Lejčís Lejčís komentáře u knih

Můj život u sousedů Můj život u sousedů Huntley Fitzpatrick

krásné, milé, čtivé, živé a nechybí ani závažnější téma. Ideální pro dospívající slečny :)

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Kniha je protknuta neskutečně hutnou, záhadnou a neklidnou atmosféru, až máte pocit, že jste se ocitli v podivném snu, který Vám není nijak zvlášť nepříjemný, přesto byste se už chtěli probudit. Jednání postav se příliš neblíží tomu, jak by v daných situacích lidé v realitě nejspíš skutečně jednali, ale Vám začne postupně docházet, že právě o to tu jde.
Jediné, co mi tak úplně nesedlo, je neosobní er-forma (je poznat, že autorka je publicistka a scénáristka), která zajišťuje jistý odstup od prožívání hrdinů, což dle mého názoru místy ubralo knize na autentičnosti, nicméně mě příběh donutil k zamyšlení. Je to něco originálního, jiného, něco, co jsem ještě nikdy nečetla a na to, že to napsala Češka, to jistě dosahuje světové úrovně. Ať už budete od knihy čekat cokoli, dostanete něco úplně jiného, než co si na začátku budete představovat.

10.01.2021 3 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

je to prostě jedním slovem BOŽÍ!!! Ta obálka je zkrátka skvost, jako vážně.. stěží byste našli krásnější.. ilustrace? Dokonalost! A díky tomu příběhu mi Harley & Joker přirostli k srdci ještě víc, než už přirostlí byli.
Pro milovníky komiksů a antihrdinů NUTNOST!

Rez & záře hvězd Rez & záře hvězd Tammy Greenwood

Kniha je psána v er-formě, díky které si od postav udržíte určitý odstup a příběh Vás tak psychicky nesemele. Výhodou jsou také velmi krátké kapitoly, díky kterým se kniha čte rychle a když potřebujete, můžete prakticky okamžitě přestat číst, aniž byste knihu zavírali uprostřed kapitoly. Autorka má osobitý vyprávěcí styl, který Vás jednoduše pohltí a nutí číst dál a zároveň Vás naplňuje nadějí, že vše nakonec dobře dopadne. Ovšem jestli to opravdu dopadne dobře, to už musíte zjistit sami. Určitě si to přečtěte, tahle kniha nemůže zklamat nikoho.

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Korespondenční satirický román Jeptiška vznikl na základě skutečného příběhu řeholnice Zuzany, která bojovala o svou svobodu, neboť slib nesložila z vlastní vůle. Příběh je otevřený, upřímný a kritizuje dobové jednání v klášterech, které mělo být v souladu s Bohem, nicméně život zde rozhodně nebyl pohádkou. Proti románu se ve své době postavila katolická církev a Denis Diderot se tak dostal na seznam zakázaných katolických autorů, proto dílo vyšlo až po jeho smrti.
Pokud Vás zajímají církevní dějiny či otevřená díla osvícenských autorů, určitě touto klasikou nebudete zklamaní :) mnohé určitě potěší i to, že ačkoli příběh pochází ze druhé poloviny 18. století, je psán velmi jednoduše, moderně, srozumitelně a bez jakýchkoli archaismů.

Vláčen, věšen a rozčtvrcen Vláčen, věšen a rozčtvrcen Jonathan J. Moore

Myslím, že už název knihy mluví za vše - ne, rozhodně to není počtení pro slabé žaludky :) Kniha popisuje způsoby poprav a mučení napříč historií od starověku až po dnešní dobu (překvapilo mě, v jakém obrovském množství zemí je tento způsob trestu stále povolený) a to hodně autenticky. Považuji se v těchto věcech už poměrně za otrlou, přesto se mi místy udělalo až fyzicky špatně. A taky jsem změnila názor - upálení mi už rozhodně nepřipadá jako ta nejbolestivější poprava, byly mnohem horší a bezesporu bolestivější způsoby.
Jediná věc, co mě z pohledu historičky až skoro urazila, byl překlep tvrdící, že Jana Husa upálili v roce 1485, nemluvě o špatném skloňování jeho jména... Jinak je ale kniha nabitá zajímavými (ano, místy nechutnými) informacemi, je čtivá a doplněná o velké množství ilustrací či kopií dobových maleb.

Kdo je Oracle? Kdo je Oracle? Julie Benson

čekala jsem velkou záhadu, napětí, dynamiku.. ale ničeho z toho jsem se tak úplně nedočkala.. bohužel mě nijak zvlášť neoslovily ani ilustrace. Nicméně příběh je zajímavý, čtivý a jedná se o super čtení na jeden večer.

10.01.2021 2 z 5

Poslední dívka Poslední dívka Riley Sager (p)

Musím přiznat, že zpočátku mě kniha strašně nudila..první třetina byla vyloženě natahovaná a tak trochu o ničem. Ve druhé se to začalo rozjíždět, ale neměla jsem ponětí, kam to směřuje nebo by mohlo směřovat, takže mě to taky nějak extra nebavilo. Až ve třetí třetině jsem se do toho zabrala a nemohla knihu odložit, stránky ubíhaly po rukama, neustále jsem otáčela a nemohla od knihy odtrhnout oči. Konec jsem vůbec nečekala a nadchnul mě a právě za něj dávám 4 hvězdy, jinak bych knihu hodnotila jako průměr. Do Zmizelé (jak píše King na přebalu) to má sakra daleko, ale rozhodně stojí za přečtení.. jen musíte přežít tu první třetinu :)

10.01.2021 4 z 5

Dětství a dospívání v současné literatuře pro děti a mládež Dětství a dospívání v současné literatuře pro děti a mládež Jana Sladová

přehled těch nejzásadnějších děl české,ale i anglické a americké současné produkce děl pro děti a mládež, které rozebírají závažná témata. Protknuto četnými ukázkami a komentáři.

08.01.2021 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Hlavní hrdinka této temné povídky pracuje jako vědma v malém krámku. Ženám zprostředkovává věštění, mužům v zadní časti věštíny tzv. "dlaňovky" - jistě si všichni domyslíte, o čem je řeč. A pak za ní jednou přijde Susan - zoufalá žena, která se nedávno se svou rodinou přestěhovala do starého viktoriánského domu. Její nevlastní syn byl vždy uzavřený, ale v onom domě se začal chovat velmi agresivně, výhružně a začal ji děsit. A k tomu je v domě ta divná krvavá skvrna. Skvrna, o které si je jistá, že ji viděla, ale pak zničehonic zmizela. Může za to ten dům? Nebo její nevlastní syn? Je ještě v bezpečí nebo jí jde o život? Pro naši vědmu je to výzva.. kdo jiný může Susan pomoci vyřešit tuhle záhadu, když ne ona? .

Gillian Flynnovou jsem si neslutečně zamilovala díky jejímu thrilleru Zmizelá, který je prostě skvělý. Tato povídka dokazuje, že i do tak krátkých útvarů dokáže autorka dostat dynamiku a napětí. Příběh je svižný, záhadný, originální a má spád. Je to jednohubka na hodinku a já nemůžu než doporučit

Malá máma Malá máma Lenka Sadvarová

Malá máma je milý komiks o tom, jaké to je být mámou. Popisuje scénáře, ze kterých matkám běžně vstávají vlasy na hlavě, s humorem, protože ačkoli mít miminko není zrovna med, žádná matka by to za nic na světě nevyměnila.
Doporučuji ženám, co mají z mateřství strach, případně novopečeným maminkám, které nemají na čtení momentálně tolik času, protože tento komiks přelouskáte za půl hoďky a můžete ho také kdykoli odložit, jelikož jednotlivé stránky na sebe nenavazují. Na své si přijdou i maminky s již odrostlými dětmi, které si chtějí ty těhotenské, novorozenecké a batolecí strasti připomenout.

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Tahle útlá roztomilá knížečka mi ležela v knihovně už nějakou dobu. Jedná se o krátký a skutečný příběh japonského básníka a spisovatele Takašiho Hiraide, jenž se před lety se svou ženou stal nájemníkem malého domku s krásnou japonskou zahradou, který vlastní jedna milá stará paní s manželem. Netrvalo dlouho a začala je navštěvovat sousedovic kočička Čibi - kouzelné černobílé stvoření. Čibi si téměř hned získá lásku obou manželů, i když se od nich nenechá nikdy pomazlit. Nakonec je jí dovoleno chodit i do domu, kde přespává, a ráno zase utíká k sousedům. Pro manžele se Čibi stane středobodem vesmíru - bydlí u nich a přece nebydlí.. patří jim a přece nepatří. Jednoho dne se však stav starých majitelů zhorší a rozhodnou se pro dům s pečovatelskou službou - jejich dům se bude prodávat a pro spisovatele a jeho ženu to znamená nutné stěhování.. pro ně je však představa, že již Čibi nebudou vídat, nesnesitelná.

Tato kniha pro mě byla úplně prvním setkáním s japonskou literaturou vůbec a ačkoli mě vyloženě nedostala do kolen, neskutečně mě pohladila po duši. Zápletka je tak jednoduchá, až máte pocit, že vlastně není žádná, a v tom je právě to kouzlo. Vyprávění je pomalé, melancholické, téměř poetické a hluboké. Pokud hledáte knihu, u které si odpočinete a zanechá ve Vás příjemné pocity, přičemž nečekáte akci, zvraty a silnou dynamiku, je tahle ta pravá. Příjemné a meditační prostředí japonských zahrad i tenhle zvláštní pomalý "japonský" styl vyprávění mě prostě okouzlili, takže nemůžu než doporučit!

Ovoce poznání Ovoce poznání Liv Strömquist

Co víc říct, než že je opravdu smutné, kolik předsudků vůči ženskému pohlaví stále figuruje v naší společnosti. Možná že by se nad tím nejeden předsudkář pozastavil, kdyby si tento komiks přečetl. Ženy, vykašlete se na všechny pochyby, které ve Vás vyvolává společnost ohledně Vašeho pohlaví, jste krásné přesně takové, jaké jste!

07.01.2021 5 z 5

Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Philippe Brenot

Nepamatuju si, kdy jsem se naposledy tak nasmála!
Sexkomiks pootvírá dřívka spoustě tabuizovaných témat, o kterých se nejspíš ani nikde jinde nedočtete. Historie vzniku kondomu, vibrátoru, přístupu k masturbaci, homosexualitě, rozkoši během sexu, která bývala i v manželství kdysi přísně zakazována... Dozvíte se o pikantnostech sexuálního života spousty známých historických postav.. mě osobně fakt dostal Ramesse II. a také Kleopatra, která měla rozhodně notnou dávku odvahy! A kromě historie zavítáte i do představ o sexu budoucnosti.

Autor Philippe Brenot je psychiatr, antropolog a sexuolog vyučující sexuologii na pařížské Descartově univerzitě. Tento komiks tak vychází z jeho odborných sexuologických a antropologických článků a knih s vysokým přídavkem ironie a krásných ilustrací Laetitie Coryn.

Z tohoto komiksu mi fakt spadla brada.. pokud Vás nepohoršuje hodně otevřený pohled na sexualitu a máte rádi nadsázku, neváhejte a přečtěte si to! Fakt to stojí za to!

07.01.2021 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

(SPOILER) Dvě ženy, dva životní příběhy, jeden zvláštní dům a spousta pravidel. Emma je ve svém bytě přepadena a nechce zde už zůstat. Se snoubencem tak hledají nové bydlení, bohužel si žádné nemohou dovolit. Až minimalistický dům na Folgate Street, který je sice levný, ale obsahuje tolik pravidel, že se z toho člověku točí hlava. Nemohou mít žádný další nábytek, fotky v rámečcích na stěnách, dekorace, knihy… vše musí být neustále uklizené a jako ze škatulky. Minimalismus tohoto domu má změnit i přístup k životu jeho obyvatel. K lepšímu samozřejmě. Proto ho jeho majitel postavil.

Jane po prožití osobního traumatu též potřebuje změnu prostředí a dům na Folgate Street si zamiluje pro jeho zvláštní styl. Pravidla přijme, úspěšně vyplní zvláštní dotazník plný osobních otázek a projde pohovorem. Pak se však dozví o záhadném úmrtí předchozí nájemnice, která jí byla podobná nejen vzhledem, ale i věkem. Jane se snaží zjistit pravdu a má čím dál větší strach, že ji čeká stejný osud jako "tu před ní". .

Po přečtení řady pochvalných recenzí jsem měla od této knihy opravdu velká očekávání. Bohužel nebyla naplněna podle mé představy. Postavy mi od počátku nebyly ani trochu sympatické a nesoucítila jsem s jejich životními traumaty. Stejně tak jejich jednání mi často nebylo vůbec blízké. Příliš mě nenadchnul ani závěr, jelikož jsem ho od jisté chvíle očekávala, ale na druhou stranu jsem ráda, že to skončilo právě takhle. Kniha neurazila, je čtivá, napínavá a nutí Vás otáčet stránku za stránkou, ale tak nějak jsem čekala víc nebo možná něco trochu jiného :)

Překvapilo mě však, že můj oblíbený režisér Ron Howard chystá filmovou adaptaci a tu si rozhodně nenechám ujít!

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem v životě přečetla!

Stelle je sedmnáct a celý svůj život bojuje s nevyléčitelnou cystickou fibrózou. Striktně dodržuje životosprávu a svou léčbu a doufá, že se brzy dočká transplantace plic, která jí prodlouží život alespoň o pár let. Will má také cystickou fibrózu, ale aby toho neměl málo, chytil ještě burkholderii, což je zákeřná bakterie, díky které ho vyškrtli ze seznamu čekatelů na transplantaci plic. Ačkoli on svou léčbu dávno vzdal a těší se jen, až mu bude osmnáct a bude moci opustit nemocnice, aby si mohl těch pár let, co mu zbývá, užít naplno, jeho maminka se nevzdává. Protlačí ho na experimentální léčbu burkholderie do stejné nemocnice, kde je i Stella. To ona ho donutí začít léčbu dodržovat. Ovšem vždy 6 kroků od sebe! To je pravidlo.. nemocní cystickou fibrózou se k sobě nemohou přibližovat, protože by si mohli vzájemně předat bakterie, a to by pro ně mohlo být smrtelné. Jenže oni se zamilují. A oba je to změní. Tak co kdyby tu vzdálenost zkrátili na 5 kroků? .

Tak jo.. tohle byl jeden z největších dojáků v dějinách mých literárních zážitků. Snad nikdy jsem tolik nebrečela a to je fakt co říct. Představte si, že byste se prostě nikdy, nikdy, nikdy nemohli dotknout někoho, koho milujete. U takových příběhů mi vždycky dojde, že my, zdraví, si prostě nemáme na co stěžovat. Bože, máme takový štěstí.. prokažme těm nemocným úctu a važme si toho víc.. nestěžujme si.. máme to, o čem oni jen sní - žijme i za ně! Přečtěte si to.. budete šťastnější za to, čeho se Vám v životě dostalo.

Jamaica Lane Jamaica Lane Samantha Young

Milé, místy vtipné, romantické, oddechové, typická Samantha Young. Jen hlavní hrdinka už mě ke konci docela vytáčela :D

Omega Omega Jasinda Wilder

Tentokrát jsou hlavními protagonisty vedlejší postavy z předchozích dílů. Omega je opět originální, má spád, vtáhne Vás do děje a drží až do konce. Celou sérii mohu rozhodně doporučit milovníkům erotických románů, kteří chtějí víc než romantiku plnou klišé.

Beta Beta Jasinda Wilder

Tato série se pomaluale jistě stává mou srdcovkou. Byť se jedná o erotický román, tak v tomto díle moc příjemného sexu nečekejte. Je to násilné a drsné. Nečekejte milou romantiku, ba právě naopak. Ovšem nečekejte ani románek typu Padesát odstínů.

Alfa Alfa Jasinda Wilder

Jasindu jsem si oblíbila už při její první sérii, která u nás vyšla. Alfa je příběh plný erotických klišé, ale je tak originální, že mě od samého začátku vtáhnul do děje a nepustil! Hlavní hrdiny jsem si oblíbila a vzhledem k tomu, že normálně čtu náročnější literaturu, tak jsem si u knihy příjemně odpočinula. Pokud nehledáte nic světoborného a máte rádi originální zápletky v erotických romancích, pak tuhle rozhodně vyzkoušejte :)