Rez & záře hvězd

Camden, New Jersey, 1948. Když jedenáctiletá Sally Hornerová ukradne z místního supermarketu notes, netuší, že ji sleduje dvaapadesátiletý Frank Salle. Salle je čerstvě propuštěný z vězení a nyní se chystá k útoku. Před obchodem ji napadne a přesvědčí ji, že je agent FBI a může ji okamžitě zatknout – pokud neudělá, co jí řekne. Tento děsivý román se vydává po stopách následujících dvou let, během kterých Frank duševně i tělesně týrá Sally cestou na západ do San José, a navždy tak změní její život, stejně jako životy její rodiny, přátel a těch, které potkají cestou. V této strhující knize, založené na skutečném příběhu oběti Sally Hornerové a jejího únosce, který šokoval Ameriku a inspiroval Vladimira Nabokova k napsání kontroverzní a legendární Lolity, dává oceněná spisovatelka T. Greenwoodová slovo samotné Sally....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426989/big_rez-a-zare-hvezd-j9X-426989.jpg 4.5240
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Kontrast

Rust & Stardust, 2018

Kniha Rez & záře hvězd

Bibi23

Moc krásná kniha, velmi věrohodně popsaný příběh. Prožívala jsem s hrdinkou každou emoci. Škoda, že po "radosti" přišel takový konec.

aishimizu

Nesmírně znepokojivá kniha. Tolik jsem doufala, že návrat Sally bude sluníčkovej a šťastnej... a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Dva dlouhý roky čekala, až se bude moct vrátit domů. Při čtení jsem cítila neskutečnou bezmoc. Ten úzkostnej pocit mě jen tak neopustí.

monishek

Dočteno a mám tak smíšené pocity. Ale za prvé jsem ráda, že znám smysl červené stuhy na obálce. A teď k obsahu. Taková neuvěřitelná dětská naivita, že mi bylo té holčičky tak lito. Říkala jsem si proč mu pořád důvěřuje a nechce utéct zpátky domu. Ocenila jsem, ze autorka sexuální scény napsala decentně. Sama uvádí, ze sled událostí a prostředí jsou podle skutečnosti, vnitřní život postav je pouze fikce. Celkově se mi příběh líbil, styl jakým to bylo napsané, ze jsme měli na situaci několik pohledu, byť z autorčiny fantazie. Ale ten závěr, ten konec Sally mě tak zasáhl a bohužel tohle fikce nebyla. Nakonec jednu hvězdičku ubírám, něco mi tam na plný počet chybělo.

blackoutzuzi

Příběh unesené 11leté Sally. Srdcervoucí, šokující, ze kterého vám pukne srdce a který vám už nikdy nezmizí z paměti!
Psán s neuvěřitelnou lehkostí, bylo cítit, že se autorka snaží podat všechny ty hrůzy citlivě, aby je čtenář zvládl vstřebat a rozdýchat... Nemám slov, tohle si rozhodně přečtěte!

zdenicka586

(+ SPOILER) Jelikož je Lolita taková moje guilty pleasure, tuhle krásku jsem si nemohla nechat ujít. Knížka i film mě tak šokovaly, že když jsem náhodou narazila na Rez & záře hvězd, bylo mi jasné, že tuhle knížku musím přečíst.
Příběh Sally je za mě mnohem horší než Lolitin. Oba jsou strašné a nechutné, ale když si uvědomím, že Sally se tohle doopravdy stalo, je mi z toho na zvracení. Líbily se mi kapitoly z pohledu jiných postav, dozvěděla jsem se, jak se cítily. I když mi tam trošku chyběly kapitoly z pohledu Franka - myslím, že by to bylo zajímavé doplnění a dozvěděli bychom se, proč to vlastně dělal (i když si to můžeme domyslet). Abych pravdu řekla, konec mě naprosto šokoval a absolutně jsem to nečekala. Těšila jsem se, že se Sally vrátí domů a všechno se spraví, ale nakonec tohle? Chudák holka. Knihu hodnotím velmi kladně, je to skvělý román, který popisuje to, co inspirovalo Nabokova k napsání Lolity.

soukroma

Děsivý, ale výtečně napsaný román: neuvěřitelný příběh z jakéhokoli pohledu, o to neuvěřitelnější, že se skutečně stal pár let po konci světové války v USA. Knihu jsem prolétla na jediný zátah, skončila jsem nad ránem (ke spaní tedy četba vhodná není), protože jsem chtěla vědět, jak to celé dopadlo - ale takový závěr jsem tedy rozhodně nečekala...
Autorka se držela faktů, ale připustila nutnou fabulaci u hlavních hrdinů, jejich myšlení a konání, ovšem ve výsledku nám předložila naprosto fascinující děj a převelice uvěřitelné postavy, i když ne na každém kroku s nimi budeme sympatizovat, nicméně s nimi budeme soucítit a dojímat se nad celou situací.
Výborné ztvárnění myšlení malé holčičky a důvodů pro snadnou manipulaci z pohledu dospělého. Rozporuplná postava matky, kterou hodně omezovaly vlastní zdravotní problémy a bolesti i nepříjemná minulost se ztrátou dvou manželů. Průměrná postava starší sestry hlavní hrdinky, milující, ale žijící již jinde, těhotné a později zapřažené do péče o miminko. Skvělá postava jejího muže, tedy švagra hrdinky, který udělal maximum pro její hledání a záchranu, přiměl k tomu i zhroucenou rodinu - skoro neuvěřitelný kladný hrdina, ale zase to jedním rozhovorem autorka dovedla vysvětlit nejen čtenáři i jeho vlastní ženě: hrdinku znal celý život a déle celou rodinu své nastávající a tuto rodinu miloval pro její klid a pohodu. Mj. tato konfrontace mezi nejbližšími na mne zapůsobila skoro nejvíc, převelice dojemné. I další postavy, méně zainteresovaní, nicméně s důležitým vlivem na vývoj příběhu, jsou představeny věrohodně.
Působivé, smutné, děsivé, uvěřitelné.

Později jsem si všimla originálního titulu, Rust & Stardust, který se rýmoval, ale nijak zvlášť se nezobrazil v českém překladu...

Nixa

Nepamatuji si, která kniha by mi během čtení tak moc lámala srdce jako převě tahle... S každou stránkou jsem měla strach co se malé Sally stane.
Kniha to byla skvělá, ale ten příběh byl prostě hrozný. Měla jsem strašný vztek na lidi, kteří jsou schopní takhle moc dětem ublížit. Měla jsem vztek i na společnost a že se tohle vůbec mohlo stát. No a taky mě hodně mrzí jaký nespravedlivý konec na Sally čekal.

makyla

Nemůžu jinak než plný počet. Kniha je inspirována skutečným příběhem jedenáctileté Sally. Příběh začíná v roce 1948, kdy tuto mladou dívku, ještě dítě, unese sexuální deviant Frank. Co vše musela během dvou let zažívat, je neskutečné. Zneužívání není explicitně popsané, ale víme o něm velmi dobře. Rozhodně doporučuji k přečtení.