Poslední dívka

Poslední dívka

Před deseti lety jela studentka Quincy Carpenter na dovolenou s pěti přáteli a vrátila se sama, jediná přežila hororový masakr. Stala se členem „klubu“ FINAL GIRLS, který vymysleli novináři, a do takové skupiny lidí nechce nikdo patřit. Patří do něj třeba Lisa, který ztratila devět sester z vysokoškolského klubu po útoku teroristy, který zabíjel nožem; nebo Sam, která přežila útok maskovaného muže během noční směny v Nightlight Inn; a nyní i Quincy, která zakrvácená prchala lesem před násilníkem, který přepadl partu studentů v lesní chatě. Média touží po tom, udělat rozhovor se všemi najednou, a všechny tři dívky se snaží na prožité trauma zapomenout, a tím i jedna na druhou. V současnosti už je na tom Quincy celkem dobře, díky Xanaxu. Má obětavého snoubence Jeffa, populární blog o pečení, krásný byt, terapeutickou skupinu a policistu, který jí před lety zachránil život. Její mozek tragickou událost vymazal a minulost je pohřbena. Až do té doby, dokud není Lisa, první Final Girl, nalezena mrtvá ve své vaně s podřezaným zápěstím a dokud se na jejím prahu neobjeví Sam, druhá Final Girl. Proletí Quincynýn životem jako vichřice. Jako by se snažila o to oživit minulost. A Quincy přemýšlí o tom, proč. A když vyjdou na světlo nové informace o Lisině smrti, Quincin život se mění na závod s časem, snaží se zjistit pravdu o Sam, o tom, proč se vyhýbá policii i novinářům, a chtě nechtě si musí vzpomenout, co se před deseti lety v lese skutečně stalo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/329843/posledni-divka-hV6-329843.jpg 4.1148

Final Girls (2017)

Horory, Thrillery, Dívčí romány
Vydáno:, Omega

Ticiana

Knizka se mi libila, ale nejak jsem se nepotrebovala dozvedet jak to bylo. Neco mi chybelo. Ale cetla jsem uz i mnohem lepsi thrilery.

jasmína

Za mě tedy jen dvě hvězdičky, vše jsem předpokládala a chybělo mi zde napětí.

Za mě tedy ne, ale vidím.vysoké hodnocení, tak budu možná jediná, ale nevadí, jdu si pro jinou, a snad lepší knihu.

tereza94

Kniha mě opravdu nadchla, vtáhla do děje a zhruba od půlky jsem opravdu měla problém přestat číst. Musím říct, že mě velmi překvapilo, jak se to nakonec celé odehrálo.

Lenka.Vílka

PRO JISTOTU. MOŽNÁ OBSAHUJE SPOILER

Zaujala mě anotace. Luxusní a já se na knihu moc těšila. Ale když jsem si jí přinesla domů z knihovny, byla jsem dost zklamaná. Na obalu je doporučení od Kinga. Že prej pro ty, kterejm se líbila Zmizelá.
Zaprvé, nemám ráda tahle porovnání.
Zadruhé, podle anotace jsem myslela, že to bude slasher (i v přítomnosti).
Tak jsem začala číst a pochopila jsem, proč to je kniha pro ty, kterým se líbila Zmizelá. Aby se ujistili, že Zmizelá je jenom jedna a že označení knihy "jako Zmizelá" je trapné a knihy by měly kopat za sebe. Protože Zmizelá je klenot. Poslední dívka je následující:

Kniha je logicky rozdělena na dvě části, které jsou od sebe odděleny, ne žádné flashbacky v rámci vyprávění v kapitole. Ale hezky odděleno. Začnu minulostí.
Je to klasická šablona. Parta pubescentů v lese a týpek, kterému se rozbilo auto a hned je onou bandou pozván k nim. Z hororů každý ví, že tenhle moment je 50/50 co se týká toho, kdo je potom všechny zabije. Občas je to "ten s rozbitým autem", v tomhle případě se jménem Joe nebo ten, kdo sleduje všechny a Joe pomůže k více krvi. Takže se kalí a největší borec přemlouvá největší upejpavku, která je vlastně nejvíc sexy ze všech (i víc než ta populární, která vždycky umře během sexu), že už by na to měli skočit, protože přece nebude panna napořád. V minulosti vás nemůže moc co překvapit. Ale myslím, že o to autorce ani nešlo. Plus náznaky, jestli to celé nebyla nakonec Quinn byly dost nepřesvědčivé.
V přítomnosti je Quinn Poslední dívka spolu s dvěma dalšími. O tom, co se stalo těm dalším dvěma je taky napsáno. Jedna z nich se zabije a druhá se najednou po letech skrývání zjeví u Quinn. Ale všechno kolem toho nějak od začátku smrdí.
Minulost mě neděsila. Přítomnost nethrilla, vlastně dost nudila. Příběh to špatný nebyl, jenom tomu chyběla šťáva. Což jsem psala ke knize dost nedávno. Jenom mi přijde, že to je problém dost současných bestsellerů a módních knih. Prostě si u nich nedokážu představit, že čtu znovu (a v dost případech nechápu, že jsem vůbec dočetla). Poslední dívku bych znovu nečetla.

Co na knize ale vadilo úplně nejvíc je styl psaní minulosti (er) a přítomnosti (ich). To by nebylo nejhorší, to zvládnu (asi to bylo kvůli tomu s *****). Problém je v tom, že obě části byly psané jiným stylem. Minulost s takovou dětskou naivností a přítomnost s dospělou hořkostí. To bych chápala v případě, že obojí vypráví Quinn. Ale takhle to působí teen podbízivě a zároveň dospělácky odtažitě. Což asi způsobí, že stejnou knihu si přečte mladá slečna a bude se líbit i její o dvacet let starší mamce. Ta univerzálnost, aby se víc prodávalo mi vadí úplně stejně módnost žánrů, pokud nepřinesou žádnou inovaci. A to Poslední dívka (narozdíl od Zmizelé) nepřinesla.

SPOILER SPOILER SPOILER
Mám jenom problém s tím, kdo byl vrah. Autorka se nás totiž celou knihu snaží přesvědčit, že to byl někdo jiný odváděním pozornosti v přítomnosti (asi aby kniha byla napínavá) tak moc, že úplně zapomíná, že na skutečného vraha nehodila žádný stín pochybnosti. To potom má za následek několika stránkové vysvětlování, jak to teda všechno bylo, pro čtenáře, které to nenapadlo. Ideální kniha na komentář: "Jo, toho jsem si částečně tipovala." No, já částečně taky. Stejně jako všechny ostatní. Protože ono tam těch postav moc nebylo. A nakonec to na mě působilo tak, že ani autorka sama nevěděla do poslední chvíle, kdo to byl. Proto bylo nutné to dlouhé vysvětlování. S tím kdo je vrah, mi to přišlo akorát ujetý. Ale nešokovalo mě nic. Jediný co jsem nepochopila, byl Joe. Proč se tam zdržoval, když byl vlastně na útěku. Na mě to působilo, že se mu s tou bandou líbí...

jindrich5708

Tak jsem se konečně po dvou měsících dopracoval na konec tohoto příběhu. Podobnost se Zmizelou je tu dost zřejmá a Zmizelá mě moc neoslovila a to samé musím říct o Poslední dívce. Možná je to tím, že Poslední dívka byla první Po sezóně (Jack Ketchum).

radka8970

Za horor to úplně nepovažuji. Do první poloviny knížky mi trvalo než mě to začalo brát, ale s blížícím se odhalením pachatele bylo stále těžší knihu odložit. V knize se skvěle střídají pasáže mezi tím, co se stalo v onu osudnou noc a současností.

Danago

Jsem v rozpacích . Začátek mě vůbec nebavil, příliš se to vleklo , hlavní hrdinka se nám tak nějak zdlouhavě odkrývá, její nyšlení je někdy dost nepochopitelné Od půlky knížky se děj trochu rozjíždí a vsazeno je na závěr knihy. Ten je opravdu překvapivý i když možná trochu nevěrohodně podaný. Za mě je to průměr.

lenysek69

Naprosto dokonalý příběh, ve kterém bylo obsaženo téměř všechno. Ke konci knihy jsem četla s divným pocitem v břiše a strachem, ikdyž jsem cca od půlky knihy tušila, kdo je vrah. Ale to na dokonalosti knihy nic neubírá. Rozhodně doporučuji.

mia6318

Moc povedená kniha. Napínavá od začátku do konce. Takhle si předtavuju thriller. Žádná hluchá místa, postavy jsem si nepletla a nemusela jsem se vracet v textu. Celá kniha je napsaná jasně, srozumitelně.

Svatoslav

Problém románu je v očekávání. To, co se od začátku (dle propagace) profiluje jako ryzí slasher se postupem času změní ve zvraty kypící thriller ve stylu Zmizelé. Sager od první strany ví, co přesně se svými postavami udělá a detailně odkrývá jejich psychologii, v čemž tkví největší síla románu. Poslední dívka je debut, který postupně budovanou gradací nepustí a provokativním závěrem zanechá hlubokou stopu v paměti čtenáře. Jenom se k tomu od začátku nesmí přistupovat jako k slasheru, ale propracovanému thrilleru.

Hella

Začátek slibný - chvilku, pak totálně nepochopitelné a přehnaně vstřícné chování Quincy vůči záhadné a nesympatické Sam. Nicméně ona ani Quincy nebyla zrovna výkvět milé osoby, které byste fakt fandili. Takže suma sumárum - nejlepší byl konec, a to všechno mezi tím se musí nějak přečíst nebo - jako v mém případě - přeskákat.

Danilla

Nějak nevím, co si o téhle knize myslet. Začátek mě vůbec nebavil, přišlo mi absolutně nepochopitelné, jak hlavní hrdinka mění své chování a tak nějak celkově dělá věci, které predtím nedělala. Závěrečné rozuzlení se mi libilo i když kdo je vrah, jsem tusila okolo poloviny knihy (ono tam zase tak moc postav není a málokdy je vrah ten, na kterého se v knize ukazuje nejvíce).

mario.nette
05. květnaodpad!

Tak za me naprosta kravina. Absolutne jsem se nemohla zacist a kolikrat jsem preskakovala stranky. Hlavni hrdinka totalne nesympaticka. Navic se zachova jako devka ke konci, coz je hnus. Zadny prekvapeni se nekonalo. Za me opravdu ne a lituju, ze jsem nad takovym brakem travila cas. Uz nikdy vic!!!!

Od knihy jsem čekala něco víc. Začátek a konec mě sice bavily, ale to všechno mezi tím bylo pro mě strašně nelogické, nudné a přetažené... Mrzí mi to, moc jsem se na tuto knihu těšila. Alespoň to překvapení na závěr bylo dost šokující, abych nebyla naštvaná, že jsem nad knihou ztrácela čas zbytečně.

themarksokol

Napínavá, naprosto skvělá, s překvapivým závěrem, doporučuji! :)

Moudd

Moc se mi to líbilo,dobře čtivé a napínavé.Zvraty,falešné stopy,ani chvíli jsem se nenudila.Byla jsem opravdu zvědavá,jak to dopadne.

Princezna_V

Kdyby měla kniha o 100 stránek (na kterých se rozebírá, jak dvě knedle spolu pečou v kuchyni) míň, bylo by to mnohem lepší.

em75

Do knihy jsem se začetla už od začátku,pořád jsem si říkala,že ještě jednu kapitolu a po ní ještě jednu.. Hodně napínavé,i když mě tam jedna postava neskutečně štvala,ale nakonec to dávalo smysl. Největší překvapení bylo ke konci. Za mě super.

agatha2

Kladně hodnotím na této knize hlavně to, že jsem se sekla v pachateli. Je to dobře a čtivě napsané, děj běží bez hluchých míst, postavy nic moc sympatické, ale na to si v poslední době již začínám zvykat:-)
Nemohu ovšem bohužel říci, že bych se při čtení bála a to já od thrilleru prostě očekávám.

Pett

Takový to, když je třeba se na pár tak trochu vyzmizíkovat a mozek nechat pod polštářem... černá kronika je jasnou volbou... bohužel, néé úplně každý "ententýky" dopadne na výbornou a občas mám spíš chuť zabít sebe sama než dál s kýmkoli ožralým pátrat po čemkoli... ALE!!!
Masakr na lesní chatě?! Pardon, málem jsem si cvrnkla do gatěk... fakt jako nářez... právě to budování děsuplné atmosféry vyhnané až ke stísněné úzkosti, kdy se přistihnete při myšlence, jestli z vás náhodou ten vedle taky nechce udělat jednu z posledních, dává příběhu říz ;) takže... mise splněna!

medialstar

Až do konce nebudete vědět odkud vítr vane, což je plus. Jinak je to taková thrillerová jednohubka, na kterou asi brzo zapomenete, což ale nevylučuje fakt, že se to prostě četlo dobře. Občas se Quincy chová nemožně, ale když ono se to tak nějak hodí autorovi do krámu. Jinak doufám, že to už bude jedna z posledních dívek v názvu knihy, protože mám dojem, že kdo dnes nemá dívku v titulce, není in.

sulcova91
30. březnaodpad!

Přečteno - ztráta času.

Martia

Tohle není thriller, u kterýho v polovině uhádnete kdo je vrah. Autor vám neustále předhazuje podezření na určité osoby, střídavě si myslíte, že to právě on - ona udělal(a) a pak zjistíte, že to byl někdo, kdo vás ani jednou nenapadl a přitom tam celou dobu byl.

Ceeca

Kniha mě bavila, byla čtivá, napínavá, ke konci sice už bylo pár kapitol zbytečných, ale do poslední chvíle jsem nevěděla kdo je vrah.

Matita310

První kniha tohoto spisovatele a hned taková bomba... Konec mě opravdu velice překvapil, do poslední chvíle sem netušila, kdo za tím vším je... Skvělá kniha, doporučuji.

zazvorka

Asi jsem měla příliš velká očekávání... Nebylo to špatné, hlavní myšlenka zajímavá, ale celkově mne knížka nepřesvědčila. Přečetla jsem si ji ráda, nicméně nedostala se mi pod kůži- je to prostě jedna z dalších, co upadnou v zapomnění.

biairicia

Začátek je trochu pomalejší, ale tak od 2/3 má kniha slušný spád a odsýpá to. Kniha se mi líbila a konec je celkem překvapivý :)

nicole1990

kniha se mi líbila myslela jsem si že vím kdo za tím stojím, ale ve finále to bylo uplně jinak.

lenuskav

výborná kniha, kde až do konce nepoznáte, kdo za vším stojí..Super

Nixa

Naprosto nepředvídatelný thriller s hororovými prvky. Jsem za tuto knihu ráda, protože takových opravdu moc není. Podezření jsem měla hned na několik osob, ale kdo je pravý vrah jsem netušila a bylo to pro mě velké překvapení. Doporučuji!