Hrobka

Příběhy a vize z let 1917 - 1920 Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích odstínech a za vizionáře literatury „kosmického děsu“, která odkrývá netušená tajemství naší mysli i minulosti, v níž dlí zlovolní démoni a nepochopitelné bytosti z hlubin času. Lovecraft svým dílem poskytl onen základní tvůrčí impulz, který provází desítky autorů a filmových tvůrců dodnes, jeho dílo se stalo kultem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58059/hrobka-yOX-58059.jpg 3.8457

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta 1.

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Plus

The Tomb, 1922

Kniha Hrobka

Shock

Autorovy prvotiny, některé lepší, jiné horší. Výhoda je, že nebyly tak dlouhé, aby mě donutily knihu odložit.

KnihomolkaMari

Inu, Hrobka je mou první knihou od autora a tedy nevím, jestli můžu říci, že na mě zrovna udělala ten nejlepší dojem, avšak některé povídky se mi líbily.
Lovecraft, jak je v knize vidět se velmi vyžívá v popisech míst a krajiny se zejména temnou atmosférou. Povídky jsou různorodé, tedy ve svém žánru, ale převažuje fantasy, než horror. Jazyk je zde krásný, ale jak už jsem zmínila vykreslování prostředí v příbězích je více, jak hojné a někdy už mě to i trochu štvalo a tak stejně mi přišly některé z povídek vcelku bez duše, takové jakési suché, ale našly se i ty dobré.

Oceňuji dodatek na konci knihy, který nám osvětluje něco málo o životě Howarda a jeho ne příliš sympatických názorech a i když sám autor mne právě těmito názory spíše popudil, tak mě potěšila jeho láska ke kočkám, kterou asi jako jednu z mála věcí máme s autorem společnou.

Elevant

Jedná se zatím o první Lovecraftovo dílo, které jsem četl a udělalo na mě dojem, mám v plánu si přečíst víc z jeho spisů. Znám takové, kteří jsou tomuto kultovnímu autorovi až fanaticky oddaní, uvidím jestli se k nim časem zařadím i já. Lovecraftovy texty mají určité nedostatky, v tomto souboru se zejména projevuje jejich jednotvárnost. Také nemají vypracovanou charakteristiku postav a hloubku děje, ale je snad zřejmé, že o to v jeho povídkách nejde. Tady jde o atmosféru, o dojem, který příběh ve čtenáři vyvolává, o vykreslení světa takového, jaký v povídkách je aby čtenáře vtáhl do sebe. V tomto Lovecraft vyniká, zde je jeho hodnota.

DarthSoren

Je vidět, že se jedná o první Lovecraftovi povídky. I když některé byly opravdu vydařené, překypující temnotou, strachem a děsem z neznámého, nachází se zde i spousta docela průměrných - takových, které nedosahují kvalit pozdějších příspěvků jako třeba Volání Cthulhu nebo Případ Charlese Dextera Warda. Já jsem byl ale spokojen, podle komentářů jsem čekal něco mnohem nudnějšího a horšího.

Seabeast
12.12.2019

První z mozaiky sebraných spisů H. P. Lovecrafta by se možná mohl jevit jako ideální start. Ovšem chyba lávky! Pokud chcete s Lovecraftem začít, považuji tento první svazek za nejméně vhodný k seznámení! Ocení ho spíš srdcoví fandové, kteří si chtějí přečíst Lovecraftovu éru hledání a doplnit znalosti. Jak je jistě patrno, všechny spisy jsou povídkami seřazené chronologicky, takže se jedná o takovou zajímavost, jak to všechno začalo a jak se Lovecraftova literární činnost vyvíjela. Většina povídek je různé kvality a již zde se setkáváme s prvopočátkem konceptu Prastarých. Upřímně mě bavilo jen pár povídek, ale možná při druhém přečtení ocením i zbytek.

666Jitka
05.10.2019

Celý soubor spisů HPL je skvost. chronologicky řazené povídky svědčí o tom, jak se jeden z mistrů tohoto žánru vyvíjí. Jeho celou tvorbu mám velice ráda ... Další velké + pro mě je, že knihu doprovází ilustrace Františka Štorma.

hetzerjoke
11.09.2019

Většina povídek velmi temná a děsivá. Bohužel, skoro každá třetí působí dojmem, že ji Lovecraft napsal pod vlivem drog a kdo ji ve stejném stavu nebude číst, nepochopí ji. Psychadelické sny mi nesedly, proto strhávám dvě hvězdy. Za zbytek jsem opravdu vděčný, např. Dagon v sobě má tajemné kouzlo, jaké jsem předtím nezažil.

Zemiakol
08.09.2019

Sbírka obsahuje několik velmi vydařených hororů (Výpověď Randolpha Cartera nebo Obrázek v domě), ostatní nehororové povídky takový průměr. I tak velmi slibný začátek putování s panem Lovecraftem.

Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky
Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky