Hrobka

Příběhy a vize z let 1917 - 1920 Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích odstínech a za vizionáře literatury „kosmického děsu“, která odkrývá netušená tajemství naší mysli i minulosti, v níž dlí zlovolní démoni a nepochopitelné bytosti z hlubin času. Lovecraft svým dílem poskytl onen základní tvůrčí impulz, který provází desítky autorů a filmových tvůrců dodnes, jeho dílo se stalo kultem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/58059/hrobka-yOX-58059.jpg 3.9368

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta (1.)

The Tomb (1922)

Horory, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Plus

MK2

Jedná se o počátky Lovecraftovy působnosti, a tak je sbírka plná průměrných povídek (na Lovecrafta podprůměrných). Nejvíce se mi líbila Výpověď Randolpha Cartera.

Lenislava964

Ze začátku jsem byla dost rozpačità a zvažovala, že knihu odložím.. časem jsem si na autorův styl zvykla a dočetla se do konce. Se smíšenými pocity... některé části super, některé slabší..

danny_21

Ve výsledku další z podprůměrných sbírek HPL, kde alespoň v lepším průměru podle mě sídlí Hrůzný stařec, Rytina, Starý Poděs a Ultharské kočky, zbytek opravdu podprůměrná "kvalita" - 40 %

ktulu

Když se mi poprvé dostal Lovecraft do rukou, nedával jsem mu příliš velkou naději. Jak hrozně jsem se mýlil! Proč se na gymnáziu učí o Poeovi a ne o Lovecraftovi? Pan Lovecraft definuje horor, začátek moderní sci-fi a dokonce filozofii. Lze snadno cítit, jak rád by popsal věci, pro které neexistují slova, přesto existují. Ukazuje, jak jsme omezení a také to, že jsme omezení z určitého důvodu - poněvadž kdybychom byli schopni pochopit a vnímat realitu takovou, jaká je, všichni bychom se zbláznili. Nikdo ty niterné pocity nedokáže popsat tak, jako on.

Kinison

Ranné povídky, které ještě nemají to kouzlo pozdějších děl. Skvělé je však pozorovat postupný vývoj autora díky tomu, že jsou povídky seřazeny chronologicky podle data vzniku.

werewolf88

Ač jsou některé povídky obsahově slabší, tak se jim nemůže popřít skvělý a originální vypravěčský styl. Musím také pochválit překlad a zpracování.

Janniska

Místy slabší,místy skvělé hororové povídky.

Jacinda

Kosmický klíč do boxu s nářadím každého spisovatele... S tímto druhem literatury nemám žádné zkušenosti a ani ho nevyhledávám. Bylo to pro mě proto něco úplně nového. S první povídkou jsem měla dost problémy a trvalo mi značnou dobu, než jsem pochytila styl vypravěčství i tón jazyka. Samotné povídky by se daly těžko posuzovat, protože je v nich velký rozdíl. Hodnotím-li dílo jako celek, pak mi vychází 4 hvězdičky. Nejvíc na mě rozhodně zapůsobil Starý poděs (tuto povídku bych si klidně přečetla několikrát) a také Chrám (dobrodružství ponorky U-29). Dále se mi velmi líbila Výpověď Randolpha Cartera a Za stěnou spánku. Naopak snové výlety do světů se zlatými věžičkami, chodníky dlážděnými onyxem a nekonečné krásy i hrůzy slovem nepopsatelné, patřily spíše k té méně oblíbené části. Lovecrafta doporučuji každému, kdo si chce mimořádně rozšířit styl vyjadřování i slovní zásobu (zpracování nakladatelstvím Plus je opravdu prvotřídní!). Pro mě má navíc Hrobka trochu osobní význam... takový malý... kousek...

Alvari
22.12.2017

K světu a literatuře H.P. Lovecrafta mě přivedly deskové hry - Arkham Horror a Temné znamení. V této první sbírce byly povídky opravdu všelijaké a z části to nejspíš bylo i z důvodu spisovatelových začátků. Avšak ve většině z nich už byly výrazné stopy tajemna, cizích světů a "věcí", které dotyčné doháněly k nepříčetnosti svou hrůzou. Nicméně jako celek byla knížka zajímavá a jsem zvědavý, co na mě bude číhat v dílech dalších.

Hary
12.12.2017odpad!

Po precteni hrobky,mam chut si jit vykopat hrob. Co to melo jako byt? Blabol za blabolem, tak nudne cteni jsem dlouho nezazil. Jen jedna povidka stala za to. Nastesti po dvou dnech uz ani nevim co jsem cet. Pro me des a hruza.

DeathTheKid
03.12.2017

Někdo si tu stěžoval, že překladatel označuje Lovecrafta za jižanského blba. Kdyby si ten blb poznámku přečetl celou, tak by pochopil.

A teď už samotný soubor povídek Hrobka. O Lovecraftovi jsem se dozvěděl od pár lidí z netu a že jeho dílo je taktéž inspirací pro hru Bloodborne, jež byla atmosférou i příběhem fantastická. S jeho povídkami je to rozporuplné. Autor má totiž povídky perfektní a nezáživné. U perfektních miluji pohled z ich-formy a styl popisu a pociťování s houstnoucí atmosféra a přibližování se k hávu šílenství, neznáma a strachu. A pak jsou povídky prostě nezajímavé, pro mne zejména popisování měst. Celkové dílo vám ale dá větší smysl až po zjištění pojmu "camp", které je s Lovecraftem provázané. Pak zpětně skutečně doceníte ty maličkosti, které jsou, třebaže v literátně nekorektním díle (a to já nepoznám), mistrovské. Díky nudnějším povídkám jsem četl knihu dlouhé 2 měsíce a proto se uchyluji k pouhým 3 hvězdičkám.

Miro.slav
12.10.2017

Konečne, po 20-tich rokoch, sme sa dočkali nového, súborného vydania Lovecraftových poviedok. Pôvodné zošitové vydania z edície Zlatý kůň mali svoje čaro, ale ja osobne som rád za každé jednotlivé dielko venujúce sa tomuto autorovi. A tu máme pred sebou prvý diel z niekoľkých, ktoré si dávajú za cieľ predstaviť Lovecraftove príbehy v chronologickom slede, ako sa postupne vyvíjala jeho tvorba. Fantastické! Ako fanúšik Lovecrafta nemôžem hodnotiť inak.

P.S.: z mýtu Cthulhu sa v tejto prvej zbierke nachádza len zopár príbehov. Napr. "Chrám" je dosť klaustrofobická, no viac než zaujímavá poviedka, ktorá však na Cthulhu odkazuje len implicitne. Okrem toho, a podľa mňa jedna z naj poviedok, tu však nájdeme aj dielko "Dagon". Ide o majstrovský kúsok. Lovecraft na malom mieste vykreslil dokonalú atmosféru.

FireOfFilth
14.09.2017

Moje první lovecraftí kniha a uvítání do jeho úžasného světa. Ne všechny povídky jsou skvělé, některé jsou horší, některé lepší. Proto, zde uvedu ty které se mě nejvíc zaujali.

Bílá loď - zajímavé snové dobrodružství, kde se ocitáme v podivných místech lovecraftího světa.

Hrůzný stařec

Ultharské kočky - pro mě tato povídka patří mezi jednu z nej

Chrám - povídka, která se celá odehrává v ponorce a má poměrně zajímavý spád.

Hodnotím jako celek 3-4*

MišákB
10.08.2017

Lovecraft, to je moje srdcovka.

Devastion
16.05.2017

I když jsem zatím od Lovecrafta moc povídek nepřečetli i tak se mi velmi líbili povídky v této knize, ale přeci se objevili některé slabší, ale i přes to se mi kniha velmi líbila a rozhodně doporučuji lidem, kteří mají rádi hororovou četbu.

Liberi
15.04.2017

Zde se Lovecraft teprve rozepisoval. Inspiraci čerpal převážně z děl jiných autorů a přetransformoval je do bizarních​ dějství a překvapivých rozuzlení... Některé povídky byly přirozeně slabší, nedotažené, některým naopak krátký rozsah seděl.
A protože vím, jaká díla následují, dávám "pouhé" 4*
A mimochodem, ten doslov je poněkud trapný. Napsat o autorovi, že se v dopisech vyjadřoval jako "jižanský blb", a to nebyla jediná urážlivá perla, může napsat jenom nějaký všeznalý "Čecháček". Do hodnocení tedy doslov nepočítám, ten si jeho autor může vrazit třeba... do šuplíku!

Marsee
31.03.2017

Jako na horské dráze, některé povídky jsem zhltala, některé se mi doslova nelíbily. Celkově jsem ale spokojená. Já jej prostě mám moc a moc ráda.

SimaX
26.03.2017

Pro mě to bylo tak půl na půl, některé povídky se mi zavrtaly pod kůži a o některých ani nevím že jsem je četl. Knihu jsem četl dlouho, neboť jsem si povídky dávkoval postupně aby se mi vše nemíchalo. Časem jistě sáhnu po další sbírce.

evickakyticka
26.02.2017

Většina povídek se mi líbila. Lovecraftovské povídky mám ráda dávkovat s odstupem, aby se daly náležitě vychutnat. Určitě se k nim budu ráda vracet, kdykoli se budu chtít po setmění bát.

Mayaku
16.02.2017

"Nejstarším a nejsilnějším lidským citem je strach, a nejstarším a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma." Tento Lovecraftův citát prostě dokonale vystihuje autorův přístup k tvorbě.

Lovecrafta s jeho snovými výjevy zasaženými nepopsatelnou hrůzou a mýtus Cthulhu mám hodně ráda a bylo rozhodně fajn seznámit se s autorovými literárními začátky. Ne všechny povídky mě tedy uhranuly, ale ve skrze se jednalo o velmi příjemný literární zážitek. Musím ale přiznat, že velmi podobným laděním povídek mi některé jednotlivé příběhy dost splývaly a při pohledu do obsahu mi dalo trochu zabrat, než jsem si vybavila, o čem která konkrétní povídka byla. Na druhou stranu některé povídky jsou opravdové brilianty. Pro mě osobně nade vše ční z temných hlubin povídka Chrám se svou tísnivostí a beztvarou hrůzou mořských hlubin...ale i (pro mě) velmi zábavným německy efektivním vypravěčem Karlem Heinrichem.

rene6927
02.02.2017

Přečteno jedním dechem. Když je člověk hospitalizován, tak přece nebude koukat do zdi. Nebo na primitivní nástroj zvaný televize :) Howard mě zase vzal a stáhl mě do své propasti hrůz a fantazie. Byl jsem zvědav, jak budu vnímat tak krátké povídky. Moc jsem si hrobku užil. Ostatně jako všechno od Howarda co už jsem četl a bezpochyby i to, co mě ještě čeká.

Hellrampage
16.01.2017

That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.

Áno, kniha je vyrobená fantasticky, obálka je krásna, pevný obal, výstižné ilustrácie medzi poviedkami a konečne si človek môže prečítať chronologicky poviedky a diela slávneho spisovateľa hororu. Za to by si kniha zaslúžila absolútne hodnotenie, no ja chcem byť objektívny. Veľmi veľa poviedok ma z tejto prvej zbierky naozaj nebavilo. Autor ako inšpiráciu vo väčšine prípadov používal svoj sen, takže sa poviedky zdajú a aj čítajú ako mlhavé príbehy, ktoré po prebudení (prečítaní poviedky) zabudnete. Vypíšem poviedky, ktoré ma z tejto zbierky bavili: Za stěnou spánku, Starý poděs, Výpověď Randolpha Cartera (TOP), Strom, Z neznámého světa, Chrám a Obrázek v domě, takže ich nebolo málo. Skutočne dobre sa mi čítal posledný text od Josefa Škvoreckého, ktorý nám životopisne predstavil Lovecrafta. Našiel som tam veľa zaujímavostí o autorovi.

A pár slov na záver:
"Lovecraft nebol veľký spisovateľ, ale vo svojom vedome obmedzenom žánri sa snažil byť čo najlepší. Skutočnosť, že toľko rozdielnych ľudí ho milovalo, niečo vypovedá o človeku a jeho literatúre."

BroDan
05.01.2017

Ako tu už bolo spomínané, poviedky v tejto knihe sú všelijaké. Niektoré sa mi páčili veľmi, niektoré mi prišli priemerné a niektoré boli pre mňa hrozné. Posledná štvrtina knihy mi prišla najzaujímavejšia. Vôbec ma nebavili tie snové kúsky, kde popisuje imaginárne mesto zo sna a podobne. Napriek tomuto všetkému ma čítanie knihy bavilo, oboznámil som sa so začiatkami Lovecrafta a verím, že v ostatných zbierkach to bude len a len lepšie. Veľké plus má u mňa aj krátka esej na konci. Najprv som si myslel, že ju vynechám, pretože to bude nuda, no prekvapila ma. Bola ľahko čitateľná, zábavná a zaujímavá. Oboznamuje čitateľov o Lovecraftovi, jeho talente či nedostatkoch nie len vo tvorbe, ale aj v osobnom živote. Poviedky som priebežne hodnotil a z nich som vyrátal priemer pre celú knihu. Vyšlo to na 3,5*, no keďže sa takto hodnotiť nedá, zaokruhlil som to na 4*.

smazenaryba
05.01.2017

Veľa čitateľov Lovecrafta za jeho úzkoprofilovosť a často sa opakujúce motívy kritizuje. Ja som naopak vďačný. Onen hlavný motív je totižto podstata strachu. Tou podstatou je neznámo. Niečo čo nepoznáme, nevidíme, niečo čomu nerozumieme. Častokrát to neznámo ani nemusí mať obrysy tajomného monštra. Častokrát je to len zarastený chodník vedúci kamsi mimo vyšlapanej cesty. Mlhavá spomienka na sen, ktorá kde tu a nevedno prečo nadobudne ostrejšie kontúry.

Lovecraftovo neznámo je naviac veľmi chytľavé a nákazlivé a núti čitateľa spolu s knižnými postavami opakovane vkráčať na miesta, kde ich pravdepodobne nečaká nič dobrého. Hlboko vo svojom vnútri totižto cítite, že tá páchnuca hrobka je presne to miesto kde túžite byť. A ktohovie. Možno tam čaká náhrobok s vašim vlastným menom.

Lovecraft určite nie je pre každého, ba ani mnohí hororoví fandovia mu zrejme neprídu na chuť. Ja sa cítim požehnaný že sa mi jeho tvorba zapáčila a to hneď tá raná, ktorá je všeobecne považovaná za slabšiu.

Ale dosť už slov. Hor sa na ďalšiu knihu. Predstava mesačnou žiarou zaplaveného močiara je podivuhodne lákavá.

zorz
10.12.2016

Souhlasím, že některé povídky v této úvodní knize Lovecraftových spisů jsou slabší, ale to je zkrátka daň za chronologické vydání jeho díla, které je jinak vynikajícím počinem nakladatelství Plus. Nachází se zde taky jedna z mých nejoblíbenějších Lovecraftových povídek vůbec, 'Obrázek v domě', která se vyznačuje zajímavým prostředím podněcujícím čtenářovu fantazii a zároveň nejde o žádné ryze fantastické věci, jako je tomu často v jiných autorových textech. Bohužel má dost odbytý konec. Zbývá dodat, že ilustrace Františka Štorma v této i dalších částech spisů jsou skvělé.

Martia
22.10.2016

"Výpověď Randolpha Cartera" a "Ultharské kočky" byly dvě top povídky, jinak ty ostatní
jsem přeskakovala až jsem najednou byla na konci, ale i tak si přečtu další spisy.

koci.utd
20.09.2016

Hrobka je mou první zkušeností s Lovecraftem a mohu říct, že určitě ne poslední. Nikdy jsem si na horory nepotrpěl (i proto jsem nečetl nic od Kinga), ale Lovecraft mě ohromil od první stránky. Podobný styl psaní jsem nikde neviděl. A musím se přiznat, že po přečtení první povídky mi běhal mráz po zádech a dokonce i na nějakou tu noční můru došlo. Už teď se těším na další knihy.

Israha
17.09.2016

Lovecraft ve svých začátcích, kdy jeho povídky ještě byly kratší, méně rozmáchlé a ne tak do detailů propracované. Typické znaky jeho tvorby (barvitý jazyk, podrobné a imaginativní popisy různých lokalit, cílená nejasnost a navozování strachu z neznámého, atmosféra beznaděje vedoucí nevyhnutelně ke špatnému konci, atd.) jsou samozřejmě v hojné míře přítomny a díky kratší délce povídek se kniha čte velmi rychle, ovšem jen málo povídek je skutečně zapamatovatelných, většina jen tak prohučí pozorností. Subjektivním negativem je pro mě také hojné zastoupení povídek ze "Snového cyklu", tato část Lovecraftovy tvorby mě až tak nebaví.

Top 3 povídky: Chrám,Výpověď Randolpha Cartera, Z neznámého světa

Další povídky, stojící za zmínku: Fakta ohledně zesnulého A. Jermyna a jeho rodiny, Jak bylo zahlazeno město Sarnath, Proměna Juana Romera, Dagon, Hrobka

fifa51
28.07.2016

Lovecraftovy literární začátky na mě moc nezapůsobily, sebevíc mám jeho další dílo rád. Hlavně první půlka sbírky je nevýrazná, povídky jsou plné klišé, jazyk nevyzrálý, atmosféra zatím žádná. Alespoň pár posledních kousků knihu trochu zachránilo. Podobný dojem jsem měl ale i z druhého dílu spisů, jehož první část také kvalitativně pokulhávala. Mám celkově radši jeho "přízemnější" hororové prózy s komorním, trochu detektivním námětem, než absolutní fantasmagorie za světa XYZ, které jsou řízlé variacemi na starořeckou/indickou mytologii či co. Tě je v knize bohužel nějak moc a myslím, že se na ně měl Howard radši vykašlat.

tomexx
04.06.2016

Strach, bezmocnosť a fantaskné príbehy premiešané s víziami s filozofickým presahom. U mňa super!