Nespavost

Hrdina románu Ralf má problémy. V poslední době nemůže spát. Navíc má vidění a není si zcela jistý, zda jsou to opravdu halucinace. Barvy, postavy, zvláštní aury kolem jeho přátel. Nezmínili jsme holohlavé doktůrky, kteří se vždycky objeví v momentech smrti. Ten na pohled zlý svírá rezavý skalpel... Po tom co je ohlášena návštěva Susan Dayové do Derry, poklidné městečko se začne rozdělovat díky sporné otázce interupce. A až dosud mírný a klidný Ed Deepneau se jaksi mění. To se stalo tehdy, když Ralf začal ztrácet víc než jen spánek. Když začal chápat, proč je Ed posedlý představou, že se Derry stává novým Armagedonem. A když si uvědomil, že usedlíkům jeho rodného města se zkracuje čas. Zlo nepředstavitelných rozměrů sem nalezlo cestu. A Ralf má jednu jedinou šanci zničit ho......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263/nespavost-3aZ-263.jpg 4992
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno, Melantrich

Insomnia, 1994

Kniha Nespavost

Dolik13

Já nejsem fanoušek Kinga, rovnou to přiznám. Po čase ale mám vždy chuť na nějaký horor, tak mu dám šanci, a opět jsem zklamaný. Přibližně v půlce knihy jsem s tím musel skončit, protože to pro mě bylo jedno velké utrpení.

Ve chvíli, kdy se začalo mluvit o aurách, různých barvách a doktůrcích, jsem si říkal, že autor musí být asi na drogách. King má problém, že jeho knihy jsou neúměrné dlouhé a často je to nastavovaná kaše. Tato kniha nevyjímaje a rozhodně se tady nedá mluvit o nějakém hororu.

irling

Tohle,kdyby bylo zfilmováno,usnu v první třetině. Hrozně mě to nudilo,ale prokousávala jsem se nekonečnými a zbytečnými popisy a jinými žvásty. V průběhu děje jsem měla pocit, že mistr King ráno vstal a vymyslel další hovadinu bez jakéhokoliv koncepce. Takže přidával mužíčky, malé, velké,ke konci i jednoho zeleného. Naději, že z toho přece jen něco málo bude definitivně pohřbila otevřená nebesa, burácející hlas a portál do další dimenze vedoucí přes veřejné dámské hajzliky. Dodávám, že aura je pro mě neoddiskutovatelna věc a paralelní světy beru jako fakt. Stejně jako reinkarnaci. Ale Kingovi se tohle vše zdařilo bezchybně zdiskreditovat.

Erutan

Tak tohle bylo nejvíc největší Fantasy co jsem u Kinga zažil. Někdy to pro mě bylo až "neuchopitelné". Příběh se mi ale líbil a hlavní postavy mi jako vždy přirostly k srdci. "Obyčejní" lidé, kolikrát až (nechci ať to vyzní blbě) hodně slabí jedinci jako důchodce, žena na vozíku, šikanována holka, alkoholik....jsou už takových Kingovym Archetypem a moc se mi to zamlouva, úplně obyčejné věci a postavy dokáže zatáhnout do nevídané jízdy. Kdo nemá s Kingem zkušenost tomu bych tuhle knihu doporučil odložit na později, až si uvědomí jak funguje "King Universe" jak rád říkám.

"Ka je jako kolo."

Lajtwing

Nějak jsem tušil, že to bude jedna "z těch Kingovek." A byla. Ale hvězdičku přidávám, protože jsem četl Temnou věž :D Jednoduše je to ta "kosmická větev" jeho vyprávění. Pravda, za nastavených pravidel finále není tak bombastické, jak by mohlo být.

capricorn__

Jakoby jo, ale jakoby ne.
Mně se na knížce nejvíce líbil nápad, k vypůjčení knihy mě přinutila skvěle napsaná anotace. Měl jsem pocit, že dostávám od románu to, co přesně chci (horor, nespavost, spiritualita, aury...). A ono to tak částečně i bylo, anotace nelže. Mě "Nespavost" docela bavila, ale rozhodně nepatří mezi špičky S. Kinga. Uvědomil jsem si, že tato kniha je jakýsi prototyp stylu psaní autora a příliš nepřekvapí: jak už délkou knihy, pak hlavní postavou, vedlejšími postavami, záporákem, trochu i zápletkami, no a vlastně i atmosférou. Přesto mi na této knize něco nesedělo... A to něco byla ona spirituální stránka (či jak jinak ji nazvat), připadala mi taková... až příliš nerealistická a trochu střelená. Měl jsem pocit, jako kdyby to psal King hodně opilý nebo zdrogovaný, zkrátka ne při smyslech. A to jde z úst někoho, kdo vášnivě čte knížky o reinkarnaci a minulých životech, takže u mě nebyl problém v tom, že bych byl vůči této tématice nějak vnitřně uzavřený. "Nespavost" je fajn kniha, ale pokud by za mnou někdo přišel s tím, abych mu doporučil nějakou knihu od Kinga, tento román by to nebyl. Připadá mi, že abyste "Nespavost" patřičně ocenili, musíte už být na Kinga zvyklí. Je to zkrátka takový střed jeho tvorby. Neurazí, ale ani příliš nenadchne. Četl jsem od něj horší, ale i výrazně lepší.

Petraxxx

Po prokousání se prvních dvěstě vleklých stránek jsem se nemohla odtrhout.

Sitth

Pro mě osobně je vždy King složitý, jeho mnohdy rozvláčné tempo mě občas tak vytočí, že si na několik let od něj dám pauzu. Ale pak se vrátím a přečtu dvě tři knihy za sebou. A nebo ho poslouchám jako mluvené slovo a to je pak hned lepší. Jako v tomto případě. Za mě jedna z povedenějších knih.
P.S: Četl jsem (poslouchal) v období, když už dvacet let trpím nespavostí, takže o to více je pro mě zážitek umocněn! :-)
Dávám 4/6

salamandrina

Bavilo, ale úplně “nemůžu přestat číst” efekt to nebyl. Ale nápad pěknej a bichle v době, kdy jsou zavřený knihovny, se taky šikla :)