Rez & záře hvězd

Rez & záře hvězd https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426989/bmid_rez-a-zare-hvezd-j9X-426989.jpg 4 315 91

Camden, New Jersey, 1948. Když jedenáctiletá Sally Hornerová ukradne z místního supermarketu notes, netuší, že ji sleduje dvaapadesátiletý Frank Salle. Salle je čerstvě propuštěný z vězení a nyní se chystá k útoku. Před obchodem ji napadne a přesvědčí ji, že je agent FBI a může ji okamžitě zatknout – pokud neudělá, co jí řekne. Tento děsivý román se vydává po stopách následujících dvou let, během kterých Frank duševně i tělesně týrá Sally cestou na západ do San José, a navždy tak změní její život, stejně jako životy její rodiny, přátel a těch, které potkají cestou. V této strhující knize, založené na skutečném příběhu oběti Sally Hornerové a jejího únosce, který šokoval Ameriku a inspiroval Vladimira Nabokova k napsání kontroverzní a legendární Lolity, dává oceněná spisovatelka T. Greenwoodová slovo samotné Sally.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kontrast

Rust & Stardust , 2018

petula6844
19.08.2021 5 z 5

Mít více času, přečetla bych ji jedním dechem, na tenhle příběh jen tak nezapomenu, určitě stojí za přečtení...

Baja333
19.08.2021 5 z 5

Hodně silný příběh od kterého se nedá odtrhnout. Smutné a občas nahánějící husí kůži.

suiteki
16.08.2021 4 z 5

Ta kniha byla děsivá a ještě děsivější je to, že se takové věci stále dějí a spousta dívek teď tiše trpí.
Příběh byl skvěle sepsán, střídání pohledu různých postav, kdy jsme se mohli vžít do kůže rodiny a blízkých. Frank byl skvělý manipulátor a Sally vydesena 11 letá dívka, s kterou se život opravdu nemazlil.
A ten konec? Taková ironie osudu.

Zorka
10.08.2021 4 z 5

Znepokojující téma opírající se o skutečnou událost. Kniha, která poukazuje na to, jak snadno lze manipulovat s dětmi a zneužívat jejich strach. Kniha, která bohužel předkládá také mnohá lidská a pro mě nepochopitelná selhání... Policie, veřejnosti, systému jako takového. Můžeme se utěšovat, že dnes je jiná doba a děti už jsou poučené. Nicméně lidí jako Frank La Salle běhá po světě mnoho a možnost kontaktovat dítě se "díky" internetu značně zjednodušila. Za tuto knihu autorce velmi děkuji, protože osvěty v této oblasti není nikdy dost.

RADOST
21.07.2021 4 z 5

Velmi čtivě sepsaný příběh unesené dívenky, inspirovaný skutečnou událostí z roku 1948. Pohltil mě, zanechal rozporuplné pocity a hodně otázek.
Opravdu se to stalo? Opravdu byla matka tak nezodpovědná, důvěřivá a naivní, zahleděná do sebe? A Sally tak bojácná, poslušná a nevědomá? Společnost tak slepá a tolerující všechny nesrovnalosti a náznaky, neověřující doklady? A všichni tak zbabělí? Policie tak neschopná? Zřejmě ano - vzhledem k tomu, že Sally byla v moci únosce 21 měsíců.
A mohlo by se to stát dnes? Nerada připouštím, že ano. Asi se to stává. V jiných kulisách, jinak, zřejmě zákeřněji. A bojím se, že společnost i policie jsou stejně nevidoucí a bezmocní či chybující jak kdysi.

ivca6341
20.07.2021 5 z 5

Tato kniha mi zůstane v hlavě pěkně dlouho. Chudák dítě i matka.

martina2540
01.07.2021 5 z 5

Tahle knížka mě chytla za srdce, byla čtivá a pořád jsem si přála být na konci, aby už byla Sally u své rodiny.

Tyn_a
12.06.2021 5 z 5

Už dlouho jsem v rukou neměla knihu, ke které bych bych chtěla tolik říct.

Je nutné a nezbytné číst knihy tohoto typu, nezavírat oči nad podobnými tématy (ať už zneužívání nezletilých, holocaust, vraždy, týrání lidí či zvířat, otroctví atd..). Neříkat si, že třeba konkrétně mně, a mého okolí, se to netýká. Týká, a jak. Je to kolem nás, nemusí to být třeba poblíž, ale někde, někde určitě ano. Je to kruté, nesmyslné a zrůdné.
Neexistuje na to spolehlivý a stejně krutý trest. Je to něco, co potrestat nejde. Nejde oběti vykompenzovat všechny minuty utrpení, nejde jen tak nechat zmizet všechny myšlenky před a po, nejde to jen tak shodit ze stolu jako drobky z pečiva, jednoduše ne. Je to bezmoc, kterou si mnohdy nejde ani představit.

Teď k samotné knize.
I přes to, jakou tématiku si autorka vybrala, i přes sexuální scény, které "citlivě" (pokud to jde) popsala, i přes bezmoc, která na mě sálala hned po prvním zneužití, i přes to všechno je kniha skvost. Je tak perfektně napsaná, že se vám chce brečet a číst zároveň. Mnohdy jsem měla slzy na krajíčku, nechuť na jazyku, zděšení v očích, ústa plná hanlivých slov a pocity jako bezmoc, strach, nechuť.
Ani si nedokážu představit, jak dítě v jejím věku TOHLE VŠECHNO zvládlo unést, vytrvat a přežít, nakonec i nějakým způsobem vstřebat. Vrátit se do běžného života, protože neexistuje jiná cesta, než jít dál a neohlížet se. Sally byla TAK statečná, vytrvalá a silná. Patří ji všechna čest. I přes to, že ji někdo vzal velký kus jejího dětství a dospívání, z ní "vyrostla" pozoruhodná žena, který svůj život nemohla žít dál a alespoň částečně napravit ztracený čas.

Je tolik věcí, co jde, a co bych mohla ke knize a samotnému děsivému příběhu, napsat.
Je toho ve mně tolik, tolik na entou! Nemluvě o trestu, který bych byla schopna vinnému udělit a že by nebyl zrovna příjemný.

"Co se stane, když hvězda umře? Její světlo se prostě po nějakém čase vytratí?"

SilvieSisinka
12.05.2021 5 z 5

Nemám ráda takovéto knihy.Ale udělala jsem výjimku a pustila se do čtení.Cist to bylo jako číst horor,mám dvě dcerky a při představě že by tohle měli prožít mě bylo velmi smutno.Ta beznaděj pro dítě a pro její rodinu je hrozná.

Leeonteena
24.04.2021 3 z 5

Nechala jsem to v sobě trochu uležet, ale stejně musím dát jen tři hvězdy. Alespoň z úcty k Sally. I když se kniha opírá o skutečný příběh, je napsaná ploše, slovní obraty jsou krkolomné, přirovnání se stále opakují, v důležitých pasážích autorka utíká od tématu nebo to rovnou přeskočí. Co se Sally stalo je opravdu strašné, ale kniha na mě nijak emocionálně nezapůsobila. Je to velká škoda. Jediné plus co ve mně zanechala je, že jsem konečně z knihovny vytáhla Lolitu.

něcosivymysli
24.04.2021 3 z 5

Příběh malé Sally mě samozřejmě zasáhl a její osud je hrozný, ovšem mám pocit, že to jediné knížku táhne a stejně znechucená bych byla i po pár minutách na Wikipedii. Autorka sice píše čtivě, ale po dočtení jsem si rozhodně neřekla, že potřebuji její další knížky. Na druhou stranu se Rez a záře hvězd četla skoro sama a po dočtení mě donutila hledat další informace o případu (na konci navíc najdete soupis všeho, co si autorka vymyslela, to je super).

Denisa232623
03.04.2021 2 z 5

Věřím, že většina lidí se semnou neztotožní. Ale já prostě nemohu hodnotit jinak. Na knihu jsem se moc těšila. Měla jsem ji nachystanou jak dlouho a přišlo velké zklamání.. Mám už pár podobných příběhů přečtených, ale tento mě oslovil nejméně. Samozřejmě, že se mě celý příběh Sally dotkl, lhala bych, kdybych řekla že ně. Ale přijde mi, že kniha má dost mezer.. Na to, že případ otřásl celým světem mi přijde, že tohle zmizení skoro nikdo nevyšetřoval. Nikdo se nehnal k nalezení Sally. Její příběh byl ve všech novinách světa, ale nikdo ji nepoznal byť cestovala veřejnou dopravou i se svým únoscem. Je to jen jedna z mnoha věcí, které mi na celém příběhu vadily. Kvůli čemu dávám hvězdy je čtivost, dobrý spád příběhu a smutný konec, kdy si Sally zasloužila opravdu více.. Ale jinak jsem velmi zklamaná i co se týká poznámky autorky. Že si vlastně skoro celý příběh vymyslela a možná, kdybych otevřela google zjistila bych zajímavější věci.

kniha
17.03.2021 5 z 5

Nezapomenutelný příběh napsaný velmi čtivě.

Neara
14.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Příběh Lolity a dívky Sally se liší.Nabokova Lolita byla pokušitelka a sama ráda s muži flirtovala.Profesor Hambert nebyl ani její první milenec.Za to Sally byla velmi chytrá dívka,ale v mnoha ohledech dost naivní.Chápu ovšem,že v té době neexistoval internet ani taková komunikace co dnes.Tenkrát v té době ty děti v tom věku byly ještě dětmi a o mnohých věcech vážně netušili.Takže bylo snadné dítě ovlivnit a zmanipulovat.Příběh se četl plynule a bez nudy.Její laxní matka mě dost iritovala a o sestře,která z mého pohledu byla dost sobecká ani nemluvím.Policie kdyby nebyla líná,tak by jí našla mnohem dříve a to,že se vůbec našla je jen díky jejímu švagrovi,který jí měl asi nejvíc rád z celé té povedené rodinky.Mrzí mě ten závěr.Vším tím,čím si prošla si takový konec nezasloužila a už vůbec né chování a myšlení lidí.Jen proto,že byla na tu dobu silnější si spoustu lidí myslelo,že jí vlastně nic nechybělo,měla se dobře a kdoví,třeba se jí to i líbilo...Únosce jí pořád držel pod zámkem,ať už v hotelovém pokoji nebo v karavanu.Žádný pohyb tedy neměla.Své činy omlouval nezdravým jídlem,kupoval jí hamburgery,colu,čokolády atd...není tedy žádný div,že měla několik kil navíc!!Silný příběh,který jsem rozdýchávala několik dní.

Hall3006
03.03.2021 5 z 5

Kdybych mohl, dám šest hvězd. Pro ty, kdo četl Lolitu je tato kniha povinnost. Tušil jsem, že tahle kniha bude jiná než ostatní, ale jakmile jsem se pustil do do čtení, věděl jsem, že bude pasovat do bodu čtenářské výzvy "místo kde by jste se nechtěli ocitnout". Není to snadné čtení a nevyvolá úsměv na tváři. Už teď vím, že jsem právě dočetl nejlepší knihu roku 2021 (knihu čtenou poprvé, protože okamžitě jdu na rereading Lolity).

a.k
23.01.2021 5 z 5

Námět únosu dítěte, který je tady o to úděsnější, že jde o skutečný příběh jedenáctileté Sally, která si prožila mnohaměsíční trápení v rukách duševně chorého zvrhlíka. V příběhu z 50. let minulého století se autorce povedlo zachytit nevšímavost některých zainteresovaných osob, velikou smůlu v situacích, kdy už myslíte, že bude Sally v bezpečí a v neposlední řadě i úvahy a myšlení malé holčičky, která obviňuje sama sebe a prožívá pro ni nepochopitelné strádání.
Zoufale zneklidňující čtení, při kterém vás nenechá osud malé Sally lhostejnými.
Doporučuji.

Lenkys
19.01.2021 5 z 5

Tak hrozné téma a osud Sally a přesto se mi kniha četla tak dobře, až je mi to blbý.
Za mě to autorka nemohla napsat lépe a příběh se mi vepsal pod kůži. Když jsem se po přečtení dívala na skutečné fotky děvčátka v bílých šatech na houpačce, slzám jsem se neubránila.
Nemohu než doporučit.

Lejčís
10.01.2021 5 z 5

Kniha je psána v er-formě, díky které si od postav udržíte určitý odstup a příběh Vás tak psychicky nesemele. Výhodou jsou také velmi krátké kapitoly, díky kterým se kniha čte rychle a když potřebujete, můžete prakticky okamžitě přestat číst, aniž byste knihu zavírali uprostřed kapitoly. Autorka má osobitý vyprávěcí styl, který Vás jednoduše pohltí a nutí číst dál a zároveň Vás naplňuje nadějí, že vše nakonec dobře dopadne. Ovšem jestli to opravdu dopadne dobře, to už musíte zjistit sami. Určitě si to přečtěte, tahle kniha nemůže zklamat nikoho.

Barulinkas
29.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Dech beroucí kniha. Pokaždé když se naskytla nějaká naděje či vodítko k nalezení Sally tak přišlo zklamání a smutek. Ten kontrast naivity a zneužívání. A když už je všemu konec, přijde další rána. Bohužel Sally asi opravdu z nějakého neurčitého důvodu neměla žít. Po přečtení knihy jsem si dokonce začala o tomto případu hledat informace a fotografie....kniha vás nenechá klidnými a je dobře napsaná. Určitě můžu doporučit, jen tak na ní nezapomenu.

LéňaM
20.12.2020 5 z 5

Silný a moc smutný příběh.
Myslim že ve mě nějakou dobu zůstane.