knihu doporučuji. Mě však zklamalo, že jsem po přečtení měla spoustu otázek, na které jsem chtěla znát odpovědi. A v mnohých případech se jich od autorů nedočkáte. Příběhy se často prolínají a je těžké se v nich zorientovat. Knihu doporučuji spíše číst v klidu, nebo si dělat poznámky, ať se v ději neztratíte. Knihu ještě nezahazuji, časem se k ní vrátím. I s poznámkovým blokem.


Skryté okno
duben 2022 (08.-15.)
Skryté okno 2017, Rachel Abbott

Je to první kniha, kterou jsem v sérii četla. Za mě kniha neurazí, ani extra nenadchne. Líbilo se mi hlavní téma knihy, které je v dnešní době vcelku časté. I když podezření na pachatele máte v půlce knihy a ztratíte motivaci číst dál, ještě bych knihu nezavírala. Příběh se dokáže ještě zamotat a na konci knihy si oddechnete, že se vše dořešilo.


Fantom z Blackwoodu
duben 2022 (03.-07.)
Fantom z Blackwoodu 2021, Darcy Coates

Má první čtená kniha ze série Strašidelných domů. Příběh a vykreslení situací byl skvělý a dokáže vyděsit. Zvlášť, když knihu čtete sama a ve tmě, jen s lampičkou. Kresby v knize mi nijak nevadily, ani romantické prvky mezi Marou a Neilem. Mara je prostě tvrdohlavá žena a když si něco usmyslí, prostě to tak je. Někdy jsem si i já sama řekla: "Co to proboha děláš Maro?!" Ale to ke každé strašidelné knize patří. Těším se, až sáhnu po dalších vydáních.


Odhalení
březen - duben 2022
Odhalení 2004, Carol Berg

Začatkem knihy jsem se musela prokousat, ale v momentě kdy došlo k hlavní myšlence příběhu se to čte samo. Okolí je popsáno detailně a vžijete se do nejistoty a bolesti hlavního hrdiny. Trochu jsem se pak ztrácela ve jménech dalších postav, které už pro příběh nebyly až tak důležité. Na to, že kniha má skoro 600 stran, dokáže autorka udržet napětí až do konce.


Loutkové divadlo
únor - březen 2022
Loutkové divadlo 2019, M.W. Craven

Na knihu jsem narazila v rámci společného čtení od Dobrovského. První věc, kterou bych chtěla vyzdvihnout je obálka. Grafika obálky mě ihned zaujala a citát na obálce mě doslova pohltil. Možná proto, jsem od knihy očekávala něco jiného. Chybělo mi vyprávění zločinů ze strany pachatele (v knize se to objevilo jen jednou). Každopádně kniha má spád a pořád se něco děje. V příběhu nejsou žádná hluchá místa a proto musíte hltat kapitolu za kapitolou. Hlavní postavy jsem si oblíbila a Poe je takový ochranářský táta pro Tilly. A závěr? Závěr je rozporuplný. Nechci prozrazovat, ale někoho to rozčílí, jiný polituje. Vše do sebe zapadne a ještě budete po přečtení knihy přemýšlet.


Sněžný měsíc
? - únor 2022
Sněžný měsíc 2019, Michaela Klevisová

Je to má první kniha přečtená od autorky. Příběh se odehrává v Beskydech, kde od malička jezdíme na chatu. Okolí je vykresleno tak, že jsem si živě představovala krajinu a situaci. Je to příjemná oddechová krimi z českého prostředí. Takže to nebyla určitě poslední kniha, kterou jsem od autorky četla.


Temnota na okraji města
únor 2022 (10.-24.)
Temnota na okraji města 2020, Adam Christopher

Jelikož jsem se zamilovala do seriálu Stranger Things, byla jsem ráda, že jsem narazila na knihy s touto tématikou. V seriálu je moje srdcová záležitost Hopper, vyprávění o jeho minulosti jsem tedy hltala. Rozhodně se mi kniha četla lépe než "Temný experiment". Příběh je napínavý a nepředvídatelný, což vždy uvítám. V ději se dobře orientujete díky časovým údajům. Vyprávění je obohaceno o rozhovory s El. Prostě oddechové čtení se šťastným koncem.


The Go-Giver - Dej a bude ti dáno
únor 2022 (08.-09.)
The Go-Giver - Dej a bude ti dáno 2013, John David Mann

Na knize se mi líbil styl psaní a vyprávění. Zákony jsou popsány jednoduše a člověk si to může vztáhnout na svou práci. V knize jsou i tato pravidla shrnuty, takže se můžete bez problémů k tématu vrátit.


Narodili se, aby přežili
leden - únor 2022
Narodili se, aby přežili 2016, Wendy Holden

Kniha byla neuvěřitelná. Po dočtení to ve mě zanechalo ještě notnou dávku emocí a myšlenek. Vřele knihu doporučuji všem, které opravdu zajímá život v koncentračním táboře a i z trochu jiného úhlu pohledu. Kniha se čte dobře a přitom je to samozřejmě emočně náročné čtení.


Démonologové
? - leden 2022
Démonologové 2020, Gerald Brittle


Proměna
? - leden 2022
Proměna 2004, Carol Berg


Psycho: Sanatorium
? - leden 2022
Psycho: Sanatorium 2016, Chet Williamson


Hlídači
? - leden 2022
Hlídači 2017, Neil Spring


Temný experiment
? - leden 2022
Temný experiment 2019, Gwenda Bond


Blackout – Zítra bude pozdě
? - leden 2022
Blackout – Zítra bude pozdě 2017, M. Elsberg (pseudonym)


Tatér z Osvětimi
? - leden 2022
Tatér z Osvětimi 2018, Heather Morris


Kyvadlo
? - leden 2022
Kyvadlo 2017, Adam Hamdy


Padesát odstínů svobody
? - leden 2022
Padesát odstínů svobody 2013, E. L. James (pseudonym)


Padesát odstínů temnoty
? - leden 2022
Padesát odstínů temnoty 2013, E. L. James (pseudonym)


Padesát odstínů šedi
? - leden 2022
Padesát odstínů šedi 2012, E. L. James (pseudonym)


Černobyl. Historie jaderné katastrofy
? - leden 2022
Černobyl. Historie jaderné katastrofy 2019, Serhii Plokhy


Inferno
? - leden 2022
Inferno 2013, Dan Brown


Šifra mistra Leonarda
? - leden 2022
Šifra mistra Leonarda 2008, Dan Brown


Andělé a démoni
? - leden 2022
Andělé a démoni 2006, Dan Brown


Code 93
12. leden 2022
Code 93 2019, Olivier Norek


Šelma
? - leden 2022
Šelma 2018, Andrew Mayne


Nejhorší noční můra
prosinec 2021 - leden 2022
Nejhorší noční můra 2017, Brenda Novak


Dívka ve vlaku
01. listopad 2021
Dívka ve vlaku 2015, Paula Hawkins