Nespavost

Hrdina románu Ralf má problémy. V poslední době nemůže spát. Navíc má vidění a není si zcela jistý, zda jsou to opravdu halucinace. Barvy, postavy, zvláštní aury kolem jeho přátel. Nezmínili jsme holohlavé doktůrky, kteří se vždycky objeví v momentech smrti. Ten na pohled zlý svírá rezavý skalpel... Po tom co je ohlášena návštěva Susan Dayové do Derry, poklidné městečko se začne rozdělovat díky sporné otázce interupce. A až dosud mírný a klidný Ed Deepneau se jaksi mění. To se stalo tehdy, když Ralf začal ztrácet víc než jen spánek. Když začal chápat, proč je Ed posedlý představou, že se Derry stává novým Armagedonem. A když si uvědomil, že usedlíkům jeho rodného města se zkracuje čas. Zlo nepředstavitelných rozměrů sem nalezlo cestu. A Ralf má jednu jedinou šanci zničit ho... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/263/nespavost.jpg 4.1676

Insomnia (1994)

Vydáno:, Melantrich

Luci136

Taky chci videt aury..... Krasne cteni, napinave a k zamysleni...

tomaserd

Za mě je to BOMBA !!! a řadím ji k těm lepším knihám od Kinga :)

DagonCZ

Skvěle popsané postavy, navíc s ohromně skvělým fantasy nádechem. Navíc tam byl Karmínový král, tak to nemohlo být nic špatného. Kde je král krvavec, tam je spoustu zábavy.

pedroK

Jedna z těch výborných kingovek. On to prostě umí. Vtáhne vás do prostředí, do děje a musíte číst dál, protože prostě potřebujete vědět, co bude dál. Sugestivní, čtivé. trochu na mě už byl závěr moc divoký fantas, ale dojem z knihy mi to nezkazilo.

grow

Nic v zlom, ale mne sa kniha moc pacila, mam rada ten Kingov styl horor/mystery/fantasy. A tym, co im vadi rozsiahlost knih, odkazujem - citajte komixy.

Krysa1769

Knihu jsem otevřela a do půl hodiny jsem spala, což se ironicky bilo s názvem. Ale taková nuda to zas nebyla.

Gordonlord
27. březnaodpad!

Neskutečná blbost. Žádný děj, nuda na X-tou. Dočíst to bylo ryzí utrpení.

Cathlin
21.12.2016

Nečekala jsem jako první svou knihu od autora takovou pohodovou i kdyz zajimavou záležitost. Aury a tak mě baví a přišlo mi to jako vážně dobře rozpracované téma. Dobry nápad, ale celkově celkem milé čtení. Čekala jsem větší drama, ale autor když to psal, měl už asi tenhle záměr.

leami
09.12.2016

Líbí se mi, že čím King starší, tím starší jsou jeho hrdinové. Ale jak tady někteří už píší, tohle bylo do poloviny fajn, "akční" část byla na mě trochu moc fantasy a závěr pěkný a dojemný. Kinga zbožňuju, ale Nespavost hodnotím na trojku. A myslím, že příběh chlapce, kterého měl Ralf zachránit, bude asi upoutávka na některou z příštích knih.

cat5
23.11.2016

Tolik odříkání a úsilí, co mě stálo knihu vůbec dočíst, si už dlouho nepamatuji... Děj by nebyl až tak špatný, ale v knize je tolik zbytečností, které brzdí celkové tempo, že jsem se musela nutit ke čtení a knihu jsem dočetla jen z povinnosti, protože nedočtené knihy nesnáším. Postavy mi nesedly, konec nepřekvapil a když si to teď tak shrnu kolem a kolem, tak by kniha mohla mít sotva polovinu a byla by stravitelnější a hlavně zas tak moc se tam toho neděje na to, aby kniha měla "5 kilo"...Zklamání.

Anna 13
08.10.2016

Ode mne bohužel značné zklamání. Kinga zbožňuji a obdivuji, ale mě se v této knížce netrefil do mého žánru. Jako horor mi tato kniha fakt nepřijde a podobá se spíše fantasy příběhu.
Příběh začal nádherně, s dokonalými popisy postav, prostředí, s dokonalými dialogy: prostě ten pro nás dobře známý kvalitně napsaný příběh. Od poloviny se to na můj vkus vše moc zbláznilo, a mne to přestalo bavit. Knihu jsem dočetla, ale očekávala jsem od ní více. Od Kinga jsem očekávala více. Za tu první polovinu knihy, za tak nádhernou atmosféru a za neměnící se kvalitu stylu psaní dávám tři hvězdy.

I King může zklamat. Ale jde spíše o to, že příběhy, které se DOOPRAVDY nemohou stát mě nebaví. Kinga, ale stále uctívám a rozhodně s četbou jeho knih nekončím.

key.maker
08.08.2016

Nespavost je nepříjemná věc, délka spánku se vám den ode dne zkracuje. Ale co když zjistíte, že vidíte svět v jiných barvách, barvách aur, že si můžete od jiných vzít trochu energie. A lze změnit osud bez následků?

Začátek je opravdu nezáživný. Ale když už se člověk prokouše delším úvodem, stojí to za to.

HDosoudilová
03.07.2016

Moje první zkušenost s tímto autorem a musím říct, že mě to nijak zvlášť nechytlo. Ale nemyslím si, že by to bylo stylem, jakým autor píše. Rozhodně mu dám ještě šanci u jiného díla. I když některé části mě bavily víc, celkově bych řekla, že by kniha klidně mohla mít o polovinu méně stran.

marek6463
02.07.2016

Bez chyby napsaný horor plný děje a bravurního zpracování.

boxas
26.06.2016

U mě dobrý... :-)
Chvilku mi to trvalo, než jsem se do toho začetla, ale pak už mě děj nesl s sebou. Zjišťuji, že King je sice poněkud "předvídatelný", tady např. konec knihy se dal vytušit mnoho stránek předem. Někdy je také holt poznat to, co vložil do úst jednomu ze svých hrdinů, a sice, že dobrý autor musí napsat jednu knihu ročně a vydat ji na podzim, aby ji lidi měli na vánočním trhu. Ne víc (protože by se okoukal) a ne míň (protože by na něj zapomněli). King se toho drží. V momentě, kdy se objevili holohlaví doktůrci, jsem si řekla: A jéje, tos už nevěděl, co tam strčit, asi spisovatelský blok. Ale pak jsem si na zvláštní bytůstky zvykla a knížku jsem dočetla s chutí. Jako přidanou hodnotu vidím Ralfovy úvahy nad tím, jak je bezva, když člověk může spát.

destak
22.06.2016

Kolem mých 15ti let jsem knihy mistra doslova hltala (především To, Carrie, Řbitov zviřátek a Osvícení), takže jsem dle mého přečetla to nejlepší, co do té doby napsal. Pak jsem si dala 10 let pauzu a nyní jsem měla chuť vrátit se do "mládí". Zaujala mě právě Nespavost a i když se jedná o odlišný román než dříve zmíněné, tak se mi román moc líbil. A to asi především tím, že jsem se úplnou hrůzou nebála usínat, ale i tak byla zvědavá, co s hrdiny bude dál. Doporučuji pro "slabší" povahy, které chtějí okusit něco z pera génia a nemusí se nutně bát až do morku kostí.

Svatoslav
09.06.2016

Stephen King se vydal na tenký led. Namíchal nám podivný drink s příchutí sci-fi a fantasy thrilleru. Nezapomněl přidat zářivý deštníček v podobě vědeckých teorií a sladkou třešničku na dortu - samotný název městečka Derry. Městečka, které čtenáři znají z románů To a westernové fantasy ságy o pistolníkovi. Ač jsem objemný román vychválil do puntíku, nemohu dát absolutní počet procent. Samotná myšlenka experimentu s žánrovým mixem se mi zalíbila, ale z jejího provedení mám poměrně rozpačité pocity. Není to nijak zásadní kingovka, ale také není průměrnou, natož podprůměrnou.

DickBach
30.05.2016

Je to dobré, napínavé, ale... za mně jen dobré. Skvělá myšlenka, velmi zajímavé a jaksi... věrohodné postřehy a "vysvětlení jevů, které se nám dějí" (například kam se nám ztrácejí drobnosti) jen to zpracování mi moc nesedlo. Možná kdyby se třetina vyškrtla.... Možná, těžko soudit. Na můj vkus to bylo příliš surrealistické a hlavně fantasy. Mně více sedí Kingovy horory. I tak čtyři bodíky a díky za pár nocí kdy jsem trpěla nespavostí. :o)

Tygřička
02.05.2016

Nespavost je pro mě druhou nejlepší knihu pana Kinga,možná tím, že se jako moje milované To odehrává také v Derry, možná tím, že když jsem si jí prvně půjčila z knihovny doslova splnila svůj název, když jsem se od ní prostě nemohla odtrhnout a skončila čtení o půl páté ráno... ale hlavně tím že je to naprosto úžasně napsaná kniha, příběh který vtáhne a nepustí, a já dnes před spaním budu přemýšlet, jakou má moje aura barvu.

Juryk
21.02.2016

Knihu jsem četl trochu déle, než by jsem očekával, ale po dočtení ve mě zavládla naprostá spokojenost. Ani na okamžik by mě nenapadlo, že Ralfův problém s nespavostí bude jen špičkou celého příběhu :)

orinka3
08.02.2016

Tohle mě teda nenadchlo. Do půlky jsem to brala ještě vážně, pak jsem si připadala jak v typickém americkém akčním filmu. Dva hrdinové mají spasit svět a do cesty se jim kladou překážky. Na tak tlustou knížku dost málo skutečného děje a moc zbytečného filosofování. Možná se mi knížka jen nestrefila do momentální nálady - nevím. Ale od Kinga bych čekala víc.

premacech
27.01.2016

Jedna ze 3 best of best (Carodej a sklo a Vlci z Cally jsou jeste o fous lepsi). Pokud bych mel doporucit neco od SK, neco kratsiho, tak urcite Nespavost. 100%

Jiří.H
16.12.2015

Tak tohle mi příliš nesedlo.. Nápad dobrý, ale provedení horší. Dvojice důchodců na strastiplném dobrodružství střílející blesky . King trochu přestřelil.

Fastard
03.12.2015

Musím dát za pravdu mnoha komentujícím v tom, že se nejedná o jednoduché čtení. Mě osobně nakonec Nespavost sedla a byl jsem spokojený, i když místy, asi tak ve druhé třetině jsem se chvílemi fakt nudil, což se mi u Kinga stává vyjímečně. Naštěstí to začne nabírat obrátky a poté, co se objeví holohlaví doktůrci, už je to klasický King. Třeba ta scéna odehrávající se v Atropově doupěti mi přišla hodně povedená a naplněná hutnou atmosférou. Na někoho možná příliš fantazijní a surealistické, mě to nevadilo, bavil jsem se a užíval si odkazy na další Kingovi příběhy. A taky body navrch za povedený konec!! 80%

blanche8217
05.11.2015

Pár knížek od Kinga jsem už přečetla. Ale touhle se ne a ne prokousat. Čte se mi strašně špatně, styl je zdlouhavý, nudný a hlavně kvalitativně je nepochopitelně daleko vzadu za jinými jeho knížkami. Jako by to ani nepsal on. Jako by to jako svou prvotinu zkoušel začátečník, který se do špatného slohu snažil nacpat hodně sci-fi zvratů a obrazů. Takhle si vymýšlím příběhy na dobrou noc, když je tvořím právě teď a nevím, co mě ve vyprávění čeká za minutu. Zklamání.

wildprincess
22.10.2015

první polovina knihy mě bavila moc, druhá polovina vůbec...ale knihu jsem dočetla...od Kinga jsem četla spoustu lepších knih.

wiix
19.10.2015

Po mnohých prečítaných Kingových knihách sa moje nároky stupňujú a toto dielo mi prišlo oproti predchádzajúcim slabšie, avšak aj tak príjemné a strachnaháňajúce čítanie.

Shui-Xian
19.10.2015

Z Kingových knih má nejoblíbenější - a nemůžou za to jen Ralf a Lois, skuteční sympaťáci, které král hororu nechal prožívat útrapy nespavosti, opojení z mládnutí, vyzrálou lásku a konečně odhodlanost k boji s bytostnou zrůdností.
Průvodní myšlenka je poutavá, dobře uchopená a navzdory eso-psychedelickým detailům téměř autentická. Rozhodně nechává čtenáře věřit, že v městečku, jako je Derry, naprosto dává smysl.
Líbila se mi popisnost. Je už klasika, že King nejprve zabydlí své postavy v prostředí, předhodí jim nějaké téma, a pak pomalu rozjede zápletku. V tomto případě si lze to čekání na děj požitkářsky vychutnávat...
A konečně, tentokrát jsem mohla knihu odložit bez pocitu, že mi King přihodil do podvědomí další morbidity, groteskní nechutnosti a pokřivené extrémy zvráceného lidství. Byl to prostě jen dobrý příběh, ke kterému se vrátím ne z obsese, ale ze sympatií.

kalache
07.10.2015

...King většinou nezklame...

Obuvník
19.09.2015

Třeštění hlavy, kruhy pod očima, únava... kdepak, to nejsou ani zdaleka nejhorší příznaky nespavosti. Zkuste prášky na spaní, paličku na maso, nebo nějakou telenovelu, ale hlavně se nedívejte v noci z okna. Může vás to dostat do pěkné kaše a než se nadějete, budete zachraňovat svět. A nemusíte být ani v důchodu, aby to dalo pěknou fušku.
Ralf je sympaťák a budete mu fandit. Jeho strádání - jak psychické tak fyzické - bude i vaším břemenem. Jenom to nadpřirozeno je trošku přitažené za vlasy. Jak můžou být holohlaví doktůrci přitažení za vlasy? No, zkuste si to přečíst a pak možná budete tahat se mnou.