Volání Cthulhu 1

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta III/1 Příběhy a novely z let 1926 - 1927 Třetí svazek souborného beletristického díla H. P. Lovecrafta obsahuje povídky a romány z let 1926 - 1930, z autorova nejproduktivnějšího období. Vzhledem k jeho obsáhlosti je svazek rozdělen do dvou částí. Zároveň se čtenář mimo jiné seznámí s povídkou Volání Cthulhu, která stojí na počátku neutuchajícího zájmu o lovecraftovskou mytologii, jež ovlivňuje novou generaci autorů, pokračující v rozvíjení Lovecraftových bizarních motivů. Příběh Případ Charlese Dextera Warda, je přibližně v polovině přerušen, aby si i dnešní Lovecraftův obdivovatel mohl vychutnat rozpoložení čtenáře magazínu Weird Tales v roce 1941, který tehdy našel román rovněž rozdělený do dvou čísel a musel si celé dva měsíce počkat na pokračování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96755/big_volani-cthulhu-1-jlw-96755.jpg 4.4352

Kniha Volání Cthulhu 1

memphisz
19.11.2021

Ačkoliv je nejlepším příběhem knihy titulní Volání Cthulhu, nejokázalejší ukázkou Lovecraftovy fantazie je Snové putování k neznámu Kadathu. Nejrozsáhlejší příběh knihy je v podstatě směsí názvosloví a tajuplných přídavných jmen. Říkal jsem si, proč to nefunguje, když je to tak skvěle vybájené... Vysvětlení podal nakladatel: "Příběh dodnes dělí čtenáře, kteří ho považují buď za brak, nebo za geniální vrchol Lovecraftovy tvorby." Ještě podstatnější je ale zmínka o tom, že se lze domnívat, že jde o náčrt děje nenapsaného románu o Azathotovi. A přesně tak to také působí! Ostatní příběhy jsou mile tajuplné, plné lovecraftovských kulis Nové Anglie, okultismu, šílenství a prastarých bytostí. Nejlepší z nich je závěrečné (neuzavřené) vyprávění o Případu Charlese Dextera Warda.

jan14s
13.09.2021

Docela špatně se mi píše komentář, jelikož kvůli nedostatku času, mi přečtení trvalo asi měsíc a už se mi dojmy z jednotlivých povídek mísí dohromady. Nicméně většina z nich mě pohltila. Jedinou výtku mám k nejdelší povídce, kde jsem se často nachytal, že při čtení, přemýšlím nad úplně jinými věcmi, přesto v ní bylo dost pasáží, které mě dokázali zaujmout. Poslední povídka mě zase uchvátila, ale její ukončení v půlce děje a odkázaní na pokračovaní v dalším spisu, nepovažuji za ideální. Naštěstí jsem všechny spisy kupoval v kompletu, takže to není takový problém.

Mr.Diktator
22.08.2021

Neuvěřitelně tajuplé a mystické příběhy bez zbytečného rozuzlení, vtáhly mě až zuřivě do děje a přečteno jedním dechem.
Celé se to neslo nádechem záhad.

petrarka72
11.03.2021

Vracím se - po Stínu z času zpět ke třetímu dílu Lovecraftových sebraných spisů. Kratší povídky s roztodivnými hororovými pointami - zkapalnění živého mrtvého či proměnu přízračného světa v reálný, například - přes delší práce o snícím mrtvém Cthulhu a snovém putování Randolpha Carvera snovou krajinou - až po poťouchle zařazenou polovinu podrobné exaktní zprávy o Charlesi Wardovi a jeho propadu do šílenství skrze studium dávných listin po bizarním předkovi ("pokračování příště"). Ve dvou případech - Volání Cthulhu a Snové putování k neznámému Kadathu - jde spíše než o děj a příběh o takřka obžerné líčení paralelních světů, jejich podoby a atmosféry. A i když dnes spousta věcí působí jako klišé, skláním se před Lovecraftovou brutální fantazií.

Elevant
26.02.2021

Stejně jako předchozí svazky má také 3. díl sebraných spisů skvostnou grafickou úpravu, zvláště ilustrace F. Štorma skvěle korespondují s atmosférou povídek samotných, nicméně v porovnání s předchozími díly mi tato kniha připadala nejslabší.
První pětice (spíše kratších) povídek je povedená, Lovecraft v nich využívá všech postupů pro něj typických velmi obratně, ačkoliv se tematicky i stylisticky neustále opakuje. Což však, alespoň z mého úhlu pohledu, je pouze charakterový rys, nikoli nedostatek. Lovecraft v podstatě píše, podobně jako Kundera, to samé pořád dokola.
Pickmynův model má zcela předvídatelné rozuzlení, to mu však neubírá na jeho kouzlu, stejně tak Chladný vzduch - v něm je patrná inspirace Poeovou tvorbou, zejména povídkou 'Fakta o případu mns. Valdemara,' jak je uvedeno v komentáři editora, ale rozhodně také 'Mužem, který se rozpadl.' Dále potom Volání Cthulhu - to je modelová povídka. Tak typicky Lovecraftovská, že ji můžeme definovat samotným jménem autora.
Kámen úrazu bylo pro mne Snové putování k neznámému Kadathu. Její námět se v žánrové literatuře objevuje snad nejčastěji, za všechno můžu jmenovat Hobbita, a přitom zde byl rozveden tak plytce, až jsem došel k závěru, že děj byl pro autora jednoduše podružný. (SPOILER:) Snad kromě samotného závěru novely - fakt, že se vše odehrávalo ve snách hlavní postavy naznačuje, že naše realita je velmi ohebná a hned za oponou se odehrává cosi velkého a zlověstného. (Konec SPOILERU). Zbytek textu se však zaobírá neohrabaným popisem "nepopsatelného", což nemá v příběhu žádný význam a ani po estetické stránce to novelu nijak neobohacuje. Autor se možná snaží evokovat snovou krajinu, ale daří se mu pouze výčet skvostů, popř. obludností, který se záživností a smysluplností blíží inventáři kancelářských potřeb. Jediný smysl čtení této novely spočívá v tom, že je tu vyloženo mnoho faktů ohledně Mýtu Cthulhu, které by si čtenář Lovecrafta neměl nechat ujít.
Ve stručnostu k Případu Charlede Dextera Warda: začátek slibný (rozdělení povídky je trochu zlomyslným, ale smysluplným tahem nakladatele), vyústění příběhu předvídatelné - tedy alespoň myslím, uvidím později. Ale o to tu zase tolik nejde.

Erizzani
06.08.2020

Nevím co napsat víc, než jen: „Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn“ :))

Hellrampage
14.03.2020

Naozaj zlaté roky Lovecrafta. A prídu ešte lepšie. V tejto knihe je najhlavnejšia novela Volanie Cthulhu, ktorá sa stala vo svete najpopulárnejšou. Na túto novelu alebo skôr mýtus Cthulhu sa robia hry, preto som si chcel prečítať túto legendu. Najlepšie sa mi čítali prvé štyri poviedky a snové putovanie som nezvládal a zaspával pri ňom. Ale oceňujem, že sa to niekomu páči.

opic 12
20.02.2021

Z torza dopisu v zanedbané obálce psaného někdy a toho času někde.V roce neznámém.
Drahý Arcachone.Jak jistě víš a nebo se ti doslechlo z druhé ruky.Jistě.Ty jistě víš co moje práce speleologa obnáší.Neber si to a nevykládej špatně.
Je to náročné jak po stránce fyzické i psychické.A znovu si tě dovolím upozornit.Nezalekej se v této věci.Pokud jenom trochu nemáš zájem a snad tě mé věci nezajímají zanech tohoto dopisu čtení.Zmuchlej či jinak poškod vhod do spárů plamene tvých příjemných kamínek v těchto časech tolik potřebných.Vždyt i ty máš své starosti.
Dobře tedy.Při jedné z mnoha našich jeskynářských expedic jsme objevili něco co je předměte dalších zkoumání.
V té lokalitě.Nachází se v okolí Kujebiny.U nevelkého srázu u kterého něco takového nebylo dosud pozorováno.Tak při odtávání sněhu při náhlém oteplování načež se utrhl kus podzemní klenby.Nejsme na území krasu tot jasné a zdá se,že jde o světový fenomén.
Po sestupu do podzemí se před našima očima zjevil zapomenutý kout.Doslova kout.Chtělo by se říct zátiší.Zátiší nepoznaných barev.Neznámé barevné spektrum padající do očí zachytilo nepřirozenou paletu světel.I po zhasnutí umělého světla velmi znatelně zářili do dokonalé tmy.Celé to představení po nějakém čase jakoby dodávalo smysl tomu ději co se před námi odehrával.Člověk nabýval dojmu jakoby šlo o nějaký kontakt.Snad to celou věčnost právě čekalo na nás.Jak se octnout ted a tady.Bylo to naplánováno dopředu.Před čím jsme se to octli a co to chtělo od nás ?
Ty víš Arcachone že na nějaké to nadpřirozeno moc nedám.Paradox je občas rád šáhnu po literatuře všemožné fantastiky.Jo nechávám se unášet Lovecraftem a podobnými.
Povídky a novely.Chladný vzduch.Pickmanův model.V tom Cthulhu trošku tápu.Pekelníci a raraši na to nedám.Ten Necronomicon má svůj jistý půvab to nezastírám.Zdá se na druhou stranu čím dál více prací z touto tématikou má prokomponovanou a víc čím dál víc se zadírá do těla ale ještě se uvidí.Po stříbrném klíči to chtělo pauzu.Po bezmála té temnoty bylo na čase dáti si třítýdenní odpočinek od zavedeného řádu a podobnosti povídek.
Snová putování k neznámému Kadathu a jiné podivnosti zahalené v mlze.Kadence slov nerozluštitelných smyček je palba na duši.K uchopení prožitku dasu jen těžko někdo pochopí a rozluští.Je to sen je to hranice je to odkad.Něco odjinud.Naše tělíčka nedokážou odhalit.
Za vrchol však považuju Případ Charlese Dextera Warda.
........................................................................................................................................................
Problém je v tom.V tom rozdělení na dvě části.Tak si představ příteli Arcachone.Zatímco lezu do jeskyní a jiných slojí děr a propastí ještě jsem se nedostal k druhým spisům tohoto svazku.Navíc ta podivnost nalezená uvnitř v podzemí.Celé se to zdá se prolíná a neprostupně mě to vtahuje.Jsem snad paranoidní co myslíš Arcachone ? Jsem ještě ten co jsi ho znal.Ten co hrával kuličky,běhal po střechách a vymetal kdejakou díru a měl slabost pro kdejakou záhadu.
Zachovej mi přízen a čekej na další mé listy v celé té věci.Již mi síla nestačí a nedovoluje abych pokračoval.
Jak ze sna procitám a zřím úděl náš pojednou v jasnějších konturách...chtělo by se říct...
Další text je bohužel ohořelý...snad napovědí spisy 4 v druhém svazku Cthulhu...............