Skvrna

Mistrovská hororová povídka od světové bestselleristky Gillian Flynnové je poctou klasickým duchařským historkám a dalším důkazem autorčina všestranného spisovatelského talentu (získala za ni prestižní Edgar Award). Důkazem, který si nelze nechat ujít. Neškodné podvůdky, snaha přežívat, drobné lži, a taky jeden věštecký salon se speciálními službami v zadní části. To je svět mladé ženy, na kterou se jednoho upršeného jarního dne obrátí Susan Burkeová, které straší v domě. Jenže ten starý viktoriánský dům skrývá víc tajemství než jednu krvavou šmouhu na stěně a pochybné duchy, které vyžene trocha šalvěje a mořské soli. Dost možná tady půjde někomu i o život… Skvrnu (v originále Grownup, původním názvem What Do You Do?) napsala Flynnová pro soubor Rogues (Darebáci), který z povídek vícera autorů sestavil George R. R. Martin. Toto je její první samostatné vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347798/skvrna-nuV-347798.jpg 3.1889
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Knižní klub

The Grownup, 2014

Kniha Skvrna

Lejčís

Hlavní hrdinka této temné povídky pracuje jako vědma v malém krámku. Ženám zprostředkovává věštění, mužům v zadní časti věštíny tzv. "dlaňovky" - jistě si všichni domyslíte, o čem je řeč. A pak za ní jednou přijde Susan - zoufalá žena, která se nedávno se svou rodinou přestěhovala do starého viktoriánského domu. Její nevlastní syn byl vždy uzavřený, ale v onom domě se začal chovat velmi agresivně, výhružně a začal ji děsit. A k tomu je v domě ta divná krvavá skvrna. Skvrna, o které si je jistá, že ji viděla, ale pak zničehonic zmizela. Může za to ten dům? Nebo její nevlastní syn? Je ještě v bezpečí nebo jí jde o život? Pro naši vědmu je to výzva.. kdo jiný může Susan pomoci vyřešit tuhle záhadu, když ne ona? .

Gillian Flynnovou jsem si neslutečně zamilovala díky jejímu thrilleru Zmizelá, který je prostě skvělý. Tato povídka dokazuje, že i do tak krátkých útvarů dokáže autorka dostat dynamiku a napětí. Příběh je svižný, záhadný, originální a má spád. Je to jednohubka na hodinku a já nemůžu než doporučit

Pheobe20
28.11.2020odpad!

Tato povídka se autorce opravdu nepovedla, velké zklamání. Polovina knížky je o ničem a až pak se tam trochu něco děje. Ukončení povídky je divné. Nepochopila jsem, co tím autorka chtěla předat čtenáři. Určitě bych toto nezařadila mezi horory.

Dimas
27.11.2020

Možná to v rámci žánru náročného čtenáře neuspokojuje, ale mě příběh bavil.

LussyP
22.11.2020

Naprosto nevyužitý potenciál, prvních 30 stran o ničem (což je vlastně polovina knihy), myšlenka vlastně dost klišé. Za mě ztráta času.

kuttnerovka
19.11.2020odpad!

Nechápu absolutně. Začátek o ničem, jak znouze vymyšlený, pak se to pěkně rozjelo a najednou zvrat a divný konec. Od autorky jsem četla kdysi všechny knihy, ještě než byla Zmizela zfilmovaná. Byla jsem nadšená. Ale toto bych napsala i já jako amatér asi lépe. Absolutně nechápu, jak toto mohlo být vydané.

nicolettkaa
22.10.2020

Jako plus beru, že je knížka krátká, protože takovou blbost bych asi dál nečetla. Líbila se mi také úprava knihy.

Mínus je samotný zamotaný děj, styl vyprávění mi také nesedl (možná špatný překlad), postavy naprosto ujeté. A neřekla bych že se jedná o "mistrovsky hororovou povídku".
I když jsem od knížky moc nečekala, dokázala mě zklamat i tak.

Luccinda
19.10.2020

Autorka perfektních psychothrillerů Gillian Flynn napíše hororovou povídku pro soubor povídek George R. R. Martina? Co si budem, očekávání byla vysoká. Už jen první strana mě však od knížky dokázala téměř odradit. Měla jsem za to, že se má jednat o hororovou povídku, a místo toho tam hlavní hrdinka honí chlapům... Ehm. Cože?

Jakýsi horor se dostaví až cca v polovině, ale že bych se u toho bála, to se opravdu říct nedá. Příběh nebyl vyloženě špatný, vlastně mě to docela bavilo a byla jsem opravdu zvědavá, jak to dopadne, ale něco tomu zkrátka chybělo. A konec se mi jednoduše nelíbil. Ani tak nevadilo, že byl otevřený, jako spíš to, že to bylo šíleně překombinované a celkově takové divné. Absolutně jsem netušila, čemu mám vlastně věřit, autorka vám naservírovala jednu verzi a následně jí smetla ze stolu s tím, že to byla jedna velká lež. A takhle pořád dokola, takže ve finále jsem z toho byla dokonale zmatená.

INCOGNITOREADER
12.10.2020

Za mě upřímně docela velké zklamání. Napětí ani strach se vůbec nedostavil.

povídky hororové povídky

Gillian Flynn