Hrobka

Příběhy a vize z let 1917 - 1920 Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích odstínech a za vizionáře literatury „kosmického děsu“, která odkrývá netušená tajemství naší mysli i minulosti, v níž dlí zlovolní démoni a nepochopitelné bytosti z hlubin času. Lovecraft svým dílem poskytl onen základní tvůrčí impulz, který provází desítky autorů a filmových tvůrců dodnes, jeho dílo se stalo kultem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58059/big_hrobka-yOX-58059.jpg 3.8589

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta 1.

Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Plus

The Tomb, 1922

Kniha Hrobka

plomusujonak

(+ SPOILER) Dlouho jsem si chtěl přečíst něco od tohoto zajímavého spisovatele. Již dříve jsem poslouchal mluvené slovo některých jeho děl. Už v té době mě zaujala Lovecraftova schopnost nadnést ve svých dílech tu pravou atmosféru. Dokážu si představit situaci a v hlavě si vytvořit obrázek, a to i když jsou Lovecraftova díla na popisy dosti chudá. Možná je to právě ten důvod, že má mysl není tolik vázaná fyzickým popisem objektů, a tak můžu se svou představivostí brát víc ohled na to, jak na mne tyto věci působí psychicky, čímž se mi daří se lépe vžít do děje. Všímám si, že se u těchto jednadvaceti povídek, které kniha obsahuje, chronologicky zlepšuje kvalita a propracovanost, což bylo pro mě jakožto čtenáře velmi uspokojivé. Mohl jsem se tak stále těšit na lepší a lepší příběhy. Z toho velkého množství povídek bych chtěl poukázat hlavně na ty, jež mi z nějakého důvodu utkvěly v paměti.
Dagon, například, je charakteristický svým prostředím: blátivými páchnoucími rovinami uprostřed moře a prastarou bytostí - rybím králem - jehož jméno jako jedno z mála z lovecraftovského univerza lze vyslovit lidským jazykem, a který tvoří zároveň podivně tragickou postavu. Vzpomínání na dr. Samuela Johnsona je takovou černou ovcí mezi ostatními příběhy. Neobsahuje téměř žádné fantastické prvky a na zápletku jsem marně čekal až do poslední strany. Povídka Paměť je ze všech nejkratší, ale za to velmi pěkná. Lovecraft zde nastiňuje budoucnost světa a pomíjivost lidí a jejich skutků vůči bytostem jiných světů. Dále příběh Z neznámého světa, který mě fascinoval myšlenkou, že nadpřirozená stvoření mohou být běžnější než lidé, že jsme jimi obklopeni ze všech stran, ale kvůli naším slabým smyslům je nemůžeme vidět. Hrůzný stařec pracuje sice s jednoduchými hororovými koncepty, ale je tak dobře napsaný, že nepůsobí příliš stereotypně. V povídce Chrám jsem se setkal s jednou z nejotravnějších a nejhorších hlavních postav, jakou jsem kdy viděl, je nepříjemně zatvrzelá, chladná, protivná a krutá, působí však jako vhodný element pro sdělení příběhu. Obrázek v domě je skvělou povídkou, ve které se však hlavní hrdina dostává do tak složité situace, že si autor asi nevěděl rady s rozumným zakončením, a tak to, co vytvořil, působí hrozně naroubovaně a celkem to kazí a utíná tok pocitů z příběhu (řekl bych takový deus ex machina). A nakonec Fakta ohledně zesnulého Arthura Jermyna a jeho rodiny v sobě budují záhadu, která je velmi hezky rozluštěna až na konci knihy, a díky níž působí čin hlavní postavy věrohodně a i úměrně.
Ještě bych chtěl upozornit na určitý prvek, který se až příliš opakuje v autorově díle, počítaje až do konce této knihy, a to je podobnost mezi postavami: introvertní muži nad 40 let, kteří vyprávějí příběh o něčem, co si už moc nepamatují, ale co je tak hrozivé že je málem nebo opravdu přivedlo k šílenství, a o čem vlastně raději moc neřeknou.

MarqueeMoon

Z tých 21 poviedok ma jedna bavila, dve ako tak ušli a zvyšok ma minul. Bolo to jednoducho príliš slabé a atmosféra to nezachránila. Minimálne jedna poviedka bola vyslovene blbosť "na entú" už neviem ako sa volala, niektorá z tých, kde bolo v názve priezvisko. Mnohé poviedky boli také, že po dočítaní som hneď zabudol o čom boli. Pre mňa bohužiaľ najslabšie poviedky od Poeho (veľkého vzoru Lovecrafta), čo som čítal, sú stále lepšie ako 20 poviedok z tejto série. Každopádne, hádam ďalšie diely sú lepšie a šancu ešte tým najväčším hitom dám, každý autor nejako začína a možno som mal začať iným dielom z tejto série alebo to jednoducho nie je autor pre mňa.

Sybelle

Kniha je pěkný úvod do Lovecraftova světa a časem si udělám čas na další díly. Jedná se o sérii krátkých povídek, kde se často prolíná současnost s minulostí (hrdina narazí na pozůstatky netušené minulosti, a ne vždy vymřelé). Některé povídky nejsou vysloveně hororové. Provádí snovými světy/jinými realitami. Někdy jsou střety těchto světů hrozivé pro celou realitu a někdy jen pro jednotlivce. V některých případech se jedná o příjemné prožitky.

Radesan

Abych pravdu řekl, slyšel jsem na Lovecrafta tolik chvály, že jsem si rovnou koupil celou edici a upřímně..... po přečtení prvních pár povídek jsem byl vcelku.... zklamán, asi jsem očekával něco jiného.... nicméně po čím dál tím hlubším čtení jsem zjistil, že vůbec nejde o to, že už v dnešní době kolikrát odhadnete konec...ale o onu atmosféru. Abych pravdu přiznal, jsem člověk podléhající depresím v pravém slova smyslu....a rozumím prostředí v autorově "hlavě" natolik, že mne baví ona nepopsatelná temnota, pocity postav a záhady, kterým čelí, protože to cítím zrovna tak a dokáži se do jejich úzkostných pocitů vcítit......už čtu další knihu a upřímně...chci se v té temnotě a záhadách utopit.

Sigurd_Lesandi
07.11.2021

První díl této série pro mě byl padesát na padesát. Některé povídky jsou opravdu povedené a některé mně přišli absolutně mimo. Ty lepší ale naštěstí převažovaly.

Pokud se do knihy chcete pustit, tak vám rozhodně doporučuji si ji co nejvíce rozkouskovat. Například pokud se chystáte do nějaké bichle, tak si jako odreagování čtěte i tuhle knížku. Číst spisy na co nejmíň zátahů není úplně nejlepší nápad, protože se v tom začnete ztrácet.

MartinPetlach

Na Lovecrafta jsem se chystal už dlouho i když už jsem některé povídky znal samostatně.
Překvapuje mě nižší hodnocení než u dalších díl spisů.
Nutno podotknout, že i když se má jednat o kompletní sebrané spisy, spoustu povídek od Lovecrafta v této sérii chybí.
Ne všechny povídky byly skvělé, ale v každé bylo alespoň něco zajímavého.
Také jsem po přečtení necítil žádný velký strach až na výpověď Randolpha Cartera a rytinu v domě, u které mě mrazilo.
Ale jak se píše v doslovu, záleží kdy a kde si čtete.
Líbí se mi že autor odkazuje na další díla a že má obecně přehled a umí skvěle vyprávět a popisovat prostředí.
Na druhou stranu některé povídky jsem moc nepochopil a působili na mě jako nedokončené. V některých povídkách si můžete všimnout názorů Lovecrafta k různým rasám a národům, které se řeší dodnes. Také se nemůžu ubránit srovnávání s Poem, kterým se Lovecraft inspiroval.
Nevím jestli je správné hodnotit knihu podle těchto kritérií, ale moc oceňuji přidání doslovu a poznámek, díky tomu jsem se dozvěděl spoustu zajímavostí ze života tohoto záhadného spisovatele.

90/100

kitja
16.10.2021

Jel jsem autobusem, četl si tuhle knihu a potkal jednoho známýho. Ptá se co čtu, já říkám Lovecrafta. A on proč? To už přece vyšlo dávno.

Nevím, zda to mělo bejt rejpnutí, že nestíhám být aktuální, nebo jen fakt, že je potřeba sledovat jen to nejaktuálnější. Pokud to druhý, tak to je velkej omyl.

První díl povídek H. P. Lovecrafta chronologicky posbíral to, co napsal před 100 lety, v rozmezí let 1917-1920. A i když mne hodně a naplno bavila asi třetina z nich, je radost to číst všechno a představovat si, jak tahle weird fiction musela na lidi působit na začátku minulého století.

Lovecraft byl dle toho, co se o něm píše, strašně zvláštní člověk, kterej se i díky všem životním okolnostem a útrapám zavíral do svejch podivnejch světů a dost možná mu ty světy otevřel už jeho otec, který velmi brzy (když byly Lovecraftovi 3 roky) skončil v léčebně pro duševně choré.

A tak jsem rád, že jsem se k němu konečně po všech těch komiksech (geniální Providence a Neonomicon) dostal. Vzpomínal jsem u toho mimo jiné na Jámu a kyvadlo, kterou bych si zas někdy přečetl (četl jsem ji cca před 30 lety).

Moc hezky udělaná kniha, krásný ilustrace, ke každé povídce faktografické údaje. Tak to má být. To se v Albatrosu povedlo.

Hotovson
14.10.2021

Proč nezačít od začátku, že ano. Mam celej komplet v nádhernym boxu, ač Lovecraftem dosud nepolíben. Pár povídek bylo dost bizarních, ale nemyslim si, že by měly čtenáře odradit. Naopak hned titulní Hrobka hned na začátku se mi moc líbila. Spousta lidí píše, že Lovecraft umí vystavět skvělou a tísnivou atmosféru. Na pár stránkách - ano, umí. V několika povídkách, ač se jedná o začátek tvorby, mi celkem mrazilo. A musim říct, že mi dost bavily ty konce ve stylu "domysli si sám".

Za mě tudíž velká spokojenost, leč dávam jenom 4*, protože pár povídek mi přecejenom nesedlo. Líbily se mi povídky Hrobka, Chrám, Dagon, Hrůzný stařec, Jak bylo zahlazeno město Sarnath, Obrázek v domě, Starý poděs, Ulice, Výpověď Randolpha Cartera a Za stěnou spánku.