Temná věž

Temná věž https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35037/bmid_temna-vez-temna-vez-DsS-35037.jpg 5 1173 175

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého dílu vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu. A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat. Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Tower , 2004

viwalda
10.11.2013 5 z 5

Silný to půlrok byl s touto dlouhosáhlou ságou, která ve mne něco zajisté nechala...No asi my nezbývá než se těšit, až to přečtu znovu...

Mesič
07.11.2013 5 z 5

Pro mě ukončení luxusní série. Konec mě hodně překvapil... čtečka mi ve vlaku málem vypadla z ruky a celý den jsem myslela jen na Rolanda ....

Niraj
14.10.2013 5 z 5

Dočteno a...je mi smutno. Přeci jen člověk strávil v tomto příběhu dost času a to zanechá silnou stopu. Jistou útěchu mi ještě skýtá nově vydaný 4 1/2. díl "Závan klíčovou dírkou", kde autor slibuje znovusetkání s Rolandem z Gileadu a jeho komplet ka- tet. Ale to už chápu jen jako takovou vzpomínkovou akci.
Každopádně, jak jsem psal u přechozího dílu, nezávidím těm čtenářům, kteří tuto sérii četli v době vzniku jednotlivých knih, protože čekat dvě desetiletí od začátku do konce série, to je sebemrskačství.

*** SPOILER ***
Konec celkem fajn, ale myslel jsem si, že Karmínový král a Mordred budou větší sousta, postarající se o nějakou pořádnou konečnou přestřelku. A ne že se bude jednat o senilního neschopného dědka a pavouka se střevním katarem, kteří odešli na onen svět bez většího bumbuku, jako tichý pšouk. No, on i ten mocný Walter odešel tak nějak banálně.

karinga
18.09.2013 5 z 5

Konec cesty, konec Paprsku, který spojuje Medvěda Šardika a Želvu Maturina skrze Temnou věž. Konec něčeho geniálního, nad čím strávil přes třicet let a já několik týdnů. Srdce mi divoce buší, jako bych šla po těch točitých schodech věže spolu s Rolandem (který vypadá určitě jako Clint Eastwood), v očích slzy, protože ani Jake není tak úplně pryč.

Je to všechno.
Stačí to.
Říkám díky, sai Kingu.
Dlouhé dny a příjemné noci.

paulhunter
06.09.2013 3 z 5

(SPOILER) Ka. Ka tet. Ka je kolo, které se otáčí. Ano, samotné postavy, stejně jako mnozí čtenáři, se těmito hesly ohánějí velice často. Bohužel však čtenáři často přehlížejí (ať už nevědomě či z úcty k autorovi) řadu chyb a opravdu hloupých částí, které tuto sérii sráží. Mnozí považují sedmidílnou sérii Temná věž za Kingovo životní dílo, na což bych byl schopen přistoupit z pohledu rozsáhlosti, diskutovatelnosti nebo času, nad kterým musel King při sepisování strávit, ovšem ne už z pohledu kvality. Právě kvalita je dosti proměnlivá v průběhu dílů, a to od těch zdařilejších počátečních, až po ty horší následující či finální.

POZOR! Další části komentáře obsahují SPOILERY. Věřím ale, že je budou číst pouze ti, kteří mají všechny příběhy za sebou.

Jelikož píši komentář k poslednímu dílu, nebylo by vhodné se tu podrobně rozepisovat o předchozích částech. Přesto bych se k nim rád v krátkosti vyjádřil. Z Pistolníka, který dal tušit obrovský potenciál série, jsem byl nadšený natolik, že jsem jej hned druhý den četl s radostí znovu. Neméně dobří byli i Tři vyvolení a Pustiny, kde jsem se držel názoru dokoupit všechny zbývající díly, neboť svět, který King zhmotnil, poskytuje nevídaný zážitek v neotřelém westernovém postapo světě. Čaroděj a sklo byl nakonec posledním dílem, který jsem si do své knihovny pořídil. Mnozí jej považují za nejlepší díl díky tesklivému, romantickému a emociálnímu návratu do minulosti jedné z hlavních postav, ovšem já jej považuji za trochu moc dlouhý (jak už to autor umí) a je také i jakousi brzdou v rozjetém příběhu. Počínaje pátým dílem Vlci z Cally, který je takovou lehkou variací na film Vesnice, se dalo vytušit zásadní změnu v chápání a hlavně ubírání celé série. Troufám si tvrdit, že největším podílem na tom má nehoda, při které byl King během své procházky roku 1999 sražen jedoucím automobilem. Následující Zpěv pro Susannah je nejslabším a nejzbytečnějím dílem, ve kterém jsem opravdu nesnášel postavu Miy a ještě více jejího chlapíčka. Nastává zde také zlom, kdy se fanoušci Temné věže začaly dělit na tři tábory – na ty, kteří uvítali zakomponování samotného autora včetně již zmíněné autonehody do knihy, dále na ty, kterým na tom příliš nesešlo či se rozhodli záležitost nějakým způsobem strpět a konečně na poslední skupinu (kam se řadím i já sám), která považuje tento krok za sebestředný a hlavně za dost negativní v rámci vyznění celého příběhu. (Můžete, sai Kingu, napsat do epilogu jakékoliv ospravedlnění, ale volba byla jen a jen na vás.) A to už se dostávám k závěrečné části, k magické sedmičce.

Temná věž je završujícím a zároveň nejdelším románem celé ságy. To dává očekávat spoustu zvratů, vyřešení a uzavření některých předešlých situací a také asi není naivní doufat v kvalitní a důstojné ukončení. Temná věž je bohužel plná stupidit, které zanícení fanoušci SK rádi přehlížejí, proto je zde musím zmínit.
V sedmičce se opět dostáváme ke Stephenu Kingovi v souvislosti s nehodou, která má primární vliv na úspěch celého ka-tet, a proto se hlavní postavy musí snažit, aby tohoto pána, jež má jejich život v rukou, zachránit. Mordredovi, jehož jsme znali dříve pod otravným názvem chlapíček, je věnováno více než dost prostoru, aby se nakonec ukázalo, že nemá v příběhu žádný valný význam. A čím blíže jsme k Temné věži (už to bude, Rolande), tím absurdit přibývá: Seznámíme se s psychickým upírem Dandelem, jehož vyprávění vtipů je směšná záležitost, ovšem ne v rámci humornosti jeho výstupu. A když je nejhůře, objeví se pomoc od nikoho jiného, než je Stephen King (čti podpora shora), který se chce pouze odvděčit za záchranu života. Už tady mi přišlo, že horší to být nemůže. Jenže když se objevil Karmínový král, což měl být největší tvrďák celé ságy v podobě vřískajícího nemožného blbečka, vzhledově připomínající Santu, předčilo to veškeré očekávání. A jak se s Karmínovým králem vypořádat? Pusťte k tomu Patricka, nadaného chlapce, který se svým kreslířským uměním dělá divy a který se dostal ke ka-tet čirou náhodou u Dandela. Opravdu nechápu, jak mohl King příběh takto zprasit a vyrukovat s tolika nesmysly a "zlepšováky" v závěru. No a finální vstup varující před koncem, který "tě zklame a zlomí ti srdce, můj drahý čtenáři" si autor také mohl odpustit.

Alespoň, že konec ve Věži, na kterou jsme všichni tak netrpělivě čekali několik tisíc stran a ke které bylo tak obtížné dojít, se povedl. S některými postavami se také loučilo jen velice těžko, a proto doufám, že ty přeživší jsou teď v jiném, mnohem lepším světě. Ve světě, kde se už nepotkají se Stephenem Kingem.

see_sawandrew
22.08.2013 4 z 5

Když si představím, co se Kingovi honilo v hlavě, a kolik hypotetických kamenů od nablblých fanoušků musel odrážet, musím ho obdivovat, že zvolil právě závěr mu nejpřirozenější, nejmilejší a dle mého názoru také jediný možný. Co se týče celé knihy, odráží se v ní všechny syndromy typické pro očekávaná conclusions velkých sérií. Je tu víc vaty, víc slepých uliček, ale také víc emocí, napětí a nostalgie. Postavy Temné věže jsem si zamiloval jako žádné jiné a hluboce mě jejich osudy zasáhly, ať už byly jakékoliv. Sága je mou nejoblíbenější vůbec, přestože jen třem knihám nakonec dávám plné hodnocení. A Temná věž mi dodnes visí na zdi. 85%

Kosmik
22.08.2013 5 z 5

Vynikající zakončení fantastické série :D

Neobee
21.07.2013 5 z 5

Výborné, výborné, výborné!
Nějak tak jsem si představovala, že to skončí. Jen mi bylo moc líto, že byl.... to se dozvíte po přečtení...
Ochu je má nejoblíbenější "postava" z celé série. Bez něj by to nebylo ono.
Zapojení autora do děje je naprosto dokonalé a nepřekonatelné. To může opravdu napsat jen King.

Celá Temná věž je napsána velmi poutavě a čtivě. Proto všem doporučuji k přečtení.

kilometr
17.07.2013 5 z 5

Je potřeba poděkovat za celou sérii,která byla povětšinou skvěle napsaná.100%.
Díky Rolande,Eddie,Susannah,Jaku,Ochu,otče Callahane,pane Kingu i Vám ostatním.Ka-tet.

Kodetka
27.06.2013 5 z 5

Ach... Právě jsem s Rolandem doputovala k Temné věži a jsem z toho jaksi rozmrzelá. Ne proto, jak příběh skončil, podle mě má kniha bravurní konec, ale proto, že JE KONEC. Sága, která chytne za srdce. Jestli ráčíte, musím říct, že patří k nejlepším dílům, co sai King napsal.:-)

Freak
24.04.2013 5 z 5

Ja stále neviem, či nie je náhodou Temná veža lepšia, ako Zelená míľa... a nemôžem sa na tom vnútorne zhodnúť. Tak strhujúci príbeh som nečítal ešte nikdy /a ktovie, či niekedy budem čítať/. Krásne obrazy, absurdnosti, každý kameň tam hrá vlastnú úlohu... je to niečo geniálne.
Ja to stále hovorím, že King je blázon... ale predsa je to Pán King.
Všetka česť!

Bary
22.04.2013 5 z 5

Byla to pěkná cesta s Rolandem a jeho Ká kaka...

makulka22
08.04.2013 5 z 5

Stále, i po těch letech, kdy jsem celou sérii přečetla, jsem neovládla vztek nad koncem knihy. Po předchozích šesti úmorně napínavých a psychicky vyčerpávajících dílech to skončí takto?! To snad nemyslí vážně! Celou sérii vřele doporučuju, ale před posledním dějem se nadopujte sedativy a obrňte se klidem, jinak se z toho (stejně jako já) nevzpamatujete.

makemake
19.03.2013 5 z 5

Ušel jsem tu cestu třikrát a předpokládám, že ji ve společnostní Eddieho, Susannah, Jakea, Ochu a blonďáka s pronikavě modrýma očima, ještě párkrát v životě projdu...Děkuji, sai, dlouhé dny a příjemné noci!

paloma
17.03.2013 5 z 5

Tak nějak jsem tušila, že kniha nedopadne dobře. A podvědomě jsem se na to připravovala a v duchu si říkám, "nevadí v mých představách si můžu vytvořit konec, jaký si budu přát".

avel
14.03.2013 3 z 5

Stephena Kinga mám ráda, ale jeho knihy si musím dávkovat. Jedna za měsíc je akorát.
První čtyři díly Temné věže mě naprosto uchvátili. Bohužel postupně šel vidět časový odstup, který při psaní vznikal a poslední díly už byly psané klasicky Kingovským stylem. Navíc poslední díly pro mě byly jen těžko uvěřitelné a někdy jsem narazila i na nesrovnalost v ději. A to, že si pan King dovolil ze sebe udělat variaci Boha- to si vážně může dovolit jen mistr King :)
Ale všechno jsem přečetla jedním dechem (ačkoliv jsem se u děje vztekala)- napsané to je fantasticky.

Roland66
06.03.2013 5 z 5

Tuhle sérii páně Kinga považujispolu s Nespavostí za vrchol mistrovy tvorby. Nepopírám, že jsem velkým fandou Kingova díla, ale Dark Tower je opus, který Stephen zcela jistě nepřekoná. Četl jsem již třikrát a určitě se budu k tomuto dílu rád vracet. Říkám díky.

doktorking
07.01.2013 5 z 5

Když jsem začal číst temnou věž ještě jsem tenkrát nevěděl kolik bezesných nocí mě tahle serie bude stát a taky jaký poklad to je.Příběh Rolanda je ale to nejpusobivější co mistr napsal.Děj vás hned vtáhne,pohltí a už nepustí.Neskutečně napínavé dílo,strhující postavy.Když jsem začal číst SKONČIL JSEM AŽ SE SEDMÍM DÍLEM.Je to nejlepší serie jaká byla kdy napsána a těžko jak mistr sám říká,napíše ještě někdy něco tomu podobného a tak uspěšného.Kdo nečetl nezbívá nic než doporučit.Jinak to zakončení je naprosto dokonalé,myslím že tady ani jiný a lepší,,KONEC"nešlo vymyslet,prostě KING.

KKK
05.12.2012

Tak jsem dočetla.....Koukala jsem,jak tam zařadil i jiné knihy a sám sebe.Je to prostě borec...

fear
14.10.2012 5 z 5

Tak se to Kingovi ZASE povedlo.Dočítám poslední list a ZASE jen koukám s otevřenou pusou..Takže zamáčknu slzu, že už je konec, protože to bylo nádherných pár měsíců ve Středosvětě s Rolandem,Sussanah,Jakem,Eddiem a Ochem.Musím říct, že obvykle nemívám ve zvyku u knih plakat, ale u téhle jsem se několikrát rozbulela jak želva (..vidím Želvu obrovitou...)

Co k tomu ještě říct...Snad jen : Říkám díky, sai Kingu.Bylo to utěšené setkání.