Lejčís Lejčís komentáře u knih

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Knihy CoHo jsou taková sázka na jistotu, když chcete dobrej romantickej doják, a ani Odvrácená tvář lásky není výjimka. Jedná se už o mou šestou knihu od této autorky, přesto stále nejsem dostatečně otrkaná, takže i v tomto případě jsem se neubránila slzám, nicméně to nebylo zas tak emočně vyčerpávající jako jiné Coleeniny knihy.
Ve vyprávění se Tate s Milesem střídají - Tate vypráví o současnosti, Miles mluví o svém dospívání před 6 lety a postupně odkrývá děsivé tajemství, kvůli kterému se tak uzavřel do sebe (nedivím se, pravděpodobně by to udělal každý).
Kniha má poměrně rychlý rozjezd, nicméně pak to šlo trošku z kopce. Příběh mi připadal zbytečně natahovaný, když to srovnám se závěrem, který pak přišel až moc náhle. Každopádně, jedná se o Colleen, chápem se, takže nudit se u knihy rozhodně nebudete. Je to čtivé, roztomilé, sexy, dojemné, smutné a sladké.. zkrátka typická CoHo :)

06.02.2021 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Možná za to může ten obří boom, kterej kolem této knihy byl, ale tak nějak jsem čekala víc. Plusové body však dávám za zpracování - ty rozhovory jsou tak neskutečně propracované, že máte opravdu pocit, že je to realita. Já jsem člověk, který se řídí heslem: nesuď druhé, nejsi soudce ani bůh a do hlavy těm lidem nevidíš.. ovšem postavy v knihách jsou napsány právě od toho, abychom je soudili, abychom se s nimi ztotožňovali či je hejtili. Tady v té knize mě to však k soudům nepustilo. Jisté chování některých postav mi bylo proti srsti, ale nedokázala jsem je za to odsoudit, protože mi přišli tak skuteční. Měla jsem pocit, že čtu o skutečné kapele.
Kniha je plná velmi hlubokých myšlenek. Běžně moc nelepíkuju, ale v téhle knize mám víc lepíků, než kolik jsem kdy do knihy vůbec nalepila. Nesmím opomenout perfektní atmosféru 70. let v Americe, narazíte tu i okrajově na historické události té doby - převážně válku ve Vietnamu a hnutí odporu proti násilí. A také na obrovské množství drog (polovinu z nich jsem ani v životě neslyšela).
Nicméně knihou mého života, jak se píše na přebalu, se Daisy Jones & The Six nestane :)

01.02.2021 4 z 5

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

Roztomilé, pravdivé, orginální, přečtené za hodinku, perfektní na odreagování :)

29.01.2021 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Navždycky je učebnicový feel-good příběh ze střední plný klišé, ale zaručuju Vám, že u téhle knížky Vám to nebude vadit, protože přesně z toho důvodu po ní sáhnete. Kromě vtipného jazyka v ní najdete také nádherné grafické zpracování messengerových textových zpráv. Tyto konverzace jsou prosím pěkně barevné a doplněné o skutečné barevné fotky, takže to vypadá opravdu reálně! No a jestli máte rádi filmy (speciálně Harryho Pottera) a čokoládu, pak knížku s vlastní čokoládovou tabulkou zhltnete během jednoho odpoledne, a po dočtení dojdete toho blaženého stavu, kdy jste dostatečně nasyceni jak cukrem, tak pořádnou dávkou puberťácké romantiky. No zkrátka výraz feel-good je naprosto přesný!
Jedinou výtku bych měla k vazbě, která je skutečně velmi pevná, takže se kniha špatně otevírá.. to však není faktická vada příběhu a člověk si i během toho čtení tak trošku zaposiluje :)

10.01.2021 2 z 5

Batman: Bílý rytíř Batman: Bílý rytíř Sean Murphy (p)

Bylo to napínavý, dojemný, originální, nechyběla dokonce ani romantika.. no mělo to zkrátka všechno, co by měl správný příběh o hrdinech mít.

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Dva proti říši je tou nejkrásnější, nejdojemnější a nejsilnější knihou z doby 2. světové války, jakou jsem kdy četla.
Jedná se o poutavé románové čtení o hrdinech Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi a všech, kteří jim pomohli uskutečnit atentát na Reinharda Heydricha, bez kterého by nebyly odvolány podpisy pod Mnichovskou dohodou a naše země by po válce nejenže nebyla obnovena v původních hranicích, ale dost možná by neexistovala vůbec.
V této knize to celé prožijete s nimi, dozvíte se, jak probíhal jejich výcvik ve Velké Británii, seskok do protektorátu, skrývání, přípravy na atentát a jeho samotné provedení. Budete s nimi, když se zamilují, a zažijete jejich poslední chvíle při závěrečné bitvě v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze (vizte fotky focené právě v kostele, kde můžete vidět kamenné úkryty pro rakve, které atentátníkům a dalším parašutistům sloužily v kryptě za postel, dále můžete vidět vstup do krypty pod kobercem a ostřelované venkovní okénko). Mimo jiné se také dozvíte, jak fungovaly ostatní parašutistické skupiny vysazené v ČSR a také druhý československý odboj. Budete smutní, dojatí, ale hlavně budete neskutečně hrdí, pyšní a plní obdivu.
Tuhle knihu jsem četla už minimálně 6x, takže mám vždycky pocit, že ji znám nazpaměť, přesto je každé další čtení jako to první.. a nikdy mě neomrzí.
Šulc vychází z mnohaletého studia této problematiky.. probíral se množstvím archivních pramenů a knihu konzultoval s odborníky. Všechny nepřesnosti či domyšlené nebo pozměněné části jsou Vám v závěru předloženy a osvětleny. Takže se nemusíte bát, že čtete něco smyšleného. Čtete to, co se skutečně stalo, a o to je kniha silnější a důležitější. Jediné co jí místy ubírá na autentičnosti je převažující spisovný jazyk, ale po takovém čtenářském zážitku to autorovi rádi odpustíte.
Dva proti říši je přesně ta kniha, o které bych řekla, že by si ji měl přečíst každý.

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Ta kniha je strašně náročná, co se týče pocitů a po dočtení musíte pár minut jen tak sedět a celé to vstřebat.
Je to silné, je to epické, emocionální a sakra tak neskutečně upřímné a opravdové, že až valíte oči, co všechno se autor nebál do knihy dát, co vše se nebál odhalit.
Pokud máte rádi tematiku 2. světové války, skutečné příběhy, složité vztahy v rodině a hlavně komiksy, pak je tohle pro Vás naprostý must have!

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Vladimír Beneš je náš přední neurochirurg světové úrovně, který v této knize už podruhé promluvil o své neuvěřilné práci. Prozrazuje, jak se jedná s pacienty, u kterých byl objeven zákeřný nádor a není vysoká šance, že se ho podaří odstranit. Detailně popisuje průběh různých operací od otevření lebky až po její opětovné uzavření. Nezapomíná také na proslulé operace mozku při vědomí. Mluví o svém běžném pracovním dni, o své klinice, o své osobnosti, svém osobním životě i o své vášni pro sběr brouků, za kterými jezdí do vzdálených koutů světa i s Oldřichem Kaiserem. Mluví také o tom, co o mozku víme a také co vše nevíme a pravděpodobně nikdy vědět nebudeme. A překvapivá jsou také jeho slova o tom, jak a proč lékařství funguje v jiných zemích světa, jak se spolu se zahraničními kolegy radí ohledně svých operací a jak probíhají mezinárodní konference neurochirurgů.

Kniha je psána formou rozhovoru mezi novinářem Martinem Moravcem a samotným Vladimírem Benešem, kterého v případě audioknihy naprosto úžasně namlouvá Jirka Langmajer. Ten jeho hlas se tak neskutečně krásně poslouchá.

Ta kniha je velkolepá, opravdová, skutečná a překvapivá. Nemůžu si pomoct, ale najednou se na svůj mozek dívám jinak. Je to centrum, kde vše, co jsem, sídlí. Jsem to já.

Standa a dům hrůzy Standa a dům hrůzy Arnošt Goldflam

Nečekejte hlubokou pointu.. je to klasika - dobro vítězí, zlo je potrestáno defacto vlastní rukou. Ovšem ty veršované písničky, co si zločinci zpívají, jsou fakt skvělý :) Četla jsem řadu negativních recenzí od maminek, že tohle by tedy svým dětem nečetli, protože usekané prsty v nálevu a sousedi vrahové jsou tak akorát na noční můry, aby se pak děti ještě báli, že vedle nich bydlí zločinci. Já bych to tak černě rozhodně neviděla. Dnešní děti povětšinou zvyklé od mala na televizi, kde neustále běží kriminálky, jen tak něco nerozhází. A byť je tenhle příběh kapku morbidní, není to opravdu nic, z čeho by dítě mohlo mít noční můry nebo se bát svých sousedů. Pokud se jedná o malé poseroutky, zvolila bych radši něco s vílama apod., ale pokud máte doma nebojsy, jako je moje malá ségra, která neustále vyžadovala strašidelné příběhy, směle do toho! Doporučila bych to tak pro děti od 6-7 let

Život s hvězdou Život s hvězdou Jiří Weil

(SPOILER) Josef Roubíček je osamocený Žid, bývalý bankovní úředník, který žije v polorozpadlém domě v Praze za časů protektorátu. Společnost mu dělá toulavý kocour a také často navštěvuje nebojácného dělníka Maternu, který se chce nacistům za každou cenu postavit. A ještě je tu Růžena. Teda vlastně není, ale Josef s ní i tak mluví ve svých představách. Vzpomíná a omlouvá se jí, že ji neposlechl, když ho nabádala, aby utekli. Nyní je neznámo kde se svým manželem.

Weilův styl není tak úplně zaostřený na děj jako spíš na vnitřní pocity hlavního hrdiny. A na jeho postupný vývoj. Josef je zpočátku poslušný, odevzdaně plní všechna nařízení, nebouří se. Sledujeme, jak prožívá pocity z transportů do koncentračních táborů, aniž by věděl, kam tyto transporty míří. Ze všech stran vnímá různé pohledy na situaci, lidé jsou neinformovaní a každý má jiné hrůzostrašné nebo naopak uklidňující scénáře, které "někde" slyšel. Teprve návštevy u Maternu dodají Josefovi trochu odvahy a když se nějakým zázrakem vyhne transportu, začne nařízení porušovat. Když pak přijdou dvě pro Josefa zdrcující zjištění a on ví, že už nemá co ztratit, jelikož žije život, který pro něj pozbyl smyslu, začne se nacistům vysmívat. Nemohou mu již nic vzít, protože nic nemá, jedině ten bezcenný život, který on už stejně nepotřebuje.

Ta kniha je opravdu hodně depresivní, přesto v ní mezi řádky cítíte jistou naději, odlehčení, možná povznesení. Nečetla jsem ještě žádnou knihu z doby 2. světové války, ve které by byla tak ostentativně dávána najevo radost z toho, že hlavní hrdina nemá nic. Nemohli mu nic vzít, takže byl svobodný. Těžko říct, jestli je to dobře nebo špatně. Mám z toho tak rozporuplný pocity, jako jsem z knihy už sakra dlouho neměla.
Nicméně pokud Vás zajímá život v protektorátu, určitě doporučuju. Knih o koncentrácích je plno, ale ten protektorát jako takový není zrovna moc časté téma.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Jejich láska vzplála za časů první světové války. A stejně rychle, jako vzplála, ji tato válka zase pohřbila.
Nevím, co víc k této knize říct, než to, že ten příběh neumírá. Je to tak neskutečně milé, poetické, něžné, dojemné a bolestné. Jazyk Romaina Rollanda pohladí po duši a postavy Vám přirostou k srdci. Je to shakespearovský příběh minulého století. Příběh lásky, která nedostala šanci.

10.01.2021 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Muffin a čaj je tak strašně milej příběh, že jsem se nejednou musela usmívat jak idiot. Kita i Daniela jsem si zamilovala a neskutečně jim fandila, měla radost, když ji měli oni, a byla smutná, když se jim nedařilo. Dojalo mě to a to jsem fakt nečekala. Pokud máte rádi LGBT YA s pořádnou dávkou emocí a hlubokých myšlenek a pokud jste tohle ještě nečetli, musíte!

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Problematika kyberšikany a celkově sexuality na internetu mě na vysoké škole začala docela zajímat. Když vyšel film V síti, těšila jsem se do kina. Na takový film se ale nedá těšit, což jsem si uvědomila, když jsem z toho kina odcházela. Byla jsem ohromená, znechucená a došlo mi, že ačkoli mi bylo jasné, že internet je pro děti strašně nebezpečné místo, nemám sakra ani ponětí, jak moc nebezpečné ve skutečnosti je. Myslela jsem si, že kniha bude slabší odvar, je to přece jen kniha a číst o tom není tak silný prožitek jako když to vidíte na vlastní oči, ale to u téhle knihy bohužel neplatí. To film je slabší odvar.
Nejenže si přečtete rozhovor s herečkami dvanáctiletých dívek ve filmu, přečtete si také rozhovor s jedním z "predátorů", který dívkám psal. Přečtete si rozhovor mezi jednou z hereček a tímto predátorem, kteří se po natáčení setkali, aby si o tom popovídali. Přečtete si rozhovor s mužem, který strávil skoro 10 let za mřížemi za zneužívání chlapců ve skautském oddíle, zjistíte, jaké na chlapce používal metody. Přečtete si rozhovor s Monikou Ludlovou, která se ve filmu objevuje hned na začátku, kdy na castingu prozradí, že se též stala obětí jednoho z internetových predátorů. Dozvíte se celý její příběh i to, jak důležitou roli v něm sehrála její maminka, neboť podpora rodičů je vždy na prvním místě! A v neposlední řadě si přečtete také rozhovory s odborníky z krizového centra, v oblasti sexuologie nebo také s milým panem docentem Kamilem Kopeckým (kterého jsem měla ve druháku na fonetiku - strašně milej a chytrej člověk), jenž založil portál e-bezpeci.cz, který se soustředí na prevenci v této oblasti.
Já asi ani nedokážu vyjádřit, jak moc jsem šťastná, že jsem nikdy nikomu neposlala svou nahou fotku. Jediné kliknutí, které může od základů změnit život. I dospělý člověk by se s tím těžko vyrovnal, tak co teprve malé dítě. Internet sám o sobě není nebezpečný, ale musíme vědět, jak ho správně používat.

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Když jsem poprvé četla anotaci na tuhle knihu, byla jsem přesvědčená, že je to nějaká totální kravina a nikdy to číst nebudu. Syn americké prezidentky a britský princ? To jako vážně? A pak začalo vycházet množství tak pozitivních recenzí, že jsem si to prostě přečíst musela, protože jsem bytostně potřebovala zjistit, co na tom čtenáře tak bere. Knihy s LGBT tematikou zrovna nevyhledávám. Ne že bych proti lidem odlišné orientace něco měla, to rozhodně ne, ale když už sáhnu po romantické knize, je mi v ní jednoduše bližší heterosexualita. Z toho vyplývá, že jsem LGBT knih v životě zrovna moc nepřečetla, takže tuhle krásku nemám moc s čím srovnávat, ale z toho mála, co jsem četla, byla tahle rozhodně nejoriginálnější.
Příběh Alexe a Henryho se nejspíš nezařadí mezi mé srdcové záležitosti, ale bože... tohle bylo opravdu tak moc cute :)

V recenzích jsem se dočetla, že kniha obsahuje řadu pikantnějších sexuálních scén, ale opravdu se tím nenechte odradit. Vše je maximálně tak naznačeno, případně podáno s humorem v korespondenci milenců, otevřené sexuální scény skutečně nečekejte. Kniha je milá, něžná, vtipná, jedná se o neskutečně roztomilé nahlédnutí do zákulisí homosexuality slavných lidí, kteří to mají v mnoha ohledech mnohem těžší než normální smrtelníci. Nemusejí se totiž odhalit jen rodině a přátelům, nýbrž celému světu. A být souzen celým světem, ještě když to může ohrozit reputaci vaší rodiny, které leží na bedrech záležitosti celé země, to nechcete.. Budete se smát, budete doufat, budete zklamaní, smutní, rozlítostnění, ale i šťastní. Umím si představit, že tato kniha může dodat homosexuálním lidem odvahu a naději. A to je přesně to, co od takových knih očekávám.

Hlubina temných strachů Hlubina temných strachů Fran Krause

Tahle útlá knížečka nabízí mini sbírku komiksů zabývající se našimi bizardními, absurdními, komickými, ale i opodstatněnými strachy, kterými trpíme.
Smála jsem se, kroutila hlavou, ale u některých jsem se pozastavila a říkala si "jo, to mám taky!".

Mera: Proti proudu Mera: Proti proudu Danielle Paige

Komiksy o Aquamanovi mě nikdy nebavily, nicméně jsem se neskutečně zamilovala do toho nového filmu s Jasonem Momoou a Patrickem Wilsonem, takže když vyšel komiks o Meře, chtěla jsem to aspoň zkusit.. a jsem opravdu příjemně překvapená :) ty ilustrace jsou neskutečně krásný, příběh má spád a je patrný vývoj a proměna postav. Seznámení Mery a Arthura sice proběhne úplně jinak než ve filmu, ale vůbec mi to nevadilo.. aspoň to bylo zase něco nového.

10.01.2021 3 z 5

Reborn Reborn Alex Scarrow

Reborn je spíše takovým "vycpávkovým" dílem této série, přesto se toho v něm stihne stát opravdu hodně. Líbilo se mi, jak se postavy vyvíjejí. Líbilo se mi, jak krásně kniha popisuje, co s lidmi udělá smrtelné nebezpečí, jak snadno dokáží odepsat ty, které ještě před pár minutami považovali za přátele. Jak krutí umí být, když jim jde o vlastní život, a jak z řádné organizace může díky davové panice dojít k anarchii prakticky během jediné minuty.
O tom, že je kniha napínavá a čtivá stejně jako první díl, se asi zmiňovat nemusím..
Jediné, co mě trošku zklamalo, je fakt, že oproti prvnímu dílu mi kniha připadala místy už trošku přehnaná, respektive jak se říká "přitažená za vlasy". Nicméně ten nápad a představa, že něco takového vlastně čistě hypoteticky možné je, je bezesporu děsivá. Nenapadlo by mě, že to řeknu, ale zlatej náš koronavir :D

10.01.2021 3 z 5

Remade Remade Alex Scarrow

Kniha má být takový Stephen King pro děti a jelikož já Kinga prostě žeru, věděla jsem, že tohle si musím přečíst. Vzhledem k tomu, že je to určené mladším čtenářům jsem do toho šla s tím, že jsem otrkaná a jen tak něco mě nedostane. No ale jestli tohle je pro mladší čtenáře, tak už teda nevím, kde mají dnešní děti hranice strachu :) Řeknu snad jen to, že pokud se na knihu chystáte, nedělejte si iluze, že knihy pro děti mají štastný konec..

Remade se strašně dobře čte. Neustále otáčíte stránky a vůbec nemůžete přestat. Je to svižný, rychlý, napínavý, má to spád, nejsou tam žádný zbytečný dlouhý popisný pasáže. Uznávám, že místy už to bylo trochu moc velký sci-fi i na mě, ale dávám plusový body za ten nápad a promyšlenost :) odjakživa miluju hororový příběhy a byť je to na děti možná trochu moc, pravděpodobně bych z toho jako malá byla nadšená.

Kluk mého srdce Kluk mého srdce Huntley Fitzpatrick

Asi nejkrásnější autorčina kniha, přirostla mi k srdci :)

Čemu jsem věřila Čemu jsem věřila Huntley Fitzpatrick

Oproti ostatním autorčiným knihám slabší, ale takové to ideální letní čtení - moře, horko, křik racků, láska.. perfektní oddechovka