Měsíční močál

Příběhy a sny z let 1921 - 1925. V druhém svazku Lovecraftových sebraných spisů sledujeme pozoruhodný vývoj génia fantastické literatury. Lovecraft pro sebe objevuje kouzlo zapomenutých měst, očarovaných pradávným kouzlem, kouzlo zaniklých civilizací stihnutých kletbou bohů starších než svět. Zároveň autor kolem čtenáře stále jemněji osnuje síť strachu ve skvělých povídkách, jako např. Hudba Ericha Zanna, Ohař, Krysy ve zdech, Nepojmenovatelné aj. Z četby starší viktoriánské literatury pak čerpá témata pro slavné horory Uvězněn s faraony, Prokletý dům či Děs redhookské čtvrti. Knihu opět doprovázejí jedinečně ilustrace Františka Štorma a poznámky ozřejmující Lovecraftův literární vývoj a zdroje inspirace....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/81009/mesicni-mocal-I5F-81009.jpg 4.3254

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta (2.)

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Plus

Kniha Měsíční močál

MacrouZ

Soubor povídek. Velice originální náměty, ale jelikož je to soubor povídek za nějaké období, tak pokud to čtete vše najednou, máte pocit že konstrukce povídek je neustále stejná a opakující se. Některé velice zábavné, některé slabší.
Každopádně musím uznat že nejdivočejší fantazie a vize pane Lovecrafta té doby jsou velice fascinující.

B4LU

Laťka jde oproti předchozí sbírce nahoru. Povídky jsou nyní vesměs zakořeněné v realitě namísto snění, a co mě zvlášť potěšilo je jejich občasné odkazování jedna na druhou. Člověk má najednou pocit, že nečte nesouvisející kusy, ale krátké příběhy z jednoho většího univerza. Navíc je zde minimum hluchých míst, celá sbírka je parádně čtivá.
Jsem zvědav na další pokračování.

lampernaqui

Je jasně patrná vzestupná tendence kvality. Ano, najdeme zde stále horší povídky (fragmenty či pokusy o humor), ale nastupují zde Lovecraftovy klasiky a moje nejoblíbenější povídka vůbec - Bezejmenné město. K tomu Nepojmenovatelné či Číhající děs, které znám z několika filmových adaptací. Teď už je to ten autor, kterého máme tak rádi.

rutto45

Lepšie ako prvý spis, no neviem sa už dočkať jeho najlepšej tvorby v nasledujúcich častiach.

E.Hyde

HPL je proste srdcovka. Netreba to nejak rozepisovat :)

BroDan
20.12.2018

Mnoho poviedok bolo naozaj desivých a mal som z nich parádny zážitok, cez mnohé som sa však musel znova prehrýzť... Lovecraftova tvorba sa však jednoznačne posunula, avšak na viac ako 3* to nevidím.

Kinison
11.08.2018

Povídky začínají být zajímavější, temnější a strašidelnější a kult Cthulhu už začíná vystrkovat růžky. Mnohé se dějově podobají spíše volně plynoucímu snu, ale přicházejí i delší epické povídky a jedna, řekněme, "humorná".

V mnohých se děj nápadně podobá a opakuje ("koupil/zdědil/navštívil jsem dům/palác/přítele, který měl divnou historii/příběh/tajemství, studovali/zkoumali a přišli na to a od té doby se o tom bojím mluvit a jsem rád, že jsem se nezbláznil úplně"), ale to beru, že je dáno obdobím, ve kterém povídky vznikaly, a taky jako daň za chronologické řazení povídek, které stále velmi oceňuji.

An-na
09.05.2018

Buď pochválený Lovecraft! Môj najmilší autor hororov. Kozmické, sci-fi, strašidelné, cynické, ironické.. klasické. Dokonalosť sama o sebe. Pre niekoho veľmi ťažké čítanie ale stojí to za to!

Moje 3 TOP:
*Hudba Ericha Zanna