Volání Cthulhu 1

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta III/1 Příběhy a novely z let 1926 - 1927 Třetí svazek souborného beletristického díla H. P. Lovecrafta obsahuje povídky a romány z let 1926 - 1930, z autorova nejproduktivnějšího období. Vzhledem k jeho obsáhlosti je svazek rozdělen do dvou částí. Zároveň se čtenář mimo jiné seznámí s povídkou Volání Cthulhu, která stojí na počátku neutuchajícího zájmu o lovecraftovskou mytologii, jež ovlivňuje novou generaci autorů, pokračující v rozvíjení Lovecraftových bizarních motivů. Příběh Případ Charlese Dextera Warda, je přibližně v polovině přerušen, aby si i dnešní Lovecraftův obdivovatel mohl vychutnat rozpoložení čtenáře magazínu Weird Tales v roce 1941, který tehdy našel román rovněž rozdělený do dvou čísel a musel si celé dva měsíce počkat na pokračování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96755/volani-cthulhu-1-jlw-96755.jpg 4.4260

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta 3.

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Puls

Kniha Volání Cthulhu 1

666Jitka

Celý soubor spisů HPL je skvost. Chronologicky řazené povídky svědčí o tom, jak se jeden z mistrů tohoto žánru vyvíjí. Jeho celou tvorbu mám velice ráda ... Další velké + pro mě je, že knihu doprovází ilustrace Františka Štorma.

KubaHanzelin

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!
Tak konečně jsem se dočkal toho na co jsem se těšil a to je Cthulhu.
Povídka rozhodně stála za to, i ty ostatní kratší, ale Snové putování k neznánému Kadathu..prostě ne, nemohl jsem se do toho pořádně začíst a chvílemi jsem netušil, která bije (což byl nejspíš ve výsledku účel) autor měl opravdu neskutečnou fantazii, ale pořád to není na těch pět hvězd, Charlese Dextera Warda zatím hodnotím kladně, ikdyž mě ještě velká část čeká v dalším spisu, který se těch pěti hvězd už třeba dočká:)

Fenomenal

Povídku Volání Cthulhu by měli vydat jako učebnici pro všechny (nejen začínající) autory, kteří hodlají psát o věcech tajemných, záhadných či strašidelných. Měla by posloužit jako průvodce pro nově vznikající horory a otevřít oči všem, kteří ještě stále nepochopili, že "nejvíce se bojíme toho, co nevidíme". Je až s podivem, jak šikovně, jednoduše a ladně Lovecraft navozuje atmosféru a sděluje čtenáři vše podstatné pomocí několika málo slov. Věty jako "zaslechl zvuk, který nelze svěřit papíru" mluví za vše. Ostatní povídky už bohužel tolik neuchvátí (zvlášť ve srovnání s Voláním Cthulhu), ty snové pak doslova zabijí čtenáře přemírou vymyšlených jmen a názvů. Díky delším a fádnějším povídkám jsem měl problém knihu vůbec dočíst. Na Volání Cthulhu ale jen tak nezapomenu.

rutto45

V tomto zväzku pekne vidieť, že Howardovi šli lepšie krátke poviedky, než tie dlhšie.

E.Hyde

Smarja, zase to snove putovani..nazev odpovida obsahu - po tretim padu obliceje do knizky jsem to vzdala. Proto ubiram jednu hvezdicku, jinak parada!

PS: Dnes jsme byli na prochajde a ja zatahla pritele na hrbitov, abych si okorenila vecerni cteni druhe casti povidky Pripad Ch.D.W. To mi v noci zase budou cvakat pulky!

B4LU

Ačkoli styl a úroveň svazku jsou přibližně srovnatelné s předchozím Močálem, přesto jsem nucen hodnocení o hvězdu snížit, a to ze dvou důvodů:
1) Randolph Carter a jeho Snové putování. Už dříve jsem předestřel, že snovým povídkám příliš nefandím, a tahle pro sebe krade dohromady přes 150 stran něčeho, čemu nelze říct jinak než fantasmagorie. Svým způsobem jde o milník v tvorbě HPL, protože tuhle povídku jsem jako jedinou nebyl schopen dočíst (i když jsem se prvních 40 stran vážně snažil).
2) Ondřej Neff a jeho překlad 'Great Old Ones' jako 'Velcí starci'. VELCÍ STARCI. A ještě v titulní povídce... proč nemohl použít výraz 'Prastaří' jako všichni ostatní?

lampernaqui

Zlaté období mého oblíbeného spisovatele. Nejvíc diskutabilní je asi Snové putování k neznámému Kadathu. Je to dáno nejen délkou, ale i tím, že více než snové povídky mě zajímají ty ostatní. Zde jednoznačně vede Případ Charlese Dextera Warda a Pickmanův model. Nejslabším článkem je podle mého názoru Stříbrný klíč. A jdeme dál, už se těším na další knížku - protože Lovecrafta není nikdy dost.

danny_21
30.11.2018

Podprůměrná sbírka povídek, kvalitu snese hlavně Pickmanův model a Chladný vzduch - 45 %