Temná věž

Temná věž https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35037/bmid_temna-vez-temna-vez-DsS-35037.jpg 5 1173 175

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého dílu vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu. A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat. Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Tower , 2004

MM_Master
27.09.2012 5 z 5

"Čím jsem se to stal? Příteli múj milovanej, všichni, co jsem znal, mávaj na rozloučenou. Tys mohl mít všechno, mou říši špinavou, nechám tě tu trčet s duší bolavou." /Trent Renzor/

Augi
08.09.2012 5 z 5

Došel jsem do Temné věže společně s Rolandem, pistolníkem z Gileadu. Mrzí mě, že zde má cesta tady končí. A ta Rolandova?. Myslím že pokračuje dál. Bez nás. Sbohem Jakeu, Eddie, Sussanah a Ochu.

Posi
10.06.2012 4 z 5

Už nebudu chválit. Jen chci říci, že pokuď od něj přečtete tuto sedmičku knih, tak zjistíte s každou knihou co napsal, že věž je ve všech jeho knihách. Podobenství postav, situací, celé dějové linky vás občas vrátí k věži. Zní to jako by už neměl co psát. Neustále opakuje to co už někde napsal. On si to však může dovolit, protože jeho pojetí vám udělá dobře. Možná i zaslzíte nad vzpomínkou jiného příběhu, jenž je propleten s uplně jinou jeho knihou. Je to zvláštní a od něj příjemné.

doktorking
08.06.2012 5 z 5

Vrchol spisovatelské kariery pana Kinga,ono aby ne,vždit na něm pracoval několik let..Román který vas pohltí,dějově a rozsahově naprosto bezkonkurenční..

PanKérka
22.05.2012 5 z 5

Úžasné! Tento díl byl naprosto úžasným zakončením. Tohle byla myslím 2. nejtlustší knížka, co jsem přečetla (1. byla To) a najednu stranu by se dalo říct, že to za to snad ani nestálo, když to skončilo, jak to skončilo. Ale dobře, budu se řídit slovy Kinga "Důležitá je cesta, ne cíl" A po této stránce se opravdu čím dál tím víc potvrzuje můj názor, že King je nejlepší spisovatel na světě. Zajímalo by mě, kde přišel k tak obrovské fantazii.
Takže škoda jen, že už je konec a nemůžu dál cestovat s Rolande, Eddiem, Susannah, Jakem a Ochem. Ale i tak u mě budou žít navždy. Sai Kingu, jste nejlepší, říkám díky.

abogarth
24.04.2012 5 z 5

Vsechny predesle dily jsem cetl jednim dechem, uz hodne dlouho mam pred sebou tento posledni .Cekam. Asi strach, ze pro me skonci skonci tento nadherny pribeh.....

SilentWolf
11.03.2012 5 z 5

Och, já skoro brečel. Tohle je epické završení epické ságy - nejemotivnější pro mě bylo jak se Roland chystal před Susannah pokleknout- ani nevím proč. V tu chvíli šlo vidět že se Roland prostě zlomil, po 6 knihách.. A konec je skvostný.

stilgar1
31.01.2012 5 z 5

"Tam uprostřed - to Temná věž je přec!
Mohutný válec - hrůza z něho čiší:
nahnědlý sloupec kamenný svou výší
ve světě nemá rovna - jistá věc!"

Jestliže tyto verše z básně Roberta Browninga "Já, rytíř Roland přišel k Temné věži!" popisují výborně samotný celek Kingova díla Temná věž, pak jeho závěr, samotného autora i můj vztah k dílu popisují jiné verše z téže básně:

"Já věděl hned, že každým slovem klame,
ten mrzák zchátralý, v očích zlý jas,
a lačně prahne poplést mě a zmást,
rty zaťaté v té zášti dobře známé,
jež bez milosti všechno živé láme -
že novou oběť zkosit chce jak klas."

Ale ne, opravdu to nemyslím špatně. Jen že ten závěr je děsivý ...natolik děsivý, že mám opravdu pocit, že mě King po celou tu téměř 3 000 stran dlouhou cestu každým slovem klamal. A já mu věřil, jeho návnadu jsem sežral i s navijákem, i když jsem měl stále jisté pochyby. Ale co je nejhorší, uvěřil mu i chudák Roland, pro kterého už bohužel není cesty zpět. Naštěstí, cesta to byla opravdu krásná ...i když samozřejmě občas i krutá. Takže tleskám ...a Roland "na roh zadul naposled: Já, rytíř Roland, zdravím Temnou věž!"

Gimli
08.09.2011 5 z 5

Nejkrásnější je ta cesta...
Zpěv Susannah se setkal s rozpačitými ohlasy. Setkal jsem se s názory, které kritizovaly rozvleklost a absenci konzistentnějšího děje. Na druhou stranu se objevily hlasy, které říkaly, že šestý díl ságy je nutnou zastávkou a přípravou na sedmý díl. Tomu dávám za pravdu, Zpěv Susannah je ticho před bouří sedmého dílu! Celých 672 stran britského vydaní The Dark Tower VII: The Dark Tower, které se mi dostalo do rukou, je nabitých strhujícím příběhem a od začátku nepřetržitou jízdou, napětím a neskutečně silnými emocemi. Zvláště poslední bod výrazně převyšuje všechny ostatní díly ságy. Ale jsou zde i slabší momenty. Nejvýraznější a jediný, o němž si myslím, že bych se měl zmínit, je Karmínový král, který působí jako neohrabaný lempl a spíše než strach vzbuzuje úsměv na tváři. Jindy by to asi byl vážný nedostatek, ale zbytek knihy je natolik dobrý, že se to v něm ztratí. A samotný závěr? Nic neprozradím, snad jen, že King před úplně poslední kapitolkou přemlouvá čtenáře, aby nečetl dál, že přece nejkrásněší na cestě je právě ta cesta, nikoliv cíl cesty. A to je zatracená pravda! (přečteno v originále)

Peťanka
29.07.2011 5 z 5

"Říkáte, že chcete vědět, jak to všechno dopadne. Že chcete jít s Rolandem do Věže. Prý jste si za to zaplatili, kvůli té podívané jste přišli. Doufám, že většina z vás má víc rozumu. Chce mít víc rozumu. Doufám, že jste si přišli poslechnout příběh, a ne se prokousat hromadou papírů do konce. Pokud chcete konec, stačí, abyste nalistovali poslední stránku a uviděli, co je na ní napsáno. Ale konce jsou bez srdce. Konec jsou zavřené dveře, které žádný člověk (ani Manni) nedokáže otevřít. Napsal jsem jich mnoho, ale většinou jen ze stejného důvodu, z jakého si každé ráno obléknu kalhoty, než vyjdu z ložnice - protože tak je to v těchto krajích zvykem."
. . .
Pane Kingu, jste génius, celá sága Temné věže je naprosto fenomenální! Dohnal jste mě k slzám, rozesmál, ohromil, vyrazil mi dech. Donutil jste mě věřit, že všechno je možné a že je příběh opravdu skutečný, že se možná někdy setkám s Rolandem. (:D) Chvílemi jsem Vás přímo nenáviděla a odmítala jsem knihu dočíst, ale.. bohužel víte, jak na čtenáře a tak mi to nedalo, já prostě musela doprovodit Rolanda až do nejvyššího patra Věže. Posledních pár set stránek jsem musela přečíst rychle, protože jsem začala trpět neklidným spaním. A, že Vás všechny, konec překvapí ? O tom není pochyb! Ale popravdě, jiný konec si fakt představit nedokážu. Díky-sai King, byl to nezapomenutelný zážitek.. ♥

makemake
06.12.2010 5 z 5

Celou cestu, kterou jsem s Rolandem, Susannah, Jakeem, Ediem a Ochu absolvoval, mi vrtalo v hlavě, jak lze tak úžasnou ságu uzvařít. Co je temná věž a co je v komnatě na jejím vrcholu mě povzbuzovalo ve čtení od samého začátku. Pravda, po čtyřce to přestalo být to nejdůležitější, konečně jsem pochopil Pistolníka, jeho počínání a jednání, zamiloval jsem se do příběhů, než se "Svět hnul", okouzleně s ostatními seděl u ohně a hltal příběh, stejně jako s nadšením objevoval postavy z jiných "kingovek" (moje oblíbená činnost od doby, kdy se mi poprvé propojila Geraldova hra s Dolores Clainbornovou), trpěl cestou z Discordie a dojatě fňukal, když se ka rozpadlo. Teprve někde za Dandelem mě začalo znovu zajímat, jak King ságu ukončí, co bude tím velikým finále. Děkuji pane Kingu, nezklamal jste - větu, kterou celá série začíná, považujete za jednu z nejlepších, které jste napsal. Kruh se uzavírá. Muž v černém prchal přes poušť a pistolík mu byl v patách. Dlouhé dny a příjemné noci ty, který se na tuhle tahle strhující cestu právě vydáváš!
Mimochodem, filmová podoba je na spadnutí!

pistalka
30.11.-0001 5 z 5

Dlouhé, temné, napínavé, bizarní, smutné, depresivní, ale i dechberoucí. Takové je zakončení putování k Temné Věži, v níž se protínají všechny světy. A tím, jak King zakončil celou ságu, mě opravdu dostal (v tom nejlepší slova smyslu). Nevěřícně jsem koukal na poslední stránku příběhu, neschopen pochopit to, proč to skončilo právě takhle. Časem jsem si ale uvědomil, že jiný konec snad ani být nemohl.

MaaaR@
30.11.-0001 5 z 5

Snad nikdy mi nebylo tak smutno, že musím opustit nějakou knihu, jak na konci Temné věže.

Ruw
30.11.-0001 5 z 5

Konce jsou kruté a bez špetky citu. Tady to platí stonásob, ale jiný lepší konec si po prvotním šoku nedovedu představit.

Gard
30.11.-0001 5 z 5

Jak se píše v knize: "Cesta byla dlouhá a cena vysoká..."
Nečekám a nežádám šťastné konce, ale tohle bylo moc i na mě!!! A pořád si říkám, kdyby aspoň Ochu...
Vlci z Cally, Zpěv Suzannah a Temná věž patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla. Inspirace Pánem prstenů, Sedmi statečnými a mnoha dalšími díly a dílky je jasně patrná, ale nijak neubírá knihám na originalitě. Vše je namixováno pěkně po Kingovsku a okořeněno neobyčejnou znalostí lidských charakterů a pohnutek.
Pro mě to není jen příběh, pro mě je to úplně nový, úžasný svět.