Volání Cthulhu 1

Volání Cthulhu 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96755/bmid_volani-cthulhu-1-jlw-96755.jpg 4 428 47

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta III/1 Příběhy a novely z let 1926 - 1927 Třetí svazek souborného beletristického díla H. P. Lovecrafta obsahuje povídky a romány z let 1926 - 1930, z autorova nejproduktivnějšího období. Vzhledem k jeho obsáhlosti je svazek rozdělen do dvou částí. Zároveň se čtenář mimo jiné seznámí s povídkou Volání Cthulhu, která stojí na počátku neutuchajícího zájmu o lovecraftovskou mytologii, jež ovlivňuje novou generaci autorů, pokračující v rozvíjení Lovecraftových bizarních motivů. Příběh Případ Charlese Dextera Warda, je přibližně v polovině přerušen, aby si i dnešní Lovecraftův obdivovatel mohl vychutnat rozpoložení čtenáře magazínu Weird Tales v roce 1941, který tehdy našel román rovněž rozdělený do dvou čísel a musel si celé dva měsíce počkat na pokračování.... celý text

Ookmalej
07.01.2020 2 z 5

Tradiční hororové povídky. Sice jsou některé pasáže hůře vstřebatelné (autorův styl psaní je poplatný začátku 20. stol.), ale stále pro mě Lovecraft zůstává klasikem žánru, kterého by si měl přečíst každý. Kniha se čte celkem svižně. Povídky na sebe mohou i navazovat ve smyslu, že autor v jedné povídce dokreslí svět, jehož strukturu načrtnul v povídce předcházející. Což tříbí čtenářovu pozornost.

Vlk.kh
27.11.2019 3 z 5

Díky pro mě nešťastné volbě povídek a novel v téhle knize hodnotím jako o dost slabší kus, než předchozí díl. Co byla jednoznačně ta lepší část knihy jsou texty Chladný vzduch, Pickmanův model, Volání Cthulhu a Případ Charlese Dextera Warda. Ostatní mě buď nijak zvlášť nezaujalo, nebo se jednalo o čiré utrpení, jako v případě Snového putování k neznámému Kadathu - a to ještě v takovém rozsahu, co se počtu stran týče - tohle zkrátka nebylo pro mě.

666Jitka
05.10.2019 5 z 5

Celý soubor spisů HPL je skvost. Chronologicky řazené povídky svědčí o tom, jak se jeden z mistrů tohoto žánru vyvíjí. Jeho celou tvorbu mám velice ráda ... Další velké + pro mě je, že knihu doprovází ilustrace Františka Štorma.

KubaHanzelin
16.07.2019 4 z 5

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!
Tak konečně jsem se dočkal toho na co jsem se těšil a to je Cthulhu.
Povídka rozhodně stála za to, i ty ostatní kratší, ale Snové putování k neznánému Kadathu..prostě ne, nemohl jsem se do toho pořádně začíst a chvílemi jsem netušil, která bije (což byl nejspíš ve výsledku účel) autor měl opravdu neskutečnou fantazii, ale pořád to není na těch pět hvězd, Charlese Dextera Warda zatím hodnotím kladně, ikdyž mě ještě velká část čeká v dalším spisu, který se těch pěti hvězd už třeba dočká:)

rutto45
25.04.2019 4 z 5

V tomto zväzku pekne vidieť, že Howardovi šli lepšie krátke poviedky, než tie dlhšie.

E.Hyde
31.03.2019 4 z 5

Smarja, zase to snove putovani..nazev odpovida obsahu - po tretim padu obliceje do knizky jsem to vzdala. Proto ubiram jednu hvezdicku, jinak parada!

PS: Dnes jsme byli na prochajde a ja zatahla pritele na hrbitov, abych si okorenila vecerni cteni druhe casti povidky Pripad Ch.D.W. To mi v noci zase budou cvakat pulky!

B4LU
27.03.2019 3 z 5

Ačkoli styl a úroveň svazku jsou přibližně srovnatelné s předchozím Močálem, přesto jsem nucen hodnocení o hvězdu snížit, a to ze dvou důvodů:
1) Randolph Carter a jeho Snové putování. Už dříve jsem předestřel, že snovým povídkám příliš nefandím, a tahle pro sebe krade dohromady přes 150 stran něčeho, čemu nelze říct jinak než fantasmagorie. Svým způsobem jde o milník v tvorbě HPL, protože tuhle povídku jsem jako jedinou nebyl schopen dočíst (i když jsem se prvních 40 stran vážně snažil).
2) Ondřej Neff a jeho překlad 'Great Old Ones' jako 'Velcí starci'. VELCÍ STARCI. A ještě v titulní povídce... proč nemohl použít výraz 'Prastaří' jako všichni ostatní?

lampernaqui
06.03.2019 4 z 5

Zlaté období mého oblíbeného spisovatele. Nejvíc diskutabilní je asi Snové putování k neznámému Kadathu. Je to dáno nejen délkou, ale i tím, že více než snové povídky mě zajímají ty ostatní. Zde jednoznačně vede Případ Charlese Dextera Warda a Pickmanův model. Nejslabším článkem je podle mého názoru Stříbrný klíč. A jdeme dál, už se těším na další knížku - protože Lovecrafta není nikdy dost.

danny_21
30.11.2018 2 z 5

Podprůměrná sbírka povídek, kvalitu snese hlavně Pickmanův model a Chladný vzduch - 45 %

DarthSoren
29.06.2018 5 z 5

Moje první setkání s H.P. Lovecraftem a musím přiznat, že jsem z tohoto díla u vytržení. Je pravda, že se mi až tak nezamlouvalo Snové putování - je to fajn povídka, ale určtě ne jeho nejlepší, z celého spisu se mi líbila nejmíň. Co se mi ale hodně líbilo, byli hned první tři povídky Chladný vzduch, Volání Cthulhu a Pickmanův model. Speciálně Volání Cthulhu považuji za absolutorium, prostě takový povídkový opus magnum, ze kterýho jsem fakt slintal blahem. A Případ Charlese Dextera Warda celé sbírce nasadil korunu, opravdu skvělé, těším se až si přečtu pokračování. I s mou výtkou vůči Snovému putování mohu s klidným svědomím udělit 100%

JazzRiddle
05.04.2018 4 z 5

Ach to Snové putování... z toho jsem málem vyrostla. Tahle povídka je opravdu děsná, ale ty ostatní jsou vážně dobré. Takže za mě 4/5.

Alvari
27.01.2018 5 z 5

To, jak se H.P. Lovecraft vyvíjel, lépe řečeno jeho psaní, je pro mě naprosto úžasná záležitost. Počet povídek sice razantně klesl, ale vše je vynahrazeno kvalitou těch několika textů. K dílům, které mě nejvíce oslovily bych nejspíše zařadil Chladný vzduch a Pickmanův model, pak také Snové putování k neznámému Kadathu, což byla neskutečná snová jízda, no a nakonec Volání Cthulhu a první část Případu Charlese Dextera Warda, které byly ještě o kus dále. "Cthulhu fhtagn!"

Miro.slav
13.10.2017 5 z 5

Tento zväzok obsahuje kvantitatívne menej poviedok, ale zato kvalitatívne je viac než perfektný. Nebudem sa rozpisovať o príbehoch ako je "Pickmanov model", "Príbeh Ch. D. Warda", "Volanie Cthulhu" či o tých, ktoré sa radia k Lovecraftovému snovému cyklu (aj "Strieborný kľúč", aj "Snové putovanie k neznámemu Kadathu" sú podľa mňa geniálne). Chcem však dať do pozornosti dve menej známe poviedky.

Prvou je "Chladný vzduch". Lovecraft touto miniatúrou ukázal, že vie rovnako dobre navodiť strach aj v situácii inak celkom bežnej. Na konci mi bolo doktora Muñoza celkom ľúto. Skvelá poviedka.

Druhým príbehom je "Podivný dom vysoko v hmle". Týmto počinom Lovecraft umne (aspoň u mňa) spája implicitné náznaky mýtu Cthulhu s jeho snovými poviedkami. Výstup na samotný útes, ako aj opis domu a následné rozprávanie jeho tajomného obyvateľa, vo mne zanechali nezabudnuteľný zážitok. Odporúčam.

FireOfFilth
17.09.2017 5 z 5

Po třetí knize jsem plně mistrem a jeho světem pohlcen. Nejzajímavější počiny jsou pro mě:

Volání Cthulhu - zásadní záležitost, kde je nám představen v plné kráse

Pickmanův model - úžasná věc o neskutečném malíři a jeho šílených obrazech

Snové putování k neznámému Kadathu - jak název napovídá, jedná se o snové dobrodružství ve velice zajímavém světě, který nám mistr vykreslil

Skvělé! Hodnotím 4,5*

Crowley
12.09.2017 5 z 5

Některý povídky slabší (Chladný vzduch), některé až příliš snové a za mě subjektivně mimo (Snové putování k neznámému Kadathu) a některé jednoduše dokonalé (Volání Cthulhu, Případ Charlese Dextera Warda, Pickmanův model). V každém případě se jedná o jedinečnou záležitost, která svou atmosférou a stylistikou nemá konkurenci. Lovecraft je prostě love/hate autor. Tohle si MUSÍTE přečíst, vážně!

smazenaryba
29.08.2017 4 z 5

Ach ten prekliaty Kadath. Dovolím si tvrdiť, že cesta do bájneho sídla bohov bola väčším utrpením pre mňa, ako pre samotného Cartera. Snažil som sa vcítiť do Lovecraftovej snahy vytvoriť rozsiahlejšiu bizardnú temnú fantasy, no nešlo to. Niektoré obrazy a opisy boli tradične dychberúce a finále (posledných 15-20 strán) viac než to, no samotná cesta k bájnemu mestu bola kĺbko nezmyslov, aké by ste čakali od násťročného autora bez štipky talentu. Možno silné slová, ale zľahčovať nebudem. Autorove snové/fantasy poviedky mám rád, no toto bol vyložene pokus, ktorý ako celok zlyhal. Zvyšok knihy bol bez výnimky skvelý, a Prípad Charlesa Dextera Warda považujem za vrchol prvých troch kníh, v ktorom Lovecraft svoj obľúbený motív - rozprávanie o podivnej osobe - doviedol k temnej dokonalosti.

Liberi
16.05.2017 5 z 5

Lovecraft zde o sobě dává vědět v předzvěsti té jeho nejlepší literární formy a ukazuje nám, jak má vypadat pravý horor!
Snové putování k neznámému Kadathu je úžasná novela, kde projevil svou širokou představivost, která hraničí s genialitou, Případ Charlese Dextera Warda je rozdělena ve správném okamžiku, a ostatní příběhy, včetně Stříbrného klíče, vykazují nejen hrůzu a děs z neznámého a tu správnou dávku napětí, ale také procítěnost, empatii vůči autorovy rodné hroudy a snové "vize".
Právě Stříbrný klíč či Snové putování od čtenáře vyžaduje naprostou soustředěnost a právě onu empatii, jinak se mu nebude zdát "dost dobrá", a celek "nevyvážený". To ovšem není pravda! Tohle přece není průřez Lovecraftovými díly, ale synchronizované vydání všech jeho děl od A po Z, a tak můžeme sledovat, jak se pan Lovecraft vyvíjel. A vyvíjel se opravdu rychle!

Israha
17.09.2016 4 z 5

O něco méně vyvážený svazek než předchozí Měsíční močál. Obsahuje na jednu stranu několik naprostých klasik, špiček Lovecraftovy bibliografie; na stranu druhou i pár slabších kousků. Je to nicméně pořád Lovecraft se vším, co k jeho tvorbě patří. Fanoušky žánru opět nadchne, náhodné čtenáře může při delším souvislém čtení i částečně odradit (hlavně tři po sobě jdoucí povídky ze "Snového cyklu", kdy především ta poslední - Snové putování k neznámému Kadathu-, byť nabitá obrazotvorností a nápaditostí, může svým pomalým rozjezdem snadno začít nudit).

Top 3 povídky: Případ Charlese Dextera Warda, Volání Cthulhu, Chladný vzduch

Další povídky, stojící za zmínku: Pickmanův model, Kadath (druhá půlka)

Dax
30.03.2016 4 z 5

Lovecraft je jako jeho Velcí Prastaří. Je to titán, moloch a jeho vyprávění nestoupá do závratných výšin (až na Snové putování k neznámému Kadathu) nýbrž klesá do hutné bažiny a tam se téměř nehýbe, ale všudypřítomná slizká obludnost bahna vytváří tu nejhutnější atmosféru, ve které se čtenář utopí. Pět hvězd nedám právě kvůli Snovému putování (jinak výborně napsaná snová fantastika), které je (pro mě) nešťastně umístěné uprostřed sbírky a tím velice rozbíjí atmosféru. Všechny ostatní povídky jsem přečetl jedním dechem, ale Snové putování mě zabrzdilo tak, že jsem v jednu chvíli knihu odložil.

geimz
27.12.2015 5 z 5

Lovecraft je v tejto zbierke už naplno vypísaný a konečne predstavuje čitateľovi vrchol jeho tvorby, či už v megaznámej a kultovej poviedke Volanie Ctulhu alebo skôr v atmosférickom Snovom putovaní k neznámemu Kadathu, ktoré síce je trocha dlhšie, než by som si prial, no zároveň tu autor naplno vtláča do stránok obrazy zo všetkých zákutí svojej nezmernej predstavivosti a vytvára tak neopísateľné snové dielo. Aj v kratších a menej známych poviedkach sa však dajú nájsť perly, ako v úvodnom Chladnom vzduchu alebo Pickmanovom modeli. Rozdelenie Prípadu Charlesa Dextera Warda samozrejme okamžite núti siahnuť po druhej časti zväzku, čo som pre tentokrát ochotný odpustiť, keďže táto poviedka bola rozdelená aj v origináli - a je výborná.

Zostávajú tak už len posledné slová na záver:
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn.