Hrobka

Příběhy a vize z let 1917 - 1920 Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích odstínech a za vizionáře literatury „kosmického děsu“, která odkrývá netušená tajemství naší mysli i minulosti, v níž dlí zlovolní démoni a nepochopitelné bytosti z hlubin času. Lovecraft svým dílem poskytl onen základní tvůrčí impulz, který provází desítky autorů a filmových tvůrců dodnes, jeho dílo se stalo kultem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/58059/hrobka-sebrane-spisy-58059.jpg 4279

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta (1.)

The Tomb (1922)

Horory, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Plus

FireOfFilth

Moje první lovecraftí kniha a uvítání do jeho úžasného světa. Ne všechny povídky jsou skvělé, některé jsou horší, některé lepší. Proto, zde uvedu ty které se mě nejvíc zaujali.

Bílá loď - zajímavé snové dobrodružství, kde se ocitáme v podivných místech lovecraftího světa.

Hrůzný stařec

Ultharské kočky - pro mě tato povídka patří mezi nejpovídek celkově

Chrám - povídka, která se celá odehrává v ponorce a má poměrně zajímavý spád.

Hodnotím jako celek 3-4*

MišákB

Lovecraft, to je moje srdcovka.

Devastion

I když jsem zatím od Lovecrafta moc povídek nepřečetli i tak se mi velmi líbili povídky v této knize, ale přeci se objevili některé slabší, ale i přes to se mi kniha velmi líbila a rozhodně doporučuji lidem, kteří mají rádi hororovou četbu.

Liberi

Zde se Lovecraft teprve rozepisoval. Inspiraci čerpal převážně z děl jiných autorů a přetransformoval je do bizarních​ dějství a překvapivých rozuzlení... Některé povídky byly přirozeně slabší, nedotažené, některým naopak krátký rozsah seděl.
A protože vím, jaká díla následují, dávám "pouhé" 4*
A mimochodem, ten doslov je poněkud trapný. Napsat o autorovi, že se v dopisech vyjadřoval jako "jižanský blb", a to nebyla jediná urážlivá perla, může napsat jenom nějaký všeznalý "Čecháček". Do hodnocení tedy doslov nepočítám, ten si jeho autor může vrazit třeba... do šuplíku!

Marsee

Jako na horské dráze, některé povídky jsem zhltala, některé se mi doslova nelíbily. Celkově jsem ale spokojená. Já jej prostě mám moc a moc ráda.

SimaX

Pro mě to bylo tak půl na půl, některé povídky se mi zavrtaly pod kůži a o některých ani nevím že jsem je četl. Knihu jsem četl dlouho, neboť jsem si povídky dávkoval postupně aby se mi vše nemíchalo. Časem jistě sáhnu po další sbírce.

evickakyticka

Většina povídek se mi líbila. Lovecraftovské povídky mám ráda dávkovat s odstupem, aby se daly náležitě vychutnat. Určitě se k nim budu ráda vracet, kdykoli se budu chtít po setmění bát.

Mayaku

"Nejstarším a nejsilnějším lidským citem je strach, a nejstarším a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma." Tento Lovecraftův citát prostě dokonale vystihuje autorův přístup k tvorbě.

Lovecrafta s jeho snovými výjevy zasaženými nepopsatelnou hrůzou a mýtus Cthulhu mám hodně ráda a bylo rozhodně fajn seznámit se s autorovými literárními začátky. Ne všechny povídky mě tedy uhranuly, ale ve skrze se jednalo o velmi příjemný literární zážitek. Musím ale přiznat, že velmi podobným laděním povídek mi některé jednotlivé příběhy dost splývaly a při pohledu do obsahu mi dalo trochu zabrat, než jsem si vybavila, o čem která konkrétní povídka byla. Na druhou stranu některé povídky jsou opravdové brilianty. Pro mě osobně nade vše ční z temných hlubin povídka Chrám se svou tísnivostí a beztvarou hrůzou mořských hlubin...ale i (pro mě) velmi zábavným německy efektivním vypravěčem Karlem Heinrichem.

rene6927

Přečteno jedním dechem. Když je člověk hospitalizován, tak přece nebude koukat do zdi. Nebo na primitivní nástroj zvaný televize :) Howard mě zase vzal a stáhl mě do své propasti hrůz a fantazie. Byl jsem zvědav, jak budu vnímat tak krátké povídky. Moc jsem si hrobku užil. Ostatně jako všechno od Howarda co už jsem četl a bezpochyby i to, co mě ještě čeká.

Hellrampage

That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.

Áno, kniha je vyrobená fantasticky, obálka je krásna, pevný obal, výstižné ilustrácie medzi poviedkami a konečne si človek môže prečítať chronologicky poviedky a diela slávneho spisovateľa hororu. Za to by si kniha zaslúžila absolútne hodnotenie, no ja chcem byť objektívny. Veľmi veľa poviedok ma z tejto prvej zbierky naozaj nebavilo. Autor ako inšpiráciu vo väčšine prípadov používal svoj sen, takže sa poviedky zdajú a aj čítajú ako mlhavé príbehy, ktoré po prebudení (prečítaní poviedky) zabudnete. Vypíšem poviedky, ktoré ma z tejto zbierky bavili: Za stěnou spánku, Starý poděs, Výpověď Randolpha Cartera (TOP), Strom, Z neznámého světa, Chrám a Obrázek v domě, takže ich nebolo málo. Skutočne dobre sa mi čítal posledný text od Josefa Škvoreckého, ktorý nám životopisne predstavil Lovecrafta. Našiel som tam veľa zaujímavostí o autorovi.

A pár slov na záver:
"Lovecraft nebol veľký spisovateľ, ale vo svojom vedome obmedzenom žánri sa snažil byť čo najlepší. Skutočnosť, že toľko rozdielnych ľudí ho milovalo, niečo vypovedá o človeku a jeho literatúre."

BroDan

Ako tu už bolo spomínané, poviedky v tejto knihe sú všelijaké. Niektoré sa mi páčili veľmi, niektoré mi prišli priemerné a niektoré boli pre mňa hrozné. Posledná štvrtina knihy mi prišla najzaujímavejšia. Vôbec ma nebavili tie snové kúsky, kde popisuje imaginárne mesto zo sna a podobne. Napriek tomuto všetkému ma čítanie knihy bavilo, oboznámil som sa so začiatkami Lovecrafta a verím, že v ostatných zbierkach to bude len a len lepšie. Veľké plus má u mňa aj krátka esej na konci. Najprv som si myslel, že ju vynechám, pretože to bude nuda, no prekvapila ma. Bola ľahko čitateľná, zábavná a zaujímavá. Oboznamuje čitateľov o Lovecraftovi, jeho talente či nedostatkoch nie len vo tvorbe, ale aj v osobnom živote. Poviedky som priebežne hodnotil a z nich som vyrátal priemer pre celú knihu. Vyšlo to na 3,5*, no keďže sa takto hodnotiť nedá, zaokruhlil som to na 4*.

smazenaryba

Veľa čitateľov Lovecrafta za jeho úzkoprofilovosť a často sa opakujúce motívy kritizuje. Ja som naopak vďačný. Onen hlavný motív je totižto podstata strachu. Tou podstatou je neznámo. Niečo čo nepoznáme, nevidíme, niečo čomu nerozumieme. Častokrát to neznámo ani nemusí mať obrysy tajomného monštra. Častokrát je to len zarastený chodník vedúci kamsi mimo vyšlapanej cesty. Mlhavá spomienka na sen, ktorá kde tu a nevedno prečo nadobudne ostrejšie kontúry.

Lovecraftovo neznámo je naviac veľmi chytľavé a nákazlivé a núti čitateľa spolu s knižnými postavami opakovane vkráčať na miesta, kde ich pravdepodobne nečaká nič dobrého. Hlboko vo svojom vnútri totižto cítite, že tá páchnuca hrobka je presne to miesto kde túžite byť. A ktohovie. Možno tam čaká náhrobok s vašim vlastným menom.

Lovecraft určite nie je pre každého, ba ani mnohí hororoví fandovia mu zrejme neprídu na chuť. Ja sa cítim požehnaný že sa mi jeho tvorba zapáčila a to hneď tá raná, ktorá je všeobecne považovaná za slabšiu.

Ale dosť už slov. Hor sa na ďalšiu knihu. Predstava mesačnou žiarou zaplaveného močiara je podivuhodne lákavá.

zorz
10.12.2016

Souhlasím, že některé povídky v této úvodní knize Lovecraftových spisů jsou slabší, ale to je zkrátka daň za chronologické vydání jeho díla, které je jinak vynikajícím počinem nakladatelství Plus. Nachází se zde taky jedna z mých nejoblíbenějších Lovecraftových povídek vůbec, 'Obrázek v domě', která se vyznačuje zajímavým prostředím podněcujícím čtenářovu fantazii a zároveň nejde o žádné ryze fantastické věci, jako je tomu často v jiných autorových textech. Bohužel má dost odbytý konec. Zbývá dodat, že ilustrace Františka Štorma v této i dalších částech spisů jsou skvělé.

Martia
22.10.2016

"Výpověď Randolpha Cartera" a "Ultharské kočky" byly dvě top povídky, jinak ty ostatní
jsem přeskakovala až jsem najednou byla na konci, ale i tak si přečtu další spisy.

koci.utd
20.09.2016

Hrobka je mou první zkušeností s Lovecraftem a mohu říct, že určitě ne poslední. Nikdy jsem si na horory nepotrpěl (i proto jsem nečetl nic od Kinga), ale Lovecraft mě ohromil od první stránky. Podobný styl psaní jsem nikde neviděl. A musím se přiznat, že po přečtení první povídky mi běhal mráz po zádech a dokonce i na nějakou tu noční můru došlo. Už teď se těším na další knihy.

Israha
17.09.2016

Lovecraft ve svých začátcích, kdy jeho povídky ještě byly kratší, méně rozmáchlé a ne tak do detailů propracované. Typické znaky jeho tvorby (barvitý jazyk, podrobné a imaginativní popisy různých lokalit, cílená nejasnost a navozování strachu z neznámého, atmosféra beznaděje vedoucí nevyhnutelně ke špatnému konci, atd.) jsou samozřejmě v hojné míře přítomny a díky kratší délce povídek se kniha čte velmi rychle, ovšem jen málo povídek je skutečně zapamatovatelných, většina jen tak prohučí pozorností. Subjektivním negativem je pro mě také hojné zastoupení povídek ze "Snového cyklu", tato část Lovecraftovy tvorby mě až tak nebaví.

Top 3 povídky: Chrám,Výpověď Randolpha Cartera, Z neznámého světa

Další povídky, stojící za zmínku: Fakta ohledně zesnulého A. Jermyna a jeho rodiny, Jak bylo zahlazeno město Sarnath, Proměna Juana Romera, Dagon, Hrobka

fifa51
28.07.2016

Lovecraftovy literární začátky na mě moc nezapůsobily, sebevíc mám jeho další dílo rád. Hlavně první půlka sbírky je nevýrazná, povídky jsou plné klišé, jazyk nevyzrálý, atmosféra zatím žádná. Alespoň pár posledních kousků knihu trochu zachránilo. Podobný dojem jsem měl ale i z druhého dílu spisů, jehož první část také kvalitativně pokulhávala. Mám celkově radši jeho "přízemnější" hororové prózy s komorním, trochu detektivním námětem, než absolutní fantasmagorie za světa XYZ, které jsou řízlé variacemi na starořeckou/indickou mytologii či co. Tě je v knize bohužel nějak moc a myslím, že se na ně měl Howard radši vykašlat.

tomexx
04.06.2016

Strach, bezmocnosť a fantaskné príbehy premiešané s víziami s filozofickým presahom. U mňa super!

Hecate23
11.05.2016

Vím že když sem to četla povídky se mi docela líbily, ale žádná mě nezaujala natolik abych si jí zapamatovala.

bob0795
29.02.2016

H.P. Lovecraftova sbírka úplně prvních povídek. Musím se přiznat, že jsem od ní ze začátku čekal víc, ale na druhou stranu máme díky této sérii unikátní možnost sledovat vývoj otce hororu, od jeho krkolomných počátků, až po fenomenální vrchol jeho kariéry. A 'Spisy I' to vše opravdu jen začíná...

yueh24
19.02.2016

Bohužel na mě v této knize Lovecraft působí jako taková slabší kopie E.A. Poa. Doufám, že se čtením dalších svazků navazujících na tento bude kvalita stoupat.

PeterDzurjaník
02.12.2015

5/5

Jedna z najsilnejších zbierok, ktoré som kedy čítal. O to je to zaujímavejšie, že ide o súbor poviedok z počiatočného štádia autorovej tvorby. Určite bude mnoho čitateľov proti tak vysokému hodnoteniu a budú poukazovať na rôzne negatíva tvorby Lovecrofta a jeho prešľapy voči literatúre, ale existuje pomerne široký zástup čitateľov, ktorí autora chápu a dokážu sa vcítiť do toho, čo nám odprezentoval: do jeho predstáv, snov, obáv až strachu. Lovecroft tieto pocity a atmosféru vie skvelo popísať a podať ďalej. Dokáže čitateľa znepokojiť, dostať ho z jeho komfortnej zóny a ak máte šťastie a čítate jeho príbehy v primeranom prostredí (napr. neskoro v noci keď puká nábytok alebo počujete za oblokom podivné šuchtavé kroky), to len potom sa vám srdce rozbúcha a všetko prežívate ešte intenzívnejšie.

Chápem, že pre veľkú skupinu čitateľov bude naopak Lovecroft ťažko stráviteľný. Štýl je predsa len už značne archaický, dialógy aby človek hľadal lupou, chýbajú tu ženské hrdinky a veľa príbehov má spoločné námety a ťažko sa rozlišujú (pochyby o tom či spomienky na udalosti sú skutočné alebo šlo o sny alebo halucinácie). Taktiež popisy miest sú možno až príliš podrobné a brzdia spád príbehu. Ale všetko sú to znaky doby, v ktorej príbehy vznikali a patria k Lovecroftovi a ak ste jeho pravidelným čitateľom, už ste si na to zvykli a jednoducho vám príde, že to k atmosfére jeho diel patrí.

DRALI
30.08.2015

Lovecraft mne baví. Některé jeho povídky - novely jsou sice slabší, ale u většiny těch dobrých (a v celé této antologii je jich ažaž) tak správně mrazí v zádech. Jako, že se vám na ten záchod po tmě moc nechce. Ale při tom to nejsou nějaké krváky, naopak se skoro vždy bojíte něčeho vzdáleného, neviděného. Temná atmosféra je vždy vystupňovaná v parádní pointu. A to je právě to dobré. To samé platí u všech pěti dílů jeho spisů.

jedlík
16.07.2015

Některé povídky jsou naprosto super, ale jiný jsem se musela přemlouvat, abych je dočetla, těch tam je ale pár.

Rawen616
01.07.2015

Tady se mistr teprve rozjíždí. Většina povídek je spíše z jeho snového světa a nejsou vyloženě hrůzné ale spíše lehce psychedelické.Ovšem i tady už se najdou perly na nichž ulpívá trocha toho slizu ze světů nemrtvých a prastarých bohů. Moji favorité - Chrám, Dagon, Výpověď Randolpha Cartera, Za stěnou spánku, Z neznámého světa a z těch snových se mi líbily Ultharské kočky.

geimz
28.06.2015

Od Lovecrafta som prečítal len pár poviedok, ako Volanie Cthulhu alebo Šepot v temnotách, než sa mi dostala do rúk táto zbierka, a po prečítaní Hrobky mi je jasné, že toto je to pravé orechové. Jeho prvé poviedky síce ani zďaleka nie sú také vypilované ako jeho neskoršie diela, no už tu vidieť autorov neskutočný cit pre mystično, snovosť a pohlcujúcu atmosféru. Ilustrácie a záverečný doslov sú skvelým doplnkom tejto zbierky. Neviem sa dočkať jeho neskorších majstrovských diel.

Najlepšie poviedky : Bílá loď, Chrám, Za stěnou spánku

schizmo
19.11.2014

Přestože je Lovecraft všeobecně uctíván a považován za otce hororu a stejně jako dostatek mých kamarádů o něm mluvilo či oblíbených kapel zhmotňovalo jeho povídky na svých deskách, tak musím přiznat, že mě dlouhou dobu jeho tvorba míjela. Snad proto, že nikdo z těch, kdož o jeho tvorbě mluvil, nedokázal vylíčit náležitou hrůzu, která je v jeho příbězích obsažena a kterou už od útlého věku vyhledávám ve filmech. Vše se ale dramaticky změnilo po tom, co jsem si jedné noci vyslechnul v cz rozhlase adaptaci povídky Barva z vesmíru, která mě ubezpečila, že psaná hrůza dokáže být tak intenzivní, aby vás donutila rozsvítit si světlo uvnitř auta při jízdě temným lesem. To ale trochu předbíhám. Máme štěstí, že Lovecraftovy povídky byly souhrnně vydány v ucelené formě, takže když jsem pádil do knihkupectví doplnit si základní vzdělání, mohl jsem si pohodlně odnést celou edici v komplexním a tématicky zpracovaném vydání s ilustracemi Franty Štorma (Master's Hammer). Povídky jsou v knihách seřazeny chronologicky dle data vzniku, takže jedním dechem musím dodat, že jde pochopitelně o jeho rannou tvorbu, která vycházela pokoutně v různých časopisech a ani samotné povídky se nevyznačují přehnanou uceleností, komplexností nebo naopak zdlouhavě popisovaný úvod se přeleje v konec o pár větách. Je vidět, že přes nesporný potenciál se autor ještě částečně hledal, přestože i podle několika prvotin bylo natočeno zepár zásadních kultovních hororů a podle jmen v příbězích ukrytých bylo pojmenováno nespočet metalových kapel. Je ale o to víc na co se těšit v dalších knihách, protože pro mě přelomová povídka Barva z vesmíru mě ve psané formě teprve čeká a nemužu se dočkat až se s vámi o tu nepopsatelnou hrůzu podělím v dalším recenzi.

PAVEL z BRNA
21.06.2014

Tady se L. teprve rozjíždí a je skvělé, že jsem od něho četl jeho pozdní díla dříve než vyšli sebrané spisy, neboť by mě asi odradil.

tomas2002
25.03.2014

Sebrané spisy H. P. Lovecrafta obsahují autorovy rané díla. Přesto mne však, ve víru složitosti a odbornosti vyjadřovacího intelektu, naprosto vtáhl do tornáda rozšklebených jeskyní autorovi mysli, plných temnoty, fantasy, science fiction a tajemna.
Lovecraft zvolil naprosto skvělou kombinaci, tajemna, strachu z neznáma a občasných krvavých vsuvek, u kterých jen "syknete". Rozhodně tuto knihu doporučuji, dlouho jsem nic tak skvělého nečetl.

Doporučuji: Bílá loď a Proměna Juana Romera - dle mého názoru nejlepší povídky. Oplývají úžasnou tajemností, snovou fantazií a u druhé povídky opravdu onou nepojmenovatelnou hrůzu. která mi zvedla chlupy na rukou.

JohnMiller
15.03.2014

Prvá kniha je taká, povedal by som, necelistvá. Ako celok nefunguje. Popri čítaní sa vám zdá akoby spisovateľ písla niektoré poviedky pod vplyvom drog. Snové výjavy sú až neuveriteľne abstraktné.. Kto však čaká horor s toho najtemnejšieho dna bude za 3 pekelné poviedky vďačný a Lovecrafta prestane študovať. Ten kto sa dostane cez Hrobku k ďalším Spisom sa príjemne prekvapí aké hrôzy ho tam budú čakať. Môžem iba doporučiť. 3,5*