Volání Cthulhu 1 zajímavosti

Volání Cthulhu 1
https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96755/bmid_volani-cthulhu-1-jlw-96755.jpg 4 434 434

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta III/1 Příběhy a novely z let 1926 - 1927 Třetí svazek souborného beletristického díla H. P. Lovecrafta obsahuje povídky a romány z let 1926 - 1930, z autorova nejproduktivnějšího období. Vzhledem k jeho obsáhlosti je svazek rozdělen do dvou částí. Zároveň se čtenář mimo jiné seznámí s povídkou Volání Cthulhu, která stojí na počátku neutuchajícího zájmu o lovecraftovskou mytologii, jež ovlivňuje novou generaci autorů, pokračující v rozvíjení Lovecraftových bizarních motivů. Příběh Případ Charlese Dextera Warda, je přibližně v polovině přerušen, aby si i dnešní Lovecraftův obdivovatel mohl vychutnat rozpoložení čtenáře magazínu Weird Tales v roce 1941, který tehdy našel román rovněž rozdělený do dvou čísel a musel si celé dva měsíce počkat na pokračování.... celý text

Zajímavosti (4)

Přátelé autora se shodují, že stejně jako jedna z hlavních postav povídky Chladný vzduch, ani on neměl rád chlad. (StrYke)


V roce 1994 byl v Kalifornii objeven druh pavouka nesoucího název onoho Starého boha.
Jedná se o druh Pimoa Cthulhu a své jméno dostal na počest entomologova oblíbeného autora. (HematomMyokardu)


Název bytosti Cthulhu byl vytvořen záměrně nesrozumitelně, protože tím chtěl autor zdůraznit, jak je ona bytost nelidská a člověku neznámá, proto je "nemožné ono jméno vyslovit obyčejným lidským jazykem". V široké veřejnosti se však nejčastěji používá výslovnost "Ktulu". Tento element použil Lovecraft i u dalších svých kosmických entit. (Iluvatar)


Ilustrátor František Štorm je frontman i v zahraničí uznávané kapely MASTER'S HAMMER. (Eicherik)