Měsíční močál

Příběhy a sny z let 1921 - 1925. V druhém svazku Lovecraftových sebraných spisů sledujeme pozoruhodný vývoj génia fantastické literatury. Lovecraft pro sebe objevuje kouzlo zapomenutých měst, očarovaných pradávným kouzlem, kouzlo zaniklých civilizací stihnutých kletbou bohů starších než svět. Zároveň autor kolem čtenáře stále jemněji osnuje síť strachu ve skvělých povídkách, jako např. Hudba Ericha Zanna, Ohař, Krysy ve zdech, Nepojmenovatelné aj. Z četby starší viktoriánské literatury pak čerpá témata pro slavné horory Uvězněn s faraony, Prokletý dům či Děs redhookské čtvrti. Knihu opět doprovázejí jedinečně ilustrace Františka Štorma a poznámky ozřejmující Lovecraftův literární vývoj a zdroje inspirace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81009/mesicni-mocal-I5F-81009.jpg 4.3301

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta 2.

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Plus

Kniha Měsíční močál

alexLytton

Z celé kolekce Sebraných spisů je Měsíční močál pro mne nejvíce uspokojivý svazek: obsahuje totiž dostatek kratších textů, snových i hororových, mezi kterými si svého favorita musí vybrat snad každý. Kniha se zapsala mezi mé nejoblíbenější: brzy potom, co jsem ji zařadil do svojí knihovny jsem se k ní začal pravidelně vracet, takže dnes je viditelně očtenější než zbylé svazky.
Jedinou mírnou výtku mám stran překladu: je to prostě těžké, když můžete geniální Slavnost srovnávat s překladem Milana Žáčka...
(Nej povídky: Iranonovo hledání, Vyvrženec, Hudba Ericha Zanna, Sladká Ermengarda, Co přináší luna, Azathoth, Krysy ve zdech, Slavnost).

DarthSoren

Dávám solidní 4 hvězdičky. Povídky jsou velice kvalitní, ale něco mi k celkové dokonalosti třetích spisů chybělo. Jakoby některé povídky v mých očích postrádaly tu epičnost typickou pro pozdního Lovecrafta. Nicméně i zde se nachází kupa skvělých příběhů, jmenovitě Měsiční močál, Krysy ve zdech, Slavnost a třeba i Herbert West - Reanimátor.

Yummymoon

I když by podle hodnocení jednotlivých povídek průměrově vycházely spíš hodně hezký čtyři hvězdičky, celkový pocit ze sbírky je jednoznačně pětihvězdový. Lovecraft má jedinečný styl, který i ve svých nejslabších momentech může stále konkurovat téměř komukoliv. Brilantní (ne vždy) hororové fikce plné snové (ne)reality a neuvěřitelně atmosférických popisů prostředí a myšlenek postav. Už teďka vím, že se během nějakého času k jistým příběhům určitě budu chtít vrátit.

llmp

Super a dost děsivé.

Elevant

U Lovecraftových povídek více než u čehokoliv co jsem četl záleží, kde a jak je člověk čte. Z vlastní zkušenosti vím, že když se je rozhodnete číst přes den při cestě autem, které sebou hází na rozkopané cestě, můžete si říci: "Fajn, to jsou hezké příběhy..." ale když je potom budete číst večer sami, v křesle při světle lampy, ve starém domě s podezřele hlasitým potrubím, bude to vskutku nezapomenutelný zážitek. Tím chci říct, že Lovecraftovy knihy nejsou něco, co si můžete číst když zrovna máte čas, třeba v autobuse či polední pauze. Jeho příběhy si člověk musí prostě vychutnávat.

Gracian1964
11.12.2019

Nie som fanúšik tohto autora, ale považoval som za potrebné, aby som sa s jeho tvorbou oboznámil. Cítiť z nej dobu, v ktorej texty vznikali. Niektoré poviedky ma zaujali viac, iné menej, podaktoré ma vyslovene nudili a otravovali, ledva som čakal, kedy sa skončia. Mám rád žáner, ale skôr písaný súčasnejšími spisovateľmi, s modernejším jazykom a dynamickejším štýlom.

666Jitka
05.10.2019

Celý soubor spisů HPL je skvost. chronologicky řazené povídky svědčí o tom, jak se jeden z mistrů tohoto žánru vyvíjí. Jeho celou tvorbu mám velice ráda ... Dalším velkým + je, že knihu doprovází ilustrace Františka Štorma.

hetzerjoke
11.09.2019

Stejně jako první sbírka, i toto dílo pro mě bylo poněkud rozporuplné kolísající kvalitou jednotlivých povídek, která se pohybovala od výborných až po -co sem to sakra četl- kvalitu.
Hororové povídky patří k nejlepším, např. Krysy.

Hodina děsu
Hodina děsu
Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky
Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)
Dolanův cadillac
Dolanův cadillac