Hrobka

Příběhy a vize z let 1917 - 1920 Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích odstínech a za vizionáře literatury „kosmického děsu“, která odkrývá netušená tajemství naší mysli i minulosti, v níž dlí zlovolní démoni a nepochopitelné bytosti z hlubin času. Lovecraft svým dílem poskytl onen základní tvůrčí impulz, který provází desítky autorů a filmových tvůrců dodnes, jeho dílo se stalo kultem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58059/hrobka-yOX-58059.jpg 3.8531

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta 1.

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Plus

The Tomb, 1922

Kniha Hrobka

AnoMANder

Lovecrafta mám rád, ale v tomto svazku mi přišel jeho styl psaní ještě syrový, nevypsaný. Dokázal navodit dobrou atmosféru, ale v příbězích mi chybělo více děje, dialogů. Jde spíše o popisy. Nicméně další povídky si nenechám ujít.
Nejvíc se mi líbila Bílá loď a Chrám.

jan14s

Lovecraftovo dílo znám pouze okrajově z počítačových a deskových her a to opravdu jen minimálně, nicméně mě fenomén Cthulhu láká již velmi dlouho. Proto jsem byl poněkud zklamán, že se povídky věnují něčemu jinému než podivným bytostem z hlubin moří a vesmírů. Jakmile jsem ale pochopil, že se jedná o spisy všech Lovecraftových povídek a upustil jsem od své představy jeho tvorby, náramně jsem si čtení užil. Je pravda, že některé povídky byly slabší, nicméně většina mě oslovila více než bych ze začátku řekl.
Nikdy jsem neholdoval hororové literatuře, nevím jestli bych tyto spisy tak označil. Vždy jsem žil v představě horor = strach. Při čtení jsem nepociťoval strach. Špatně se mi to daří uchopit, ale cítil jsem tajemno, neznámý a jakoby zvláštní přítomnost něčeho tajemného. Pokud je to to co definuje hororovou literaturu, tak tato kniha je ukázkovým dílem. Nikdy jsem při čtení neměl takovéto pocity.
Těším se na další díly a jsem zvědav jestli nějaká povídka splní mé počáteční očekávání nebo jestli všechny utvoří úplně nový názor na dílo pana Lovecrafta.

Kopta

Ono to něco do sebe má. Moje první zkušenost s Lovecraftem končí v celku rozporuplně. Z knihy je cítit atmosféra, strach, tajemství a všechno. Celé to však ale působí spíše jako chvilkové bububu, které navíc mnohdy nemá příběh. Nebo alespoň ně takový, o který by se dalo stát. O to je to zajímavější, že toto je moje asi nejrychleji přečtená kniha v životě, protože mi to dalo jenom dva necelé dny, ale nic to nemění na tom, že drtivá většina příběhů je dosti plytkých a nic neříkajících. Mohu tedy mluvit o silném zklamání. I tak ale na umu spisovatele se moc pochybností nenajde a já sám bych rád věřil, že další kniha ukáže cosi lepšího. Hrobka zůstane hlavně obdivovaným dílem, protože má skvělý obal, grafiku a atmosféru. Kloudného příběhu by se však nedořezal jako krve mrtvém praseti.

Negan

Jsem moc rád, že tato kniha byla mým prvním setkáním s Lovecraftem. Horory mám vcelku rád a tak jsem se na knihu vcelku těšil. Formát povídek funguje, ale jelikož je obvyklá povídka vyprávěna někým, je jasné, že tato postava přežije a i když jsou tu výjimky, příběh mě moc nešokoval či nepřekvapil. Celkový děj je však skoro pokaždé zajímavý a finále skoro pokaždé funguje. Jelikož se jedná povídky z roku 1917-1920, musel jsem si zvyknout na to, jak je kniha psaná. Vydání je luxusní, krásně udělaný přebal z výborného materiálu, pevná vazba. Občas měl však tisk chyby a některé věty byly bezdůvodně tučné. Knihu jsem si užil a určitě jí doporučuji, celkové hodnocení: 8/10.

hell8939

tohle je první věc od Lovecrafta co jsem četla (až na poslouchání několika povídek) a rozhodně mě to nezklamalo, bavilo mě jak je v několika povídkách patrný že se Lovecraft teprv hledal a ještě neměl úplně rozjetý vize a mýty o Prastarejch (teda až na Dagona a Nyarlathotepa), a taky cenim doslov díky kterýmu jsem se dozvěděla dost zábavnejch faktů se kterejma můžu machrovat na kamarády (věděli jste že jeho otec byl v lóži Egyptskejch zednářů?), overall skvělá sbírka bohužel ne tolik obecně známýho autora a moc se těšim až se otevřou knihovny a budu si moct zajet pro zbytek sebranejch spisů
PS: naprosto úchvatný ilustrace damn

Pár povídek bylo naprosto úchvatných. Lovecraft umí neuvěřitelně popsat tísnivou atmosféru. Část povídek byl ale spíš takový bizár. I přes to se nemůžu dočkat na další povídky.

ienda.spk

Počáteční tvorba mistra horroru, znalce snových světů a otce Prastarých. V tomto prvním svazku lze najít takové krásné povídky jako je třeba Hrůzný stařec nebo jedna z mých oblíbených Výpověď Randolpha Cartera. Když chcete pochopit autora a proniknout do jeho díla, tak proč ne chronologicky a od počátku

Enforcer

První díl sebraných spisů ukazuje Lovecrafta jako začínajícího a hledajícího se autora. Povídky zde sebrané nejsou špatné, ale k vrcholům jako Volání Cthulhu, V horách šílenství či Vyvrženec ještě něco chybí.
Pět hvězdiček si však zaslouží každý díl této vypiplané kolekce.