Lanley Lanley komentáře u knih

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Kriminálky mě v minulosti nikdy moc nebraly. Což se až díky této knize změnilo.
Kdesi na internetu jsem narazil na reklamu na knihu Vzkaz v láhvi (třetí díl této série). Popis knihy mě naprosto uchvátil. Mimo jiné i proto, že jsem tou dobou žil už skoro rok ve Skotsku. No a vzhledem k tomu, že neumím číst a vlastně ani nechci začínat číst příběhy od prostředka, musel jsem si nejdřív pořídit první díl.
Příběh mě do sebe vtáhl už od prvních stran. Celá kniha je napínavá tak moc, že jsem u konce knihy občas zapomínal i dýchat.
Hodně moc se mi líbí chemie mezi hlavními postavami a obrovským překvapením pro mě bylo to, že i takhle temná detektivka mě dokáže místy pobavit a rozesmát. Životní postoj hlavního hrdiny je mi velice sympatický a jeho asistent Asad je proste skvělý. Jediné, co bych z knihy klidně odebral, jsou pasáže s bývalou ženou Carla, které mi připadají v knize trochu zbytečné. Je to ale jen maličkost. Kniha je jinak perfektně promyšlena do posledního detailu.
Severské krimi je prostě drsné a občas se u čtení budete cítit opravdu stísněně, tak jako žena v kleci...

08.10.2020 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jedna z těch knih, které Vám změní život.
Když jsem se ke knize dostal, po určitých životních událostech, očekával jsem víc spirituální knihu zaměřenou na osobní rozvoj. Vlastně jsem čekal něco úplně jiného. Co jsem ale dostal, bylo ještě mnohem více, než sem si dokázal vůbec představit. Brutalita v knize a s ní spojená bezmoc hlavního hrdiny je opravdu velká. Při čtení jí skoro cítíte na sobě. Jak příběh ale pokračuje dál, otevře Vám to oči.
Veškeré vyprávění z putování hlavního hrdiny je silné, emotivní, kouzelné. Po dočtení jsem seděl ještě několik hodin na zahradě a vstřebával vše co jsem se v knize dozvěděl. Děkuji za ten zážitek.

07.10.2020 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Tak tohle byla zcela určitě jedna z nejčtivějších knih, jaké jsem kdy držel v ruce! Příběh je naprosto perfektní, hlavní antagonista je prvotřídní magor, se kterým ale člověk musí chtě nechtě soucítit.
Náš známý team vyšetřovatelů: Mørck, Asad a Rose se (ehm) ještě rozroste o Yrsu, což oddělení Q hezky okoření. Já prostě tuto sérii zbožňuju, už jen kvůli tomuhle nesourodému teamu, kterému to ale nějakým způsobem vždy klapne. Jsem zvědavý na pokračování příběhu Asada.
Nadšený jsem také z pomyslného odkrývání tajenky (vzkazu), které člověka nepustí od knihy pryč, dokud není složena celá.
Stísněné pocity a napětí jako jsem měl při čtení této knihy, jsem opravdu dlouho nezažil. V knize je totiž snad úplně všechno... Humor, totální napětí, romance, sex, sekty, děti, lodě, bowling... S každou další knihou v sérii je vyšetřování lépe propracované a vystavěné. Nemohu si pomoct, ale pan autor je pro mě geniální spisovatel. Tahle série se u mě řadí mezi to nejlepší, co jsem kdy přečetl!

09.11.2020 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Ještě že jsem knihu četl před více jak dvěma lety. Za současného stavu s koronou bych měl při čtení asi solidního nerva. Troufnu si však říct, že v knize je se současným stavem mnoho paralel...
I když je to delší dobu, co jsem knihu přečetl, tak si živě pamatuji, že jsem při obracení stránek cítil projevy nemoci v knize psané, tak skvěle je kniha napsaná.
První půlku kniha letí jako blázen, ani na chvilku jsem jí nemohl odložit. Moc se mi líbí také postava Randalla Flagga, která není pro Kingova čtenáře neznámá.
King prostě vytvořil postavy tak dokonale, že jsem s kladnými postavami soucítil a zbožňoval je a ze záporáků byl tak znechucený, že i moje pacifistická povaha přála těm hnusákům něco opravdu špatného.
Druhá půlka knihy trošičku přibrzdí rozjetý vlak a více se soustředí na budování společnosti. King se svěřil, že byl sám v druhé půlce trošku ztracený a nevěděl několik měsíců jak pokračovat. Naštěstí se děj ke konci opět rozjíždí a rozuzlení je za mě senzační! Těch 1000+ stran uteklo tak rychle, že bych si klidně dalších pár ještě dal. Prostě jedna z těch knih, která Vás chytí a nepustí.

04.10.2020 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Krásně se to četlo. Povídky jsou všechny perfektně napsané, nechybí v nich zápletka, magie, hrdinové, příšery, sex, bardi, meče... V knize si prostě člověk najde vše, co má fantasy obsahovat.
Za mě krásný vstup do světa Zaklínače, potažmo do žánru fantasy vůbec. Asi nikdy nezapomenu na dobu, kdy jsem jako puberťák tuto knihu hltal jak šílený a přečetl jí vlastně za pár hodin. Hry jsem nehrál a serial neviděl, nechci si totiž nechat pokřivit krásný obrázek, který v sobě od prvního přečtení nosím.

13.10.2020 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Uf tak takhle temnou věc jsem už dlouho nečetl. Pocit bezmoci, strachu a deprese je cítit z každé stránky. Mám rád rozsáhle post-apo světy, baví mě představa totální změny lidských hodnot a nové fungování společnosti. Tady se ale žádné hlubší popisování, vysvětlování či větší uvedení do děje nekoná, tady autor čtenáře prostě hodí do vody a on musí plavat sám.
Viděl jsem i film a myslím, že je to jeden z mála filmů, který zvládl alespoň částečně předat atmosféru knihy.
Knihu máte přečtenou za jeden den a pokud Vás zajímá, jak by to asi mohlo vypadat, až se svět opravdu jednou zblázní, je to čtení právě pro Vás. Akorát si připravte pevné nervy a rozsvícenou lampičku na několik dalších nocí. Protože i tady platí, že největší zlo na tomhle světě je jen člověk sám...

09.10.2020 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nádherná kniha. Nedokážu si představit, že bych knihu četl tak, jak vycházela... Čekat na další pokračování by mě ničilo. Jsem rád, že jsem měl vydání, kde jsou všechny svazky vydány v jednom.
Kniha je napsána tak, jak to umí jen King. Od počátku vyprávění Vás king chytne za ruku a povede Vás po Zelené míli, a vy se ho nebudete chtít pustit, dokud s ním nedojdete až k poslední stránce.
Je to jedna z těch knih, která Vám zůstane v hlavě, a nejspíš i srdci, napořád. Kdo by také mohl zapomenou na odporného Percyho, rozkošného pana Jinglese, citlivého Paula, nebo na Johna, který dokázal poznat a cítit víc, než co my ostatní na tomto světě vůbec kdy zvládneme. Slzy jsou v tomto případě naprosto v pořádku u všech, bez ohledu na to, jestli jste dvoumetrový dřevorubec, nebo metr a půl křehká dívenka. Děkuji za takto úžasnou knihu.

Někdy, ach panebože, je Zelená míle tak dlouhá...

19.10.2020 5 z 5

Hobbit Hobbit J. R. R. Tolkien

To je tak nádherná pohádka! Přečetl jsem jí za jeden večer...
Nemohl jsem se od toho odtrhnout. Rozjezd je sice trochu pomalejší, než se člověk, neznalý Tolkienova světa s postavami seznámí. V dnešní době ale už nepředpokládám že je mnoho lidí, kteří o hobitech nikdy neslyšeli, tak jako já při prvním čtení...
Z knihy je cítit, že je psána pro dítě, jelikož je celá moc krásná, kouzelná a přetéká dobrem. Velice rád se k této knize vracím, když nemám zrovna veselý den. Ilustrace, které moje vydání obsahuje jsou roztomilé.
Kniha však i přes svojí dobrotu a krásu, nese spoustu úvah, které se musí dotknout každého čtenáře bez ohledu na věk.
Filmy jsem neviděl, takže bohužel nedokážu porovnat.

15.10.2020 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Opravdu dlouho jsem oddaloval recenzi této knihy, jelikož se z ní stal fenomén a takové věci jsem vždy nerad hodnotil.
Knihu jsem četl ještě před tím, než se o nějakém seriálu vůbec začalo přemýšlet.
Je to naprosto perfektně napsaná kniha, která Vás uzamkne do svého světa a nikdy nepustí. Knihu jsem ihned po dočtení koupil jako dárek celé rodině a všichni z ní byli nadšeni.
Neuvěřitelně reálně vykreslené postavy, které nejsou ani černé ani bílé, naděje, napětí, příroda, fungování světa... to všechno mě naprosto uhranulo! Z knih je cítit, že si autor vzal to nejlepší od všech předchozích autorů fantasy. Od Tolkiena neskutečné krásný a propracovaný svět, od Jordana vyprávění z různých úhlů pohledu atd. Martin se u mě řadí mezi jedny z těch naprosto nejlepších spisovatelů dnešní doby.
Vlastně vůbec nechápu, jak celá kniha utekla! Ty macaté knihy, které se postupně v celé sérii ještě zvětšují, utečou jako nic.
Největším zklamáním pro mě tedy je, že série pořád není dokončena a že seriál prý předběhl i knižní předlohu. Ze seriálu jsem neviděl ani jednu minutu a ani to neplánuji, nechci si totiž nechat ovlivnit své krásné představy, které jsem si při čtení těchto knih tvořil.
Určitě celá Píseň ledu a ohně stojí za přečtení, smiřte se však s tím, že už asi nikdy nebude dokončena.
PS: Sex tu opravdu není tak explicitně vyjádřen, jak se všude tvrdí...

30.10.2020 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Uff hodně drsný a nechutný. Vidim v tom určitou paralelu i s psychopaty, co vládnou aktuálně u nás. Vůbec bych nečekal, že mě může podobný příběh tak zasáhnout. Kniha mě chytla od prvních stran. Bezmoc hlavní hrdinky je šílená ale zároveň celkem zasloužená, což je pro mě tak nějak zvláštní. Nevěřil bych, že budu fandit v knize nějaké záporačce.
Chemie mezi Carlem, Asadem a nově i Rose je naprostot super, je to jeden z důvodů, proč prostě potřebuju číst další díly. Závěr knihy mi přišel až moc přitažený za vlasy a z ranku náhody, ale nijak to na kvalitě knihy neubralo.
Autor se prostě moc nezaobírá vysvětlováním, díky tomu celý příběh letí bez menších brzd dopředu. Úžasná kniha!

21.10.2020 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Četl jsem již dávno. I po těch letech mám ale z knihy v sobě zvláštní pocit. Kniha mě zasáhla, téma je skvělé. Autoři nechávají velký prostor čtenářově vlastní představivosti, což je podle mě u tohoto žánru v pořádku. Pořád se ale nemohu zbavit určitého pocitu prázdnoty z této knihy. (Což byl možná záměr autorů?) Určitě stojí za přečtení...

11.09.2020 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Tak tohle pro mě asi není... Nejspíš půjdu tentokrát proti proudu, ale prostě mi to připadalo až moc jednoduché. I když mám britský styl humoru rád (sám jsem nějakou dobu žil ve Skotsku a myslím si, že se mi jejich humor stal celkem vlastním), tady to pro mě prostě nefunguje. Pár nápadů je sice dobrých, spíš mi to ale celé připadalo, jako kdyby autor prostě vyhodil na papír vše, co ho v tu chvíli napadlo a to bez jakéhokoliv logického postupu.
Ať nejsem ale zase tolik negativní... Je to jednoduché čtení, které máte přečtené za hodinku ve vaně, čte se to snadno a rychle i přes zmatek který celou knihu provází. Kniha je v českém vydání hezky zpracována, občas člověku koutky i poskočí směrem nahoru a pár hlášek se stalo již klasikou...

14.10.2020 3 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Tady už není po předchozích dílech co dodat. Nejlepší série jakou jsem kdy četl. Změnila mi v určitých věcech pohled na život. Poslední díl je jedna velká jízda kterou nelze zastavit... (ehm ve škole nebyli úplně nadšení, když jsem každou přednášku místo poslechu četl). Dost lidí je s rozuzlením příběhu nespokojeno. Za mě jediné možné a logické vyústění... Takže děkuji za vše! PS: Žádná další kniha pro mě od dočtení Temné Věže nebyla už tak moc emotivní a silná jako tato série.

Mlha Mlha Stephen King

Další povedená kniha od mistra spisovatele. Kniha obsahuje jak silnější tak slabší povídky, celek ale působí konzistentně a kniha je opravdu dobrá.
Povídka Mlha mě potěšila i určitým propojením se světem Rolanda, navíc "vývoj společnosti" v obchodě v horizontu několika dní, perfektně vykresluje jednotlivé charaktery, tak trochu jako ve Svědectví.
Na povídku Prám asi nikdy nezapomenu, tak je extra nechutná.
Zkratka paní Toddové mě zasáhla, ani vlastně nedokážu definovat proč.
Textový procesor bohů je geniální!
Každý si ve sbírce najde prostě to svoje...
Jednoduše tato povídková kniha Kingova čtenáře potěší a ostatní určitě neurazí. Knihu jsem četl na dovolené a myslím si že k tomu, vzhledem k vzletnosti a čtivosti, je naprosto ideální!

27.10.2020 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Popravdě tuto knihu jsem si pořídil ne z toho důvodu, že by mě jakkoliv zajímal děj, ale proto, že měla mít spojitost s příběhem Temné věže, který zbožňuju.
Co si budeme povídat, postarší pán, který nemůže spát nezní jako příběh který vás může upoutat (pokud nemáte problémy s nespavostí, pravda...).
Pan King ale opět ukázal neskutečnou sílu a schopnost vyprávět i absolutně banální témata. Kniha mi prostě nedovolila jí odložit ani kvůli spaní. ehm...
Je pravda, že děj postupem času spadá více k nadpřirozenosti, což může některým čtenářům připadat přehnané a přitažené za vlasy. Z vlastní zkušenosti však musím říct, že je vše vystaveno logicky. Asi teď zkusím pár dní nespat, abych viděl to co Ralf...

05.10.2020

Pustiny Pustiny Stephen King

Tato kniha po předchozích dvou dílech pro mě byla úplně jiná, nezařaditelná. Při dočtení tohoto dílu mi došlo, že je každý díl úplně jinak psaný, originální a i když se jedná o knižní sérii a pojí Temnou Věž stejný příběh, každá kniha má svůj specifický styl. Pro mě byly pustiny doslova jízda. Závěrečné finále bylo prostě strhující...

Pistolník Pistolník Stephen King

Většina lidí píše, že je první díl nejhůře čitelný, že nemá žádný děj atd. Za mě byl první díl jeden z nejkrásnějších v celé sérii. Pro mě se jedná spíše o jakousi meditaci nad smyslem života a všeho bytí. King do prvního dílu vtělil svoje hluboké myšlenky, ve kterých se musí najít každý sám. Viz pasáž ohledně "Velikosti všeho". Pro mě neskutečně emotivní kniha která mě k Temné Věži připoutala natolik, že už v sobě budu navždy nosit celý tenhle příběh. Za mě rozhodně 12/10!

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

První kniha o HH a zároveň moje první přečtená kniha od Jo Nesbø. Já jsem z knihy naprosto nadšený. Jak jsem psal již dříve, nedokážu číst série od prostředka, proto jsem to vzal hezky popořadě. Trochu jsem se bál, že bude první díl nezáživný, tak jak píše většina recenzentů, byl jsem však opravdu mile překvapen. Je pravda, že cca prvních 80 stran mi po knihách od Adlera-Olsena připadal hlavní hrdina takový nemastný neslaný... Což se ale postupně změnilo a Harry Hole(Holy) se mi, hlavně díky pohledům do minulosti, dostal pod kůži. Jediné co mě trochu zklamalo byl úplný závěr knihy, ale to bude spíše subjektivní pocit. Moc se těším na další díly, které mám již připravené doma.

04.11.2020 4 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Pro mě nejkouzelnější kniha, jakou jsem kdy četl. King opět ukazuje, že může psát jakýkoliv žánr a vždy se mu to povede. Takhle jsem si již dlouho nepobrečel. I přes to, že jsem byl ze začátku zklamaný, že se příběh směrem k Temné Věži moc neposouvá, po prvních pár stránkách jsem byl chycen. Je to jako když jede dítě na tábor. Tam se mu nechce, protože je vytržen z reality svých dní. Zpět z tábora se mu ale taky nechce... Úžasný, skvělý, epický! Neni co dodat... Děkuji za celou tuto serii

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Kniha mě uhranula! Na knize je sice vidět, že je z autorových začátků, proto se zde najdou lepší i horší povídky.
Určitě za nejslabší kousky považuji:
Vzpomínání na Dr. Samuela Johnsona, kde se Lovecraft snaží o humor či co a opravdu mu tento styl nesedí.
Mezi další dost nezáživné se pro mě řadí povídka Arthur Jermyn, u které pořádně ani nevím, o čem byla.

Naopak mezi ty úplně nejlepší Povídky bych zařadil:
Za stěnou spánku, která je opravdu magická.
Výpoveď Randolpha Cartera, u které bych rád věděl, jak to vše pokračovalo.
Dagon, kterou jsem si tak živě představoval, že se mi o ní i zdálo.
Obrázek v domě, která je extrémně děsivá.
Bílá loď, která mi připadala kouzelně magická, jak ze života, cítím z ní určitou metaforu na společnost.
Nyarlathotep, který je prostě dokonale napsaný a vtáhne Vás do sebe svojí temnou vizí.

Magie, mystika, temno, snovost a vize to jsou přesně slova, která autorovo dílo vystihují. Celé čtení jsem měl umocněné atmosférou Halloweenu. Z výše jmenovaných povídek jsem opravdu nadšený a jsem k nim jakýmsi magickým kouzlem přitahován. Opravdu se těším na další knihu!

02.11.2020 4 z 5