Skvrna

Mistrovská hororová povídka od světové bestselleristky Gillian Flynnové je poctou klasickým duchařským historkám a dalším důkazem autorčina všestranného spisovatelského talentu (získala za ni prestižní Edgar Award). Důkazem, který si nelze nechat ujít. Neškodné podvůdky, snaha přežívat, drobné lži, a taky jeden věštecký salon se speciálními službami v zadní části. To je svět mladé ženy, na kterou se jednoho upršeného jarního dne obrátí Susan Burkeová, které straší v domě. Jenže ten starý viktoriánský dům skrývá víc tajemství než jednu krvavou šmouhu na stěně a pochybné duchy, které vyžene trocha šalvěje a mořské soli. Dost možná tady půjde někomu i o život… Skvrnu (v originále Grownup, původním názvem What Do You Do?) napsala Flynnová pro soubor Rogues (Darebáci), který z povídek vícera autorů sestavil George R. R. Martin. Toto je její první samostatné vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347798/big_skvrna-nuV-347798.jpg 3.11004
Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Knižní klub

The Grownup, 2014

Kniha Skvrna

Charmedka
včera

Atmosféra povídky je dokonalá, starý viktoriánský dům je ponurý a děsivý sám o sobě. K tomu skvěle vykreslené postavy, kdy pořádně nevíte, komu věřit a co si o které myslet. Kniha má jedno velké mínus a to takové, že je to pouze krátká povídka. Příběh je skvělý a měl obrovský potenciál pro to, aby se z něj stal výborný regulerní román.

Karoley

Abych měla Flynnovou přečtenou komplet, vrhla jsem se také na její duchařskou povídku Skvrna. Začátek mě pobavil, prostředek postrašil, závěr překvapil. Líbilo se mi to, škoda že to nebylo delší.

"Knížky jsou na chvíli, ptáci tu budou pořád."

MiraRunaway
27.12.2021

Jsem překvapená. Kladně. Líbila se mi ponurá atmosféra a jak si nás čtenáře autorka pěkně povodila ... Naserviruje jedno vysvětlení, v zápětí druhé a ...kde je pravda?

Ainyska
22.12.2021

Asi jsem nepochopila, co je na této knize hororové. Absolutně průhledný příběh. Nic děsivého, za to podprůměrného. Snad autorce jdou knihy lépe, než povídky.

knihomolka27
15.11.2021

(+ SPOILER) Druhý návrat ke Skvrně...
Vzpomínám si, že moje první pocity týkající se Skvrny byly velmi smíšené a rozporuplné...není to vlastně synonymum? No chci tím říct, že jsem Skvrnu poprvé moc jakože nepochopila a byla jsem skoro až naštvaná, že byla taková nedodělaná a nejasná... ale při opětovném čtení mi vlastně došlo, že nikde není psáno, že takovýto psychologický horor musí mít nějaké hranice... přišlo mi, že díky tomu druhému čtení, vnímám knihu trochu jinak, a čtu líp mezi řádky... odkazy v knize na klasiky tohoto žánru jako je Utažení šroubu, Žena v bílém nebo Dům na kopci..vlastně svým způsobem mluví za vše. Ani tak tu nejde o děj, jako o atmosféru, která z knihy táhne... právě ona nejistota, neuchopitelná tísen a nejednoznačnost příběhu vytváří onu atmosféru, která je vlastně dějem sama o sobě.

Povídka za to podle mě stojí, obzvlášt pokud už máte tento žánr načtený a bažíte po něčem trochu jiném než je ona klasická linka, kterou v tomto žánru často potkáváte. To, že se tato povídka vydala jiným směrem není nutně špatně, nesedne třeba každému... ale mě přijde, že se ve výsledku povedla... hlavní hrdinka je originální a líbí se mi, že je člověkem co dělá chyby a má své vlastní uvažování, z Milese šel opravdu strach, a jeho matka byla dobře vykreslenou postavou, které jste věřili jak roli oběti tak i manipulátora a pak zase oběti... takže tak... na zadek si z toho člověk sice úplně nesedne, ale čte se to hodně dobře... klidně bych si od autorky přečetla ještě něco v tomto duchu...

Elenče
27.10.2021

Řadím se k těm, co to asi nepochopili. Absolutně bez popisu místa, konec nekonec. Tři hvězdičky dávám za super vylíčení povahy hlavní autorky, která rozhodně není tuctová. Asi jsem divná, protože začátek se mi líbil, ten popis podvůdků na lidi a jejich ždímání. I popis "věšteckého" salonu. Kéž by se stejné pozornosti dostalo pak i strašidelnému domu.

twigxi
13.10.2021

Chtela jsem se bat. Ale toto neni muj salek kavy. Asi jsem uz videla prilis mnoho hororu, ale pribeh me vubec neprekvapil. Autorka to umi daleko lepe!

Riccia
05.10.2021

Jsem na tom podobně jako předchozí komentátorky případně komentátoři. Mistrovskou hororovou povídku si představuji úplně jinak a světový bestseller také.