Temná věž

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého dílu vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu. A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat. Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35037/big_temna-vez-temna-vez-DsS-35037.jpg 4.51002

Temná věž / Temná veža 7.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Tower, 2004

Kniha Temná věž

Aykiru

Máme tu poslední díl a s ním i poslední hodnocení Temné věže. Nebudu lhát, byla to dlouhá cesta plná vzrušení, překvapení a radosti, stejně jako rozčarování a přešlapů. V některých částech jsem se nemohla donutit přestat číst, v jiných jsem se modlila, aby daná část už skončila. Někdy jsem měla chuť knihu prostě zahodit s okna, někdy jsem doufala, že nikdy neskončí.
Jak jste si mohli všimnout v mých předchozích komentářích, hodně jsem si ztěžovala a hodně jsem kafrala. Pravdou je, že najít na něčem chybu je mnohem jednodušší, než danou věc ocenit. Pravdou také je, že na konci většiny knih čtenáře přepadne melancholie a pocit ztráty, a tak se rozhodne knihu vyzdvihnout, i když na ní ještě před chvíli nadával. Já se budu snažit být objektivní a říct přesně to, co jsem si při čtení myslela.
Možná víte, že předchozí kniha mě nenechala chladnou bohužel zrovna v tom špatném smyslu, možná i proto jsem se závěrečného dílu série trošku obávala. Ovšem musím říct, že i přesto že jsem přesvědčená, že King konce psát prostě neumí, je Temná věž překvapivě kvalitním završením celé série.
Samozřejmě i poslední díl má své chyby. Například první polovina knihy má i na mě (trpělivého čtenáře) příliš pomalý rozjed a jsou v ní události, které by se dali jednoduše shrnout jednou větou, nebo úplně vynechat (linka Susannah-Mia by mohla být zkrácena, stejně jako Kingova). Také Bořiči mě lehce zklamali a následný boj byl spíše fraškou, než velkým „završením“ (což bohužel platí pro všechny velké boje v tomto díle). I postupné umírání hlavních postav bylo úplně ploché a nezvládlo ze čtenáře dostat potřebné emoce. Navíc smrt hlavních záporáků přišla spíše náhodou, než díky Rolandově promyšlenému plánu.
Nicméně i tak, má kniha své plusy. Třeba scéna se staříkem je naprosto geniální, stejně jako loučení Susannah a Rolanda, nebo Ocha a Rolanda, kde z vás autor konečně nějaké ty slzy vytříská. Výstup Rolanda do nejvyššího patra věže je pak už jen třešničkou na dortu a rozhodně netuším, proč by z něj být někdo rozmrzelý.
Shrnuto a podrženo je Temná věž důstojným zakončením série, která by k dokonalosti potřebovala ještě špetku toho škrtání a přepisování.

ondra295
08.12.2021

Rozhodně důstojný konec celé ságy, což si samo o sobě zaslouží plný počet hvězd - jasně, je tady spousta věcí, které se mi nelíbily, ale celá série byla tak komplexní, že King asi více udělat nemohl. Jsou tady opravdu skvělé momenty (honička v podzemí, až absurdní setkání na hradě Karmínového krále, skvělý Dandelo a finální cesta k temné věži), pak jsou tu ale i ty, které mě zklamaly (celková postava Mordreda, něco víc jsem čekal od Bořitelů). Kromě toho nechybí klasicky "Kingovský" konec, po kterém vlastně nevíte, jestli jste chtěli, aby to skončilo takhle, nebo nějak jinak. Po tom konci mi bylo Rolanda bytostně líto, protože jsem s ním prožil několik dlouhých měsíců a tohle si opravdu nezasloužil. Nebo zasloužil? To ví asi jenom King...

Berg1
03.09.2021

Minulý díl jsem hodně zkritizoval, tak tady musím být hodnější. Poslední díl je rozhodně důstojným završením celé série. První polovina je znovu trochu rozvláčnější, ve druhé ale nabere děj rychlý spád a závěrem(který je mimochodem skvělý) už spíše jen profrčí. Po několika tisících stranách je samozřejmě čas i na nostalgii - rozpad ka-tet je sice smutný, ale nevyhnutelný. Pozornost na sebe tentokrát více strhne Mordered a jeho pronásledování, které mi připomnělo první díl a Rolanda s Walterem. Celkově musím celou sérii hodnotit kladně, i když přiznávám že jsem s ní v některých fázích hodně těžce bojoval a pořád mám pocit, že potenciál celého příběhu byl ještě o level výše, než jak se to Kingovi v reálu podařilo zrealizovat. Rozhodně jsem ale rád, že jsem se na tu cestu vydal a hlavní postava Rolanda je určitě jedna z těch nejlépe napsaných, se kterými jsem se na stránkách knih setkal. Jeho osud, který se na konci naplní je pak dost symbolický..

Radiq
27.08.2021

(+ SPOILER) Knihu jsem nečetl, ale poslechl jsem si její interpretaci Liborem Teršem. Jak jsem zmiňoval u všech předchozích dílů, jeho přednes mě moc nenadchl. Tentokrát to snad bylo ještě o stupeň horší, protože mě tato série přestává bavit. Bohužel jsem měl pocit, že stejně to měl i Terš. A protože jde vlastně o jakési zakončení putování za Věží, myslím, že nastal pravý čas sérii ohodnotit jako celek (ona samotná kniha vlastně rezonuje na kvalitativní úrovni podobně, takže to je docela i fér). Za prvé - při prodeji prvního dílu by měli dávat upozornění, že musíte počítat s koupí všech ostatních dílů, protože jinak nemá cenu to číst. Za druhé - myslím, že ani sám Stephen King neměl ze začátku představu, jak moc se to rozroste a o čem všem bude vlastně psát. Bohužel hodně z toho mi přijde jako vata a některé pasáže byly fakt zdlouhavé. A to ani nemluvím o tom, že se tam pořád něco opakuje a vrací se k předchozím událostem, pořád a pořád. Žánrově je to strašná všehochuť. X rozpracovaných nápadů a dějových linek, které zůstaly nedokončené. King neustále skáče v místech a časech, v alternativních vesmírech a pohybuje se mezi realitou a fikcí, je tam strašně moc postav, ras a stvoření, odkazů do popkultury, a přitom pořád přidává další a další mezipříběhy, myšlenkové pochody, abstraktní místa, sny. To mě často už nebaví. Navíc odjakživa jsem neměl rád (ani ve filmech) tyto blbosti a výmysly: cestování v čase, prolínání alternativních realit/multiverse, konfrontace fiktivních postav s jejich tvůrci a příliš mnoho náhod. A to vše tady najdeme. Nejen to - tady to tvoří stěžejní část díla. Takže máme problém. Budu asi žít v naději, že jednou někdo tuhle látku uchopí a dá tomu nějaký ucelený směr a logiku (třeba ve formě seriálu) a vynechá zbytečnosti a vysvětlí věci, co jsem nepochopil. Od tohoto dílu jsem čekal velké vyvrcholení a že mi konečně dojde, co na celé sérii Temná věž všichni fanoušci mají, ale nestalo se. Ještě že jsem to nemusel číst, díky za audioknihy. Před "Závanem klíčovou dírkou" si dám od Temné věže chvíli pauzu.

Faustka
05.08.2021

Dosáhla jsem vrcholu Temné věže a došla poznání. A co mi to, kromě ka-tet, ještě dalo.
"Vidím Želvu obrovitou,
krunýřem hne zemí celou.
Myšlenky má pomalé,
ale vždycky laskavé."

Dobré věci nekončí.

lvcx
01.08.2021

Od čtvrtého dílu to šlo s touhle sérií docela z kopce a ten poslední se většinu času vyloženě táhl. Pro mnoho fanoušků kontroverzní konec mě nijak neuráží - myslím, že jinak to ani skončit nemohlo - ale většina knihy ve mně nic moc nezanechala. Četla jsem to přes měsíc a jsem ráda, že už to mám za sebou, což je dojem, který by vyvrcholení série podle mě vyvolávat nemělo. Ovšem jak napsal sám King, odměnou má být samotná cesta, ne cíl. V případě Temné věže to platí dvojnásob.

cziss
21.07.2021

Přemýšlel jsem jestli 4 nebo 5 hvězd. Je fakt, že je kniha zbytečně moc utahaná. Je tu zbytečně moc povídání, zbytečně moc postav, ale to už nějak k Temné věži patří. Konec je takový... něco takového jsem nečekal, ale vlastně lépe to King vymyslet nemohl, a nebo to nevymyslel? :) Když ohodnotím celou sérii, tak snad takto - obdobné dílo jsem zatím nečetl a něco mi říká, že ani už nepřečtu a já říkám díky.

petaSk
12.05.2021

Polovina knihy je balast, ale jednalo se o poslední díl série, takže dočíst ho byla pro mě automatika. Závěr jsem už kdesi slyšela předtím, takže mě tolik nenamíchl.