Reborn

Mysleli si, že je to mrtvé. Mýlili se. Před dvěma lety udeřil v Londýně virus, který zabil tisíce lidí a přeživší zahnal do úkrytů. Leonovi se podařilo přežít a přečkat dvě kruté zimy. Teď ho drží naživu křehká naděje, že mrazivý sníh a led anglického podnebí virus nadobro vymýtily. K Leonovi se donesla zpráva o blížící se záchranné lodi. Nic však není takové, jak se zdá. Virus nezahálel…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426982/big_reborn-5YC-426982.jpg 3.982

Remade 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Omega

Kniha Reborn

stanislav0373

Perfektní pokračování dobře našlápnuté série. Sice je tu trošku méně akce, přesto se toho děje tak nějak víc. Krom známé skupinka hlavních postav se dostaneme hlouběji pod kůži "viru", který nepřestává překvapovat svým vývojem.

Čemu se ale člověk nevyhne, je jistá šablonovitost a předvídatelnost jednotlivých charakterů, které jsou přímým zosobněním generalizace předsudků. U některých postav je pak škoda, že nejsou popsány či rozvíjeny trošku více. Bylo by zajímavější vidět jim více do karet.

(SPOILER)
Jen mě trošku vadí, že osud Toma v prvním a druhém díle spolu příliš nekonvenuje. V prvním díle je nám naznačeno, že se zastřelil a nechal vzkaz pro děti a ve druhém je z něj čiperný zachránce lidstva... Kdyby alespoň bylo napsáno, že napsal ten vzkaz a pak utekl ven, ale takto mi to přijde trošku nešťastné...

MonaR0se
23.11.2021

Po výbornej jednotke, ktorá sa mi páčila, no zároveň bola extrémne znepokojujúca, mám za sebou aj jej druhé pokračovanie.

Ide o postapo trilógiu o inteligentnom víruse, ktorý doslova skvapalňuje ľudí. A v dnešných pandemických časoch je to doslova aktuálne čítanie (aj keď po takomto príbehu si človek uvedomí, že vždy môže byť horšie).

Jednotka nastavila laťku pomerne vysoko a dvojka ju síce (podľa môjho názoru) neprekonala, no minimálne si udržala rovnakú úroveň. Opäť to bolo znepokojujúce čítanie s mierne hororovou atmosférou a brutálne nechutnými scénami. Autor totiž nemá so svojimi postavami zľutovanie, takže je tých nechutných scén v knihe pomerne dosť.

Páčilo sa mi, že je dej miestami dosť nepredvídateľný a nestojí na jednom mieste. To, čo sa mohlo v jednotke zdať celkom priamočiare, sa v dvojke vyvinulo úplne iným smerom a autor tak dokazuje, že sa ešte máme na čo tešiť . Čo ma, naopak zamrzelo, bolo správanie postáv. Bolo jednoducho predvídateľné. Ocenila by som, keby sa občas zachovali iracionálne, respektíve mimo svojej škatuľky good guy - bad guy.

Napriek tomu, že "Reborn" prvý diel neprekonal, pre fanúšikov jednotky (alebo celkovo postapo sérií) určite nebude sklamaním. Je to drsné, čítavé, znepokojivé a celkom originálne čítanie, pri ktorom si ani neuvedomíte, že patrí do žánru young adult.

Pixx-73
03.11.2021

Stejně kvalitní jako první díl, hned jsem si koupil i ten třetí.

knihomolkajanca
12.10.2021

Když jsem se pustila do prvního dílu této postapokalyptické série, vůbec jsem nečekala, že mě čtení tak pohltí. A protože jsem byla velmi zvědavá, jak to s našimi hrdiny bude pokračovat, netrvalo to dlouho a na řadu přišel Reborn.

Na konci prvního dílu se stalo několik zvratů, ze kterých jsem byla docela paf. Čekala jsem tedy, že nastoupím do rozjetého vlaku, takže mě docela překvapilo poklidné počáteční tempo.

Od doby, kdy virus udeřil, uplynuly už dva roky a Leon s Freyou se potloukají Anglií. Při životě je udržuje jídlo z konzerv, ale jinak se jim daří více méně dobře, pokud si odmyslíte fakt, že většina lidstva byla vyhubena. Když jednou v rádiu zaslechnou hlášení, že k pobřeží Anglie dorazí spojenecké lodě, svitne jim nová naděje na záchranu a vydávající se na cestu.

Už jsem si začínala říkat, že to začíná být zvláštní, že se nic moc neděje a v tom bum prásk a člověk je zas jako na trní. Alex Scarrow má totiž talent naprosto obrátit situaci během jediné strany. Oproti prvnímu dílu zde sledujeme více dějových linií. Jednu s našimi hrdiny Leonem a Freyou, druhou s virem samotným a třetí se odehrává v minulosti s otcem Leona, když virus teprve propukal. Nejvíce mě jednoznačně bavila linka Leona a Freyi, protože jsem si ty dva oblíbila. Všechny linky se ale postupně pěkně propojí, nicméně tohle roztříštění děje trochu ubralo celkovému tempu příběhu.

Přesto se ale kniha četla dobře a bavilo mě sledovat, jakým způsobem se virus vyvíjí. Určitě tedy nemusíte mít strach, že by se zde jen opakovaly situace z prvního dílu. Tentokrát to bylo trochu méně dramatické, ale přesto zde bylo několik znepokojivých scén. Obzvlášť pokud máte stejně bujnou představivost jako já, tak si tyto pasáže jistě velmi užijete.

Celkově čtení nebylo tak strhující jako v Remade, ale vzhledem k tomu, že na konci nám autor samozřejmě nezapomněl přichystat nervy drásající (i když trochu předvídatelnou situaci), se, co nevidět, pustím do závěrečného dílu.

Ticiana
05.10.2021

Druhy dil mi uplne nesedl, premahala jsem se do cteni. Napad s virem je dobrej, je tady ale min a min akce, a jsem zvedava, jak to cele dopadne.

Lethania
30.08.2021

Doufala jsem v něco víc. V něco, z čeho se posadím na zadek. To se ale nestalo. Trochu jásám nad tím, že jsme se příběhově posunuli dopředu, ale k čemu vlastně, když vás repliky člověka můžou v mžiku "zabít". Trochu mi to připomíná Přechod od Justina Cronina tou myšlenkovou věcí.
Jasně, knize nelze upřít napětí a pořádná dávka akce. Ale první díl byl prostě lepší. Realita se jaksi upouští do pozadí a autor se vznáší na obláčku fantasy apokalypsy. Takové, která je dost nepravděpodobná, hlavně v chování hlavních postav.
Poslední díl si přečtu jen proto, abych se dozvěděla, jak to všechno skončí.

Schary
26.07.2021

Povedené pokračování, kniha se mi líbila snad víc než první díl. Fajn oživení byla linka s Tomem.

nikatus
03.05.2021

Začínám fandit ufonovy, ať to ukončí.