Měsíční močál

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběhy a sny z let 1921 - 1925. V druhém svazku Lovecraftových sebraných spisů sledujeme pozoruhodný vývoj génia fantastické literatury. Lovecraft pro sebe objevuje kouzlo zapomenutých měst, očarovaných pradávným kouzlem, kouzlo zaniklých civilizací stihnutých kletbou bohů starších než svět. Zároveň autor kolem čtenáře stále jemněji osnuje síť strachu ve skvělých povídkách, jako např. Hudba Ericha Zanna, Ohař, Krysy ve zdech, Nepojmenovatelné aj. Z četby starší viktoriánské literatury pak čerpá témata pro slavné horory Uvězněn s faraony, Prokletý dům či Děs redhookské čtvrti. Knihu opět doprovázejí jedinečně ilustrace Františka Štorma a poznámky ozřejmující Lovecraftův literární vývoj a zdroje inspirace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81009/big_mesicni-mocal-I5F-81009.jpg 4.3406
Nahrávám...

Komentáře (54)

Kniha Měsíční močál

Meginho
01. května

Moje TOP 3 povídky z těchto spisů:
1. Vyvrženec/Vyděděnec
2. Reanimátor
3. Měsíční močál

Měla jsem ale problém knihu dočíst. Budu si teď muset dát od H.P. Lovecrafta chvíli pauzu, jeho povídky se opravdu musí dávkovat.

evickakyticka
11. března

Jak já HPL miluju. Jeho fantazie je geniální. I když musím uznat, že jednotlivé povídky si musím dávkovat.


Sagikkun
13. února

Jak zde již bylo zmíněno, ve druhém svazku se setkáváme s Lovecraftem, který už tak nějak věděl, co chce psát. Někdy po první polovině knihy, která se ještě nesla v duchu předchozího svazku, Lovecraft opouští snové povídky a krátké texty (jenž považuju za jeho nejslabší kousky), a jeho příběhy naopak nabírají na délce i důmyslnosti. Některé motivy - podzemí a především tématika kultů - které předtím spíše jenom tak naznačoval nebo se o ně lehce opíral, už tady začíná využívat naplno. S uvědoměním, co ho baví a jde mu nejvíc, však přišlo i Lovecraftovo nejvíce typické a výrazné negativum - a to, že se často opakuje. Ubírá to nějak na samotné kvalitě příběhů? Rozhodně ne, i přes určitou repetetivnost tu jsou opravdu výtečné kousky s úchvatnou atmosférou a autorovou fantazií zapojenou naplno. Spíše si to ale člověk začne více dávkovat, protože se tím dokáže snadno přejíst.

Moji osobní favoriti z této knihy jsou Krysy ve zdech a Hudba Ericha Zanna, naopak mě vzhledem ke svojí reputaci nejvíce zklamal Reanimátor (což z něj ale nečiní v tomto svazku to nejhorší), jenž je kvůli svému tehdejšímu způsobu vydávání dnes už hůře čitelný (každá nová kapitola = pomalu 3 strany zopakování předchozího děje + 1 strana nového děje), a i v upravené podobě by mi ten příběh přišel tuctový.
Tak jako tak, kniha si svoje lepší čtyři hvězdičky již se blížící pěti zaslouží.

bukiet
13. ledna

Druhá kniha sebraných spisů H.P.L. se nese v podobném duchu jako ta první. Obsahuje zhusta krátké povídky a pár delších, zpravidla vzniklých jako seriálové čtení. Opět se noříme do snového světa ovlivněného Poem, Machenem a Dunsanym a vedle gotických hororů z Nové i Staré Anglie, ale i autorem nenáviděného New Yorku, vystrkují růžky další informace o vznikajícím Mýtu. Pokud vám ty snové příběhy moc nesedí, musíte se obrnit trpělivostí, jednak jsou i ty snové vždy nějak propojeny s Mýtem Cthulhu a hlavně dovršení Snového cyklu nás čeká až v další knize. Přesto se tady najde více příběhů, oproti knize první, které lze směle označit za kvalitní horory, jež spolehlivě způsobí nebývalý pocit mrazení v zádech.

plomusujonak
04. ledna

První svazek byl decentním souborem vesměs příjemně tajemných povídek vhodných pro odpočinkové čtení nejlépe za deštivého odpoledne při svíčce a o bylinkovém čaji. Lovecraft se ale jako spisovatel neustále zlepšoval a tato druhá sbírka obsahuje v uvozovkách druhou generaci jeho příběhů, které jsou již rozsáhlejší, napínavější, hlubší a děsivější, a jde vidět, že Lovecraft si řádně uvědomil, co chce psát. Jako důkaz zlepšení kvality bych uvedl dvě sice nehororové, ale za to vydařené povídky vyskytující se v tomto svazku: Iranonovo hledání a Sladká Ermengarda. To první je dojemný příběh o zasněném hudebníkovi, který se pokládá za prince ztraceného království, a druhé je komediální povídka/divadelní hra, která nemusí nutně rozesmát, ale úsměv na tváři vykouzlí. Velmi se mi líbí způsob, jakým Lovecraft propojuje svá díla; nezáleží na tom, jakou povídku si od něj člověk přečte jako první, fungují všechny samostatně, ale v mnohých se skrývají odkazy na jiné v podobě témat, objektů nebo postav, nebo jen zmínek o nich, jež si tak jakoby žijí vlastním životem a dodávají svou útržkovitostí tzv. Mýtu Cthulhu (tj. fiktivní vesmír, ve kterém se naprostá většina jeho povídek odehrává) komplexnost a pocit důvěryhodnosti. Mohu vzpomenout například případ ohledně fiktivního okultního svazku Necronomicon, který marně hledali mnozí nadšenci v knihkupectvích a knihovnách. Velice jsem si oblíbil dvě povídky: již zmíněné Iranonovo hledání a Hudbu Ericha Zanna, která dokonale navozuje atmosféru tajemné cizí uličky, kosmické hudby a poukazuje na křehkost našeho světa, který může být lehce otřesen něčím velmi mocným. Za zmínku stojí ještě povídka Nepojmenovatelné, ve které si spisovatel briliantně hraje s představivostí a myšlenkami, které se jakoby na zavolanou zjeví ve skutečnosti.

AnoMANder
25.07.2022

Lovecraft dokazuje, že je mistrem tajemné, děsuplné atmosféry, kterou umí skvěle navodit. I bez dialogů se mu daří vytvořit skvělé originální povídky plné zajímavých postav, příšer. Hlavní hrdinové jsou vesměs sympatičtí, plni odhodlání bojovat se zlem. Někdy jsou povídky obtížnější ke čtení, chybí o trošičku víc akce.

Sybelle
29.04.2022

Na rozdíl od Hrobky jsou povídky delší a propracovanější (motivy postav, temná atmosféra). Ubyly povídky s příjemnou tématikou, kde hlavní hrdina putuje neškodnými snovými světy. Přibylo více podzemí, démonů, prokletých domů a starých bohů. Ale také i hlavních hrdinů, kteří mají silný pud přežití a v jednom případě se postaví zlu s dobrým úmyslem zamezit jeho pokračování.
Celkově je vidět vývoj v autorově tvorbě a zdokonalování jeho stylu.

Radesan
20.04.2022

Abych pravdu řekl, slyšel jsem na Lovecrafta tolik chvály, že jsem si rovnou koupil celou edici a upřímně..... po přečtení prvních pár povídek jsem byl vcelku.... zklamán, asi jsem očekával něco jiného.... nicméně po čím dál tím hlubším čtení jsem zjistil, že vůbec nejde o to, že už v dnešní době kolikrát odhadnete konec...ale o onu atmosféru.

Abych pravdu přiznal, jsem člověk podléhající depresím v pravém slova smyslu....a rozumím prostředí v autorově "hlavě" natolik, že mne baví ona nepopsatelná temnota, pocity postav a záhady, kterým čelí, protože to cítím zrovna tak a dokáži se do jejich úzkostných pocitů vcítit......už čtu další knihu a upřímně...chci se v té temnotě a záhadách utopit. Druhý díl je o poznání lepší nežli ten první a některé povídky šli do ještě většího "morálního zkažena" nežli v Hrobce.

1