Rez & záře hvězd

Rez & záře hvězd https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426989/bmid_rez-a-zare-hvezd-j9X-426989.jpg 4 315 91

Camden, New Jersey, 1948. Když jedenáctiletá Sally Hornerová ukradne z místního supermarketu notes, netuší, že ji sleduje dvaapadesátiletý Frank Salle. Salle je čerstvě propuštěný z vězení a nyní se chystá k útoku. Před obchodem ji napadne a přesvědčí ji, že je agent FBI a může ji okamžitě zatknout – pokud neudělá, co jí řekne. Tento děsivý román se vydává po stopách následujících dvou let, během kterých Frank duševně i tělesně týrá Sally cestou na západ do San José, a navždy tak změní její život, stejně jako životy její rodiny, přátel a těch, které potkají cestou. V této strhující knize, založené na skutečném příběhu oběti Sally Hornerové a jejího únosce, který šokoval Ameriku a inspiroval Vladimira Nabokova k napsání kontroverzní a legendární Lolity, dává oceněná spisovatelka T. Greenwoodová slovo samotné Sally.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kontrast

Rust & Stardust , 2018

vera4669
11.12.2020 5 z 5

Tak tahle kniha mě dostala a konec taky.. Uff, na tu asi jen tak nezapomenu, silný příběh, čtivě napsaný a ve kterém se vám chvilkami bude svírat srdce žalem

Amellia19
23.11.2020 5 z 5

Velmi silný příběh podle skutečných událostí, který je spíš pro silné povahy. Kniha je napsána tak přesvědčivě, že mne chvílemi mrazilo a čtení ve mne vyvolávalo až nepříjemné pocity. Přesto knihu určitě doporučuji, vryla se mi hluboko do paměti

Kočičáci
22.11.2020 4 z 5

Rez a záře hvězd je velmi silné a bolavé vyprávění, ze kterého vám bude srdce usedat. Je zde skvěle vyjádřena dívčina naivita a bezbrannost, ale také manipulativnost a zvrácenost jejího únosce. Nad scénami, kdy je Sally zneužívána a trýzněna se mi srdce zastavovalo a musela jsem je vydýchávat. Čtivost se románu dozajista upřít nedá. Jsem zastáncem toho názoru, že konec, který osud pro Sally připravil, pro ni byl vysvobozením...
Čtení pouze pro silné povahy!

juliesze
20.11.2020 5 z 5

Rez a žáře hvězd pro mě byla neskutečná kniha o skutečném příběhu lolity, tedy unesené malé holčičce, která byla po dobu dvou let držena v psychologickém vězení svým únoscem. Postavy byly neskutečně propracované - hlavně Ella byla vynikající. Všechno bylo tak mrazivě uvěřitelné. Nicméně nedokážu si představit, že by v dnešní době byla 12 letá dívka natolik důvěřivá. Přemýšlím, jestli je to dobou, internetem nebo větší erudovaností dětí, ale myslím, že je zcela nepředstavitelné, že by nějaká dívka vydržela takhle dlouho hrát "hru" se svým únoscem.

netopýrek
04.11.2020 4 z 5

Kniha mě velmi zasáhla, při čtení jsem si ji musela kouskovat, a nikdy jsem asi nepřečetla za den více jak 50 stránek.
Ale musím ocenit způsob jakým nám tento příběh autorka zprostředkovala, podle mě přesně ví kde přidat a kde ubrat, aby se člověk necítil ještě hůř než už se při čtení cítí.
Přiběh je opravdu silný a chování některých postav mě dovádělo k šílenství, a to ne zrovna v dobrém slova smyslu.

Terez25
03.11.2020 5 z 5

Velmi tvrdý a zároveň neskutečně čtivý příběh. Vlastně životní příběh...
I když jsem si vědoma toho, že dost postav a událostí v knize jsou jen autorčinou fantazií, osud Sally snad nemůže nechat chladným nikoho.
Neuvěřitelně mě ale vytáčela matka Sally, která místo toho, aby byla dceři oporou, byla tak akorát na pěst. Na druhou stranu mě ale dojímalo, jak moc se staral Al a Susan.
Je smutné, že po tom, co Sally musela prožít, skončila tak, jak skončila.

petaSk
25.08.2020 4 z 5

Krásná znepokojující knížka, v některých případech, ale dost hrající na city a zidealizovaná.

KuroHaru
18.08.2020 5 z 5

I přesto, že to rozhodně není veselé čtení a z únosů lidí mi doslova běhá mráz po zádech, mě tato kniha upoutala a nepustila, musela jsem číst dál a dál. Lolitu od Nabokova jsem nečetla, ani jsem nevěděla, že byla inspirována skutečnou událostí a nedokážu posoudit, nakolik se jí drží tato kniha, ale myslím, že se toho její autorka zhostila se ctí. Chyběl mi jen pohled ze strany únosce, ale to už by pro autorku možná bylo až příliš velké sousto.

Lenka0007
02.08.2020 4 z 5

(SPOILER) Jak je napsáno v doslovu. Sally si zasloužila víc než být pouhou poznámkou pod čarou v jiném příběhu. Její příběh je smutný, dojemný, určitě stojí za přečtení. I když čtenář ví, jak dopadne, přesto stále doufá, že třeba....

josska
19.07.2020 5 z 5

Kniha je velmi smutná,čtivá,místy jsem nechápala,proč to Sally neřekla,měla nějaké možnosti....konec jsem dočítala se slzami v ocich,,,i když jsem věděla jak to dopadne.....

ArwenAragorn
24.06.2020 3 z 5

Smutný příběh. Nemám ráda tyto typy knih a většinou je odkládám, tuhle jsem ale dočetla až do konce, spíš z důvodu absence dalších knih ke čtení (Reni, nesměj se!!!). Byly tam skutečně hnusné okamžiky, ale i prázdná místa, autorka nedokázala po celou dobu udržet moji pozornost a moje emoce nepracovaly tak, jak by se u tohoto příběhu očekávalo. Viním za to autorku. Jsem asi příliš tvrdá, vzhledem k ostatním většinou nadšeným hodnocením.
A ještě jednu věc mi možná budete vy, co knížku přečetli vyčítat. Já jsem přesvědčená,že to, jak nakonec Sally skončila, bylo pro ni vysvobozením.

BariEli
21.06.2020

(SPOILER) Poprvé v historii tohoto profilu na DK odmítám kvůli tématu hodnotit knihu!! Nechtěla jsem napsat ani komentář, ale nakonec jsem si to rozmyslela.

Myslela jsem si, že jsem se na četbu dokonale připravila. Nastudovala jsem si příběh skutečné Sally Swain Horner a myslela jsem si, že mě to nedostane. Dívka ve věku mé dcery 21 měsíců držena úchylem a vláčena po Spojených Státech, aby nakonec byla osvodozena a o dva roky později (v pouhých 15-ti letech) zahynula při autonehodě. Četla jsem už různé thrillery, různě silné příběhy, v čem tohle může být jiné?

U 50.stránky už mi začínalo být fyzicky špatně.

Při prvním znásilnění 11-tileté holčičky jsem knihu odložila s tím, že tohle odmítám.

Při prvním úderu pěstí do Sallyina obličeje jsem se ptala sama sebe, proč to ještě čtu.

A po dočtení před pár minutami se sama sebe ptám, jak budu schopná usnout. Jak??

Jistry
20.05.2020

Knihu jsem si koupila na základě velmi dobrých recenzí, které mě motivovaly. Je mi to líto, většinou to "klaplo", ale tentokrát to nemohu potvrdit. Nevím, jestli dokáži dostatečně pochopitelně specifikovat proč. Námět sliboval zajímavé, strhující čtení, což nemohu tak úplně popřít. Ani jedenkrát jsem se nemusela do příběhu přímo nutit, plynul a vývoj událostí mě zajímal. Samotný vypravěčský styl byl fajn, sice nijak vytříbený sloh (nebo překlad?), ale ok. Co ale tuto knihu a celkový dojem z četby opravdu moc kazí, je nešťastný a fakt hodně neobratný, do očí bijící způsob zlomových okamžiků, které příběhu udávaly směr. Jak to říci..., tyto momenty byly jaksi plytké, málo promyšlené, ani malinko rafinované, někdy zcela infantilní. Obrovský kontrast k tak těžkému, frustrujícímu a obzvlášt úzkostnému tématu. Chápu, že se autorka držela faktické linie, kterou měla dobře nastudovanou, ale také udává, že přesné okolnosti příběhu sama vymýšlela. A tehdy, právě v těchto chvílích, bych očekávala větší úsilí, lepší nápad, třeba malinko obšírnější, více uvěřitelnou, nebo naopak absolutně překvapivou, neuvěřitelnou zápletku, nebo alespoň o hodně méně hloupě vyznívající popis událostí, který příběh poslal k dalším, konkrétním dějovým linkám... Tyto chvíle knize strašně braly, a to nepatřím k nejlepším znalcům detektivek, takže nemohu říct, že si potrpím na wow efekty, nebo mistrnou rafinovanost. Někdy vývoj událostí slibně a napínavě gradoval, aby vzápětí vyústil do naprosto plytké chvilky popsané v nekoika větách, přestože v příběhu hrála podstatnou roli pro další vývoj. Jako by si autorka na úkor znalosti dokázaných faktů, které chtěla za každou cenu přesně dodržet, jen "splnila" nutnou omáčku příběhu, aby se mohl vyvíjet tím potřebným směrem a nechtěla si moc lámat hlavu nad tím, jak na to. V knize jsem se s těmito momenty vyrovnávala na několika místech a bojovala jsem s nutkáním ji pro tu povrchnost odložit. Jakoby to sráželo hodnotu knihy, znehodnocovalo to v podstatě i příběh samotné chudinky Sally, které měla být kniha pomníkem... Nicméně, jak píši na začátku, námět sám o sobě zajímavý byl, navíc jen opravdu nerada knihy odkládám. Některé recenze zde uvádí např. vztek na matku, kvůli její benevolenci, když sama poslala Sally s cizím mužem pryč (to je mimochodem fakt hodně hloupé a opět, netuším, jestli se to takto jednoduše fakt událo, nebo jen autorka ubrala na prohnanosti únosce Franka, protože maminku to zde vlastně degradovalo na totální naivku), ale podobných momentů je tam hrozně moc (FBI, policie celých států bezmocná, ale švagr úspěšně zasahuje na vlastní pěst... ; Frank nechává v šuplíku nájemního bytu fotografii Sally, díky které se policie dozvěděla, že tam bydleli, jinak by na to nikdy nepřišli... ; z podkroví u kamaráda, kde Frank Sally skrývá, se ozve plačtivý zvuk ve chvíli, kdy tam FBI posílá hlídku dvou (!!) policajtů, ale kamarád je odbude tím, že to byla čivava a oni odejdou... atd., atd., včetně závěrečných událostí...) To vše knize strašně moc zbytečně ublížilo a srovnání s Lolitou? Jestliže T. Greenwoodovou inspirovala Lolita k sepsání Rzi a záře hvězd, aby Sally a její děsivý příběh dostal prvně v dějinách své knižní místo, měla to být pecka a to prostě ani náhodou nebyla. Autentický příběh Franka a Sally inspiroval Nabokova k napsání Lolity a upoutávka s touto poznámkou vyvolávala velká očekávání, ta ale nebyla naplněna. Tato kniha je opravdu zbytečně podprůměrná, velká toho škoda. Ve srovnání s Lolitou, úplně jiným literárním levelem, jen povrchní výkřik, ale uznávám, psaný zřejmě s velkou chutí, nadšením, obětí i snahou - podle toho, jsk se k tomu autorka vyjadřuje. Nevyčítám jí, že to odbyla, spíše mám pocit, že se to prostě nepovedlo. S Lolitou se může rovnat leda námětem.

iceVS
08.05.2020 4 z 5

Před pár lety jsem četla článek, který se týkal protagonistů této knihy. Jednalo se o bulvár, ale po přečtení této knihy jsem chtěla víc věřit právě bulváru; taková realita by pro mě byla přijatelnější.
Kniha je napsaná velice poutavě, členění na krátké kapitoly mi vyhovuje. Pár pih na kráse by se našlo, ale nelze upřít, že je to výborná kniha.

vsechnonebonic
05.05.2020 5 z 5

Hodně smutné čtení, kniha, která se jen těžko odkládala, protože jsem stále čekala, kdy se "to" zlomí k lepšímu. Je neskutečné, co Sally vydržela. Byla tak statečná. Nechápala jsem chování její matky, ale švarg Al byl úžasný. Po delší době, kterou jsem dočítala se slzami v očích.

alusa4302
19.04.2020 5 z 5

Neskutečný příběh, běhal mi mráz po zádech, hltala jsem každou stránku, velmi čtivý a smutný příběh.

berila
14.04.2020 4 z 5

S velikým vypětím dočteno, ale nikoliv kvůli způsobu psaní, ale kvůli tématu. Vůbec jsem se do toho neměla pouštět, tohle téma mně hrozně vadí a několikrát jsem to chtěla vzdát. Pak jsem začala hodně přeskakovat a na konec dočetla. A ještě k tomu takový smutný konec. Chce to pevné nervy, ale příště se už raději tomuto tématu obloukem vyhnu. Hvězdičky jsou za styl psaní, tomu nelze nic vytknout.

Jana77
11.04.2020 4 z 5

Jednu hvězdu musím ubrat za to, jak mě strašně naštvala role matky. Nechápu do teď, po přečtení, jak mohla být tak slepá a důvěřivá. Příběh je to otřesný a konec velmi smutný.

Leona333
06.04.2020 4 z 5

(SPOILER) Sally Hornerová se narodila 18. dubna 1937 a zemřela při tragické autonehodě 18. srpna 1952 v New Jersey. I za tak krátký život, dokázala tato dívenka na sebe upoutat veškerou pozornost, tehdejší americké společnosti. Její únos inspiroval spousty filmových producentů a spisovatelů. Zda tato kniha někoho zbavila pochybností, jak to bylo se Sally Hornerovou a jejím únoscem, o 41 let starším automechanikem Frankem Sallem, nebo pochybnosti vyvolala...? Si musí čtenář rozhodnout sám. Jisté je, že drobná krádež levného notýsku v obchodě, stála Sally mnohem víc, než si v tu danou chvíli mohla jenom domyslet! Dlouhých 21 měsíců bez své matky, přátel a svého domova...
Kniha se mi četla dobře, i když to moc veselé čtení, není.

cornetka
01.04.2020 5 z 5

Celou dobu během čtení jsem si říkala, jak mohla být matka tak hloupá a pustit Sally s úplně cízím chlapem? A proč se Sally neodvážila a někomu něco neřekla? Vždyť příležitostí měla spoustu! Frank ji ale tak zmanipulovat, vystrašil a neustále děsil, že nikomu neřekla ani slovo a raději dál trpěla a věřila mu naivně všechny lži. Téma není zrovna pěkné, ale zpracování ano. Kapitoly jsou velmi krátké, ale čtivé a celkově vytváří parádní kousek.