Volání Cthulhu 1

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta III/1 Příběhy a novely z let 1926 - 1927 Třetí svazek souborného beletristického díla H. P. Lovecrafta obsahuje povídky a romány z let 1926 - 1930, z autorova nejproduktivnějšího období. Vzhledem k jeho obsáhlosti je svazek rozdělen do dvou částí. Zároveň se čtenář mimo jiné seznámí s povídkou Volání Cthulhu, která stojí na počátku neutuchajícího zájmu o lovecraftovskou mytologii, jež ovlivňuje novou generaci autorů, pokračující v rozvíjení Lovecraftových bizarních motivů. Příběh Případ Charlese Dextera Warda, je přibližně v polovině přerušen, aby si i dnešní Lovecraftův obdivovatel mohl vychutnat rozpoložení čtenáře magazínu Weird Tales v roce 1941, který tehdy našel román rovněž rozdělený do dvou čísel a musel si celé dva měsíce počkat na pokračování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96755/volani-cthulhu-1-jlw-96755.jpg 4.4303

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta 3.

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Plus

Kniha Volání Cthulhu 1

alexLytton

V tomto rozpůleném svazku se nachází klíčová povídka Volání Cthulhu, kterou jsem již četl ve sbírce V horách šílenství - zde je bohužel o něco méně vynalézavý překlad Ondřeje Neffa. Na Volání Cthulhu mě nejvíce zaujala vize města nesprávné geometrie či popis policejního zásahu proti skupině uctívačů.
Líbí se mi Podivný dům vysoko v mlze a hlavně Stříbrný klíč, moje srdcovka a vrchol tohoto dílu. Názory a pocity, které HPL ve Stříbrném klíči představuje jsou mi blízké; navíc je text skvěle napsaný a je důkazem, že Lovecraft byl schopen stvořit mistrovské dílo.
Radost mi ale neudělal příběh o Kadathu, zabírající velkou část knihy, jelikož je velmi špatně čitelný. Případ Charlese Dextera Warda je jediný text v Sebraných spisech, který jsem nebyl s to dočíst. Přesto dávám vysoké hodnocení jako fanoušek HPL. Jeho knihy jsou se mnou déle než poslední dekádu a mají své pevné místo v mém životě.

Erizzani

Nevím co napsat víc, než jen: „Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn“ :))

Hellrampage

Naozaj zlaté roky Lovecrafta. A prídu ešte lepšie. V tejto knihe je najhlavnejšia novela Volanie Cthulhu, ktorá sa stala vo svete najpopulárnejšou. Na túto novelu alebo skôr mýtus Cthulhu sa robia hry, preto som si chcel prečítať túto legendu. Najlepšie sa mi čítali prvé štyri poviedky a snové putovanie som nezvládal a zaspával pri ňom. Ale oceňujem, že sa to niekomu páči.

Sherosraz77

Nejde popsat tohoto mistra jen v několika větách. Lovecraft je prostě láska :D. Každé jeho dílo stojí rozhodně za přečtení! Ti co ho do své knihovny nevpustí, jako kdyby nežili :D

Ookmalej

Tradiční hororové povídky. Sice jsou některé pasáže hůře vstřebatelné (autorův styl psaní je poplatný začátku 20. stol.), ale stále pro mě Lovecraft zůstává klasikem žánru, kterého by si měl přečíst každý. Kniha se čte celkem svižně. Povídky na sebe mohou i navazovat ve smyslu, že autor v jedné povídce dokreslí svět, jehož strukturu načrtnul v povídce předcházející. Což tříbí čtenářovu pozornost.

Vlk.kh
27.11.2019

Díky pro mě nešťastné volbě povídek a novel v téhle knize hodnotím jako o dost slabší kus, než předchozí díl. Co byla jednoznačně ta lepší část knihy jsou texty Chladný vzduch, Pickmanův model, Volání Cthulhu a Případ Charlese Dextera Warda. Ostatní mě buď nijak zvlášť nezaujalo, nebo se jednalo o čiré utrpení, jako v případě Snového putování k neznámému Kadathu - a to ještě v takovém rozsahu, co se počtu stran týče - tohle zkrátka nebylo pro mě.

666Jitka
05.10.2019

Celý soubor spisů HPL je skvost. Chronologicky řazené povídky svědčí o tom, jak se jeden z mistrů tohoto žánru vyvíjí. Jeho celou tvorbu mám velice ráda ... Další velké + pro mě je, že knihu doprovází ilustrace Františka Štorma.

KubaHanzelin
16.07.2019

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!
Tak konečně jsem se dočkal toho na co jsem se těšil a to je Cthulhu.
Povídka rozhodně stála za to, i ty ostatní kratší, ale Snové putování k neznánému Kadathu..prostě ne, nemohl jsem se do toho pořádně začíst a chvílemi jsem netušil, která bije (což byl nejspíš ve výsledku účel) autor měl opravdu neskutečnou fantazii, ale pořád to není na těch pět hvězd, Charlese Dextera Warda zatím hodnotím kladně, ikdyž mě ještě velká část čeká v dalším spisu, který se těch pěti hvězd už třeba dočká:)

Hrobka
Hrobka